BUITENLAND. Frankrijk. Op de vraag van een lid der Nat. Verg. wanneer men toch de beraadsla gingen zou beginnen over de talrijke ver zoekschriften, diezijn ingekomen, om Frank rijk alleen bij den Paus en niet bij de Itali- aansche regeering te doen vertegenwoordi gen (men weet dat er reeds een Fransch ge zant bij het Italiaansche hof benoemd is), antwoordde Thiers, dat hij bevreesd was voor die discussie, die Frankrijk in ongele genheid zou kunnen brengen en den Heili gen stoel niet tot voordeel zou zijn. De on af hankelijkheid van den H. S., zeide Thiers, is aan Frankrijk dierbaar, het zal hem altijd verdedigen, maar het belang van den staat heeft niet minder rechten. De discussie werd uitgesteld en zal nu wel in den doofpot blijven. Te Bordeaux heeft verleden Za terdag de eerste vergadering van Oud-Ka tholieken in Frankrijk plaats gehad. Pro fessor Laporte presideerde, en de abt Junqua hield eene redevoering. Verscheidene leden van den gemeenteraad waren tegenwoordig. Een Nieuw-Katholiék, die zich door list toegang had verschaft en tegen Junqua be gon uit te varen, werd op eene beleefde wijze verwijderd. Engeland. De eerste minister, Gladstone, heeft een ongunstigen indruk gemaakt door de wijze, waarop hij gesproken heeft over het voorstel Fawcett betreffende het afschaffen der godsdienstige eeden aan de hoogeschool te Dublin. Een lid van 't Lagerhuis verweet hem, dat hij in 't geheim onderhandelde met kardinaal Gullen, en het uitvoerend com- mité van het nationaal schoolverbond be legde terstond eene vergadering, waarin de motie werd aangenomen: Wij betreuren hetgeen onze Eerste Minister heeft gezegd, daar het onze vermoedens en onze vrees be vestigd, dat de regeering geneigd is het oor te leenen aan de onrechtmatige, overdrevene en gevaarlijke eisclien der ultramontanen. Bij het indienen van zijne begrooting heeft de minister van finantiën de verblijdende mededeeling gedaan, dat er ruim 12 milli oen gulden minder was uitgegeven, dan de vertegenwoordiging had toegestaan, dat de inkomsten de uitgaven met ruim 24 mil lioen gulden hadden overtroffen en dat de staatsschuld sedert' 1869 met 150 millioen gulden was verminderd. Dienvolgens stelde de minister voor eenige belastingen te ver lagen. Langs dien weg kunnen de Engel- schen nog hun wensch bevredigd zien, om ten minste een vrij ontbijt te hebben. Zou den andere staten hunne finantiën ook niet Duitschland. In Baden heeft de Eerste kamer zich met het besluit der Tweede ver eenigd, om aan leden van geestelijke orden te verbieden als onderwijzers werkzaam te zijn. In Gotha, waar volgens de wet de plak nog op de scholen heerscht, heeft daarente gen de Landdag een door de regeering on dersteund voorstel verworpen ter opheffing van het wetsartikel, volgens hetwelk een geestelijke krachtens zijn ambt schoolopzie ner is. Alle Duitsche bladen vloeien te genwoordig over van staaltjes van kerke lijke onverdraagzaamheid. Een der meest opzienbarende in de laatsts dagen heeft te Boppard plaats gehad. Vier hoogleeraren van Bonn zijn onlangs geëxcommuniceerd, omdat zij het leerstuk der pauselijke onfeil baarheid niet aannemen. Een hunner, Knoodt, woonde verleden Zondag de gods dienstoefening bij, toen de pastoor hem te midden van den dienst beval de kerk te ver laten. Om geen ergernis te geven, volgde hij dat bevel op. Den volgenden dag hebben zich de burgemeester en een twintigtal der aanzienlijkste burgers van Boppard, allen Katholieken, gezamenlijk naar professor Kuoodt begeven om hem te verzekeren, dat het gebeurde in de kerk hun leed deed. Te vens spoorden zij den hoogleeraar aan voort te gaan op den ingeslagen weg en zich te blijven verzetten tegen de onfeilbaarheid en den syllabuszij zouden hem krachtig ter zijde staan. Roemenië. De Joden zijn hier zoo ge haat dat er adressen circuleeren, waarin op hunne verwijdering uit Maldavië en Wala- chije wordt aangedrongen. Het ziet er daar treurig voor de Israëlieten uit, want de Re geering is niet bij machte hen te beschermen, en kan natuurlijk evenmin aan den onrede- lijken eisch der overige bewoners voldoen. Rusland. Te Odessa heeft verleden jaar met Paschen eene schandelijke vervolging tegen de Joden plaats gehad, waarvan de aanleggers nogtans door de jury voor niet schuldig zijn verklaard. Thans is daar iu de hoofdkerk gestolen, onder de vreemde om standigheden, dat de kast, waaruit het voor werp weggenomen is, niet is beschadigd Natuurlijk worden de Joden van dien dief stal beticht, doch de politie houdt goed toe zicht op hunne huizen, om te voorkomen dat de Grieksche christenen, gelijk wel meer is gebeurd, het door hen gestolen goed daar komen bergen, om er dan naderhand den Joden de schuld van te geven. Japan. De regeering heeft bekend ge maakt, dat, ofschoon het verbod om rijst (het hoofdvoedsel in Japan) uit te voeren van kracht blijft, voortaan de overschietende rijst publiek verkocht zal worden in die ha vens van het rijk, die voor Japanners en vreemdelingen ten uitvoer zijn opengesteld. Kerk- en Schoolnieuws. Kunstnieuws, ens. vertoonde de liefelijke zon ook weder haar schoon gelaat en verhoogde de feestvreugde door haar licht en warmte. Toen de Koning met zijn Staf en leden der hoofdcommissie op het feestterrein aankwam, werd Z. M. verwelkomd met eene feestlcan- tate, na afloop waarvan'Professer M. de Vries zijne feestrede hield. Die rede was schitte rend; verheven door strekking en gevoel. Na het eerste gedeelte der rede had de steenleg ging voor het monument en asyl plaats. Toen de steen gelegd was, hield de Koning met welluidende stemde volgende toespraak. Mijnheer de voorzitter en verdere leden van de hoofdcommissie ter oprigting van het standbeeld en het toekomstige zeemans huis te dezer plaatse te stichten Mijne heerenwanneer mijne woorden gering zullen zijn, zult gij het mij gewis ver geven. Want op het oogenblik dat de naza ten van den grooten Zwijger, de nakomelin gen van het vrije volk op dezen dag op deze heilige plek zijn vereenigd, dan, mijne hee ren al zijn mijne woorden weinig in aantal, moogt gij dit verschoonen in een hart dat moeijelijk kan uitdrukken de fierheid die het doet kloppen. »Ik ben trotsch, zeer trotsch Nederlander te zijn en dank u voor de groote eer en het groote voorregt, dat gij mij hebt willen schenken om den eersten steen te leggen voor beide heerlijke gedenkteekenen, die weldra op dezen plek in de toekomst zullen worden verwezenlijkt." Die koninklijke woorden, uit het hart ge sproten, deden een algemeen gejuich weer galmen. »Toehoorders," ging Z. M. voort, toe hoorders van eiken stand en rang, leve het vaderland En allen jubelden mede: »Leve het va derland, leve Oranje, leve de koning Daarna zette de Vries zijne schoone rede voort en zeide onder anderen »Sire, toen uwe hand dien steen beves tigde, toen heeft hij op nieuw tusschen u en uw volk het verbond der liefde bezegeld sDat krachtigste Cement, Dat harten bindt, als muren breken Tot puin in't End." 't Doet ons leed, niet meer van de vele schoone passages uit die keurige rede te kunnen medecleelen. Nadat de burgemeester de plegtigheid voor gesloten had verklaard, viel de muziek in en begaf zich de Koning met gevolg per rijtuig naar diens huis. Hier had de presentatie der commissie aan Z. M. plaats en werd aan Z. M. een gedenkpenning door den heer Kol uit Utrecht aangeboden. Op dit oogenblik kwam de optogt voorbij, die een heerlijk schoon effect maakte. Op den eersten wagen was de Neder- landsche Maagd voorgesteld, die een lauwer krans aan Z, M. aanbood. Van de andere wagens regende het bouquetten voor Z. M. Het geheel was prachtig en voldeed blijk baar ook Z. M. uitermatë. Nadat de feestrein voorbij was, ging den Koning te voet naar t weeshuis, waar Z. M. door de weezen met een vrolijk Wilhelmus van Nassouwenbegr&et werd. Z. M. bezig- tigde met groote ingenomenheid de door den heer A. Verneull geschonken collectie platen, alsmede het model van het te stich ten gedenkteeken. Z. M. begaf zich vandaar weder te voet naar het stadhuis, waar een fijn dejeuner dina- toire was aangericht. Onder de 50 gasten, die daar met Z. M. aanzaten, waren eenige Zuid-Nederlanders, waaronder de bekende advocaat Vuilsteke uit Gent, die in harte lijke warme taal, een dronk aan den Koning wijdde, welke door Z. M. op even hartelijke wijze werd beantwoord. Prof. de Vries stel de een toast in op John Lottrop Motley, gast des Konings, en kweet zich daarbij van den last hem door de Leidsche Universiteit opgedragen, aan Sir Motley mede deelen, dat hij door die Universiteit honoris Causa tot doctor in de beide regten bevorderd was. Daverende toejuichingen toonden den be gaafden Amerikaan hoe aangenaam deze tijding voor de aanwezigen was. Deze bedankte dadelijk in de Engelsche taal voor de eer hem bewezen, waarna Z. M. in dezelfde taal een dronk wijdde aan zijn gast. Ten 6 uur nam de Koning met een hartelijk woord afscheid van de feestvrienden en van den Briel, onder talrijk uitgeleide. Het ver trek van Z. M. werd spoedig door dat der Utrechtsche comm. en de sub-commissiën gevolgd, die met hun versierde stoomboot bij de afreis het feest voortzetten met mu ziekuitvoeringen, afsteken van vuurwerk etc. Te Brielle vervolgde men de feestviering in de beste stemming. Het vuurwerk en de volksvermaken vielen goed uit en liepen naar wensch af. Groot is de populariteit die de Koning zich tijdens dit feest verworven heeft. Het nationale feest dat wij vieren, is, zooals wij reeds zeiden, in het buitenland niet onopgemerkt gebleven. Onderscheidene invloedrijke buitenlandsche bladen bah elzen goede, met kennis van zaken geschreven ar tikels, ook over de beteekenis van het feest. Onder deze onderscheiden zich vooral de Köln. Zeitung en Daily News, die beiden hoofdartikelen aan de zaak wijden. Ook waren door Engelsche, Duitsche en Belgische bladen correspondenten naar den Briel gezonden om verslag te geven van de feestviering aldaar. Bij de Hoofdcommissie te Brielle is van de Groot-Hertogin van Saksen Weimar Eisenach, Prinses Sophia der Nederlanden, de toezegging ontvangen eener bijdrage van 1000, waarvan 800 voor 't Asyl en 200 voor 't monument. in zulk een bloeienden toestand zien gera ken, indien zij eens ophielden gewapenden vrede te spelen Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Makkum E. J. van Wis- selingh, te Serooskerke (Walcheren); te Winterswijk Th. P. Bergsma, te Besoyen; te Oost en West Souberg J. J. Dermont te Vlissingen. Bedankt: voor Wageningen G. C. Boo mer, te Ritthem. Doopsgezinde Gemeente. Beroepen: te Haarlem Jb. van Gilse, te Groningen. Roomsch-Catholieke Kerk. Door den Bisschop van Breda is tot deken van het district Bergen-op-Zoom benoemd C. Doggenpastoor te Lepel straat. Door den Bisschop van Roermond zijn benoemd: tot pastoor te Epen, Merkel- bach, kapellaan te Kerkrade, en tot pro fessor aan het College te Weert, Pennings, priester uit het seminarie. Woensdagavond had het aangekondigde volksconcert plaats. De muziekvereeniging mag deze hare poging welgeslaagd noemen. Zij heeft de overtuiging gekregen, dat

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 3