Overzicht der week. van het Leusdensche Zondags publiek bere kend is. Kwam dit plan nog eens tot verwezen lijking, dat de stad er middelijk door zou worden gebaat, het lijdt geen tegenspraak. Het is wel mogelijk dat men veel moeite en bezwaren in de uitvoering zou ondervinden, maar nog eens gezegdI3 Amersfoort alleen niet bij machte, men zoeke dan elders onder steuning, 't zou niet de eerste maal zijn dat eene onderneming op zulk eene wijze voort gang had. Welaan danlaat ons trachten tot de algemeene welvaart onzer stad onze krachten in te spannen. Dit zij ons hoofddoel! KENNISGEVING!. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Amers foort Gelet op art. 18 der wet van 14 Septem ber 1866 (Staatsblad no. 138), houdende be palingen betrekkelijk de inkwartiering, enz.; Doen te weten, dat de bij art. 17 dier wet bedoelde lijst door hen is aangelegd, in af schrift aan de bergplaats bij het raadhuis aangeplakt is, en gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter inzage zal liggen, alle werkdagen van 10 tot 1 uur. Amersfoort, den 27. Juni 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. A. G. WIJERS. AMERSFOORT, 28 JUNI 1872. In den namiddag van Dinsdag 25 Juni 11. •overleed alhier de algemeen geachte Direc teur van het Postkantoor, de Heer R. A. W. baron van Heeckeren, in den 'ouderdom van 50 jaren. Sedert 2 November 1867 in die betrekking te dezer stede werkzaam, onder scheidde hij zich steeds door eene buitenge wone mate van voorkomendheid jegens een iederen wist door een flink en krachtig beheer het kantoor ten eenenmale te zuive ren van den blaam van wantrouwendie daarop tot aan zijne komst drukte. Ook be halve deze betrekking, wijdde de overledene zich met ijver aan verschillende openbare belangen, en maakte deel uit van onderschei dene commissiën en besturenwaarin hij met vrijzinnige denkwijze werkzaam was. Vooral was hij een voorstander van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, van wel ker school hij Commissaris was, terwijl de Hulpbank, door die Maatschappij opgericht, in hem haren wakkeren Voorzitter moest verliezen. De Heer A. D. Methorst, commies aan het Postkantoor te Rotterdam, is tot waarne mend directeur van het Postkantoor alhier benoemd. De uitslag der herstemmingen ter verkie zing van Hoofdingelanden van het Heem raadschap de Eem, beken enz. is als volgt In het le district (Woudenberg) geschied de de stemming op Maandag 24 Juli 11. Er waren 444 billetten ingeleverd (geene van onwaarde), uitbrengende 884 stemmen. Ge kozen werdenF. W. de Ridder Fz. met 274 en D. C. J. Harmsen met 223 stemmen. D. van de Haar had 194, en Mr. M. J. L. Baron Taets van Amerongen van Renswoude 193 stemmen op zich vereenigd. In het 2e district (Amersfoort) had de stemming plaats op Dinsdag 25 Juni 11. Aantal ingeleverde billetten 347, uitmaken de een geljjk aantal stemmen. Van onwaarde geen. Gekozen A. van de Haar met 192 stemmen. De overige 115 werden op R. van de Hoef uitgebracht. Naar wij vernemen zal de 4e batterij van het Reg. Rijd. Artillerie onder commando van den kapitein J. J. C. baron Taets van Amerongen in Augustus en September a.s. het kamp bij Milligen betrekken. De ove rige aldaar kampeerende troepen zijn het 2e, 3e en 4bat. van het le reg. inf.; het le, 2e en 3e bat. van het 2e reg. inf.het 2e, 3e en 4e bat. van het 3e reg. inf.; het le, 2e en 3e bat. van het 7e reg. inf.4 veldescadrons van het 3e en 4e reg. hussaren, 3 batterijen veld-artillerie en 1 kompagnie artill. trans porttrein. Opperbevelhebber is de gen.- majoor Macleod. Ter zitting van Dinsdag 25 dezer werd door het Provinciaal Gerechtshof te Utrecht 1) P. M. van Colmjon niet ontvankelijk verklaard in zijn hooger beroep van het von nis der Arr. Rechtbank te Amersfoort van 2 Mei 11., waarbij hij was vrijgesproken. Het Hof achtte het middel van hooger be roep alleen aan veroordeelden gegeven en niet aan vrijgesprokenen. 2) Het vonnis dierzelfde Rechtbank tegen G. van den Hoek op 23 Mei 11. gewezen, be vestigd, met uitzondering van de daarbij op gelegde gevangenisstraf (42 dagen cell.), die in ééne maand cell, is veranderd. 3) Het vonnis, door gezegde Rechtbank op 2 Mei jl. tegen G. Kruidbos gewezen, be vestigd, zoodat die straf van eene maand cel. is gebleven. De appellanten werden bovendien veroor deeld in de kosten op het hooger beroep ge vallen. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. Bevallen: 21 Junij. Alijda van Winterswijk, geb. Warncke, d. - 22 Barbara van Rouendal, geb. de Wüde, z. - 23. Anna Margrietha Verbeek, geb. Torleij, z. - Johan na Zonneveld, geb. van 't End, z. - Gerardina Adriana Lonisa Sophia van As, geb. Richard, d. - 25. Susanna van Nimwcgen, geb. van Daal, z. Ondertrouwd: 20 Junij. Hendrik Hoefsloot met Antonia Johanna van Groencstein. - Hendrik van Dijkhuisen met Maria van Pluren. Gehuwd: 26 Junij. Friedrich Wilhelm August Lcuch- feld met Johanna Willemina Lou. Overleden: 20 Junij. Elisabeth Klasina Kars, 5 jr. - 21. Agnieta Johanna ter Schuur, 40 jr., geh. met Dirk Houtsager. - Een levenl. k. van Lamberta Hendriks van Wijland, wed. Willem van Slooten. De Zitting der Gemeenteraad van Zater dag 22 Juni 11. werdde vijf laatste met kennisgeving, niet bijgewoond door de HH. Sasse van Ysselt, J. F. Lagerweij, Scheeren- berg, Scheltus, Methorst en Visser. Aan de orde was, het al of niet bekrachti gen der verordening door den Burgemeester uitgevaardigd aangaande samenscholingen gedurende den avond en nacht. De Voorzitter acht de aanleiding tot die uitvaarding bekend en verklaarde die noodig te zijn, terwijl een verzoek van den Heer Croockewit hen nader dcpd verklaren, dat de aanleiding te vinden was in het voortbe staan der opgewondenheid, in den laatsten tijd nog aangewakkerd, door de plaats gehad hebbende feestdagen. Het zingen van be kende liederenmet veranderde woorden vermeerderde nog die opgewondenheid. De Heer Croockewit dankt daarvoor den Voorzitter, en zeide hij, in zijne meening versterkt was, door die gebeurtenissen, dat Amersfoort eene ongunstige uitzondering maakt op andere gemeenten in ons Vader land ten aanzien van rust en vrede, en is van oordeel meer algemeene oorzaken be staan, en schrijft zulks voornamelijk toe aan het ergelijk gebruik van sterkendrank dat onder alle standen zonder onderscheid, al hier heerscht, en bevonden heeft zelfs buiten deze provincie bekend is. Men zegt wel, dat, zoo dergelijk misbruik binnenshuis ge schiedt, niemand daarmede zich behoeft te bemoeien, en dat men met het private leven van anderen zich niet behoeft intelaten maar men kan dat private leven niet van het openbare afscheiden. De hoogere stan den moesten de lagere het voorbeeld geven, door zulke personen uit hun midden te we ren, waartoe alle weidenkenden de handen moesten ineenslaan. Misbruik van sterken drank bevordert de onzedelijkheid en het pauperisme, en dat dit hier toeneemt, kan ieder waarnemen. De statistiek en het adresboek wijzen aan, dat binnen deze ge meente meer dan 100 bekende plaatsen zijn waar openlijk drank wordt verkocht. Als men met dat cijfer de mannelijke bevolking vergelijkt, dan is het ontzettend. De voorzitter antwoordde, dat thans al leen aan de orde was de al of niet goedkeu ring der verordening tegen de zamenscho- lingen. Omtrent het aangevoerde door den vori- rigen spreker wil hij alleen opmerken dat hij het betreurt, dat een geacht ingezetene van deze gemeente daarvan zulk een zwart tafereel ophangt. Hjj voor zich gelooft niet dat dergelijke Iv misbruiken algemeen worden aai;~iroffen bij de fatsoenlijke klasse te dezer st a Ook de toeneming der bedelarij en van t pau perisme spreekt hij bepaald tegel L Als er meer misbruik van sterken drank vurdt ge maakt dan vroeger, dan is dit mitschien juist een gevolg van meerdere wllvaart. Vroeger althans toen de gemeenteblasting op het gedisteleerd nog bestond, is' iejt.F der gelijks alhier herhaaldelijk opgemerkt. Hij herhaalt echter, dat thans alleen de verorde ning aan de orde is. De heer L. E. Lagerweij vroeg vervol gens, of de optogt die jl. Maandag gehou den is, heeft plaats gehad met goedkeuring van het hoofd van het gemeentebestuur. De voorzitter ontkende dit ten stelligste. Hij heeft integendeel zooveel hij kon ge tracht haar tegentehouden. Ook de com missaris van politie had haar bepaald verbo den. De heer L. E. Lagerweij, wil dan verder niet over die zaken spreken want hij bejaagt geen volkgunst, en kent de waarde van den waan van den dag. Hij wijst evenwel op zoo veel, dat Amersfoort aanlokkelijk kon doen zijn voor elders gevestigde personen, zooals de Hoogere Burgerschool, den aanstaanden Oosterspoorweg, de heerlijke omstreken. Daarom te meer betreurt hij het gebeurde, dat buitenaf een nadeeligen indruk maakt, den goeden naam der stad benadeelt en ook op de gemeente-financien ongunstig werkt misschien. Hij wil alleen den wensch uit spreken, dan in het vervolg zooveel moge lijk alle voorzorgen worden genomen om dergelijke feiten te voorkomen, en spoort al le leden van den Raad aan in hunne omge ving al hunnen invloed aantewenden om tegentegaan wat nu is geschied. Daarop meent hij ten sterkste te moeten aandringen. In stemming gebracht, wordt de verorde ning met algemeene stemmen goedgekeurd, en zal zij alsnu als eene gemeente-verorden., ter kennis worden gebragt en afgekondigd. Daarna wordt de raadszitting gesloten. Op 25 Juni werd te Utrecht de 99ste vergadering gehouden van het Prov. Utr. Genootschap van Kunsten en Wetenschap pen, die door 72 leden werd bijgewoond. Prof. Quack leidde de vergadering in, door eene redevoering over Traditie en Ideaal in het volksleven. Van de ingekomen antwoor den op de door het Genootschap uitgeschreven prijsvragen werd met de gouden medaille be kroond het stukOverzicht en kritiek van de spectatoriale geschriften uit de tweede helft der 18e eeuw. De schrijver bleek te zijn Ds. de Hartog, Doopsgezind Predikant te Utrecht. In de onlangs te Leiden gehouden vergadering der Maatschappij van Neder- landsche Letterkunde zijn benoemd tot buitenlandsche leden, de heeren Mr. J. Loudon en Dr. J. J. van Limburg Brou wer, beiden te Batavia; W. A. P. Verkerk Pistorius, te Palembang; D. van de Casteele, te Brugge; J. K. Ternest, te Wetteren, en Dr. C. van Noorden, te Marburg; tot binnenlandsche leden, de heeren P. J. Bachiene, Jhr. Mr. V. E. L. de Steurs, M. T. H. Perclaer, Jhr. Mr. J. K. W. Quarles van Ufford, F. L. A. de Jagher, Mr. D. J. Baron Mackay, Ds. J. H. Gunning Jr., P. CalandMr. M. S. Pols, J. J. van Kerkwijk Mr. J. P. R. Tak en Dr. G. F. van Domme len, allen te 's Hage; Jhr. Mr. J. E. van Per- sijn, te ArnhemDr. J. C. Matthes en S. Susan, beiden te Groningen; W. Wessels, te Doetinchem; G. Colmjon, te Leeuwarden; Mr. J. A. Sillem, W. van der Aa, Dr. J. P. N. Land, Mr. G. van Tienhoven, C. Honigh en P. H. Witkamp, allen te Amsterdam; Mr. J. van Hall, te Utrecht; G. J. Spoor Jr. te Rotterdam; C. A. Nairac, te Barneveld; J. Beckerin Vinckers, te Kampen; Mr. H. J. Smit, te Assen; B. ter Haar Bz., te Nijmegen, en Jer. de Vries, te Wormerveer. Aan Mevrouw Lina Schneider, geb. Wel- ler (Wilhelm Berg) is het eerelidmaatschap aangeboden van wege hare groote verdiensten in het bekend maken onzer literatuur in Duitschland, door hare voortreffelijke over-

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 2