f- ^!s/» Kerk- en Schoolnieuws. INGEZONDEN. Een woord aan de Kiezers van de H. Gemeente van Amersfoort. MARKTBERICHTEN. Beursnoteering'en. 397, 391/8 39% en geene misdaad is, en het eene verkeerde straf is den dronkaard het stemrecht te ont nemen. Verder werd als oorzaak van dron kenschap de bedroevende toestand aangewe zen, waarin de arbeidende klassen verkeeren, terwijl men het dwaas vond, dat voortaan de dronkaards opgespoord zouden moeten wor den door veldwachters, eene soort lieden, die meer dan anderen misbruik maken van ster ken drank. Hiertegen werd aangevoerd, dat dronkenschap een vergrijp is tegen de open bare zedelijkheid, en dat ze den burger belet zijne plichten te vervullen. De verslapping der tucht bij het leger en de gruwelen der commune waren, meende men, ook aan het misbruik van sterken drank toe te schrijven. Ten slotte is de wet aangenomen. Vele libe ralen betreuren dit, omdat de wet slechts de geringere klasse zal treffen en niet de meer gegoeden, onder wie dronkenschap vroeger eene zeldzaamheid was, maar thans niet meer. Slechts goed onderwijs, zeggen zij, waardoor aan alle standen gevoel en smaak voor edel en fijn genot wordt ingeboezemd, kan op den duur het kwaad beteugelen. Ned. Herv. Kerk. Als leden voor het Kieskollegie te Amers foort zijn op 30 April 1872 gekozen de HH. G. van den Biezenbos, C. de Bree Wz., D. Hubers, J. J. Kleber, Mr. E. Krudop, W. van Sandbrink en W. Smit. Voor de 8 nog ont brekende leden zal herstemming plaats heb ben tusschen de HH. Mr. A. G. Wijers, J. Kruijff Gz.W. Ruitenberg Bz.S. Knop pers, P. C. Mondriaan, H. W. de Heus, D. Klerk, D. J. Boks, W. Kraaikamp Bz.N. Broers, E. Hoksbergen, G. J. van E ij bergen, C. Broedelet, J. Borst, J. Zandijk Sr.J. Westerink. Toezegging van beroep naar Soesterberg aan Ds. N. A. Kuipéri, emer.-pred. te Amersfoort. Beroepen: te Bussum G. H. ter Kuile, teHalle; te Huizen Ds. D. Nussen, te Wijk. Geplaatst op het twaalftal te Oosterhesse- len: Dr. H. Uaen Meijboom, te Scherpen- zeelop het drietal te GoesTh. Nahuys te Zeijst. Bedankt voor Kockengen door J. Eijk- man, te Kesteren; voor Westbroek door Ds. E. A. Lasonder, te Berkel en Rodenrijs. Oud-Catholieke Kerk. Naar men verneemt zal de Oud-Katho lieke Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. Loos. in het begin van den zomer naar Mehring in Beieren vertrekken, om aldaar het vormsel toe te dienen aan de kinderen van de ge meente van den Oud-Katholieken pastoor Renftle. De Aartsbisschop zal op zijne reis vergezeld worden door den Heer T. van Vlooten, Pastoor te Amersfoort en kanun nik van het kapittel van Utrecht. Door de Oud-Katholieke gemeente te Weenen is de Aartsbisschop aangezocht om, behalve het toedienen van het vormsel, drie Bisschop pen te wijden. VERDRAAGZAAMHEID. Een Javaansche mohammedaansche pries ter zeide eens tot eenen zendelingde groot heid van Allah blijkt vooral uit de verschil lende meeningen zijner dienaars. Deze uit drukking is treffend. Het is voor geenen mensch mogelijk zich een volledig denkbeeld van het opperwezen te vormen; van daar zooveel verschillende denkbeelden, daarieder slechts een klein gedeelte van het oneindige uitdrukt. Dit moge sommigen kinderen, maar ieder, die in eenen God gelooft, moet erkennen, dat, als die God maar op ééne wijs wilde vereerd worden, hij dit wel zóó duide lijk zou te kennen geven, dat vergissing niet meer mogelijk was. Bovendien is het be staan van verschillende godsdiensten in vele opzichten weldadig. Ware er maar één gods dienst op de geheele aarde, dan zouden de geestelijken van dien godsdienst alle vrijheid van denken bij de leeken onderdrukken; nu er meer zijn, moeten zij den teugel niet te straf aanhalen, om geen aanhangers tot over- loopers te maken. Ook geeft dat verschil van godsdienst aanleiding tot redetwisten, het geen tot op zeker standpunt, namelijk zoo lang het bij woorden blijftheel goed is daar het de ontwikkeling van het verstand bevordert. Eindelijk is het eene zekere waar heid, dat er groot verschil onder de men- schen bestaat, en dat voor den éénen deze voor den andere die vorm van godsdienst stichtelijker is. Ook hierom is het goed, dat er vele velschillende godsdiensten bestaan; want nu kan een iegelijk daar gaan, waar hij het meest gesticht wordt. Die dit alles overdenkt moet tot de slot som komen, dat een. verstandig mensch geen eenheid van godsdienst kan en mag verlan gen; en dat hij alle godsdienstvormen met verdraagzaamheid moet bejegenen; zoolang de belijders daarvan hunne begrippen' niet met geweld aan anderen willen opdringen, en zich niet bemoeien met zaken buiten het gebied van den godsdienst gelegen. Gelijk bekend is, althans bekend kon wezen, beeft, op den 30en Aprilde verkiezing plaats gehad van 15 ge machtigden voor het Kiescollegie. Uit de opening der stembrieven op den len Mei is geblekendat er zeven leden zijn gekozenen dat er eene overstemming moet plaats grijpen tusschen zesti en personen, die de meeste stemmen op zich vereenigd heb ben, en wel tusschen 8 candidaten van „Geloof en Liefde" en 8 candidaten vaneen of meer personen, die de confessioneele richting zijn toegedaan. De kicsvereeniging „Geloof en Liefde" (de eenige die hier bestaat) gaat uit van het denkbeeld, dat in den tegen- woordigen tijd, predikanten moeten gekozen worden, zoo wel van de orthodoxe als van de liberale richting, naardien ook de gemeente of de eene of de andere zienswijze is toegedaan. Om die reden wil zij dan ook een kiescollegie dat niet exclusief is. Dit is m. i. het eenige ware standpunt. De Hervormde Kerk moet èf uiteenspatten en zich oplossen in een tal van kerkgenootschapjes, of zij moet haar karakter van „Pro- testantsche" Kerk bewaren en verschillende meeningen in haren boezem dulden. Het eerste is spoedig gezegd maar de gevolgen zouden allertreurigst zijn. Het laatste is, al moge het met vele practische bezwaren te kampen heb ben, het hoogste ideaal. Genoemde kiesvereeniging heeft ook thans vóór de stem ming, op hare lijst van aanbeveling, candidaten geplaatst van beslist orthodoxe en beslist liberale zienswijze. Hoe heeft zich nu de Gemeente tegenover die kiesver eeniging betoond? Heeft men hare zienswijze gebillijkt? Heeft men hare pogingen gesteund En zoo nietaan wie de schuld? Bij de geopende stembus moeten eenvoudig de feiten spreken. De liberale leden der Gemeente hebben, bijna een parig, de orthodoxe candidaten van G. en L. gekozen. Van de 396 geldig uitgebrachte stemmen, verkregen deze toch respectievelijk 374, 344 en 342 stemmen. De orthodoxe leden der Gemeente hebben eenparig de orthodoxe candidaten van G. en L. gekozen, de min of meer liberale candidaten van deze kiesvereeniging laten loopen, en daarvoor beslist orthodoxe personen gestemd. De kiesvereeniging heeft hare candidaten gepubli ceerd, en ieder de vrije keuze gegeven. De confessioneele partij of liever enkele con- fessioneelen, hebben hunne candidaten niet gepubliceerd, hebben in stilte gewerkt, en hebben door één persoon (blijkbaar uit het schrift) misschien honderd billetten of daaromtrent, laten invullen. Een Alberding Thijm's questie op kleine schaal 11 Wy gunnen aan ieder de vrijheid, en willen aan het laatste feit geen onedeler naam geven, dan eenvoudig „mystificatie van de vrije stemming." Maar daarover niet meer. Alleen de vraag „wat nu te doen" Allen, die het vrijheidsbeginsel in de Herv. Kerk hartelijk liefhebben, moeten de acht candidaten van G. en L. kiezen, en bij de herstemming in grooter getal opkomen, dan zij bij de stemming hebben gedaan. Men heeft gezegd: „de kiesvereeniging G. en L. heeft „niet goed gehandeld. Zij had alleen beslist liberale candi- „daten moeten stellen. Tegenover haar kan dan eene con fessioneele kiesvereeniging ontstaan, die orthodoxe candi- „daten stelde. Zoo kwam er eene zuivere en gezonde toe stand." Dit zon ik een groote ramp achten. Wordt de ge meente in twee groote kampen verdeeld, dan moet, daar de partijen vrij gelijk staan, altijd eene groote minderheid zich onderwerpen aan eene ietwat groote meerderheid. De rech ten der minderheden moeten alsdan verkort worden, Het kan niet anders. Daartegen moet gewaakt worden. De leden van het kiescollegie moeten mannen van verschil lende richting zijn en blijven, opdat er ook predikanten van verschillende richting zouden kunnen gekozen worden. Daarvan doordrongen hebben de liberale leden der ge meente de orthodoxe candidaten van de kiesvereeniging G. en L. gestemd. Maar nu moeten diezelfde leden dan ook tronw bij de herstemming opkomen (en nog eens trouwer dan bij de stemming), opdat evenzeer de liberale candidaten in het kiescollegie zitting kunnen nemen. Van ééne stem hangt in dezen veel af. De stemming zelve heeft het met de stnkken bewezen. Weg daarom met alle flauwheid en onverschilligheid. Er staan heilige belangen op het spel. Het gelde niet meer of minder, dan de vemheid in ons Protestantsch kerkgenootschap. Dat men van vele orthodoxen niet dezelfde vrijgevigheid kan verwachten, welke door de liberale leden der gemeente is betoond, is genoegzaam bekend. Het „non possumus" van den Paus, is ook hun devies, en tevens hun vloek, hun ondergang althans op den duur. Maar naast die drij vers heeft men Gode zij dankl nog vele gemoedelijke orthodoxen, die, waar hunne rechten erkend worden, ook de rechten van hnnne tegenstanders, neen van hunne medestrijders voor de waarheid wenschen te erkennen, en die niet kunnen dulden, dat eenige drijvers, de goê ge meente, of liever de stembilletten van de goê gemeente be werken, en zoo eene dwingelandij in het leven roepen, die de edelste krachten van den menschelijken geest verkracht. Toont dan Kiezers, dat ge den feitelijken toestand besten digd wilt zien, en dat gij de samenwerking waardeert, die hier tusschen gemeenteleden en ook tusschen predikanten van verschillende richting gevonden wordt. Mocht dit woord weerklank bij n vinden Vinden sommigen het te onpartijdig, we hrengen den zoodanige in herinneringdat het zaaijen van wind gemak kelijk is, maar dat dan ook het maaijen van storm zeker is, en dat de Heer Jezus niet gezegd heeft „zalig de partijma kers" „zalig de drijvers" maar „zalig de vredestichters." Amersfoort, 2 Mei 1872. EEN ONPARTIJDIGE. burgerlijke stand. Bevallen: 24 April. Charlotte Visser, geb. Visser, z. 25. Jette van de Beek, geb. Schonfeldt, z. Hen- riëtte de Jong, geb van Stappershoef, d. 27. Louise van Daal, d. 28. Gerritje Pannekoek, geb. van der Horst, z. 29. Anna Langelaar, geb. Fitskie, z. Catrina Adriana Kraaikamp, geb Collet, z. Anna Elisabeth van Asperen. geb. Beuningh, z. Susanna Cappel, geb. van Nierop, d. Elisabeth Clasina Hoksbergen, geb. Smil- ders, d. 30. Cornelia van Doorn, geb. van Wageningen, d. Ondertrouwd: 26 April. JohannesEgbertus Dieden met Ida Maria Josephina van Eijck. Gerrit van Surk- sum met Henderika van Poolen. Gehuwd: 1 Mei. Willem Frederik Braxhoofdenmet Evertje van Veldhuizen. Johannes Kroes met Anna Battram. Willem Beijer met Catrina Maria van Bal- kom. Gerrit van der Heijden met Antonette van W'ijland. Overleden: 26 April. Theodorus Heere, 22 m. Mijndert Reijn, 68 j.gehuwd met Willemijne Johanna Everts. 28. Gerardus van Hamersveld, 4 j. en 6 m. 30. Petronella Maria Timmer, 67 j.gehuwd met Wen- ceslaus Hendrikus Joannes Vermolen. Amersfoort, 3 Mei. Tarwe 12,50 a ƒ13,25. Rogge 7,60 a ƒ7,85. Boekweit 7,20 a ƒ7,70. Aard appelen ƒ2,a 2,40. Boter 1,00 a 1,10 per kilogr. Eijeren 7 voor 20 cent. Barneveld, 2 Mei. Rogge ƒ7,a 7,50. Boekweit 7, 7,30. Boter ƒ1,a ƒ1,04 per kilogr. Eijeren 4 a 10 ct. Aardappelen 1,90 a 2,10. Biggen 8,— a 10,—. pCt. Nederl. Werkel. Schuld. 4 3 3 3 3 3 3 Loten Rotterdam. Spanje, Obligatiën. Dito Buitenl. 1867. Portugal, Obligatiën 1853, Dito 1856—1863. Dito 1867. Rusland, Obl. Hope 1798 en 1816 5 Dito Hope, 5de Serie. 5 Dito dito 6de Serie. 5 Obl.-leening 1864 a ƒ1000. 5 Dito 1866 a 1000. 5 Dito 1860 2de leen. Dito 1867/1869. 4 Aand. 1864 5 pet. Rs. 100. Dito dito 1866. Oostenr., Obl. pap. Mei-Nov. 5 Dito dito Febr.-Aug. 5 Dito in zilver, Jan.-Juli. 5 Dito dito. April-Oct. 5 Aand. 5 pet. fi. 500 1860. Dito fl 100 1864. Italië Cert. en insch. 5 Turkije, Oblig. Alg. Sch. 5 Egypte Obl. p. st. 100 1.1868 7 N.-Amerika, Obl. V. St. 1882 6 Dito dito 1885 6 Brazilië Obl. 1865. 5 Gr. Russ. spoorw. 5 pet. aand. Russ. Spoorw. (Jelez). 5 Russ. Poti Tiflis a 1000. 5 Russ.spoorw. Jelez-Orell868 5 Dito Kursk Charkow. 5 Dito Charkow-Azow p st 100 5 Dito Moskou-Smolensk 1869 5 Aand. Oostenr. nat. bank. 3 Illin.Centr. Spoorw. cert. Aand. dito constr. oblig. 7 Dito dito Debentures. Obl. St. Paul Pac. Ie sectie. 7 Dito dito 2e sectie. 7 Dito dito 1869. 7 Zuid-Ital. Spoorw. Oblig. 3 1 Mei. 561/, 67 887s 87 V4 257» 97 72 847, 957, 9578 87% 743 250 246 57%6 56% 62»/» 637» 5467» 155 62 51% 863/, 97% 99% 947b 232 2207, 91»/» 91% 90% 91% 90»/» 895 1193/, 507, 74% 75% 99% Gedrukt bij G. W. Boonstra, te Barneveld.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 4