Overzicht der week. BINNENLAND. Hq Kon. besluit van 12 Mei 1872 no. 22 is aan Jlir. Mr. J. E. Godin de Pesters, ge wezen griffier der Arr. Rechtbank alhier, een pensioen verleend ten bedrage van f651 's jaars. De zoogenaamde Leusderkermis op Pink stermaandag is, dank zij het waakzaam oog van eene patrouille rijdende artillerie, zon der ongeregeldheden afgeloopen. Echter niet zonder oneerlijkheden, want van den duister en de drukte gebruik makendeen partij trekkende van de uiterlijke gelijkvormig heid der muntstukken, hadden eenige on- beschaamden den laffen moed om den kas telein E. de Ruiter te Leusden te bena- deelen, door een Pauselijk muntstuk (van het jaar 1869 met de beeldtenis van Paus Pius IX) ter waarde van 4 soldi [of twee stuivers] in betaling te geven en te doen gelden voor een rijksdaalderen een stuk (van het jaar 1854 met de beeldtenis van Napoleon III) ter waarde van dix centi mes [of één stuiver], voor een gulden. Een ieder zij gewaarschuwd! Wij vestigen de aandacht van het pu ibliek op den zegen, aan G. de Vrij, op passer alhier, te beurt gevallen, wiens huis vrouw Alyda Alders den 20 Mei 11. voor de derde maal van tweelingen is bevallen. Wij meenen te gelijkertijd te moeten wij zen op de kommervolle omstandigheden, waarin dit huisgezin door zulk eene be langrijke en onverwachte vermeerdering wordt gebracht, en stellen bij den Uitge ver van dit Weekblad de gelegenheid open, •om aan deze ouders, die thans 12 jaar getrouwd zijn en 9 kinderen in leven heb ben, liefdadigheid te betoonen. Naar wij vernemen zijn de personen, die door het gebruik van het bewuste vleesch ongesteld waren gewordenthans weder geheel hersteld. Wij vertrouwen dat dientengevolge het onderzoek in deze zaak niet zal worden gestuit, te meer omdat in dezen tijd, waarin van zoovele zijden (ook in België) over ziekten onder het slachtvee (longziekte, tongblaar, ziekten der slijmvliezen enz.) wordt geschreven, •een streng toezicht noodzakelijk is geworden. De Arrond.-Rechtbank te Amersfoort deed ter zitting van Donderdag 23 Meijl. in de voor acht dagen behandelde drie za ken tegen van Asch uit Leusden, Overeem uit Baarn, en van den Hoek uit Amersfoort uitspraak, en veroordeelde eiken beklaagde ter zake van het hun ten laste gelegde tot eene cellulaire gevangenisstraf van 42 dagen, eene boete van f 25 (subs. 1 dag cell.) en de kosten, [vgl. ons vorig no.] Terzelfde zitting stonden wegens de bal dadigheden in het begin van April gepleegd terecht 1) P. G.smid, te Spakenburg, beschul digd van in den avond van 2 April op het oogenblik van het passeren van den optocht een glasruit met de vuist te hebben ingesla gen. De le getuige, P. J. van 't Swarteland, aan wiens woning aan de Langestraat dit schandaal had plaats gegrepen, had den be klaagde reeds den vorigen dag hooren uit roepen »die glazen zijn ook al bij den schil der besteld." Bovendien werden nog twee getuigen gehoord, waardoor het O. M. ge noegzaam overtuigd was van de schuld van den bekLte meer toen deze publiek voor de Rechtbank er onverholen voor uitkwam, dat, al ontkende hij ook zelf de hand daar toe geleend te hebben, hij er toch schik van had dat de Tuiten werden ingeslagen bij hen die niet vlagden en dus toonden niet Ko ningsgezind te zijnHet O. M. requireerde eene cellulaire gevangenisstraf voor den tijd van 3 maanden en betaling eener boete van f 25 (subs. 3 dagen cell.) 2) Jan van Minnen weverte Amers foort verdacht van eveneens op dien avond met een fakkel een of meer glasruiten in die zelfde woning van P. J. van 't Swarteland te hebben ingestooten op het oogenblik dat de optocht, waartoe bekl. behoorde, voorbij ging. Wel ontkende bekl. alle schuld, doch zijn geheele voorkomen op de terechtzitting, en vooral de pertinente verklaringen van een paar getuigen, in verband met de vrij zekere opgaven der andere getuigen, deden het O. M. niet langer twijfelen of bekl. was schul dig, en requireren eene cell, gevangenisstraf van 3 maanden en eene boete van f 25 (subs. 3 dagen cell.) Alvorens deze beide zaken behandeld wer den, was het zeldzaam verschijnsel te zien dat zes vrouwen en meisjes uit Zeist te gelijk de banken der beschuldigden innamen. Wij vermelden dit mem: om de curiositeit, dan wel om de belangrijkheid der zaak, want al len bekenden volledig het feit, waarvoor zij terecht stonden, t. w. het afrukken en bij eenzamelen van sparren takken in het Zeis- terbosch in den namiddag van 19 April 11. Het O. M. requireerde voor ieder 6 dagen ge vangenisstraf. Uitspraak in bovenstaande zaken op Don derdag 30 Mei e. k. vm. 103/4 uur. De sneltrein van Groningen naar Am sterdam met oponthoud te Amersfoort op één dag heen en terug, zal met 1 Juni e.k. voor het eerst beginnen te loopen. SPAARBANK. Het Bestuur van de Spaarbank te Amers foort zal op Maandag 27 Mei 1872, van des middags 12 tot des namiddags 1 uur, op het Raadhuis aldaar zijne gewone zitting houden. De Secretaris A. J BOS. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal het bestuur op Maandagden 27 Mei aanst., 'snamidd. van half twee tot half drie, zitting houden in een der localen van het raadhuis alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, terwijl inlichtingen des wege te bekomen zijn bij de ondergeteeken- den, en bij de verdere leden van het Bestuur de heeren Mr. J. van der Leeuw, B. E. Her schel, W. A. Croockewit en Jlir. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt. R. A. W. Baron VAN HEECKERBN, President. M. VAN BEEK, Penningmeester. J. C. LEINWEBER, Secretaris. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: 15 Mei. Hendrika Butselaar, z. Mar- garetha Swart, geb. Everhardt, d, 17. Catrina ter Maten, geb. van Loevcnzijn, z. Hester David Cohen, geb. Consenheim, d. 18. Derkje Bakker, geb. van der Horst, z. Wilhelmina Drenning, geb. van de Rooden, d. Gerritje Hollekamp, geb. Stok, z. 19. Catha- rina Stol, geb. Eversen, z. 20. Alijda de Vrij, geb. Ahlers, z. en d. Ondertrouwd 16 Mei. Lambcrtns Hendriks met Wilhelmina van Meeteren. Hendrikus Cornelis Lan- tinga met Wemmigje Frcderika Hoekstein. Gehuwd: 16 Mei. Cornelis Top met Jannetje Hout man. Nicolaas Littooij met Everarda Wijnands. 22. Andries van den Berg met Theodora Kraan. Jan van Empelen met Maria Everarda Kraan. Jan Steke lenburg met Alijda Ruizendaal. Overleden: 16 Mei. Dirk Hendrik Ockhuizen, 3 m. 18. Een levenl. k. van Johannes Buis. 19. Wolter de Witt, 40 j.geh. met Alijda Roelofina Wensing. Wil helmina Alijda Bosselaar, 1 j. Willem Jacobus de Ruiter, 3 m. Johanna Salet, 34 j., geh. met Jacobus Johannes van der Maath. 20. Anna Maria van der Last, 69 j.. wed. Gerrit van Plateringen. Donderdag 23 Mei hervatte de Tweede Kamer hare werkzaamheden, en deelde de Voorzitter mede dat de commissie voor het adres van rouwbeklag haar taak had vol bracht, het wetsontwerp nopens de vuur- ton- en bakengelden door de Regeering was ingetrokken, en de afgesloten staatsreke ningen over 1869 waren overgelegd. Deze laatsten werden in handen eener commissie gesteld. Voorts werd besloten den dag der beraadslaging over de ontwerpen tot verhoo ging van hoofdstuk V Staatsbegr. 1872 en bekrachtiging van eene overeenkomst met de Kanaalmaatschappij later vasttestellen. Daarna deelt de Min. van Kol. (v. Bosse), in plaats van dien van Binnenl. Zaken (Thorbecke) die op nieuw ernstig ongesteld is geworden, (namens het Kabinet mede dat de Ministers hun ontslag hebben gevraagd doch op verlangen des Konings en om stremming in den dienst te voorkomen, ziet ,j bereid hebben verklaard die zaken met de| vertegenwoordiging af te doen, welker uit-i stel schadelijk zou kunnen zijn. Die mede- J deeling zou eerder gedaan zijnware hei niet, dat de zekerheid of hun ontslag tijdens de laatste bijeenkomst der Kamer in handen des Konings was geweest, door de afwezig- heid des Konings om treurige redenen ont brak. Hoe gelukkig dit besluit der Ministers ook is voor enkele zaken, zoo betreuren wij i toch het in omloop zijnde gerucht dat her- ziening der wet op de Indische Tarieven zal worden uitgesteld en de werking der be staande wet tot 1 Jan. 1874 verlengd. Later komen wij hier op terug. Uit aanmerking van den toestand van het Ministerie heeft de Min. v. Oorlog (Delprat) het ontwerp tot vaststelling van hoofdst VIII der begrooting voor 1872 gewijzigd, en stelt voor dat slechts 3/4 der uitgetrokken som men voorloopig zal worden toegestaan, doch geheel behouden worden voor de kosten der remonte, kampeering der troepen, aanschaf fing zwaar geschut, draagbare vuurwape nen, patroonhulzen, als ook van de voort zetting der aangevangen geniewerken. Zitting 24 Mei. De tegen heden aan de orde gestelde kleine wetsontwerpen (betreffende kredieten van tot het dienstjaar 1867 behoorende onver- evende vorderingen ten laste der begrooting van Ned. Indie, en tot uitgifte van erf- pachtsgrond aan de gemeente 'sGravenhage) en conclusiën zijn ailen aangenomen. In de zitting van 25 Mei komt de begroo ting van oorlog in behandeling. De Prins van Oranje is door ongesteld heid verhinderd geweest de plechtige be grafenis van Prinses Hendrik bij te wonen. Als candidaat-notaris zijn in Utrecht toegelaten de hh. J. Waller, H. L. de Bal- bian van Doorn, T. Munnik en F. S. Veniug. De hussaren, die van Zutfen naar 's Heereuberg gezonden waren, om er de on geregeldheden te keer te gaan, zijn weer naar hunne garnizoensplaats terug gekeerd. Hunne tegenwoordigheid schijnt eene krach tige uitwerking gehad te hebben. Elf rust verstoorders zullen in Wezel terechtstaan. De belangrijke bibliotheek van wijlen Mr. L. C. Luzac, voormalig Minister van Binn. Zaken en Lid der 2e Kamer van 18281848 wordt van 38 Juni e. k. te Leiden publiek verkocht. De catalogus telt 4116 nommers. Bij arrest van 14 Mei 11. zijn de luit. der kavallerie J. A. Ort en J. K. Thierry de Bye door het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht veroordeeld de eerste tot eene cell, gevangenisstraf van ééne maand en ka merarrest met acces van 8 dagen, en de tweede tot 15 dagen cell, en kamerarrest met acces van 4 dagen, ter zake van moedw. mishandeling en verwonding van een Heer in den Haarlemmerhout en de eerste nog bo vendien ter zake van het uiten van een scheldwoord, alles met vernietiging van het vonnis van den krijgsraad te Haarlem dd. 24 Febr. jl waarbij zij waren vrijgesproken. De postdirecteur te Oss, prov. N. Bra bant, is gevankelijk overgebracht naar den Bosch, als beschuldigd van diefstal van geldswaarden uit brieven. De maatschappij tot exploitatie van Staats-spoorwegen heeft op al hare lijnen het tarief voor het vervoer van de verschil lende ijl- en vrachtgoederen aanmerkelijk verminderd. Ook is het bestelloon voor alle goederen door haar gebracht op 10 cents. Te Epe is de burgerij in verzet geko men tegen de gewapende macht, toen deze een landmeter beschermde, die op last van het gemeentebestuur de zoogenaamde ge- meenteheide opnam. Men is het er niet over eens of dit terrein aan de gemeente of aan de gezamenlijke gemeentenaren behoort; van daar het verzet van de laatsten tegen eene opmeting uit naam van de eersten. Het onderzoek in de zaak van Dr. J.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 2