Overzicht der week. BINNENLAND. dersvereenlging zich niet ten doel, de rech- Tten en aanspraken der arbeiders tegen de werkgevers te vertegenwoordigen en de be- 1 langen der eersten voor te staan? Leidt zij niet tot gedachtenwisselingtot openbare mededeelingen, tot beslechting der geschil- 1 len tusschen werkgevers en arbeiders? Im mers ja. De Nederlandsche arbeiders hebben i even goed hun oordeel en gezond verstand als de patroons, en behoeven in den regel voor dezen niet onder te doen in kalme be radenheid en ordelievenden geest. Geeft dus ook aan hen het recht om straffeloos hunne belangen te bespreken, waar de tijdgeest tot verandering en verbetering roept. De na tuur zal zelve hare wetten stellenen de onwil der patroons om aan die natuurlijke en daardoor billijke eischen gehoor te geven, zou een gedwongen toestand in het leven roepen, voor welker gevolgen zij zelve alleen aansprakelijk zouden moeten worden gesteld. Vreest niet, met de Heeren Wintgens, Heemskerk Az. en anderen, dat de eischen, door de arbeiders in billijkheid gedaan, het spooksel der Internationale of Commune zul len doen ontstaan. Natuur kent geen dwang, dwang geen recht. Zoolang het maatschap pelijk leven nog door zijne natuurlijke wet ten wordt beheerscht en geregeldbehoeft men geen nood te hebbendat arbeiders verenigingen onrechtmatige eischen zullen doen. De waarborg ligt juist in de vereni ging zelve, die eene schikking mogelijk maakt, geregeld naar de bestaande behoef ten en de verdiensten der arbeiders. Geeft loon naar verdiensten, maar onthoudt, waar dit loon niet meer in evenwicht is met de eischen van het maatschappelijk leven, den arbeiders het recht niet, om door vereni ging weerstand te kunnen bieden aan de macht van het kapitaal. Op die wijze zullen ook de door de tegen standers van het wetsontwerp zoozeer ge vreesde werkstakingen (grèves) door de pa troons zelve kunnen worden voorkomen. Wel achten wij het wenschelijk, om, eerst wanneer alle middelen zijn beproefd en de arbeiders door den onwil hunner patroons tot het uiterste zijn gedreven, de werksta king als laatste redmiddel toegepast te zien, doch dit neemt niet weg, dat de arbeiders de mogelijkheid moeten hebben om aan het ka pitaal den dienst op te zeggen. En zij mogen dit, want het recht om te arbeiden sluit in zich het recht om den arbeid te staken. Werkstaking kan leiden tot rechtmatige loonsverhooging, en is op zich zélveal is zij noodig of niet, geen dwang. De Regeering en de Staten-Generaal hebben dit ook te recht begrepenen willen eerst dan met de Strafwet tusschen beide komen, als er werkelijk dwang ontstaaten de openbare orde wordt bedreigd of aan de rechten en eigendommen van anderen wordt te kort ge daan. De Code Pénal daarentegen ziet in de vereenigingen en werkstakingen der ar beiders niets en nooit iets anders dan een onrechtmatigen drang van hunne zijde, dien de Code meent te moeten straffenterwijl aan de patroons volle vrijheid wordt gelaten met het loon en den arbeid hunner werklie den te doen wat zij willen, als zij zich maar niet vereenigen of afspreken dat loon tegen recht en billjjkheid te verlagen. Uit dezen poel moest de arbeidende klasse worden opgeheven. Dies loven wij de po gingen der Regeering en de beslissing der beide Kamers, en door hieraan zijn zegel te hechten, heeft de Koning een parel te meer in zijnen kroon verkregen. AMERSFOORT, 12 APRIL 1872. Op Maandag den 15. April 1872, des na middags ten één ure, zal de Raad der ge meente Amersfoort weder eene Vergadering houden, waarin de punten van behandeling zijn: 1. Kohier der hondenbelasting over 1872. 2. Voordrachten tot af- en overschrijving op de begrooting van het burger weeshuis over 1871. 3. Voordrachten tot af- en overschrijving op de gemeente-begrooting over 1871. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethou- ders tot verkoop van eene inschrijving op het grootboek N. W. S.en daarmede in verband staande wijziging der gemeente- begrooting over 1871. 5. Verzoek van den hulponderwijzer H. W. de Vriend om eervol ontslag. 6. Ontwerp-besluit tot verhuring aan het Rijk van een gedeelte van het gebouw aan de Koppelpoort. Z. M. heeft benoemd tot generaal majoor HDs. adj. in buitengewonen dienst F. C.H. Baron van Tuyll van Serooskerken. Woensdag 10 April jl. des nam. ten 6 uren vereenigden zich in een der lokalen van de Buiten-Societeit Amicitia de leden der Rech terlijke Macht en Balie te dezer stede aan een vriendschappelijken maaltijd, door hen aangeboden aan den Heer Mr. A. R. van Bel, President der Arr. Rechtbank, die den 12 Februari bevorens gemelde Heeren in zijne woning aan een feestelijken disch had ont haald. Ter terechtzitting van Donderdag 18 April e.k. zullen door de Arrondissements- Rechtbank alhier eenige personen te recht staan, beschuldigd van deelneming aan de ongeregeldheden op 1 April en volgende da gen in deze gemeente gepleegd. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal het bestuur op Maandagden 15 April aanst. 'snamidd. van half twee tot half drie, zitting houden in een der localen van het raadhuisalwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, terwijl inlichtingen des wege te bekomen zijn bij de ondergeteeken- den, en bij de verdere leden van het Bestuur de heeren Mr. J. van der LeeuwB. E. Her schelW. A. Croockewit en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt. R. A. W. Baron VAN HEECKEREN, President. M. VAN BEEK, Penningmeester. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. Bevallen: 3 April. Elisabeth Corne lia Uding, geb. Kraan, d. 4. Hendrika de Wilde, geb, de Gans, z. Evertje van der Linden, geb. Dreuning, d. Maria Schimmel, geb. Wolfswinkel, d. 6. Chris tina Brandsen, geb. van Doeverden, z. Gerritje van Beek, d. Geertruida van Dam, geb. van Wijland, z. 8. Wilsje Brandsen. geb. van de Bouwmeester, d. 9. Louisa Eller, geb. Meijer, z. Cornelia van Diermen, geb. van Diermen. d. Ondertrouwd: 4 April. Willem Frederik Braxhoofden met Evertje van Veldhuizen. Gehuwd: 10 April. Timotheus Ber- nardus van Geenhuizen met Anna Maria Vivié. Overleden: 4 April, Helena Smit, 36 j. 5. Wouterus Brits, 4 j. Eli sabeth de Jong, 82 j. geh. met Arnoldus Snijders 6. Wilhelmina van den Berg, 21 j. Jannetje Huurdeman, 6 j. en 6 md. Maria van Leeuwenkamp, 83 jr., wed. Matthijs van Brakelen. De Eerste Kamer der Staten-Generaal hervatte in de avondzitting van donderdag 4 dezer hare werkzaamheden. Het nieuw be noemde lid, de Heer Mr. W. baron van Goltstein, nam, na als zoodanig toegelaten te zijn, terstond zitting. De ingekomen mis sives worden voorgelezen, en de van de Tweede Kamer ontvangen en door haar aangenomen wetsontwerpen naar de Afdee- lingen verzonden, die zich Vrijdag en Zater dag met het onderzoek hebben onledig ge houden. Het eindverslag omtrent het ont werp vanwettot af koopbaarstelling der tien den gereed zijnde, vangen de beraadslagin gen daarover, ingevolge een voorstel door den Heer Cremers gedaan, aan op Maandag 9 April, en werden den volgenden dag voort gezet. De geheele wet werd nu in die zit ting van 10 April met overgroote meerder heid (26 tegen 8 stemmen) aangenomen, zijnde hiermede eindelijk voor goed na vijf mislukte pogingen, de laatste 9 jaren gele den, dit feit gelukkig beslecht. Eenige kleinere wetten, waaronder die tot wijziging van enkele bepalingen van postwet, werden bijna zonder discussie met algemeene stem men aangenomen. Hetzelfde geluk viel in de zitting van Woensdag 11 April het wetsontwerp betrek kelijk de arbeiders-coalitien te beurt; het werd met bedaardheid besproken in niet meer dan ééne zitting, daaraan geheel gewijd, en niettegenstaande de tegenkanting die deze wet in de afdeelingen blijkens het ver slag daaromtrent had ontmoet, verklaarden zich ter zitting 24 stemmen voor, en slechts 11 tegen. Donderdag 12 April heeft de kamer be raadslaagd over het wetsontwerp tot ver strekking van tijdelijke hulp aan de Amster- damsche Kanaal Maatschappij, welk ontwerp gunstiger onthaal blijkens het afdeelings- verslag had genoten. Bij de Tweede Kamer is door het lid 01- denhuis Gratama een amendement ingediend op art. 2 van het ontwerp op de inkomsten belasting ter vervanging van het recht van patent en van de accijnsen op het geslacht en de zeep. Hij stelt voor de 3 eerste regels van dat art, aldus te lezen: >Door inkomen voor de toepassing dezer wet wordt verstaan al hetgeen in geld, in vruchten of door eigen gebruik, hoe ook, genoten wordt: uit onroerende goederen, boven of meer dan het bedrag van het ka- »dastraal inkomen, de belastbare hunt- si waarde of belastbare opbrengst, waarvan »grondbelasting betaald wordt." Wij vernemen dat de Burgemeester van 's Heerenberg i n zijne betrekking zou zijn geschorst (N. v. d. D.) Naar wij van goederhand vernemen, is in eene op heden te Amsterdam gehouden vergadering besloten tot de oprichting eener Algemeene Nederlandsche Vrouwen-Ver- eeniging, onder de zinspreuk Tesselschade. Het doel dezer vereeniging is de verbete ring van het lot der onvermogende vrouw uit den beschaafden stand, door aanmoedi ging en bevordering van haren arbeidszin. De vereeniging zoekt de vrouwelijke nijver heid en talenten te ontwikkelen en te ver beteren, en de vruchten daarvan in den han del te brengen, door die tegen de waarde in te koopen en weder te verkoopen; door op richting van dépots of magazijnen; door het houden van tentoonstelling-bazars; door verlotingen, of op andere wijze. Behalve te Amsterdam hebben zich reeds afdeelingen dezer vereeniging gevestigd te Alkmaar, Delft, 's Gravenhage, Hillegom, Capelle-Zuid-Beveland, Middelburg, Rot terdam, Yorden en Zutfen. Wij vertrouwen, dat het aan de oprich ters dezer vereeniging niet aan medewerking, tot bereiking van het vermelde doel, zal ontbreken. {N. v. d. JD.) De St. Ct. van Woensdag 10 dezer be vat de koninklijke bewilliging op de akte yan oprichting der naamlooze vennootschap

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 2