»Nederland viert het derde eeuw feest van den Dageraad zijner Vrij heid GOED." Overzicht der week. BINNENLAND. vele, die geldelijke bijdragen voor Brielle's monument en Asyl hebben opgezonden, zoo dat met recht kan gezegd worden AMERSFOORT, 29 MAART 1872. KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfoort doet te weten, dat de lijsten, aanwijzende de personen in deze gemeente bevoegd tot het kiezen van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad, op heden zijn gesloten en in afschrift aangeplakt aan de bergplaats bij het Raadhuis, welke lijsten gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter inzage liggen. Amersfoort, den 25. Maart 1872. De Burgemeester voornoemd, A. G. WIJERS. De toebereidselen voor het feest op April hebben de stad onzer inwoning als het ware in een lusthof herschapen. Van de Utrechtsche en Slijkpoorten af tot aan de Buitenkamppoort loopt men door groene la nen de stad in hare volle lengte door. Vij ver, Spui, Teut, Hellestraat, Groote en Kleine Haag en nog meer anderen wedijveren bo vendien in het aanbrengen van versieringen en eerebogen. Illuminatietoestellen, hier en daar opgericht, beloven een prachtig effect te zullen opleveren, en op den Hof is een muziektent geplaatst. De middag godsdienstoefening op 1 April in de Herv. Kerk is veranderd in een vroeg- beurt, aanvangende 8 uur 's morgens. De weg dooTden optocht te volgen, nadat hij ten 1 uur het kalfsveld zal verlaten heb ben, is: Utrechtsche straat, Varkenmarkt, Singel, Hofstraat. Haag, Maarsbergsche weg, Watersteeg, Utrechtsche weg, Utrechtsche straat, Langestraat, Kamp, langs de Gasfa briek naar de Pothstraat, Olystraat, Kamp, "Weversingel, Zandt, Singel, Varkenmarkt, Singel, Kamperbinnenpoort, Langestraat, Zevenhuizen, Hof, Lavendelstraat, Havik Zuidzijde KrommestraatLangestraat Utrechtsche straat, Kalfsveld, alwaar de stoet ontbonden wordt. Programma's der feestelijkheden zullen voor 1 cent verkrijgbaar zijn bij den Uitge ver dezer Courant. Men zegt dat de Feestcommissie aanvrage heeft gedaan dat op 1 April parade door het garnizoen zal worden gehouden, en de noo- dige saluutschoten zullen worden gelost. Men verneemt dat de Heer W. Baron van Goltstein van Oldenaller, door de Prov. Sta ten van Utrecht den 12 dezer tot Lid der Eerste Kamer benoemd, die benoeming heeft aangenomen. Z. M. heeft bij besluit van 23 Maart jl. met ingang van 1 April a.s.eervol ontslag verleend aanden Heer Jhr. Mr. J. E. Godin de Pesters als Griffier der Arrond. Regtbank •alhier. Op Maandag 15 April a.s. worden door den Majoor der Genie Kleinsma te Amers foort aanbesteed: het eenjarig onderhoud van de kazernen, magazijnen, stallen enz. aldaar, en de werken op de legerplaats bij Milligen. De kapitein-kommandant in de elfde stelling der genie te Amersfoort, J. E. N. Baron Schimmelpenninck van der Oije, is in denzelfden rang overgeplaatst in de stelling der genie te Utrecht. De Paarden-Arts le klasse J. J. Hinze van het Regiment Rijdende Artillerie alhier in garnizoen, is in zijnen rang overgeplaatst bij het 3e Regiment Hussaren te Haarlem en bestemd tot Onderwijzer aan den cursus, tot opleiding van Onderofficieren en korporaals voor den rang van 2e Luitenant bij de ka- vallerie. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal het bestuur op Dinsdagden 2 April aanst. 'snamidd. van half twee tot half drie, zitting houden in een der localen van het raadhuisalwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, terwijl inlichtingen des wege te bekomen zijn bij de ondergeteeken- den, en bij de verdere leden van het Bestuur de heeren Mr. J. van der Leeuw, B. E. Her schel, W. A. Croockewit en Jhr. Mr. II. J. L. van Sasse van Ysselt. R. A. \V. Baron VAN HEECKEREN, President. M. VAN BEEK, Penningmeester. J. C. LEINWEBER, Secretaris. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. Bevallen: 22 Maart. Jacoba Bijtelaar, geb. de Kamper, z. 23 Maart. Clasina van Groenestein, geb. Waterkoort, d. 24 Maart, Johanna van Vonno, z. -Johanna Ruitenbeek, d. Alida van Bottenburg- geb. van den Burg, d. 25 Maart. Ger- ritje Vonk, geb. van Goor, z. Lutgera Manssen, geb. Valk, d. 26 Maart. Petro- nella Hellevoort, geb. van den Bergh, z. Gijsberta Maria Renes, geb. Bilders, d. Ondertrouwd: 27 Maart, Lodewijk NicolaasBruning metKlara Maria Margare- tha Padberg. Gehuwd: 27 Maart. Ernst Sigmond Bytelaar met Jozina Catharina Daniels. Overleden: 21 Maart, PhilippusThe- odorus de Folter. 57 j.gehuwd, met Maria Elisabeth Verhoeven. Hendrika Len sing, 8 j.Gijsbertus van Keeken, 2 j. 23. AntoniaElisabeth Scheerder, 79 j., wed. Willem Jagtenberg. Dirk Sas, 75 j., ge huwd met Johanna Maria van Meeteren. Johannes Gerardus Stuur, 15 d. 26. An- tonie Wellerd, 73 j., geh. met Theodora Jansen Hoefsloot. Hendrikus Everardus Jacobus bijtelaar. 4 d. De aangekondigde interpellatie van den Heer Nierstrasz had op 21 Maart jl. in de zit ting der Tweede Kamer plaats. Die Heer had zoo gaarne Nederland op de conferentie te Weenen vertegenwoordigd, en nog liever zich zeiven (zooals een ander Kamerlid niet onaardig opmerkte) daartoe verkozen gezien, doch de Regeering achtte zulk eene commis sie geheel ijdel, omdat uit de uitnoodiging der Oostenrijksche Regeering (reeds geda teerd van 18 Maart 1871) bleek dat deze slechts een lokaal, geen internationaal karak ter droeg, en bovendien de maatregelen tot wering der veepest in ons land genoegzaam bekend waren. De motie tot overlegging der ten deze gevoerde correspondentie, door den interpellant voorgesteld, werd dan ook als geheel overbodig door de Kamer verworpen. Met 35 tegen 25 wordt nu afgestemd het voorstel van den Voorzitter om het ontwerp nopens de onteigening voor den spoorweg ZevenbergenZwaluwe gelijktijdig met de andere hangende zaken vóór Paschen af te doende reden van den uitslag dezer stem ming lag in de bezwaren tegen het ontwerp en de afwezigheid van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken. Den 22 Maart werden nu ook alle zaken gelikwideerd, tot de ten vorigen dage door den Heer Fransen van de Putte aangekon digde interpellatie omtrent de opiumpacht incluis 1°. Het ontwerp tot wijziging van enkele bepalingen der wet van 22 Juli 1870 (St. no. 138) op de brievenposterij (zie het bij voegsel op ons no. 11) werd met 54 tegen 3 stemmen aangenomen. 2°. Dat tot wijziging van de begrooting van Oorlog voor het dienstjaar 1871 betrek kelijk de geneeskundige dienst, en 3°. Dat tot beschikbaarstelling van de gelden wegens door het departement van Oorlog gedane verstrekkingen, dienst 1872, worden met algemeene stemmen aange nomen. 4°. de verstrekking van tpcieiijke iiulp (1 millioen rentende 5°/0, voor 5 maanden) aan de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij, lokte meer debat uit. De vroeger door de Regeering voorgestelde leening van mil lioen, die dan door eene overeenkomst zou worden bekrachtigd, was gebleken te zijn te gen den wil der Kamer, zoodat men nu tot het voorgestelde voorschot zijn toevlucht nam. Dit werd, na de aanneming van een amendement Fransen van de Putte om het als een post aan de begrooting van Finan- tien, dienstjaar 1872, toe te voegen, aange nomen met 50 tegen 8 stemmen. 5°. de conclusien van commissiorale rap porten nopens het verslag der muntwerk- zaamheden over 1870, de telegraaf-over- eenkomst met Duitschland en andere worden aangenomen; doch die nopens het adres van Gebr. Schoonenburg te Amsterdam, aanne mers van het fort in den Bijlmerpolder, tot schadevergoeding, geeft tot veel beraadsla ging aanleiding, waarvan het gevolg was dat het eerste deel der conclusie, nl. om den wensch uit te spreken dat nader worde toe gelicht op welke gronden het verzoek van adressanten, om eene andere wijze van wer ken te mogen volgen, geweigerd is werd aangenomen, doch het tweede deel, luiden de om aan de Regeering in overweging te geven, of er niet redenen van billijkheid be staan om aan de adressanten vergoeding voor de geleden schade te verleenen, werd ver worpen als liggende de beoordeeling daar van buiten de Kamer, die zich niet met pri vaat recht kan of mag inlaten. 6°. de interpellatie Fransen van de Putte over de inzending van stukken aangaande de opiumpacht liep af met de belofte van den Minister van Koloniën om die inzen ding zooveel mogelijk te bespoedigen. Daarna werd de Kamer tot na hare Paasch- vacantie gescheiden, nadat nog de behande ling der Inkomstenbelasting definitief op 22 April e.k. werd vastgesteld. Z. M. de Koning heeft aan het personeel van het Koninklijk domein het Loo een in signe doen uitreiken, bestaande in een Wa tergeus in zilver aan nationaal lint. De ook te Amersfoort verspreide over dreven geruchten omtrent het op Maandag 11. gebeurde te Ouwerkerk a/d IJssel, zijn gelukkig gebleken onjuist te zijn. Wel is de rust aldaar, helaas, verstoord geworden door het inwerpen der glazen bij den Burge meester en meerdere baldadigheden ten ge volge van een besluit van den Raad der ge meente om geen Aprilfeest te vieren, doch de ingeroepen hulp der militaire macht, die met een detachement, bestaande uit 1 of ficier, 2 onderofficieren en 50 soldaten, uit Gouda kwam aanrukken, herstelde die rust weldra, zonder verdere gevolgen na zich te slepen. Z. M. de Koning is voornemens van 19 tot 26 Mei e.k. de provincie Groningen, en van 15 tot 22 Juli e.k. de provincie Drenthe te bezoeken. Van daar dat de ge meente Groningen hare feesl vieringen uit stelt. De gemeente Goes, wier geschiedrol- len in de laatste jaren zoovele droevige figu ren vermelden, heeft er thans al weder eene bijgevoegd. Goes nl. neemt geen deel aan de algemeene feestviering, en de aldaar be staande commissie heeft uit gebrek aan be langstelling der burgerij haar mandaat moe ten nederleggen Wij vernemen dat er pogingen wor den in het werk gesteld voor het tot stand brengen van een lokaal-spoorweg van De venter over Rijssen naar Almelo, alsook dat de pvioriteitsleening voor de lijn Zwolle— Almelo is volteekend. De lijn Leiden—Utrecht zal nu toch tot stand komen; voor de ontbrekende gelden is in het buitenland ingeschreven. Ook is de inschrijving voor de lijn Til burg's BoschNijmegen volteekend, en zal er een herein gemaakt worden met den O O spoorweg AntwerpenViissingen, welke weg m«yi alsdan na voltooiing in 2 uren denkt afteleggen.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 3