Landbouwberigten. BUITENLAND. Frankrijk. Meer en meer begint men in te zien van hoeveel belaug degelijk volkson derwijs is. De verzoekschriften ten gunste van den schoolplicht tellen reeds 700,000 handteekeningenterwijl er zich 60 van 86 Generale Raden vóór hebben verklaard. Om de matrozen uit de kroegen te houden heeft de minister van onderwijs in overleg met zijn ambtgenoot, voor marine eene cir culaire gericht tot de schouwburgdirecteurs in de havensteden, waarin verzocht wordt aan matrozen tegen half entrée toegang te verleenen. Engeland. Te Liverpool heeft dezer da gen eene vergadering plaats gehad van de Vereeniging voor finantieele hervorming. In het rapport der uitvoerende commissie komt deze zinsnede voor: »De commissie is van gevoelen, dat de Regeering, welke niet in staat is een vredelievend, loyaal en de wetten eerbiedigend volk voor minder dan 840 millioen gulden te regeeren, het ver trouwen des volks niet waard is." Het be ginsel hierin uitgedrukt, dat het bestuur van een land goedkooper kan zijn naarmate de inwoners zich meer als een vrij volk gedra gen, d. i. meer gehoorzaamheid betoonen aan de staatswetten, is de overweging over waardig. Duitschland. Er is een belangrijk ge schil ontstaan tusschen den bisschop van Ermeland (eene landstreek ten W. van Ko ningsbergen) en de Regeering. Zonder toe stemming der Regeering heeft die bisschop excommunicaties afgekondigd en daardoor de verordeningen der kerk boven de staats wetten doen gelden. Tegen deze schending der wet door den bisschop is de Regeering krachtig opgekomen. Zij eischt in de eerste plaats van den bisschop eene uitdrukkelijke verklaring van volledige gehoorzaamheid aan de landsregeering en ten tweede, dat de geëxcommuniceerden door den bisschop in hunne maatschappelijke eer zullen worden hersteld en dat wel door een officieele ken nisgeving. Wordt hieraan geen gevolg ge geven, dan wordt de bisschop beschouwd als met den staat gebroken te hebben, en zal de Regeering de noodige maatregelen nemen. Wederom is een betreurenswaardig over blijfsel der Middeleeuwen in Duitschland weggevalleli. De vorst van Lippe heeft na melijk afgezien van zijn jachtrecht en genade verleend aan hendie wegens jachtovertre- dingen in staat van beschuldiging waren ge steld. In den Rijksdag zijn de beraadsla gingen begonnen over de verzoekschriften ter verdrijving der Jezuieten. Hohenlohe, de broeder van den kardinaal, streefden naar de vernietiging van den staat en de omver werping der moreele wereldbeschouwing, waarop die staat rust. Na eene beraadslaging van zes uren werd een voorstel aangenomen, hetwelk bepaalt, dat het wenschelijk is eene wet te maken, die den rechtstoestand en de voorwaarden van toelating der godsdienstige orden regelt, met name van die der Jezuie ten, en waarbij daden gevaarlijk voor den staat straf baar worden gesteld. Yon Bis marck heeft wegens ongesteldheid groot ver lof moeten nemen; men zegt voor zes maan den. De heer Delbrück is zijn plaatsvervan ger. De afdeeling van het Roode Kruis te Berlijn heeft dezer dagen twee gezondheids- wachten opengesteld. Dit zijn bureaux, die ook des nachts zullen geopend zijn, en waar ieder, die het noodig heeft, geneeskundige hulp kan vinden. Elke wacht heeft zes art sen en drie helpersdie elkander geregeld aflossen. De bureaux zijn zoo ingericht, dat ze des noods tijdelijk eenige zieken kunnen herbergen. Spanje. Het onderdrukken van den op stand gaat bedaard voort. De provinciale staten van Guipuzcoa hebben besloten zoo dra de opstand geëindigd is, van de opstan delingen vergoeding te eischen voor de schade door hen te weeg gebracht. Voorts zullen de muitzieke geestelijken afgezet, en door andere vervangen worden, terwijl men strenge maatregelen denkt te nemen tegen die kloostex-s, die tot nu toe werden geduld maar eigenlijk volgens de wet niet mogen Turkije. De sultan vervolgt met kracht de Jodenvervolgers te Smyrna. In mijn rijk, heeft hij gezegd, kennen wij geene Christe nen, Mohammedanen of Jodenwij kennen slechts staatsburgers met gelijke rechten. Beschamend genoeg voor heel veel Chris tenen. Eerk- en Schoolnieuws. Eunstnieuws, enz. Mengelingen. Tan Vloten, betreffende den die weerden brief van Ds. Mosselmans, in het Dev. Weekblad opgenomen, is geëindigd, en de zaak verwe zen naar de corr. terechtzitting van 11 Juni k. De beleedigde partij Ds. Mosselmans, pred. te Groningen, zal tegelijkertijd de bur- gerl. rechtvord. instellen en bijgestaan wor den door Mr. S. M. S. Modderman, adv. te Groningen. In Luxemburg hebben zich comité s gevormd, tot oprichting van een gedenktee- ken voor Prinses Hendrik. De oud-hoogleeraar J. C. G. Boot, deelt in de Amsterd. Ct. mede dat hem bij het nazien en catalogiseeren der handschrif ten, behoorende aan de Koninklijke acade mie van wetenschappen en afkomstig van het Koninklijk instituut een rijke verzame ling van meest eigenhandige journalen, rap porten, brieven en gedichten van Constan- tijn Huygens in handen gekomen is. Een geacht beoefenaar der vaderlandsche letter kunde houdt zich thans met een nauwkeurig onderzoek van het gevondene bezig. Men verneemt, dat voor het examen van surnumerair bij de posterijen, hetwelk in de volgende week te 's Hage zal gehouden worden, zich 39 adspiranten hebben aange meld. Ook zullen den 10 Juni voor het eerst de examens plaats hebben, die tenge volge van de meer en meer toenemende com binatie van posterijen en telegraphie, voor de ambtenaren van laatstgemeld vak zijn in gevoerd. Niet minder dan 63 telegrafisten wenschen daaraan deel te nemen. N.v. d. D. In de Zaterdag onder het presidium van Mr. T. W. Baron van Styrum gehouden vergadering derHoll. Maatschappij van We tenschappen te Haarlem, is de groote gouden medaille Boerhave toegekend aan den Heer Sorby te Sheffield, als erkenning van zijn groote verdiensten als aard- en delfstof kun dige. Dit is de eerste maal dat deze medaille is toegekend. In het vervolg zal er om de vier jaren eene medaille worden vereerd. Tot binnenl. leden der maatschappij zijn be noemd de hh. van der Sande Lacoste te Am sterdam, Heynsius te Leiden, Baehr te Delft en van Bemmelen te Arnhem; tot Buitenl. leden de hh. Sorby, van Dechen, Motley en Wurtz. (W. R. Ct.) Boven Enschedé en omstreken is Zaterdag 11. een geweldige hagelbui losgebroken, die groote schade heeft veroorzaakt. De oogst is zoo goed als weg, en de weinigen, die zich op de Pinksterdagen niet met papieren rui ten in plaats van vensterglas moesten be helpen, mogen van geluk spreken. Er vielen hagelsteenen ter grootte van een duivenei. Dingsdag 11 Juni a.s. zal van wege de Afd. Zwolle, Zwollekerspel en omstr. van de Maatseh. t. bevord. v. landbouw, tuin bouw en veeteelt eene tentoonstelling van paarden, vee, pluimgedierte en boter ge houden worden te Zwolle, alwaar de ten toon te stellen voorwerpen dagelijks tot dien dag, om 8 uur, aan te geven zijn bij den Heer H. Voetelink. Blijkens bij de Regeering ontvangen mededeeling zal van 13 tot 17 December 1872 in het lokaal van het genootschap voor tuinbouw te Weenen eene tentoonstelling worden gehouden van boter, melk, kaas en alles wat tot de melkerij betrekking heeft, welke echter alleen voor zooveel de midde len tot uitoefening van het bedrijf aangaat, internationaal zal wezen. De inzending moet geschieden tusschen 1 en 8 December 1872. De staat der bijen is, volgens verkla ring van vele ijmkers, bij uitstek gunstig. De korven zijn goed bevolkt en zij hebben den voorraad honig tot nu toe nog niet ver teerd. Sommige bijenhouders gebruiken te genwoordig in plaats van voerhonig, witte suiker. Den 16 Mei jl. zijn nabij Elburg 7 goed halfwassen vossen levend gevangen, en naar Engeland gezonden. Uit Ede wordt gemeld dat de nacht vorsten geene schade aan de te veld staande aardappelen hebben veroorzaakt. bestaan. De paus ontving op zijn ver jaardag ook eene Spaansche deputatie, die hem geld kwam aanbieden. Z. H. hield tot haar eene redevoering in 't Spaansch, waarin de hoop werd uitgedrukt, dat de beproeving, die Spanje thans ondervindt, der kerk tot voordeel zou strekken. De vereeniging van O O volk en geestelijkheid, zeide de paus, zal aan 't koninkrijk den vrede wedergeven. In wel ken zin Z. H. dit bedoelt is niet duidelijk. Zeker is het, dat de Spaansche bisschoppen niets hebben gedaan om de oproerige geeste lijkheid tot haar plicht te brengen en het land voor rampen des oorlogs te behoeden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen-te Amcrougcn A. W. L. Talma te Har ingen. Bedankt: voor Schoonrewocrd door J. J. A. Ploos van Amstel te Hilversumvoor Eemnes-Buitcn door F. C. Wieder te Bunschotenvoor Houten door C. Leffef te Eist bij Amerougcn. Zondag 19 Mei 11. bield Ds. F. J. Herman te Baarn naar aanleiding van Jesaija 57 2 eene treffende lijkrede, waarbij ZEW. het smartelijk verlies deed uitkomen, het welk die gemeente door het overlijden der beminde Prinses Hendrik getroffen heeft. Het Nat. Zeudingsfeest zal dit jaar op Woensdag 3 Juli te Wolfhezen gehouden worden. Openingsrede door Prof. J. I. Doedes. Slotrede door Ds. Buitendijk. Er zul len 4 spreekplaatsen zijn, meerdere cantines en onderschei dene extra-treinen. Het eindexamen voor leerlingen der Hoogere Burger school in de provincie Utrecht zal van 15 tot 25 Juli a.s. afgenomeu worden. Er hebben zich voor dit examen twaalf candidatcn aangemeld. Acte voor het middelbaar onderwijs in het Fransch na examen op 23 Mei toegestaan aan MejJ. C. Camerlingh, te Hilversum. Z. M. heeft bij besluit van 17 Mei 1872, no. 9, tot Inspecteur van het lager onderwijs in de provincie Utrecht benoemd Dr. M. Salverda, hoogleeraar aan de hoogeschool te Groningen en schoolopziener in het le. district dier provincie, welke zijne nieuwe betrekking heeft aangeno men, zoodat daardoor het professoraat in de zoölogie aan gemelde hoogeschool vacant is. Het groote Wagner-muziekfeest te Bay- reuth, waaraan een koor van 250 zangers en zangeressen en een orkest van 100 leden heeft medegewerkt, is uitmuntend geslaagd en werd door 1000 toehoorders, die ieder 100 thalers betaalden, bijgewoond, zoodat juist de helft der kosten voor het op te rich ten tooneelgebouw gedekt is. Na den afloop van het uiuziekfeest werd met veel plechtig- tigheid de eerste steen gelegd voor genoemd gebouw, dat op een hoogte nabij de stad zal worden gesticht, van waar men deze geheel overziet. Bij deze gelegenheid hield Wag ner zelf een toespraak tot de saamgevloeide menigte, waarna door een koor van 300 zan gers een lied werd aangeheven, dat zeer in drukwekkend was. De feestelijkheden wer den besloten met een feestmaal, waaraan Wagner deelnam, die uit alle deelen van Duitschland gelukwenschen ontving. De schoolmeesters meer nog dan de ka nonnen zijn oorzaak van de overwinningen der Pruisen geweestzoo zegt men. Eilieve waarom de eersten dan zoo zuinig van am munitie voorzien in vergelijking van de laatsten? Of geldt het voor de Pruisische schoolmeesterhoe minder voedinghoe krachtiger uitwerking? Men zou wel in verzoeking komen te ge- looven, dat men de waarheid hiervan bij vele Nederlandsehe minimum-lijders proefonder vindelijk wil onderzoeken. Voor het monstermuziekfeest, dat aanst. zomer te Boston zal gevierd worden, en 11 dagen zal duren, hebben zich 127 zangveree- nigingen aangemeld. Men rekent op 20,000 zangeressen en zangers. Volgens het gerucht zullen daar 5000 sopranen unifono een air uit Halévy's VEclair, en 5000 alten evenzoo

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 3