Van den 29 Juli tot en met 23 September aanstaande zullen practise lie oefeningen gehouden worden door de Vesting-artillerie in het kamp hij Zeist, vurende uit ge trokken en gewone vuurmonden op de heide gelegen ten zuiden van den Straatweg van Utrecht naar Amers foort en begrensd ten oosten door den grindweg van Amersfoort naar Doorn. Met het oog op de omstandigheid, dat bij het schie ten eenige projectielen somwijlen niet springen, worden de ingezetenen nadrukkelijk opmerkzaam gemaakt op de gevaren waaraan men zich blootstelt dusdanige gevonden projectielen te behouden. Het is daarom raadzaam alle kogels die gevonden worden zonder daaraan iets te doen en vooral zonder die in de nabijheid van vuur te brengen dadelijk bij den officier belast met het ma terieel, tegen het daarvoor vastgestelde vindingsloon in te leveren. Amersfoort, den 18 Juni 1872. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Overwegende dat zoo in deze als in naburige gemeen ten de TÖNGBLAAR onder het vee hcerscht en de melk van de aan die ziekte lijdende koeien voor de gezondheid schadelijk is Geven den ingezetenen in overwegingde melk vóór het gebruik te koken, uithoofde die, afkomstig van het aan genoemde ziekte lijdend vee, in gekookten toestand onmiddellijk schift. Amersfoort, den 18. Juni 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. A. G. WIJERS. AMERSFOORT, 21 JUNI 1872. Maandag 17 dezer werd de 54ste verjaar dag van onze geëerbiedigde Koningin, en Dinsdag 18 Juni de 57ste gedenkdag aan den slag hij Waterloo als naar gewoonte door het uitsteken van vlaggen gevierd. De invloed der laatste Aprilfeesten open- haarde zich duidelijk in het aantal dier wapperende doeken want zij werden bijna aan geen huis gemist. Doch het is ook alsof sedert die feesten geen driekleur kan ontrold worden zonder rustverstoring en geloofshaat onder een deel der ingezetenen optewekken. Men had destijds de (zeker door het geringe aantal) zoo weinig be- teekende kracht der politie leeren kennen, zoodat het niet te verwonderen was dat reeds Maandag avond eene joelendezin gende en schreeuwende bende van mannen, vrouwen en kinderen, voor een groot deel in de bekende Oraujepakjes gekleed, zich op nieuw in optocht met vlaggen door de straten bewoog, zonder daartoe de minste permissie te hebben (dit is althans niet bekend). De glasruiten werden ditmaal ge spaard, dank zij de krachtige houding die de Rechtbank tegenover die baldadigheden onlangs heeft aangenomen. Maar toch kon den de gevolgen van rustverstoring door zulk een schandaal veroorzaakt niet achter wege blijven, eu hadden de weinige politie ambtenaren bij eene botsing die weldra aan den Bloemendaal tegen de andere par tij ontstond, tot diep in den nacht hunne handen vol. Zij wisten echter dien avond verdere gevolgen te voorkomen, maar kon den niet beletten dat zich den tweeden avond wederom verschillende haatdragende groepen aan den Bloemendaal verzamelden, de straat zingende doorliepen tot diep in den nacht en hun wrok luchtten in het uitschreeuwen van voor andersdenkenden kwetsende liederen. Intusschen werd niet tegengehouden dat zich aan den Haag een tierende menigte onder het gezang van het bekende Aprillied opwond en steeds door die buurt en het plantsoen, en al zoo onder de oogen van het achtbaar Hoofd der Ge meente en der Politie, schreeuwende heen en weêr .liep. Dat alles hiermede zou af- loopen, was niet te denken, zoodat het niemand bevreemdde toen de woelingen op den derden avond reeds zulk een drei gend karakter hadden aangenomen, dat de hulp van het garnizoen moest worden in geroepen, en eene sterke patrouille rijdende artillerie de onruststokers naar huis dreef en de rust herstelde. Na zulke feiten vraagt ieder weldenkend en goedgezind burger zich af: hoe kon dit alles plaats hebben, terwijl de ongere geldheden in het begin van April gepleegd nog zoo versch in het geheugen liggen? Waarom werden geene behoorlijke voor zorgen op den eersten dag genomen, want het was reeds des middags bekend dat die optocht zou plaats hebben? Deze had na al het voorgevallene in April onzes in ziens niet mogen geduld zijn, en opmer kelijk is het woord, waarmede het Kath. dagblad de Tijd de beschrijving van deze schandalen in haar nommer van 20 dezer eindigt: »een krachtiger optreden van het openbaar gezagzonder aanzien van per sonen, ware wenschelijk." Dit krachtiger optreden is nu eindelijk des Donderdags geschied. Toen werd eene geschreven proclamatie (duidelijkheidshalve hadden wij ze liever gedrukt gezien) op de gebruikelijke plaatsen aangeplakt waarbij tusschen des namiddags 7 uur en 's morgens 6 uur elke vereeniging van meer dan vijf personen op de openbare straat is verboden, en straf is bedreigd tegen hen die niet op de eerste aanmaning der politie zich verwijdert. Des avonds reeds ten 9 ure begon de pa trouille artillerie hare ronde. Geene samen scholingen wer den dan ook meer ge en de rust bleef gehandhaafd. Slechts één oproerige burger werd voor korten tijd door opsluiting onschadelijk gemaakt. Moge nu de herhaling van deze betreurens- waardige.ongeregeldheden eene les zijn voor het vervolg. Z. M. heeft bij besluit van 13 Juni 1872 no. 19 aan den gepensioneerden kapitein der artillerie M. L. V. de Girard de Mieiet van Coehoorn den rang verleend van majoor. Bij Z. M. besluit van 18 Juni 1872 no. 3 is de heer F. H. de Meester, surnumerair der posterijen alhier, na afgelegd examen be noemd tot commies der posterijen derde klasse. De heer B. van de Werk, van Zalt-Bom- mel, zal de opengevallen plaats van surnu merair aan het Postkantoor innemen. Z. M. de koning heeft bij besluit van 5 Juni 1872 no. 7 aan den officier van gezond heid 2e klasse, H. E. Korndorffer, van het 7e regiment infanterie, vroeger alhier in garnizoen bij het reg. rijd. art., vergunning verleend tot het aannemen en dragen dei- versierselen van de Pruisische kroonorde 4e klasse aan het herinneringslint met het roode kruis, hem door Z. M. den keizer van Duitsch- land, koning van Pruisen, geschonken. Het door den majoor der genie T. P. Kleinsma te Amersfoort op 18 dezer aanbe- steede telegraafkantoor in de Legerplaats bij Milligen is aangenomen door J. Buitenhuis te Elspeet voor f 2575. Bij arrest van 18 Juni 1872 heeft het Prov. Geregtshof te Utrecht het vonnis der arr. Rechtbank van Amersfoort dd. 25 April 11. gewezen tegen de huisvrouw van P. van Naarden, bevestigd, maar de opgelegde straf van 3 maanden cell, verminderd tot ééne maand cell, met veroordeeling der appellante in de kosten van beide instantien. Naar wij vernemen worden ook hier ter stede pogingen aangewend om eene com missie te vormen ten eide zich als plaatselijke sub-commissie voor het Thorbecke's gedenk- teeken aan de te 's Hage bestaande centrale commissie aan te sluiten. De aanbesteding op 15 Juni 11. van levens middelen, brandhout en stroo voor de kam- peerende troepen in de legerplaats bij Zeist is aangenomen door J. Pieck te Amersfoort (nl. van zout per 0,024 kilogr. a 35/ioo c., van rijst per 0,04 kilogr. a6Vioo c-> en van azÖu per 0,04 liter a 54/ioo c-)> door de Jong te Utrecht van aardappelen per 2 liter a 4 c t/ioo c., door Wijnen te Soestenberg van brand hout per 1/225 kub meter a 2 53/ioo c., door H. Gerritsen te Amersfoort van legstroo per 1000 kilogr. a f50, van dekstroo per 1000 kilogr. a f51, en door D. van Gelder te Amersfoort van vleesch en vet a 62 c. per kilogram. Op Zondag 16 Juni werd te Utrecht in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen de eerste algemeene vergadering van de Ned. vereeniging tot bevordering der koepok-in enting gehouden. Ongeveer 20 afgevaar digden (Dr. van Driel voor Amersfoort) waren tegenwoordig. Dr. Lubach opende de vergadering met eene korte toespraak, waarin het nuttige en wenschelijke dezer vereeniging werd aange toond. Ver volgens werd het Concept-regle ment in behandeling genomen. Art. 1 gaf aanleiding tot velerlei discussien en amende menten, waarbij vooral werd aangedrongen en aangenomen dat deze vereeniging geen medische zaak was. Onder de volgende amen dementen werd voorgesteld om ook vrouwe lijke af deelingen op te richten hetgeen ver worpen werd, maar daarentegen werd aan genomen dat vrouwen leden der afdeeling kunnen worden. Art. 9 over het quotum aan het Hoofdbestuur te verstrekken, ont moette veel oppositie. Verschillende perso nen wilden het tot de helft verlaagd hebben. Na bestrijding door het hoofdbestuur wegens de groote kosten van oprichting dezer ver eeniging werd bepaald het quotum op 25 cents te brengen zoodra het aantal leden meer dan 1000 bedroeg. Bij art. 20 werd bepaald dat het hoofdbestuur zou bestaan uit 3 geneeskundigen en 6 niet geneeskun digen: De overige artikelen werden met ge ringe wijziging aangenomen, en bepaald dat de zetel vau het hoofdbestuur te Rotterdam zou gevestigd zijn. Bij de keuze van het hoofdbestuur ontstond zwarigheid daar het onbekend was welke personen leden dezer vereeniging waren. Daarom werd besloten dat door iedere atdeeling binnen een maand tijds een negental personen aan het hoofd bestuur zou worden opgegeven, waaruit dan een gros zou samengesteld worden, uit het welk de afdeelingen zouden kiezen. Het te genwoordig bestuur werd verzocht voorloo- pig de werkzaamheden op zich te blijven nemen, hetgeen werd aangenomen, waarop de vergadering werd gesloten na dankzegging aan den Voorzitter voor de goede leidiDg. De toestand der tabaksvelden in deze stre ken is zeer gunstig te noemen. SPAARBANK. Het Bestuur van de Spaarbank te Amers foort zal op Maandag 24 Juni 1872, van des middags 12 tot des namiddags 1 uur, op het Raadhuis aldaar zijne gewone zitting houden. De Secretaris A. J. BOS. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal het bestuur op Maandagden 24 Juni aanst., 'snamidd. van half twee tot half drie, zitting houden in een der localen van het raadhuisalwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, terwijl inlichtingen des wege te bekomen zijn bij de ondergeteeken- den, en bij de verdere leden van het Bestuur de heeren Mr. J. van der LeeuwB. E. Her schelW. A. Croockeiviten Jlir. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt. R. A. W. Baron VAN HEECKEREN, President. M. VAN BEEK, Penningmeester. J. C. LEINWEBER, Secretaris. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. Bevuilen 13 Juni. Antonia Muijs, geb. Scbolten, d. Vt. Gecrtruida Maas, geb. Butsclaar, d. Catharina Octavia Baronnesse van Hardenbroek van Ammerstol, geb. IJsscl dc Schepper, d. Ondertrouwd 14 Juni. Friedrich Willelm August Leucbfeld met Johanna Willcmina Lon. Gehuwd 19 Juni. Elbartus Blombergen met Sophia Ekkeveld. Martinns Heere met Rikje van Beek. Christiaan Christ met Hermina Ligt. Overleden: 13 Juni. Ilendrika de Groot, 62 jr.geh. met Jan Kok. Christiaan Immerzeel, 60 jr., geh. met Johanine Modine Isabelle Bloysvan Treslong.16. Alij- da Kraan, 62 jr. Willem van 't Endt, 10 jr. 17. Anna Elisabeth Beuningh, 32 jr.geh. met Jan van Asperen. 18. Albartus Bakker, 31 jr., geh. met Johanna Snijders. ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN AMERSFOORT VAN 18 JUNI. Deze zitting werd niet bijgewoond door de HH. Schlui- terv. Sasse v. IJsseltVisser, Herschel en Scheltus; beide laatste met kennisgeving. Na goedkeuring der notulen van vorige vergadering verklaarde de Voorzitter dat dc heer Leopoldleeraar a. d. H. Burgerschool in de vorige weck in 't bezit was gesteld eencr acte tot het geven van onderwijs in 't Hoogduitsch, zoedat het lc punt v. d. beschrijvingsbrief was vervallen. Het 2e punt wijziging van het reglement voor de H. B. S.betreffende den aanvang der zomervacantieop voorstel van Burg. en Weth. wordt aangenomen, de zo mervacantie ongeveer half Juli zal aanvangen.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 2