BUITENLAND. Frankrijk. De Fransche ultramontanen hebben dezer dagen weer een adres aan den Paus gezonden, waarin ze betuigen, dat ze zijne smarten over het verlies van het we reldlijk gebied niet vergeten, en hun best zullen doen om hunne tegenover den H. Va der gepleegde zonden goed te maken. Tevens protesteeren zij tegen de benoeming van Fournier als gezant bij de Italiaansche regee ring. Te Parijs heeft zich eene vereeniging van Oud-Katholieken gevormd, wier presi dent, Jean Wallon, het afkeurt, dat de bis schop van Bordeaux, na den abt Junquaom diens Oud-Katholieke gevoelens ontslagen te hebben, hem door den commissaris van politie heeft laten aanzeggen, dat hij het priesterlijk gewaad moet afleggen. «Mag er," zoo vraagt Jean Wallon, »mag er een offici eel costuum wezen in een land, waar geene staatskerk is En daarop geeft hij ten ant woord, dat het burgerlijk gezag in 't belang van orde en tucht aan priesters, die zich schuldig hebben gemaakt aan schandelijke daden, het dragen van het geestelijk gewaad kan ontzeggen, maar in andere gevallen niet, vooral niet als het oppositie tegen het leerstuk der onfeilbaarheid geldt, dat in Frankrijk niet wettelijk is erkend. De Nationale Vergadering heeft nog steeds va cantia, en van dien rusttijd maakt Thiers gebruik om in Parijs feesten te geven. Ver scheidene dagbladen doen intusschen hun best aan te toonen, dat de maatregelen, die Thiers tegen den vrijen handel wil nemen op Frankrijks nadeel moeten uitloopen. Engeland. In Warwickshire hebben de landbouwers hun werk gestaakt. Een der grondeigenaars het parlementslid Secly heeft reeds besloten het loon der daglooners te verhoogen. Hij zelf zal twee derde geven en zijne pachters moeten het overige derde af staan. Vele arbeiders hebben zich reeds op weg begeven om elders, hetzij in 't binnen, hetzij in 't buitenland werk te zoeken. Zij, die blijven, ontvangen van alle kanten on derstand. Aan het hoofd der beweging staat Jozef Arch, een man van 45 jaar, die toen hij op tweeëntwintigjarigen leeftijd als eenvou dig daglooner nog zeer weinig verdiende, zich 's Maandags naar die plaatsen begaf, waar hij meende het meest te kunnen ver dienen. Doorgaans gelukte hem dit. Hij werkte dan ijverig gedurende de gansche week enkeerde 's Zaterdags naar huis terug. Door zuinigheid en door zich allerlei ont beeringen te getroosten, gelukte het hem zooveel geld bijeen te krijgen, dat hij zich zeiven en zijn zeven kinderen eene goede opvoeding kon geven. Aan hem heeft men het te danken, dat de werkstaking zoo kalm te werk gaat. Duitschland. Te Berlijn zag het er op den 1 April droevig uit. Die dag is daar de groote verhuizingsdag en daar te Berlijn een groot gebrek aan woningen is, moesten hon derden huisgezinnen zonder dak ronddwalen. Het was niet voldoende, dat hospitalen, werk huizen en de barrakken, die men met dit doel in Maart had opgeslagen, werden geo pend om de ongelukkigen op te nemen. Of ficieel zijn thans 163 huisgezinnen zonder dak opgegeven, behalve nog negen kinderen, die door hunne ouders zijn verlaten, en toch zjjn velen voor het oogenblik geholpen, door bij bloedverwanten en vrienden een tijdelijk verblijf te zoeken, of kramen en rijtuigen te huren, waarin zij den nacht doorbrengen. Men kan rekenen, dat er thans te Berljjn Rusland. Terwijl hier tot nu toe de be lastingen alleen werden opgebracht, door de minder gegoede klassen, hebben de bevoor rechte standen de noodzakelijkheid uitge sproken, dat voortaan de lasten door allen gedragen moeten worden. De Regeering zal eene wet uitvaardigen, waarbij aan eiken Joodschen landbouwer dezelfde rechten wor den toegekend als aan de christenen. Zij hoopt op die wijze de talrijke arme Joden, die den steden tot last zijn, voor den land bouw te winnen. Italië. Bij de jongste andientie op het Vatikaan, die door 200 vreemdelingen werd bijgewoond, heeft de paus gezegd: «Ik ben volstrekt geen gevangene. Er zijn geene sol daten, die mij beletten uit te gaan, maar ik wil en kan geene personen ontmoeten, die hier ter eere van Mazzini (een republiekein, die steeds de eenheid van Italië trachtte te bevorderen) eene processie hebben gehouden Kerk- en Schoolnieuws. INGEZONDEN. «Burger- bouwmaatschappij." te vestigen te Amsterdam, ten doel hebbende het bouwen, verhuren en verkoopen van huizen tot wo ningen en andere doeleinden. Het maat schappelijk kapitaal wordt bepaald op ƒ500,000, verdeeld in 500 aandeelen. De maatschappij neemt een aanvang op den dag dat 10 pCt. van het maatschappelijk kapitaal zal zijn gestort. Zij eindigt den laatsten December 1920. Wij hopen, dat deze nuttige onderneming er in slagen zal hare plannen geheel ten uit voer te leggen, en durven haar met gerust heid aanbevelen. mf 3000 menschen zonder huievesting zjjn. Zij behooren meestal tot den nijveren middel stand, gelijk men zien kan aan de bagage en de meubelen, die zij overal met zich voeren. Het moet hartverscheurend zijn geweest al die weenende vrouwen en kinderen te zien. Twee huisvaders zijn onder die omstandig heden zoo wanhopig geworden, dat zij zich het leven hebben benomen. In Baden, waar het aan leden van geestelijke orden verboden is openbaar onderwijs te geven, trachtten nu de geestelijke zusters de wet te ontduiken door haar geestelijk gewaad af te leggen en zich naar de nieuwste mode met elegante hoedjes, glacé handschoenen enz. te kleeden. Hare kloosterscholen noemen zij nu bijzondere scholen. In Breslau circu leert een adres aan den rijksdag, waarin wordt aangedrongen op het verdrijven der Jezuie- ten. Een Wurtenbergsch pastoor heeft een brief gericht aan Vorst Bismarck, waarin hij opkomt tegen diens beschuldiging, dat de Duitsche Katholieke geestelijken geen vaderland meer kennen. Volgens dien pas toor is de geestelijkheid bij verlichte en welwillende mannen in minachting geraakt door hen, die maar niet laten kunnen de kerkleer te vermengen met de staatkunde. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Waspik E. B. Gunning, te Nunspeet; te Aalsum A. Bouma, Gz., te Schipluiden; te Huizen P. S. Bartstra, te Aarlanderveente Gaast en Ferwoude J. P. P. Clinge Doorenboste Wilhelmina- dorp; te Polsbroek J. Kromsigt, te Cort- gene; te Heeg E. A. Lasonder, te Berkel en Rodenrijs; te Joure J. H. Cordes, te Prinsenhage; te Arnemuiden D. Niessen, te Wijkte Kootwijk W. A. van der Lin den, te Hooge Zwaluwete Zwartsluis E. A. G. van Hoogenhuijzete Steenwijkte Driehuizen en Zuid-Schermer Dr. C. M. Vos, te Heenvliet; te Zunderdorp C. J. van Vledder, te Waal en Koog op Texel; te 's Heer en Sinoutskerke E. W. Heinecken, te Noorden; te Varik J. van Heerde, te Oude water; te Cothen H. J. P. van der Linden, te Hoevelaken; te Rotterdam J. W. Felix, te Utrecht. Bedankt: voor Noordwijk-Binnen W. Mense, te Bodegraven; voor Heeg E. A. Lasonder, te Berkel en Rodenrijs; voor Giessen en Rijswijk J. Kromsigt, te Cort- gene; voor St. Annaland J. G. Ormel, te Loon op Zand; voor Peins en Zweins A. G. Haagerte Giethoornvoor Oudeschoot P. Romijn, te Hengelo. Aangenomen: naar Wezep H. W. Ei- geman, te Hierden; naar Pesse H. J. Bergsma, te Sebaldeburen; naar West- Zaandam J. J. van Hille, te Rossum; naar Oudelande Dr. G. de Wilde; naar Scheveningen A. H. Duval Slothouwer, te Kralingen; naar Zoutelande I. Kalma, te Losdorp. Christelijk Geref. Kerk. Beroepen; te Hasselt J. W. de Lang, te Broek op Langendijk; te Capelle J. Juch, te Sliedrecht. Aangenomen naar Steenwijk door Wosse, Stud. Th. school Kampen. Gevraagdaan de openbare jongensscho len 2e kl. te Amsterdameen onderwijzer in de Fransche taalvoorloopige jaarwedde f500. 10 uren onderwijs per week. Adres voor 20 April. Op den 29en Juni van dit jaar zal te Dil lenburg in Nassau de eerste steen gelegd worden van een Gedenktoren ter eere van Prins Willem den Zwijger, waarop ik zoo vrij ben de aandacht van de inwoners van Amersfoort en omstreken te vestigen. Sedert eenigen tijd bestond bij de inwo ners van Dillenburg reeds het plan, om de ruïne van het slot van Prins Willem I zoo veel mogelijk te doen herstellen en op deze ruïne een Gedenktoren te plaatsen, den groo- ten man ter eere, die op dat slot is geboren, daar tijdelijk heeft gewoond en daar de plan nen heeft beraamd tot bevrijding van het verdrukte Nederlandsche volk. De commis sie, die zich te Dillenburg vormde, is zoover met hare werkzaamheden gevorderd, dat zij met zekerheid kan verwachten, dat de eerste steen op 29 Juni zal gelegd worden; zij on dervond bij haren arbeid niet alleen den steun van het Duitsche volk, maar ook van den Keizer. Waar Duitschland voorging om ter eere van onzen vader Willem een gedenk toren op te richten, wat wonder, dat Neder land bij dit werk der piëteit niet wilde ach terblijven. Er vormde zich in ons land een uitvoerend comité, bestaande uit de HH. W. Francken tz. pred. te Rotterdam, voor zitter; Mr. J. W. Lasonder, te Groenlo, secr.; E. H. Lasonder pred. te Leeuwarden, Pen- ningmr.; Dr. Jonckbloet, te 's Hage; Gene raal Knoop te 's Hage; Generaal von Pestel, te Utrecht en Jkr. storm van 's Gravesande, te Vorden. Deze commissie maakte niet eer der met hare werkzaamheden een aanvang, voordat de feesten van 1 April waren afge- loopen en dus de Toren van Dillenburg aan de Brielsche stichtingen geen nadeel kon doen. Nu komt zij met de vraag aan het ge- heele Nederlandschevolk om ieder een steen tot den Torenbouw bij te dragen. Met recht rekent de uitvoerende commis sie op de sympathie van het geheele volk, hetzou immers schande zijn, indien te Dillen burg een gedenkteeken voor Prins Willem verrees, zonder medewerking van Nederland. Daarbij is Dillenburg door de geschiedenis zelve de aangewezen plaats, waar zulk een teeken moet verrijzen. In 1567 verliet Prins Willem de Nederlanden, omdat hij er zich niet meer veilig rekende en begaf zich naar Dillenburg, waar hij bad, werkte en streed voor de bevrijding van ons land. In 1568 ontving hij in den slottuin van Dillenburg onder den beroemden en nog bestaanden lindeboom het gezantschap uit Nederland, dat hem uit naam van het volk kwam vragen aan de spits te treden in den strijd voor «vaderland en godsdienst." Te Dillenburg maakte hij het plan gereed voor den inval van Lodewijk in het Noorden en voor hem zeiven in het oosten des lands. Het is aandoenlijk die bladzijden der geschiede nis te lezen, waar ons wordt gemeld, op welke wijze Prins Willem in 1569 op zijn slot te rugkeerde. Door Alva ter dood veroordeeld en vogelvrij verklaard, sloop hij in boerenge- waad de poorten van zijn kasteel binnen, zonder leger, zondergeld, slechts door 12 man vergezeld, die hem op zijn vlucht getrouw waren gebleven. Den 29 Juni 1872 zal het 300 jaar geleden zijn, dat de Prins den laatsten nacht op zijn slot doorbracht, om daar nooit terug te kee- ren, maar zich van nu aan voor goed in de Nederlanden te vestigen, daar den strijd voor onze vrijheid te strijden, totdat het moor dend lood hem zou wegnemen. Het doet ons Nederlanders goed, dat Duitschland dien dag zal herdenkene n ons bijna dwingt mede te werken aan de uitvoe ring van het plan. De Toren, die op en tusschen de ruïnen van het slot zal geplaatst worden, vereischt eene som van ƒ25,000, waarvan reeds een groot gedeelte is bijeen gebracht. Door de zorg van het uitvoerend comité is reeds bepaald, dat het volgende

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 3