BUITENLAND. Frankrijk. De president der Republiek heeft geheel onverwacht, te midden van de beraadslagingen over de belastingen en in eene redevoering over de grondstoffen-belas ting twee allergewichtigste verklaringen afgelegd. Ten eerste heeft hij medegedeeld dat hij nog vóór de vacantie, aan de Kamer een exposé zal geven van zijne staatkunde, en hoe dit ongeveer luiden zal blijkt genoeg zaam uit de tweede der verklaringenuit deze woorden namelijk »Het land zal aan zich zelf de Regeering geven, welke het wen- schelijk voorkomtmaar, wanneer ik er iets aan doen kan zal t wezen de conservatieve Republiek!" Men begrijpt dat deze WOOl- den, die door de linkerzijde levendig werden geapplaudisseerd, op de banken der rechter zijde een storm van verontwaardiging te weeg brachten en dat alle dagbladen ze dezer dagen, co mmentariëeren. In de vergadering was het tumult zoo geweldig, dat Thiers eerst na twintig minuten kon uitbrengen, wat hij nog over de grondstoffen te zeggen had, en in de pers is de agitatie, schoon van geheel anderen aardniet veel geringer. Spanje, 't Schijnt nog niet bepaald te zijn wanneer de Koning van Spanje zijne reis door de Baskische provinciën zal aanvaarden. Tegen half Augustus, meent men, zal hij naar Santander vertrekken, om daar de zee baden te gebruiken, zoodat de voorgenomen tocht eerst ver in 't najaar zal kunnen plaats hebben. In Catalonië nemen de zaken voor de Regeering een bedenkelijk aanzien. De correspondent van Le Temps verzekert dat de opstandelingen in die provincie bij duizenden gesteld worden. Onbeschroomd dringen zij de kleinere steden binnen en overal heffen de verdedigers van troon en altaar zware oorlogsschattingen. De voor naamste Cabecillas zijn Castalls en Tristany, woeste en wreede lieden en aan hen heeft men 't voornamelijk te wijten dat de strijd in den laatsten tijd het karakter heeft aangenomen van een moord- en plunder- oorlog. Een staaltje van Tristany. Toen zekere spoorweg-maatschappij, aan welke hij geschreven had, dat ze hem 50,000 pese tas had uit te betalen, want dat hij haar an ders veel meer schade zou berokkenen, in gebreke bleef op deze zonderlinge aanmaning te antwoorden, maakte Tristany zich mees ter van twee goederentreinen, liet de locomo tieven springen, stak de wagens in brand en liet vervolgens langs een groot gedeelte van den weg de rails opbreken, de bevolking dreigende met den dood, wanneer zij 't zou wagen den weg te herstellen. De schade door dezen daad van wandalisme teweeg gebracht, berekent men op ruim een half millioen francs. Geen wonder zeker, dat ten gevolge van het niet eerbiedigen van 't pri vaat-eigendom de burgers van het land ein delijk uit hun sluimer wakker worden ge schud, en aan de Regeering wapenen vragen om zich tegen deze legitimistische roover- benden te verdedigen. Juist in die roof tochten evenwel ziet men een bewijs, dat de Carlisten hunne zaak verloren achten. Vóór Engeland. Aan den Heer Keogh is op diens reis door Ierland, tot heden nog geen bepaalde overlast aangedaan, wel echter aan den broeder van den rechter. Toen deze zich onlangs in een kerk bevond, waar, door den fungeerenden geestelijke, zijn broeder met naam en toenaam werd beschimpt, achtte hij het gepast het gebouw te verlaten. De vrome schare herkende hem en terstoncj weergalm den de wanden van 't bedehuis van een echt Iersch geschreeuw en gehuil. Sommigen volgden den broeder van Keogh tot op de straat en deze moest door de politie naar huis worden geëscorteerd. In zijne zit ting van Maandag heeft het Engelsch Hoogerhuis de wet op de geheime stem- uitbrengingzooals ze door het Huis der Gemeenten was geamendeerddefinitief goedgekeurd, zoodat Engeland nu einde lijk in 't bezit is gekomen van deze lang gewensehte hervorming. Botanische merkwaardigheid. Kerk en Schoolnieuws. Men schrijft aan het N. v. d. Dag. In de gemeenten Ameide, Meerkerk en Leks- inond breidt zich de tongblaar onder het rundvee langzaam uit. De ziekte behoort tot nog toe onder het goedaardig mond- en klauwzeer. Algemeen en met recht wordt geraden de melk en de wei, waarmede kal veren worden gemest en gefokt, als die melk en wei van zieke koeien afkomstig is, te ko ken. Een ander middel, misschien minder van algemeene bekendheid en bij de graskal veren toe te passen, bestaat in de bijvoeging van eene zekere hoeveelheid azijn bij het drinken. Het schijnt van goed gevolg te zijn. De Nieuwe Arnh. Ct. zegt dat te Arnhem onder de menschen tongblaar heerscht, ten gevolge van het drinken van ongekookte melk van koeien, die aan die ziekte leden. In de omstreken van Schoonhoven neemt de varkensziekte weder toe. In Utrecht zijn pogingen aangewend om vleesch intevoeren van vee, dat aan be smettelijke ziekte is gestorven. Door de waakzaamheid van den Keurmeester werd het vleesch aangehouden van 4 koeien, die aan zoodanige ziekte waren bezweken. Tegen de daders is strafvervolging ingesteld. Als een afdoend middel tegen de wind koliek bij paarden wordt het navolgende aanbevolen: neem een pak katoenen lompen, doe dit in een blikken pan, en zet ze op het vuur, dat ze rooken, doch niet vlammen. Houd die onder den neus van het paard, circa 15 minuten lang; de neus begint te zweeten, de wind zal zich lossen, het paard zal zich schudden en misschien wentelen, en daarna weder even goed eten als gewoon. Probatum est, Den 17 Juli jl. had te Utrecht in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen eene talrijk bezochte vergadering plaats van vereerders van wijlen Mr. Thorbecke. De voorz. Mr. W. H. Dullert bracht het voor stel van het centraal Comité in behandeling nl. 1° oprichting van een standbeeld te 's Hage; 2° gedenksteen aan Thorbecke's ge boortehuis te Zwolle; 3° gedenksteen op het graf; 4° aankoop van Th.'s woonhuis te 's Hage. Eenige van de 92 bestaande sub- commissien kwamen met nog andere voor stellen te berde, b. v. oprichting van een Paleis voor de volksvertegenwoordiging met buste of standbeeld, van een praalgraf, van beurzen voor arme studenten, van een inrich ting tot bevord. en verspreiding van weten schap en kunst, van een standbeeld in iedere Rijkshoofdstad met toezending eener (buste aan alle gemeentebesturen tot plaatsing in de Raadzaal, en ook een tot droogmaking der Zuiderzee en daaraan dan den naam te geven van Provincie Thorbecke! Na ge- dachtenwisseling stelde Opzoomer als motie v. orde voor punt 1 te behandelen en 2, 3 en 4 tot nader uittestellen. Punt 1 wordt aan genomen, de motie verworpen, en punt 3 en 4 weder aangenomen. Punt 2 werd afgestemd. Terwijl de organen der rechterzijde aan Thiers verwijten dat hij de overeenkomst van Bordeaux heeft geschonden, geven die der gematigde linkerzijde den President ge lijk. Maar de organen der radicale partij juichen. Zoo zegt Gambetta's blad dat van heden af de Republiek is gevestigd, en de voorloopige toestand ten einde isde Rappel beweert dat Thiers met de Republikeinen het slagveld in bezit heeft genomen en de Siècle gelooft, dat nu ook spoedig de doods klok der Nationale Vergadering zal begin nen te luiden. Wat Thiers bewogen mag hebben te midden van een finautiëel de bat plotseling met deze gewichtige staat kundige zaken voor den dag te komen, is en blijft een raadsel. De listen van den President zijn velen en ronduit zegt Le Temps dat Thiersdie nóg niet tevreden is, nu de belasting op de handelsomzet tingen werd verworpender linkerzijde goede woorden geeft om met haar hulp de grondstoffen-belasting door te drijven. Pouyer-Quertier is nu ook voorgespannen, en 't zou niet te verwonderen zijn, wanneer de vergadering, welke in dien doolhof van belastingvoorstellen als 't ware is verdwaald, ten slotte toch nog genoodzaakt werd door te gaan onder 't Caudijnsche juk van Thiers' financieele plannen. Intusschen heeft de rechterzijde wederom eeu bewijs gegeven zoowel van hare macht als van hare onver zoenlijkheid. Van de 33 personen, die op de voordracht staan voor leden van den Staats raad, behooren slechts drie tot de liberale partij. Tot nu toe was nog geen enkele der vrouwen geëxecuteerd die, wegens deel genootschap aan de Commune waren ter dood veroordeeld. Maar nu zal eerstdaags aan eene Communaliste toch het doodvonnis worden voltrokken, namelijk aan de marke tenster Guyard. Ze zal evenwel niet worden gefusilleerd, maar het leven verliezen door middel van de guillotine. Voor 12,000 francs heeft de Regeering aangekocht de be kende schilderij van Bayard, voorstellende Napoleon III, gelijk hij na de capitulatie van Sédan in een open calèche en met een sigaar in den mond rijdt over dc lijken der gesneu velden naar de Belgische grenzen. ze de grenzen weer overtrekken aldus luidt de populaire spreekwijze willen ze nog eerst hunne zakken vullen. Gelukkig heeft de Regeering daar de beweging in Biscaye en Navarre is onderdrukt de han den op het oogenblik bijna geheel vrij, zoo dat ze al hare troepen in Catalonië kan bijeentrekken, en ook daar zal de opstand dus waarschijnlijk binnen kort bedwongen zijn. Aan de Fransche grenzen moet zich eene bende ophouden van ongeveer 40 man, welke tracht het grondgebied der republiek te bereiken; maar eene troepenafdeeling van 200 man tracht hun dien terugtocht af te snijden. Aan een twaalftal andere Span jaarden hoogst waarschijnlijk Carlisten, of althans behoorende tot de benden van. dien naam is 't inmiddels gelukt Frank rijk binnen te dringen. Op den berg Lhers gekomen, hebben ze hunne woede gekoeld aan eenige Fransche herders waarvan zij er twee vrij ernstig kwetsten, weer een bewijs dat de opstandelingen thans in ban dieten zijn ontaard. De Fransche regeering heeft inmiddels gendarmen en troepen afge zonden om de misdadigers op te sporen. In de gracht van Amersfoort bij de recht bank en bij het ziekenhuis groeit pijlkruid, hetwelk anders in stadsgrachten niet voor- O it komt. Wat mag hiervan de oorzaak zijn 'i Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Arnhem II. V. Hogerzeil te Driebergen. Op een 6tal voor Rotterdam is no. 1 geplaatst Dr. L. Schouten van Harderwijk. Bedankt: voor Lage Zwaluwe door H. J. P. van der Linden te Hoevelaken. Oud-Cath. Kerk. De Aartsbisschop Loos uit Utrecht heeft te Munchcn in de Gasteigkirchc de hoogmis bediend. De toehoorders ston den tot op de straat. Na het einde der godsdienstoefening deed Prof. Dr. Friedrich voorlezing van eene toespraak van den Prelaat, waarin de trouwgehlevenen aan het sedert 170 door Rome verdoemde en vervloekte oude geloof werden opgewekt tot volharding, zonder haat jegens andersdenken den. Hierna verrichtte de Prelaat de vorming en verliet de kerk, zijn bisschoppelijken zegen uitdeelende aan de me nigte daarbuiten. De Koning van Beieren heeft zijn slot te Kempten ter beschikking van de Oud-Catholieken gesteld tegen dat de aartsbisschop aldaar komt om hunne kinderen (184 in getal) te confirmeeren. Mej. S. M. Gretzcr te Amersfoort staat no. 2 op de voordracht voor hulpond. aan de meisjesschool voor meer uitgebreid lager onderwijs op bet Nieuwland te Rotterdam. Tot len hulponderwijzer aan de Openb. School te Maars- sen is benoemd W. dc Bruin, hulponï te Arnhem. In het geheel hebben 79 studenten het examen B voor O.-I. ambtenaren voldoende afgelegd, waarvan 60 met goed gevolg. Van de 44 uit Delft zijn 37 geslaagd, terwijl van dc 30, die de hoogste cijfers bekwamen, 20 to Delft hebben gestudeerd. Uit het openbaar examen der leerlingen van de doof- stommenschool te Rotterdam blijkt, dat die inrichting uit nemende resultaten blijft geven. Onderscheidene leerlingen der hoogste klasse konden zeer verstaanbaar spreken. Een achttal leerlingen verlieten als genezen de school. Naar men verneemt, zal het 50jarig bestaan van 's Rijks veeartsenijschool den lln Sept., zijnde de dag der algemeene vergadering van de Maatschappij ter bcvorde- ^ring der Veeartsenijkunde in de Nederl.herdacht worden te Utrecht, o. a. door een gemeenschappelijken maaltijd en een concert, waarschijnlijk in Tivoli. Het programma voor de zevende algemeene vergade ring van leeraren en tentoonstelling van hulpmiddelen bij het middelbaar onderwijs, te houden te Utrecht 28 eu 29 Augustus aanst.bevat o. a. het volgende Woensdag 28 Augustus. Opeuing der vergadering in dc gymnastiekzaal der Rijks lioogerc burgerschool, des avond*

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 3