Overzicht der week. BINNENLAND. BUITENLAND. Frankrijk. Eerlang worden bij de Nat. Vergadering de petities ingediend, waarin wordt aangedrongen op schoolplicht, ge deeltelijk kosteloos, en leeken ouderwijs. Het getal onderteekenaars bedraagt een mil- lioen. Men verzekert, dat de linkerzijde alle pogingen aanwendt, om te verhoeden, dat die petities, gelijk men dat noemt, begraven worden. Bij de beraadslagingen over de legerwet is aangenomen, dat ouderwijzere zoowel leeken als geestelijken vrijgesteld zijn van den dienstplicht. Jules Simon heeft dien maatregel verdedigd, doch verscheidene liberalen verklaarden er zich tegen. Ook keurde men goed kunstenaars in sommige gevallen vrij te stellen, en soldaten, die niet kunnen lezen of schrijven, uit te sluiten van het voorrecht, dat zij, die zich goed gedr" Tcu 3e het request van Abbenhuis om remissie te ge ven der boete van f 180.n egens te late oplevering van het werk (vernieuwing der Ketelaarsbrug.) Aangenomen met 8 tegen 2 stemmen. De Voorzitter geeft daarna kennis van een ingekomen voorstel van het raadslid Mr. A. R. van Bel. van den volgenden inhoud: De ondergeteekende stelt voor dat de Raad zich wende tot de Provinciale Staten van Utrecht met het verzoek dat die Staten hetzij zullen verklaren, dat de derde alinea van art. 13 van het Reglement voor het Waterschap de rivier de Eem c. a.als art. 12 van het ontwerp-reglement aangenomen in dc najaarszitting van 17 Nov. 1870, overeenkomstig het voorstel van Gedeputeerde Staten en waarbij het beginsel w as vastgesteld„dat de grondeigendommen van zedelijke „lichamen als grondbezit worden toegekend aan hunne be sturen, ten behoeve van een hunner ledenten onregte is weggelaten uit de officieelc uitgave van dat Reglement, voorkomende in het Provinciaal blad no. 85 van 1871 hetzij, voorzegd Reglement gelieven te wijzigen, door ecne dergelijke bepaling daarin op nieuw optenemen. Wordt besloten ter inzage neer te leggen op de Secretarie. Vervolgens werden ingebracht missives van goedkeuring van wege Gedep. Staten, verzonden naar de afdeelingen. Burg. en Wcth. vroegen verder machtiging tot het ver- koopen der ijzeren hekken aan de poorten, beslissing hier over in een volgende zitting. Nog werd ingebracht een request van den hulponderwij zer Janssen, aan de Tusschenschool, die sedert 3 jaren den rang van hoofdonderwijzer bezit, en op die gronden eene toelage vraagt of verhooging van tractement. Dit verzoek zal verzonden worden a. d. pl. Schoolc. om advies, nadat deze den H.-onderw. zal hebben gehoord. Hierna is de raadszitting gesloten. VERGADERING van den Raad der gemeente Amers foort op Zaterdag, den 22. Juni 1872, des namiddags ten half twee ure. Punten van behandeling: 1. Ingekomen verordening bedoeld bij art. 187 der gemeentewet. Op 19 Juni is het 26e landbouw congres te Utrecht geopend door den Commissaris des Konings in die provincie, den Heer F. C. H. van Doorn, Eerevoorzitter. Nadat de afdeelingen gevormd en voorzitters en secre tarissen gekozen waren, bezochten de meeste leden een concert in Tivoli. Den 2 Oen vergaderden de afdeelingen, waarna te 12 uren de eerste algemeene ver gadering gehouden werd, onder voorzitter schap aan den Heer Mr. W. R. Boer. De tentoonstelling in de Maliebaan ge opend, is zeer goed geslaagd en werd druk bezocht. Voor de planten, bloemen enz. zijn de volgende bekroningen toegekend: Gouden medailles: J. J. Kluppel aan de Bilt, J. H. Reeling en C. te Amsterdam en J. A. Willink Wz., op Beerschoten, te Driebergen elk 1. Groote zilveren medailles, met of zonder geldprijzen: J. J. Kluppel, aan de Bilt, 11(1 met eervolle vermelding); C. Glijm, te Utrech 8; H. J. Kleinstarink, te Utrecht 8; H. J. van Lunteren Zoon, te Utrecht 4; J. H. Schroder te Zeist, 2; J. H. Reeling Co., te Amsterdam; J. L. Verheul te Utrecht; A. M. van Bemmel, te Amers foort; Mr. E. Huydecoper van Nigtevecht, te Maarseveen en T. Halverhout te Amster dam elk 1. Zilveren medaille: C. Glijm, te Utrecht 4; H. J. van Lunteren Zoon, te Utrecht, 8; A. M. van Bemmel, teAmer- foort; Ed. J. Voute te Zeist en H. de Jong, te Utrecht, elk 1. Een getuigschrift, aan Mr. J. H. Schrober te Utrecht. Bovendien zijn op voorstel van de beoor- deelings-commissie door het bestuur toege kend de navolgende prijzen Een groote zilveren medaille, aan No. 71, Jhr. F. A. L. Ridder van Rappard, te Utrecht; aan No. 8, J. A. Willink WSzn., op Beer schoten bij Driebergen; aan No. 4, J. H. Reeling Co., te Amsterdam; aan een Calo- rifere J. J. B. Goetsch, te Utrecht. Een zil veren medaille, aan No. 63, J. H. Schroder te Zeist, aan No. 29, Mr. J. H. Schober, te Utrecht. Een getuigsch., aan zes Amaranthus Salicifolia, van den Heer T. Halverhout, te Amsterdam. Voor artikelen van zuivelbereiding wer den toegekend1 groote zilv. med. aan P. van Paredon te Emnes; 1 id. aan H. Vermen- len te Utrecht en 1 zilv. rued, aan P. van Pa redon te Emnes. De centrale commissie, die Zondag 11. benoemd werd in de vergadering van vrien den en vereerders var Thorbecke gehou den te 's Hage, onder voorzitterschap van Mr. W. H. Dullert bestaat uit de Heeren: .Mr. D. van Akerlaken te Hoorn, Mr. Attema, agent van de Ned. Bank te Leeuwarden, Mr. H. J. Ankersmit Jr. te Deventer, J. H. van Beijma te Aengwierden, S. Blaupot ten Cate te Groningen, Mr. J. A. v. d. Burgh te 's Bosch, Mr. E. Cremers te 's Gravenhage, Mr. J. K. Cornells te Roermond, A. M. Dik kers te Almelo, J. A. Duymaer van Twist te Diepenveen, Mr. W. H. Dullert te Arnhem, Mr. J. Domela Nieuwenhuis te Amsterdam, Dyserinck te Haarlem, Van der Feltz te Assen, Prof. Fruin te Utrecht, J. A. A. Fran sen van de Putte te Goes, Mr. G. A. Fokker te Middelburg, Prof. Goudsmit te Leiden, H. Guljé te Breda, G. J. van Heek te Ensche dé, Mr. L. Hertzveld te Zwolle, Gen. Knoop te 's Hage, Mr. W. van der Kraay te Alk maar, Mr. van Lier. notaris te Assen, David J. C. van Lennep te Amsterdam, Mr. G. M. van der Linden te 's Gravenhage, Generaal Van Muiken te 's Gravenhage, Mr. van Meeuwen, subst.-offic. van justitie te 's Bosch, Mr. K. A. Meeussen te 's Gravenhage, Mr. W. C. Mees te Amsterdam, J. B. Maxwills te 's Gravenhage, Jhr. Mr. P. van der Maesen de Sombreff te Maastricht, L. Pincoffs te Rotterdam, F. Plate Sr. te Rotterdam, Dr. J. Penn te Amsterdam, Mr August Philips te Amsterdam, Baron van Rhemen van Rheemenshuizen te Brammen, P. A. M. Baron van Rijckevorssel van Rijsenburg te Utrecht, Prof. Rijke te Leiden, Mr. W. Sie~ werts van Reesema te Rotterdam, Baron Sloet van de Beele te Leiden, A. J. B. Stof fels te Roermond, Gen. van S wieten te 's Gravenhage, C. T. Stork te Almelo, J. van S wind eren te 's Gravenhage, Prof. Tel- legen te Groningen, Trostdorff, Procureur te Rotterdam. Mr. G. de Vries Az. te 's Gravenhage, Viruly Verbrugge te Rotter dam, Baron Van Verscheur Sr. te Arnhem, Prof. Vissering te Leiden, Winkler Prins te Veendam en John C. Zimmerman te Am sterdam. De vergadering achtte het wenschelijk, dat plaatselijke Commissiën voor hetzelfde doel, die zich reeds gevestigd hebben of nog vormen zullen, zich als subcommissiën aan de centrale commissie aansluiten en met haar in betrekking stellendat plaatselijke sub commissiën in alle deelen des Rijks bijdragen verzamelen om de kosten te bestrijden van eene nationale hulde aan Thorbecke's ver diensten jegens het Vaderland. Over de keuze van het meest gepastte blijk van hulde zal worden beraadslaagd door de Centrale Commissiehet voorstel van deze moet wor den onderworpen aan de goedkeuring eener nader bijeen te roepen algemeene vergade ring van belanghebbenden. (N. v. d. D.) Dr. J. van Vloten is door de Deven ter Rechtbank veroordeeld tot vijftien dagen cellulaire gevangenisstraf, benevens eene geldboete van f 300 en in de kosten van het geding, met bevel, dat het vonnis zal wor den aangeplakt te Groningen, te Winscho ten te Deventer en te Bloemendaal. Naar men verneemt zal de veroordeelde tegen dit vonnis in verzet komen. De Minister van Marine heeft in de St.- Courant van 20 Juni bekend gemaakt, dat, tengevolge van het heerschen der cholera in het Zuidelijk gedeelte van Rusland, de be kende quarantaine maatregelen zijn bevolen ten aanzien van die schepen, welke sedert 7 Juni 1872 de Russische havens gelegen aan de Zwarte Zee en aan de zee van Azof hebben verlaten en in Nederland binnen vallen. Bij Kon. besluit van den 6n dezer wordt een nieuw model van postzegels inge voerd voor de frankeering van brieven enz. voor binnenlandsche bestemming alsmede voor de koloniën en het buitenland eene waarde vertegenwoordigende van 5, 10, 15, 20, 25 en 50 cents, ter vervanging der post zegels vastgesteld bij besluit van 4 Sept. 1867. Ook wordt een nieuw soort van post zegels ingevoerd ter waarde van f2.50; van 1 Juli a.s. zullen deze zegels op de postkan toren verkrijgbaar zijn. De nieuwe postzegels dragen de beeltenis des Konings en het opschrift Nederland. De Friesche Ct. oppert het denkbeeld, om, als eene waardige kulde aan Thorbecke, thans een aanvang te maken met den, reeds in 1867 bij de wet aangenomen bouw van een Paleis voor de Staten-Gen. te 's Hage. Andere plannenmakers wenschen een even tueel bijeen te brengen Thorbecke-fonds te besteden als beurzen voor minvermogende jongelieden, die zich op de studie der staats rechterlijke wetenschappen wenschen toe te leggen. Een derde voorsteller, wijzende op het Middelbaar Onderwijs als schepping van den overleden Staatsman, wenscht een Thor becke-fonds te besteden ten bate van leer lingen van het Middelb. Onderwijs. De opbrengst der rijksmiddelen gedu rende de maand Mei jl. was: f 6,690,501.96% tegen f6,063,609.955 in Mei 1871, terwijl het 1/12 der raming bedroeg f 6,195,360.80. De opbrengst over de eerste vijf maanden van 1872 is: f 33,129,380.80, zijnde f 2,152,576.80 meer dan 6/12 der raming. Volgens ontvangen telegram is het stoomschip Prins van Oranje den 14enJuni 's avonds van Aden vertrokken, na nieuwe schroefbladen aangezet te hebben. Het stoomschip Prins Hendrik is heden ochtend te 3 uren te Port-Said aangekomen. Een passagier van de mailboot Hooghhj aan welke het zelfde ongeluk overkwam als aan de Prins vanOranje, merkt in een schrij ven aan het Bataviasch Handelbl. opdat dergelijke averijen bij alle stoombootreede- rijen zeer menigvuldig zijn. »Wij zitten nu, zoo schrijft hij, op een Fransche boot met één schroefblad. Naast ons ligt een Engel - sche boot met gebroken schroefas, dus ge heel zonder vermogen, en in de nabijheid hebben wij het gezicht op het wrak der on langs vergane Australische mailboot." Onze Nederlandsche reederij mag dus nog van geluk spreken. De gewezen conducteur Dikkens, van wiens vlucht we in ons vorig nommer mel ding maakten, is in Londen. Toen hij op het punt was zich naar Amerika te begeven, op eene Hollandsche boot gelokt en aldaar gearresteerd. Men meldt echter niet of de gestolen waarden nog in zijn bezit waren. Op de Dingsdag te Zwolle gehouden tentoonstelling van vee was o. a. een stier van het verbazend gewicht van 3000 halve kilo's. Dit kolossale dier, door den Heer Peters, uit Pannerder, aangebracht, was zuiver Engelsch ras, zeer laag op de pooten, zwaar van nek, breed van rug en evenredig fraai gevormd. Den eigenaar werd er tever geefs f 2500 voor geboden. Ook was er eene koe die ruim 7 0 oort, of 18 kan, melk per dag gaf. Dat is, berekend tegen 12 cent de kan, f2.16. Uit de berichten van verschillende bla den maken wij op, dat de ex-keizer der Franschen sedert eenige dagen in ons land vertoeft, en onderanderen in den Haag, Haarlem, Amsterdam, Utrecht en Arnhen is gezien. Men zegt, dat hij voornemens is om het landgoed Biljoen bij Velp aan tekoopen. Zondagavond werd op den wegtus- schen Apeldoorn en 't kamp op de Wiessel- sche heide een infanterist van het 8e regi ment door een burger zoo hevig aan het hoofd verwond, dat men voor zijn leven vreest. Men meent den dader op het spoor te zijn. Tot lid van den gemeenteraad te Drie bergen is gekozen de Heer J. W. Ternogt, Notaris aldaar.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 3