voor te stellen. De burgers tooijen zich zelfs in het Brielscli gewaad van 1572. Gouda houdt een schoolfeest, een histori sche en allegorische optocht, en illuminatie. Er wasvoor 2000 ingeteekend. Op 2 April zijn muziekuitvoeringen en vuurwerk. Goudsicaard, ook daar is feestviering. 's GravenJtage laat weinig verwachten. 1500 is de subsidie voor versiering en ver lichting der Maliebaan, en 500 voor ont haal der schooljeugd, terwijl op 3 April eene letterkundige en musikale uitvoering ten voordeele der algemeene armen zal plaats hebbenonthaal der kweekelingen van de Idiotenschool. Ziedaar alles. 's GravesandeOptocht van Watergeuzen, waarbij een wagen niet een geheel opgetuigd schip met 8 matrozen, trekkende door een eerepoort die de Oostpoort van Brielle voor stelt. 's Avonds wordt de stoet verlicht met bengaalsch vuur. Illuminatie. Groningen doet niet veel met het oog op de feesten aldaar in Mei ter eere Hciliger- lee, en in Augustus ontzet der stad voor 200 jaren, en bepaalt zich tot een kinderfeest. Grouw geeft een schoolfeest. jRaaften bovendien een volksvoorlezing en zang. Haarlem. De Bisschop heeft in zijn di ocese last gegeven tot illumineren der ker ken en uitsteken van vlaggen. De Gemeen teraad stond f 000 af voor de feestcommissie, f 300 voor een schoolfeest, f 1000 voor illu minatie; op de Groote Markt wordt een py- ramide verlicht met 7000 lampions, in de St. Jansstraat is een eereboog. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente bereidt een plech tige viering voor op 3 April met muziek en zang en orgelspel (Sebastiaans) in de Groote Kerk. Haarlemmermeer houdt schoolfeesten. Hardinxvelcl viert ook feest. Harlingenkinderfeest, volksvoordracht, optocht, geïllumineerde eerepoort, volks- tooneelvoorstelling concertvuurwerk muziekkorps uit Xanten in Pruisen. Hattem: onthaal schoolkinderen. Er was geen muziek te krijgen. den Helder: gemeentesubsidie geweigerd, maar men is toch bezig voor feestviering. Hellevoetsluis viert feest op een lateren dag. Hengeloonthaal schooljeugd, optocht van ambachten ('s av. met fakkellicht), volks vermakelijkheden, muziek, vuurwerk. Hillegersberg geeft een schoolfeest. Hillegom op 2 April optocht der groote kinderen, onthaal der kleine, volksspelen, vlaggen, muziek, illuminatie, vuurwerk. Iloog- en Aardswoud bestemde f121 voor de behoeftigen. Hoogeveen viert 4 April den dag feestelijk, en ontving f 100 subsidie. Hoogvliet geeft ook een schoolfeestje uit vrijwillige bijdragen. Ingen geeft een schoolfeest. Oud-Karspel een flink kinderfeest; vokaal en instrumentaal concert in de Ned. Herv. Kerk; tooneelstukken der Rederijkers. Kerkwijk onthaalt de jeugd van Gemeen tewege. Koedijk: feestrede in Me kerkdaarna groote gecost. optocht, volksspelen, tooneel- vertooning door de Rederijkerskamer. Koog a/d Zaan: optocht; feest aan de schoolkinderen in de goederenloods van het spoorwegstationBal champêtre. Kralingen bezorgt een aangenamen dag aan ouden van dagen, en de behoeftige school- jeugd. Kruiningengedeeltelijk gecostumeerde optocht." Prijsschieten naar den vogel. Mu ziek. Vuurwerk. Kuilenburg genoot f 500 subsidie voor openbare vermakelijkheden en onthaal der kinderen van de openbare scholenoptocht van 600 personen. Leeuwarden f 400 subsidie, Het feest be staat uit ringrijden met paard en sjees bij pa ren; sprietloopen, vaatjekruijen (door meis jes), geblinddoekt knippen; gecostumeerde optocht, muziek, turnfeest, assaut militair, vuurwerk. Leidenvoormiddags feest voor de jeugd in de stadszaalverder concours van afdee- lingen schutterij en weerbaarheid, tooneel- voorstelling (av. 6 uur), gratis concert, be deeling van wit brood en boter aan de armen, verlichting op de Ruïne met muziek. Nieuw-Lekkerland (subsidie f 100) ont haalt de schooljeugd op 4 April de Lier op 1 April. Loenen a/d Vecht: feest voor schoolkin deren, onthaal der kleinen op versnaperin gen, goocheltoeren en tombola. Maassluis zal ook feestvieren, alsmede Maastricht. Deze stad wil ook de heldhaf tige belegering van 1579 herdacht zien. Meeuwen geeft op kosten der ingezetenen een schoolfeest. Optocht te paard. Vuurw. Meppel (subsidie f 100) geeft een school feest, en een optocht van 110 personen in drie groepen. Middelburg heeft f250 gegeven voor een schoolfeest. Moercapelle geeft onthaal aan schooljeugd. Moerdijk bereidt ook eene feestviering. Naardens garnizoen heeft zich beter ge kweten dan de burgerij, door het organise ren van een hist, alleg. optocht, illuminatie en vuurwerk, en het geven van een tooneel- voorstelling door onderofficieren. Naaldwijk houdt op 2 April met 600 kin deren der 3 openbare scholen een gecostu- meerden optocht met muziekdaarna ont haal der schooljeugd, muziek en vuurwerk. Neuzen bracht f 520 bijeen voor een alleg. optocht, volksspelen, muziek en zang, illu minatie en vuurwerk. Het Gemeentebestuur verstrekte f 350 voor een muziektent en ex tra bedeeling der armen. Nieuwe-Niedorp: Maju zal 3 voorstellin gen geven. Feestelijke zamenkomst der afd. Nut van 't Algemeen. Gecost. voorstelling door de Rederijkerskamer; op 2 April ont haal der schoolkinderen. Nijeveen viertfeest met f 40 gemeentesub sidie. Nijmegenalwaar de bejammerenswaar- dige ongeregeldheden gelukkig hebben op gehouden, zal illumineren, en kalm doch waardig het feest herdenken. Oostellingwerf zal met elf naburige dor pen een luisterrijk historisch feestvieren, Oudewater bestemd een feestgave voor de algemeene armen, en feestplaten voor de schoolkinderen; houdt een alleg. optocht, muziek op de markt, illuminatie en vuur werk. Overschie. De le commissie legde hare functien neder door gebrek aan deelneming. Een 2e bereidt een feest voor op 2 April. Pouderoijen: feestgave van boeken aan de schooljeugd. Rossum geeft een schoolfeest. Rotterdams gemeenteraad verleende f 2000 subsidie voor de Commissie tot feest- regeling, f 1000 voor verlichting en versie ring stadhuis, f 1000 voor idem Delftsche Poort, f 1000 voor onthaal der kinderen aan de armen- en tusschenscholen. Er heeft een optocht plaats (historisch en allegorisch) van liedertafels, werkvereenigingen, leerlingen H. Burgerschool enz.te zamen circa 2000 personen. Muziek wordt op verschillende plaatsen uitgevoerd o.a. door de Guides uit Brussel. Versiering en illuminatie allerwege. Vuurwerk op de Maas. Als een bijzonder heid kan worden aangestipt, dat eene collecte gehouden in de wijken der geringere klasse (op hoogtens f 1000 geraamd) ruim f 3400 heeft opgebracht. RijsoordSassenheimSchagen euScheemda geven schoolfeesten. Scherpenzeel rigtte een vrijheidsboom op, waarheen een optocht gehouden en waarbij een feestrede uitgesproken wordt. De school kinderen worden onthaald. Voorts volks spelen, ringrijden, muziek en vuurwerk. Schiedam stond af f700 voorde feestcom missie, f 1000 aan B. W. voor illuminatie. Muziekuitvoeringen. Versnaperingen aan schooljeugd en armen. Schoonhoven en Sloten onthalen de school jeugd. Schoterland heeft de alg. armbesturen in de respectieve dorpen gemachtigd om het ontbrekende voor de schoolfeesten uit de dorpskassen aantevullen. Sloterdijk geeft eene uitdeeling aan de armen. Sluis, ofschoon geschokt door vele sterfge vallen en de opheffing der Kon. Kantwerk school juist op 1 April, zal toch een volks feestgeven en de schooljeugd onthalen. Smilde: histor. optocht te paard en te voet, over dag en 's avonds, met muziek. Feestredenen. Onthaal der schooljeugd. Il luminatie. Vuurwerk. Sneek heeft een schoolfeest en illuminatie. Sprang ziet een optocht, voorstellende de inneming van den Briel. Stavoren: onthaal der schoolkinderen. Voorstelling van den intocht der Watergeu zen en de vlucht der Spanjaarden. Vuurwerk. (Subsidie f30.) Streefkerk: onthaal der schoolkinderen van gemeentewege. Tholen: feestgave aan de schooljeugd, soep en brood aan de behoeftigen. Optocht. Illu minatie van de Kon. Handboogschutterij. Vuurwerk. Tiel bereidt een feestelijken dag. Oude Tonge onthaalt de schoolkinderen. Utrecht: 12 uur Carillonbespeling. 1 uur optocht, waarbij schutterij, Carroussel-socie- teit, leerlingen H. Burgerschool, gymnasi um, Weerbaarheiddiverse vereenighigen (historisch en alleg.) V/2 uur, kinderfeest (luchtballons op Vreeburg), bl/„ tot 7 uur, uitdeeling op de Botermarkt. 7 uur, muziek schutterij op Vreeburg, en van 't 7de Reg. Inf. op de Neude, met verlichting van beide pleinen. 9 uurvuurwerk Vreeburg. Tot slotverlichting Domtoren. (Gemeente-sub sidie f 2500). Valburg viert mede feestelijk den 1 April. Velp zal versierd zijn en een opt. houden. Vianen onthaalt de schooljeugd, steekt vlaggen uit, luidt klokkken, geeft volksspe len en vuurwerk. Vlaardingen viert feest op 2 April, stond f 300 af voor de feestcommissie en f 300 voor de armen, illumineert, houdt een op tocht met muziek van de huzaren te 'sHage, volksvermakelijkheden, concert. Vlissingen geeft 6 April groot feestmet oorlogsschepen ter opluistering. Vriezenveengecostumeerde optocht volksspelen, muziekuitvoering, tooneélvoor- stelling, vuurwerk. Vrijhoeve Capélle onthaalt de schooljeugd. Weesp: extra uitdeeling aan de armen optocht, muziekuitvoering, illum., vuurw. Werkendam geeft een schoolfeest. Winkel illumineert daarenboven, en steekt een vuurwerk af. Winterswijk gaf f250 a f300 subsidie. De leeraren en leerlingen der H. Burger school houden een gecostumeerden optocht. Volksspelen. Muziekuitvoering. Tooneel- voorstelling. Vuurwerk. Woerden viert feestdoch niet van ge meentewege. Wormerveer stelde de feestviering uit we gens de heerschende pokziekte. Woubrugge geeft een schoolfeest. Ylst desgelijks. Zaandam (subsidie f 100) klokkengelui salvo's, fanfares op de omgangen der kerken- torens, volksconcerten, volksvermakelijkhe den, 's avonds gecost. optocht, vuurwerk. Zaltbommelbespelen carillon, vlaggen en illumineren, muziekuitvoering op de markt, vuurwerk. Zandvoort onthaalt de schoolkinderen, de oude mannen en vrouwen, en de beman ning van de reddingboot. Zeist viert een feestelijken dag. Zuidland houdt een schoolfeest. Zutfen onthaalt de schooljeugdgeeft volksspelen muziek tooneelvoorstelling, illuminatie en vuurwerk. Zwartsluis: de kinderen ontvangen een versnapering, en jongelieden houden een op tocht te paard. Zwolle (subsidie f300): optocht, waarbij 300 werklieden, voorts illumin. en vuurw. Zijpe. Van het bij de ingezetenen ingeza melde geld wordt een schoolfeest gehouden, een optocht te paard, feestrede, muziek, il luminatie en vuurwerk. Behalve al deze plaatsen (waarvan de op somming geen volledige opgave beoogt, maar alleen de algemeenheid en verscheiden heid der feestviering aantoont) zijn er nog

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 2