KENNISGEVING. Overzicht der week. BINNENLAND. Mr. Johan Rudolf Thorbecke, de groote staatsman die langer dan een halve eeuw Nederland tot sieraad strekte, is niet meer. Inden avond van 4 Juni jl. ten half zeven uur is hij te 's Gravenhage overleden, en laat het geheele Ned. volk in rouw en ver slagenheid achter over dit onherstelbaar ver lies. Zijn liefde tot het vaderland blijkt nog uit zijne laatste woorden tot den arts in ster- vensure gesproken: «Breng aan allen met «wie ik zoovele jaren aan de belangen van het «vaderland gewerkt heb, mijne laatste groe- «ten over, en zeg hun dat de stervende vriend «is heengegaan, erkentelijk voor den steun «dien zoovelen hem in moeielijke tijden «gaven." Zijne groote geestesgaven, helder oordeel, juiste blik, zijne waarheidsliefde, niets verschoonende consequentie, en vast heid van wil deden in hem den meester zien, waar hij in kernachtige taal sprak of schreef. Onvergetelijk en grootsch zal zijne nage dachtenis bij een ieder blijven voortleven, en met dankbaarheid zullen de historiebladen steeds en altijd weder de groote diensten vermelden door Thorbecke aan het Vader land bewezen, en wijzen op het werk door hem tot stand gebracht. achtelijk mensch was, die zich mede had schuldig gemaakt aan den verfoeilijken beel denstorm. En onmiddellijk is de abt Brou wers met het bewijs voor zijne bewering bij de hand. In een brief na het breken der beelden in de kerken aan zijn broeder Jan geschreven klaagt Lodewijk, dat de beelden storm hem bij velen een slechten naam en veel gerucht heeft gehaarden richt dan tot zijn broeder het verzoekhelp onze andere bond- I genooten daarin verontschuldigen. Deze woor den haalt de abt Brouwers aan en roept dan zegevierend uit: Ziet ge wel, daar zegt graaf Lodewijk zelf, dat hij bondgenooten heeft j gemaakt om de beelden te verbreken. En i waarlijk voor hen, die steeds op goed geloof aannemen, had de abt Brouwers gelijk. Maar wie gewoon is uit eigen oogen te zien, sloeg den aangehaalden brief eens na, en las onmiddellijk achter de door den ambt Brou wers vermelde woorden: want het is in ivaar- heid door een gemeennietiggering, bloot volk geschied, zonder onze voorkennis of toestem ming. Wij zijn zoo vrij de door den abt Brouwers gebruikte zegekreet over te ne men: «Waartoe langer tijdverspillend rede neeren over hetgeen klaarblijkelijk is! Roep -eene jury bijeende uitspraak zij verbleven aan waarheidsliefde en gezond verstand Hebben de scheeve beschouwingen der j ultramontanen dikwijls aanleiding gegeven, i dat onze geschiedkundigen menig feit gron- diger hebben onderzocht, niet alle Ivatho- lieke onderwijzers maken van de waarheid door de wetenschap aan 't licht gebracht voor hunne leerlingen gebruik. In de tweede helft van 't vorige jaar begon de heer van Buuren, vroeger kostschoolhouder te Bode graven, de uitgave van eene wereldgeschie- denis, zooals hij ze, gelijk hij in het voorbe- richt zegt, 18 jaren aan zijne leerlingen heeft j onderwezen. Uit het werk blijkt, dat dit dus was volgens ultramontaansche zienswijze. Dat de heer van Buuren te goeder trouw is, zal wel niemand, die hem kende of zijne dorpsgenooten ooit over hem hoorde spre ken, betwijfelen; maar des te huiveringwek kender is de gedachte, dat een geacht onder wijzer zijne leerlingen, die hij lief had en wier belangen hij met heiligen ernst ter harte nam. in de geschiedenis acht en twin tig jaren lang op een dwaalspoor heeft ge leid. Men achte dit alles niet te licht. De aan vallen tegen het openbaar onderwijs in ons land worden met verdubbelde kracht her haald. Zeer onlangs is onder de leiding van Joannes Augustinus Paredis, bisschop van Roermond, de St. Joseph's Vereeniging op- gericht, met het doel om een groot kapitaal bijeen te brengen ter ondersteuning en op- richting van Katholieke scholen. Den bis- 1 schop beveelt den geestelijken en geloovigen ten dringendste aan die vereeniging te steu- j ueu, zoo noodig zelfs ten koste van plaatse- lijke en dus minder gewichtige belangen. Het stuk, waarin dit geschiedt, vangt aan met de woordenGij herinnert u met welken I irnst het mandement der Nederlandsche kerk- i voogden van 22 Juli 1868 de ware beginselen I in den syllabus uitgedrukt), die ieder Ka tholiek in zake van opvoeding en onderwijs der 'eugd dient aan te kleven ontwikkeld en bewe ren heeft. Daar evenwel het verkondigen en verdedigen dier beginselen slechts een ijdele jl ';lank zou wezen indien niet tevens de hand aan 'iet werk werd gelegd enz. {Hel slot volgt.) KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders •an Amersfoort, Doen te weten, dat allo gebruikers of beheerders van ge- cbouwcn en erven, of, wanneer dezen niet gebruikt worden, y e eigenaars daarvan, verplicht zijn de straat vóór, achter en jrzijde van die gebouwen of erven, uittewieden of te doen itwieden, zoodat de straat op Dinsdag, den 11 Juni aan- taandc, des namiddags te 5 uren, behoorlijk gezuiverd is, p straffe bij het reglement bepaald. Amersfoort, den 3 Juni 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, V. L. SCHELTUS. A. G. WIJERS. De Burgemeester van Amersfoort, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den heer Provincialen Inspecteur executoir ver klaard kohier van het Patentrecht over het dienstjr. 1871/72 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aange plakt te Amersfoort, den 6 Juni 1872. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. AMERSFOORT, 7 JUNI 1872. Aan den Heer H. Holtschne, geagrëeerde aan het postkantoor te Amersfoortis de waarneming opgedragen van het hulppost kantoor in het Kamp op de Wiesselsche Heide bij Apeldoorn. De onbezoldigde gemeente-veld wachters A. van den Ham en D. Malestein hebben bij besluit van den Heer Commissaris des Ko- nings in de prov. Utrecht hun ontslag uit die betrekking bekomen, de eerste, naar wij vernemen, omdat zulks wenschelijk voor kwam, de tweede, eervol als niet meer in dienst dezer gemeente als plantsoenarbeider werkzaam. Tot inschrijving van nieuwe leerlingen aan de Hoogere Burgerschool met vijf-jari gen cursus alhier, zal de Directeur Dr. H. J. Menalda van Schouwenburg gedurende de maand Juni iederen Woensdag en Zaterdag morgen van 10 tot 12 uur zitting houden. In de vergadering der Kiesvereeniging Amersfoort op 4 Juni jl. zijn als bestuurs leden herkozen de aftredende Heeren II. Leinweber en G. Hubers Dzn. Gedurende het op 31 Maart 1872 geëin digd boekjaar hebben in het korrespondent- sehap Amersfoort, onderdeel van het Agent schap der Ned. Bank te Utrecht plaats ge had 146 diskonteringenvoor ƒ8560 aan wisselbrieven, en voor ƒ259162 aan andere handelspapieren, totaal 267722; belee ningen op effecten: nieuw gesloten ƒ32500, geprolongeerd ƒ61600 eiPAfgelost 22700. Verwisselingen van bankbiljetten tegen spe cie voor 197515, van bankb. tegen bankb. voor ƒ867430 en van specie tegen bankb. voor f 491670, totaal voor 1,556,615. Bij vonnis der Arrond. Rechtbank te Amersfoort op Woensdag 5 Juni uitgespro ken, werden 1) G. Langelaar, schaapherder te Rens- woude (verdedigd door Mr. J. W. Sluiter, Procureur) veroordeeld tot 15 dagen cellui, en f 8 boete (subs. 1 dag cell.) De eisch van het O. M. was 1 maand cell, en f 8 boete (subs. 3 dageu cell.) 2) E. Dirksen, J. Nieuwenhuizen en J. Ewig, en 3) dezelfde E. Dirksen, Buis en Hage- man, aangeklaagd van bedelarij, allen vrij gesproken, op grond dat niet gebleken was dat zij uit werkelijke behoefte gebedeld hadden. (Herziening der strafwet in dit opzicht, schijnt ons nu, vooral met het oog op de steeds zoo straffeloos in deze gemeente heerschende bedelarijdes te wensche- lijker.) Ter correctionele zitting van Donderdag 6 Juni werden drie zaken behandeld wegens het afsnijden en afbreken van groene en doode sparren; tegen elk der beklaagden eischte het O.M. een maand gevangenisstraf. Voorts stond een persoon terecht wegens enkelen diefstal van een takkenbos, waar tegen het O. M. wederom 1 maand gevan genisstraf eischte. Nog de persoon van J. Koopman uit Utrecht, tegen wien wegens enkelen diefstal 3 maanden cellulair werd geeischt. En eindelijk de personen Hendrik en Ja cobus van Luinen, arbeiders te Soest, be schuldigd van moedwillige mishandeling en verwonding in den avond van 28 April 11. de eerste van Gijsbert, de tweede van Evert van Ginkel. Na een verhoor van zes getui gen, eischte het O. M. tegen den eersten be klaagde eene gevangenisstraf van 2 maan den cellulair en f 8 boeteen tegen den tweeden van 4 maanden cellulair en mede f 8 boete. Beklaagden werden verdedigd door den Heer Procureur Mr. J. W. Sluiter van Amersfoort. Uitspraak Donderdag 13 Juni e.k. voorm. 103/4 uur. SPAARBANK. Het Bestuur van de Spaarbank te Amers foort zal op Maandag 10 Juni 1872, van des middags 12 tot des namiddags 1 uur, op het Raadhuis aldaar zijne gewone zitting houden. De Secretaris A. J. BOS. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal het bestuur op Maandag, den 10 Juni aanst. 'snamidd. van half twee tot half drie, zitting houden in een der localen van het raadhuis alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, terwijl inlichtingen des wege te bekomen zijn bij de ondergeteeken- den, en bij de verdere leden van het Bestuur de heeren Mr. J. van der Leeuw, B. E. Her schel, W. A. Croockewit en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt. R. A. W. Baron VAN HEECKEREN, President. M. VAN BEEK, Penningmeester. J. C. LEINWEBER, Secretaris. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. Bevallen 31 Mei. Hendrika van den Eshof, geb. Bliekendal, z. 2 Junij. Elisabeth van Ekelen geb. Vecnendaal, d. 3 Junij. Antje Sterk, d. Anna Wan ning, geb. Daatsclaar, d. 4 Junij. Maria Bakker, geb. Meijer, d. Gesina Johanna Handele, d. 5 Junij. Wille- mina van Es, geb. Pijpers, d. Gehuwd: 5 Junij. Johannes Lavoor met Jannetje Bol land. Hermanus Pranciscus Roefs met Bernardiua Maria Polman. Ovekleden 29 Mei. Willem van den Hazel, 31 jr. 31 Mei. Christina van Naarden, 83 jr., Wed. Bernardus Kuijer. Dirk van Schalm, 42 jr., gehuwd met Gesina van den Ham. 2 Junij. Maria van Ouwerkerk, 50 jr. gehuwd met Cornelis Stuart. 3 Junij. Franciscus Cruijf, 49 jr., gehuwd met Jacoba Anna Maria Scheerder. 4 Junij. Lambertus van de Biczenbos, 69 j., gehuwd met Anna Mater. Thorbecke werd den 15 Januari 1798 te Zwolle geboren. Hij woonde van 181517 de lessen bij aan het Athenaeum Illustre te Amsterdam en tot 1820 aan de Hoogeschool te Leiden, waar hij tweemalen met de gouden medaille voor prijsvragen bekroond werd. Na het bekomen van den graad van doctor, bezocht hij een paar jaren lang Duitschland om de wijsbegeerte te bestuderen, en keerde na een kort verblijf in 't vaderland op nieuw naar Duitschland terug, alwaar hij eerst te Giessen en later te Göttingen als privaat docent een acad. cursus opende. In 1824 naar Nederland teruggekeerd, werd hij in 1825 benoemd tot hoogleeraar in de staat kundige wetenschappen te Gent, en in 1830

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 2