J. VAN VOLLENHOVEN, Overzicht der week. BINNENLAND. BUITENLAND. Frankrijk. Van gedachten te verande ren, is geen vreemd verschijnsel in dit land. Ware het altijd zoo ten goede, als thans met Thiers het geval is, die geweigerd heeft eene deputatie van speelbank-ondernemers te ontvangen, en daarbij de eenigzins holklin kende woorden sprak«Nooit, zoolang ik president ben, zal ik tot zoo iets mijne toe stemming geven!" Zeer ontmoedigend voor de legitimisten en ultramontanen is de benoeming van den Heer Fournier tot ge zant aan 't Italiaansche hof, waardoor de Fransche regeering een blijk geeft de be staande toestanden in Italië te erkennen. Zagen wij vroeger hoe de leden der Nat. Verg. dikwijls liet heil des lands vergeten om aan hunne verderfelijke kibbelzucht toe te geven, thans is aan 't licht gekomen, dat de leden der regeering ook niet allen doordrongen zijn van de plicht om zich voor 't vaderland op te offeren. Ongelukkig het land, waar de hoogste staatsambtenaren het eerst op eigen voordeel bedacht zijnDe heer Janvier, ambtenaar aan het departe ment van financien, is voor 't gerechtshof gedaagd als beschuldigd 's lands gelden te hebben verduisterd. De beschuldigde bekende valsche rekeningen te hebben ingediend, waarvoor hij het bedrag ontving. Tot veler verbazing trad de minister Panger Quertier als verdediger van Janvier op, die ten slotte ook onschuldig is verklaard. Na eenig aar zelen heeft Thiers aan de openbare meening toegegeven, en Quertier zijn ontslag gezon den. Onlangs is ook gebleken dat een krijgsraad te Versailles, misschien wel we gens de drukte, de vonnissen der aange klaagden reeds schreef, eer hunne verdedi ging was voorgedragen. Als hooggeplaat ste personen zoo handelen, brengen zij de oorzaken van het terrorisme, daar Frank rijk eens onder gebukt ging, te binnen. Engeland. Geheel andere indrukken geeft het nieuws uit dit land tot ons geko men. Te Londen is een dankdag gehouden voor het herstel van den Prin3 van Wales. Algemeen was de geestdrift. Toen de ko Kunstnieuws, enz. ADVERTENTIE N. Beurtschipper G. PON mededeelen, dat hare leden de Heeren Dr. A. H. C. van Driel, H. W. de Heus, H. W. Kalff, J- C. Leinweber en J. P. Schluiter zich belast hebben met de regeling van het feest voor de schoolkinderen dat hare leden de Heeren W. H. Bierman, W. van Eeden, D. J. Helderman, J. F. Hes sels, D. Hubers, J. Keyser, J. C. F. Prikken en S. J. A. de Quertenmont zich in verbin ding zullen stellen met commissiën, die op tochten organiseerenten einde op den feestdag de zoo noodige eenheid en samen werking te verkrijgen; dat de inteekeningslijsten ruim ƒ1000. hebben opgebrachtdie besteed zullen worden 1°. aan een feest voor de schoolkinderen 2°. aan het leveren van muziek bij de op tochten 3°. aan het ondersteunen van een gemas- kerden optocht, indien de feestcommissie het plan daartoe goedkeurt t 4°. het aanbrengen van versieringen of illuminatie of iets dergelijks. Onze hoop is niet teleurgesteld. Immers werd in de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van 9Maart jl. het wetsontwerp op de coalitien van arbeiders met 37 tegen 34 stemmen aangenomen, na dat daags te voren de stemmen staakten. Het ontwerp strekt tot vervanging der artt. 414, 415 en 416 van het wetboek van straf recht door andere bepalingen, en het hoofd artikel 1 luidt thans na de verschillende amendementen aldus: Al wie inbreuk heeft gemaakt of gepoogd heeft inbreuk te maken op eens anders vrij sheid in de uitoefening van zijn arbeid of snij verheid, wordt gestraft smet gevangenisstraf van ééne maand tot stwee jaren en geldboete van 25 tot 100 sgulden, te zamen of afzonderlijk, indien dit sgeschied is door geweld, door wegneming, «beschadiging of onbruikbaarmaking van s werktuigen of gereedschap, doorbedreigin- sgen met eenig strafbaar feit of door bedrie- sgelijke handelingen; met gevangenisstraf svan zes dagen tot drie maanden en geld- sboete van 8 tot 200 gulden, te zamen of «afzonderlijk, indien dit geschied is door sbeleediging of door deelneming aan zamen- s scholingen salles voor zoover bij eenige wet tegen de sfeiten, bij de twee vorige zinsneden bedoeld, sgeene zwaardere straffen zijn bedreigd. Het wetsontwerp, houdende bedreiging van straf tegen de vernieling en de onbruik baarmaking van schepen en andere vaartui gen door andere dan in de artt. 434 en 435 van het wetboek van strafrecht genoemde middelen, werd in de zitting van 8 Maart met 66 tegen 1 stem aangenomen, en het hoofdartikel 1 luidt na amendement aldus «Hij die opzettelijk en wederrechtelijk sschepen of andere vaartuigen doet zinken sof stranden, of door andere dan in de artt. s434 en 435 van het wetboek van strafrecht sgenoemdemiddelen vernield of onbruikbaar smaakt, wordt gestraft met gevangenisstraf svan één tot vijf jaren, en indien hij schip sper is of dezen vervangt, met tuchthuisstraf svan vijf tot tien jaren. >De poging tot het in dit artikel omschre- sven wanbedrijf is strafbaar. sDe gevangenisstraf wordt bij strafbare spoging met een derde verminderd." Na de behandeling der interpellatie Heemskerk Az. over den afstand der kust van Guinea in de zitting van 9 Maart, en der interpellatie Mirandolle over de uitvoering der wet regelende de suikercultuur, alsmede naeene kleine interpellatie van den Heer van Kerkwijk aan de Commissie voor de ste nographic en na verwerping van een voor stel Wassenaer om ook de militiewet in de afdeelingen te onderzoeken, werd in de zit ting van 11 Maart besloten de beraadslagin gen over het Reglement van Orde Donder dag 14 dezer te openen. De bespreking der Inkomsten-Belasting is op 17 April e.k. bepaald. De Afdeelingen zetten haar onderhoek over pensioenwet, brievenposterij en over eenkomst met de Amsterdamsche Kanaal- Maatschappij voort, terwijl nog bij de Tweede Kamer is ingekomen het ontwerp Tractaat van Handel en Scheepvaart tusschen Neder land en Spanje. Een treurig ongeval had in het begin de zer week te Amsterdam plaats, daar de we duwe van den onlangs overleden prof. S. een einde aanhaar leven maakte, de oorzaken van deze wanhopige daad schijnen tot heden onbekend te zijn. Een aantal predikanten en redacteuren van Christelijke bladen roepen alle Christe nen in den lande op tot een Christelijke feestviering en willen den 1. April tot een bededag maken. Door eenige leden van den kerkeraad werd een voorstel, daartoe strek kende gedaan, maar verworpen, op grond, dat de werklieden in dat geval weder een werkdag zouden moeten missen. De hoofdcommissie te Brielle heeft officieel bericht ontvangen, dat Z. M. de Ko ning den eersten steen van het monument en het asyl komt leggen. De nieuwe waterweg van Rotterdam naar zee schijnt gelukkig aan de verwach tingen te voldoen. Twee booten zijn door den nieuwen Maasmond naar zee gestoomd. Z. M. de Koning heeft kwijtschelding van straf verleend aan Jacob de Vletter, hij schijnt zich niet naar Rotterdam, maar bui ten 's lands te zullen begeven tot herstel zij ner gezondheid. De G raaf van Chambord is Dinsdag morgen uit Breda vertrokken. Hij is over Luik, meteen gevolg van 11 personen naar Keulen gereisd. De werkbazen te Deventer hebben op aanzoek der werkliedenvereeniging besloten een betere regeling in den stand der loonen aan te brengen. De loousverhooging wordt echter op de werkgevers gevonden. ninklijke familie naar huis reed, hield een domme jongen van 17 jaar der koningin een ongeladen pistool voor, in de hoop, dat H. M. in het eerste oogenblik van schrik, met het schrijftuig, dat de misdadiger bij zich droeg, een bevel ter invrijheidshelling van een paar fenians zou onderteekenen. Spoe dig nadat de zoogenaamde aanslag bekend was geworden, verklaarde Odger op eene vergadering aan democraten, die bijeen wa ren gekomen om te protesteeren tegen de wet, waarbij de toegang tot de koninklijke tuinen onder zekere omstandigheden aan het volk ontzegd kan worden, dat hij en de zijnen het diep zouden betreurd hebben, in dien aan de vrouw; die thans op den Engel- schen troon zit, op eenige wijze leed was geschied. Wat zouden 'de Fransche en nog eenige andere natiën, zelfs kleine, er mede gebaat zijn, indien zij zoo zuiver perso nen en zaken wisten te scheiden, als de re publikein Odger en zijne vrienden! Dinsdag avond hebben de muziekvereeni- ging Jiibal en de Amersfoortsche Liedertafel haar tweede damesconcert gegeven. Het eerste nommer van 't programma: Haydn's symphonie in D dur voldeed ons welhet daarin voorkomende »andant" en het allegro spirituoso" vonden we het beste. Kortom het geheel getuigdedat de veree- niging flinke vorderingen heeft gemaakt. Het quintett v. Goldmann vonden we niet zoo mooide muziek kwam ons zeer vreemd voor en daaraan is het misschien te wijten dat ons de toonen minder aangenaam in de ooren klonken; het quartet van Mozart was veel beter. Wat het vocale gedeelte betreft mogen we de quartetten zeer goed noemenvooral het Iersche volksliedje »/anp, lang istslier was een allerliefst stukje; de »bedevan Heinze was een prachtig nommer; waarin de bas solo zeer verdienstelijk werd gezongen. Van de koorstukken was »das walte Gott het beste; het Drinkliedvan den Heer Schweinsberg miste de noodige eenheid en vooral in het Vlaggeliedvan Verhulst hadden we gaarne meer gloed gehoord. Het was echter het laatste nommer op het pro gramma en zoo waren de zangers eenigzins moede geworden misschienmaar we ach ten het waarschijnlijker, dat in de slechte opkomst van het publiek de oorzaak van deze mindere opgewektheid moet gezocht worden. Wij wenschen bij het derde concert aan de beide vereenigingen en haren Directeur meer bewijzen van belangstelling toe. Ondertrouwd: F. R A U H van Amersfoort en F. GORT. Tiel, 11 Maart 1872. Eenige Kennisgeving. KrommestraatWijk F, N°. 224, naast den Heer D. Hubers heeft de eer te berichten dat hij zijne zaak in Kruide niers- en Grutterswaren a.s. Maandag zal openenen beveelt zich beleefd in de attentie van zijne geëerde Stadgenootenhij belooft door eene prompte en civile bedie ning zich het noodige vertrouwen waar dig te maken. Amersfoort, Maart 1872, Commissiën worden naar verkiezing aan huis afgehaald en bezorgd. zal met zijn schip van AMERSFOORT op Haarlem, Leiden, 's Gravenhage, Delft, Schiedam naar Rotterdam varen, op Maan dag namiddag 18 Maartvan ROTTER DAM over Gouda naar Amersfoort Dings- dag 26 Maart. Verzoekt beleefdelijk Goederen en Com missiën.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 3