AANBESTEDING. Duitschland. De gemeenteraad van Landau in Rijn-Beieren heeft eene kerk ter beschikking gesteld van de Oud-Katholie ken. De Pruisische minister Falck heeft bepaald, dat het onderwijs in de kerkleer op de gymnasia voortaan niet verplicht zal we zen, mits de leerlingen kunnen bewijzen, dat zij thuis of elders voldoend kerkelijk on derwijs ontvangen. Dit is eene eerste schrede om tot den voortreffelijken toestand te ko men, waariu Nederland zich mag verheugen, dat namelijk de school ten opzichte van de kerkleer (niet van den godsdienst, zooals sommigen uit onkunde of kwaadwilligheid beweren) nu onzijdig is. Ook heeft Falck bij alle verlichten een goeden indruk gemaakt door den geleerden Traube, ofschoon hij een Israëliet is, tot hoogleeraar in de medicijnen te benoemen. Amerika. Wat het gevolg van partij schappen is, leeren de Vereenigde Staten. Men schrijft van daar: Zoolang het partij belang dit medebrengt, wordt het kwaad door de vingers gezien en, waar het openbaar is, verontschuldigd en soms verdedigd. Een man, die veel staatkundigen invloed heeft, durft men niet aantasten, zelfs waar hij ver keerd handelt, zoolang hij tot dezelfde partij behoort, en men hem daarvoor behouden kan. In Mexico wint de opstand tegen de regeering veld; men vreest, dat president Juarez in de hoofdstad omsingeld zal worden. Azië. Tusschen Japan en China is een verdrag gesloten, waarbij die rijken elkander eeuwigen vrede beloven. (In Europa heeft men het afleggen van zulke beloften reeds afgeleerd). Te Tientsien, waar het keizers- kanaal in de Peiho valt, wint on der de be volking de oude maar afschuwelijke gewoonte veld, dat de ouders hunne dochters verkoo- pen. Deze gewoonte is het gevolg van een oorlog, die, nog vóór onze jaartelling, zooveel ellende over China bracht, dat de regeering het verkoopen van kinderen toestond, als een middel om een zekeren hongerdood te ont gaan. Van dien tijd afdagteekent dan ook de slavernij in China. Wetenschappelijke mededeelingen. Kerk- en Schoolnieuws. INGEZONDEN. ADVERTENTIE N. OPENBARE geilde behoefte. Niemand zal zoo vergeet achtig zijn, dat hij dit niet begrijpt. Wij moeten een leger hebben; maar niet om oorlog te voeren, niet wegens de revanche waarover door zoovelen onvoorzichtig wordt geschreven en gesproken." Maar als het leger niet dient om oorlog te voeren, waar dient het dan voor? »Wel," zegt Thiers, »om Frankrijk weder de plaats te doen in nemen, die het altijd in de wereld heeft in genomen!" Nu is het volkomen waar, dat Frankrijk in vroegere jaren de eerste plaats onder de mogendheden innam door zijne legers, maar niet dan nadat die legem overwinningen behaald en veroveringen ge maakt hadden. Als Thiers dus zijne eigene woorden gelooft, kan men niet anders van hem zeggen dan dat hij mooi praatmaar slecht redeneert. Arm Frankrijk, welks president met een leger aan 't hoofd der be schaving wil loopen, in plaats van met we tenschap en een door kennis verlicht volk Terwijl wij vroeger mededeelden hoe Mi- chaud de vaan van het oud-katholicisme in Frankrijk heeft opgeheven, moeten wij thans mededeelen, dat de abt Junqua te Bordeaux eene proclamatie aan de Girondins heeft ge richt, waarin hij dezen aanspoort te pro testeeren tegen den syllabuswaarbij de paus nog vóór zijne onfeilbaarheidsverklaring den vloek over de staatsinrichting en de weten schap van onzen tijd heeft uitgesproken, en hen aanspoort de beginselen van de groote revolutie van 1789 aan te hangen en te ver spreiden. De Gebr. Brix te Cottbus hebben een mid del tegen den ketelsteen aangewend, dat wel niet de vorming er van tegengaat maar toch maakt, dat men den ketel langer in dienst kan houden vóór hem te behoeven te bikken. Zij leggen in hun ketel zóóveel rollen van dun plaatijzer als ze bevatten kan. Deze rol len bestaan uit een reep die om zijn kleinste ■zijde is opgewonden en door stukjes hout in dien stand wordt gehouden. Het oppervlak waarop zich nu de ketel steen kan vormen, is grooter geworden en dus zal na langer tijdeen zelfde dikte aange zet zijn; de verwijdering van de op de rollen aangebakken ketelsteen geschiedt gemakke lijk door ze in de andere richting om te win den, waardoor de steen afbrokkelt. Tevens deed zich het nog niet verklaarde verschijn sel voor, dat de ketelsteen, die zich in den eigenlijken ketel had afgezet, gemakkelijker te verwijderen was. Op enkele Duitsche spoorwegen zijn in den laatsten tijd de waterstoven vervangen door een ander middel van verwarming, uit gevonden door den Heer Feuten, ingenieur der Rheinische Elsenbahn-Gesellschaft. De brandstof is een chemisch geprepareerde kool, die gedurende een geruimen tijd groote warmte ontwikkelt, zoodat vier kolen vol doende zijn om bij de strengste in Duitsch- land voorkomende vorst een gedurende 12 uren te verwarmen. De kool verbrandt in koperen doozen, die onder de banken of onder den vloer der coupés zijn aangebracht en voorzien zijn van buizen, die voor den toevoer van lucht zorgen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te IJsselmuiden E. A. Lason- der, te Berkel en Rodenrijs; te Leur (NB.) J. G. Kamte Piershilte Wageningen G. C. Boomer, te Ritthem; te Oudelande G. de Wilde, te Maasdam; te Wezep (Har derwijk), te Cats en te Blauwkapel H. W. Eigeman, Em. Pred. te Hierden; te IIat- tem P. Roruijn, te Hengelo (Zutphen)te Oudesclioot c.a. de Heer Paulus Romijn, te Hengelote Helder J. C. Poalte Oost- Zaandam. Bedankt; voor Arnemuiden door J. Kooy, te Zelhemvoor Heino door J. J. Eigeman, te Loosduinen; voor Schoonrewoerd door E. A. Lasonderte Berkel en Rodenrijs voor Op- en Neder-Andel door H. Hassel- man, te Heukelom; voor Houten door H. W. Eigeman, Em. Pred. te Hierden; voor Angustinusga door T. J. Stroman de Grave, te Kollumerzwaag. Aangenomen naar Driel door W. Snel len, te Neede; naar Dordrecht door J. G. Knottneruste Ylstnaar Groningen door J. A. Gertji van Wijk, th. Dr. en Pred. te Kampen. Roomsch-Catholieke Kerk. Door den Bisschop van Breda is benoemd tot Pastoor te Huijbergen A. Neler, Kapel laan aldaar, en in diens plaats J. B. Ermer. Benoemd tot Hoofd-Onderwijzer te Bo degraven J. Cremer, van Pekel-A. De feestviering op 1 April e.k. in deze ge meente belooft allerluisterijkst te zijn, teoor- deelen naar de ruime bijdragendie voor ver siering en illuminatie door de ingezetenen worden bijeengebracht. De bewoners van geheele straten hebben zich vereenigd om die door hen bewoonde straat te verlichten en te verfraaijen, en alles te zamen zal alsdan een schoon geheel vormen. Een droevig verschijnsel nochthans is het, dat ook thans wederom van deze gelegenheid partij wordt getrokken om aalmoezen te vra gen. Want niet anders kunnen wij het feit noemen, dat eenige bewoners van den Groo- ten en Kleinen Haag een lijst doen rondgaan door de stad om van iedereen een gift te vra gen als bijdrage tot de versiering van hunne buurtschap. Vooreerst wie controleert het goed besteden van die opbrengst? Maar ge steld, die gelden worden tot het doel gebruikt, is het dan voor die bewoners geen schande lijke gedachte dat de eer, door hen zelve in de versiering van hunne straat gesteldis een van anderen gekochte eer? Kan zulk een straat nog langer Oranjestraat genaamd worden bij een feest als aanstaande is? Niet minder echter is het te bejammeren dat zoo vele geachte burgers dezer stad, som migen zelfs met vrij aanzienlijke bijdragen, zijn voorgegaan om (misschien uit medelijden) dat doel te ondersteunenen anderen daar door als het ware noodzaken (om der lie ven vrede wille) hen te volgen. Zulk een medelijden is kwalijk geplaatst, want hoe schooner de versiering der Oranjestraat op 1 April zal zijn des te vernederen der voor derzelver bewoners. Eerst dan zou elk burger der gemeente met waar genoegen die straat zijn komen bezoeken, als hare be woners geheel uit eigen middelenhoe gebrek kig dan ook, de verfraaijingen hunner buurt schap hadden aangebracht, en aldus getoond hadden zelve iets over te hebben voor Vader land en Oranje. Thans zal hunne versiering het bewijs daarvan niet kunnen leveren, en is er hoegenaamd geen waarde aan te hechten. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Amersfoort zullen op Maan dag, den 8sten April 1872, 's voormid dags te elf uren, ten Raadhuize in het openbaar aanbesteden: 1°. Het Afbreken en weder Op bouwen van den Muur aan de Helle straat afsluitende den tuin van het Raad huis. 2°. Het Schilderen, Behangen en Stukadoren van eene Kamer (Burger lijke Stand) in het Raadhuis. 3°. Het Schilderen van den Ach tergevel van het huis bewoond door Dr. H. J. Menalda van Schouwenburgvan den Achter- of Binnengevel van het zoo genaamd Kinderhuis, alsmede het Schil deren en Behangen van eene Kamer in dat perceel; het Schilderen van de Keu ken met eenig Bijwerk in het huis be woond door den heer R. van Esveldvan het Brandspuithuisje n°. 3, met negen Ladders en acht Haken. 4°. Het Schilderen en Behangen van eene Bovenkamerhet Schilderen van een Gangvloermet Bijschilderen van Deurdorpels, Trap, Kozijn en twee Ka merdeuren der woning van den hoofdon derwijzer aan de Tusschenschool; het Schilderen en Behangen van eene Kamer der woning van den hoofdonderwijzer aan de Openbare Armenschoolbenevens het Schilderen van den Gang en 28 Banken in die school; het Schilderen van eene Les kamer, de Banken, Tafels, Kasten, enz. in de Latijnsche School. 5°. Het Schilderen van de Botermarkt. 6°. Idem van het IJzer- en Houtwerk aan beide Koppelpoorts bruggen. 7°. Idem van den Buitenomtrek en eene Kamer der woning aan de Kamp poort, de Deuren der looierij daartegen over de Baliën der bruggen aan de St. AndriespoortLuiaard en Heerenpoort en de Brug aan Monnikendam; de Houten Rasters aan de Utrechtschepoort. 8°. Idem van den Buitenomtrek der Gebouwen en Palen met het IJzeren Hek, aan de algemeene begraafplaats. Met Bijlevering van alle daartoe benoo- digde MATERIALEN. De voorwaarden liggen ter plaatselijke Secretarie voor eenieder ter lezing, alle werkdagen van 10 tot 1 uur. Inlichtingen zijn te bekomen bij den Gemeente-Architect, door wien aan wijzing zal' worden gedaan op Woens dag den 3. Ajoril 1872, 's voormid dags te 10 uren, aantevangen met het eerste perceel. De Secretaris van Amersfoort, W. L. SCHELTUS. SjCgg*1" Men verlangt, binnen Amersfoort TE HUUR, voor eene Dame, te gen 1 Mei, Twee Ongemeubileerde Benedenkamers of één met Alcove. Adres onder Lett. R. W. bij den Boek handelaar A. M. Slothouwer aldaar.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 3