Overzicht der week. BINNENLAND. Gisteren lieeffc de Heer G. J. Collard zijn ontslag aangevraagd als leeraar in de KosmografieNatuur- en Werktuigkunde aan de Hoogere Burgerschool alhier. Op Donderdag avond 8 Aug. werd in de Sociëteit Amicitia eene vergadering gehou den van de leden van het Depart. Amers foort der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen, ter bespreking van het rapport van de commissie, die belast was met het instellen van een onderzoek omtrent de wenschelijk- heid der opheffing van de departementaal- school. De vergadering vereenigde zich met de toestemmende beantwoording der vier vol gende vragen van het rapport 1°. Moet het bestaan eener school van ge lijke strekking als de departementaalschool wenschelijk geacht worden? 2°. Moet zulk eene school van het depar tement uitgaan 3°. Moet vle Heer Versloot aan het hoofd der departementaalschool staan 4°. Moeten niet de hulponderwijzers zich regelen naar de inzichten van den hoofdon derwijzer »en als diens armen en beenen aangemerkt worden"? In de bestaande regeling werden de vol gende veranderingen gebracht: dat een bekwaam hulponderwijzer zou worden aangesteldmet acte voor het Fransch, en verantwoordelijk voor het on derwijs in die taal dat de schoolgelden zouden worden ver minderd, en wel voor kinderen der leden Voor één kind25. 2 kind. uit één gezin. 48. 3 69. ieder kind daarboven. 23. Voor kinderen der niet leden Voor één kindƒ32. 2 kind. uit één gezin. 55. 3 76. ieder kind daarboven. 23. Gedurende dit jaardat als proefjaar beschouwd wordt, zal aan de school een sub sidie van ƒ300 uit de kas van het Depar tement worden verstrekt. De commissie der school heeftom de nieuwe organisatie geheel vrij te laten te gelijkertijd haar ontslag genomen. De officier van gezondheid le klasse aan 's Rijks hospitaal te Utrecht, Dr. Timmer man, is aangewezen als chef van den ge neeskundigen dienst der le brigade in liet kamp bij Milligen, terwijl de officier van gezondheid 2e klasse Rutgersmede van 's Rijks hospitaal, wordt gedetacheerd naar Amersfoort gedurende den tijd, dat de offi cier van gezondheid 3e kl. J. C. Rolandus Hagedoorn met de batterij rijdende artil- tillerie van daar naar het kamp moet ver trekken. De wachtmeester J. Jansen van de di visie marechaussée van Limburg zal iu ge meld kamp als hulpofficier van Justitie optreden. De Afdeeling Amersfoort en Omstreken van het Metalen Kruis zal uit hare eigene fondsen een bezoek naar het kamp bekosti gen bij gelegenheid van den veijaardag van Z. K. H. den Kroonprins op 4 Sep tember e.k. Zaterdag 10 Aug. des avonds zal de no taris Mr. J. de Louter in Amicitia te Amersfoort, verkoopen een heerenhuis met marmeren gang, tuin, koetshuis enz. enz. staande aan de Kampstraat. 2. Huis en erf-, staande in de Lievevrouwestraat. 3. Huis en erf daarnaast. 4. Koopmanspak huis en ten 5. twee woningen onder een dak. Breeder bij biljetten omschreven. Zondag 11 dezer zal de predikbeurt in de Remonstrantsche kerk waargenomen worden door Ds. B. C. J. Mosselmans van Groningen. SPAARBANK. Het Bestuur van de Spaarbank te Amers foort zal op Maandag 12 Aug. 1872, van des middags 12 tot des namiddags 1 uur, op het Raadhuis aldaar zijne gewone zitting houden. De Secretaris A. J. BOS. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. Bevallen: 31 Julij. Hendrina van Wandelen, geb. van de Kooi, d. 1 Aug. Anna van Wijland, geb. Dieters, z. 3 Aug. Maria Jocobs, geb. van Loo, d. 4 Aug. Hendrika van der Horst, geb. van den Berg, d. Sara Snatager, geb. Presburg, d. 6 Ang. Geertje de Vries, geb. Tennissen, z. Gehuwd: 7 Aug. Willem van Voorst met Theodora Carolina Dumoulin. Wouter Poort met Maria Fak- kert. Evert van Brakel met Gijsberta van der Esbof. Overleden: 2 Aug. Comelis Ottenhof, 56 j.gehuwd met Willemina Willemse. Jacob Jan van Goor, 1 j. 4 Aug. Gijsberta van Willigenburg, 39 j. gehuwd met Evert van Surksnm. Wilhelmus Kloek, 66 j., wcdr. Gerarda Klarenbeek. Johannes van Ling, 67 j. wedr. Alijda van Westerhuis, 6 Aug.Kikje van Ree, 18 m. Hendrika Johanna van Doorn, 21 m. Hendrik van Spannum, 61 j., gehuwd met Janke Ligthart. MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe 11,50 a 13,Rogge ƒ8, a ƒ8,15. Boekweit 73,0 a 7,80. Aard appelen ƒ1,90 a 2,10. Boter 1,15 a 1.25 per kilogr. Eijeren 6 voor 20 cent. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Amersfoort Gezien het ingekomen bericht van den Lt. Kolonel, kom- mandant van het regement Rijdende Artillerie, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat weder practische artillerie-oefeningenin het schieten naar de schijf op de groote vlasakke.s zullen gehouden wor den gedurende de laatste helft der maand Augustus en de eerste helft van September aanstaande; zullende op de dagen, waarop gevuurd wordt, de noodige vlaggen waaien om het onveilig terrein te doen kennen. Met het oog op de omstandigheid, dat bij het schie ten met gevulde granaten eenige dier projectielen som wijlen niet springen, worden de ingezetenen nadrukkelijk opmerkzaam gemaakt op de gevaren waaraan men zich blootstelt dusdanige gevonden projectielen te behouden. Het is daarom raadzaam alle kogels die gevonden worden zonder daaraan iets te doen en vooral zonder die in de nabijheid van vuur te brengen dadelijk bij den officier belast met het materieeltegen het daarvoor vastgesteld vindingsloon in te leveren. Amersfoort, den 9 Augustus 1872. De Burgemeester voornoemd, A. G. WIJERS. Z. M. heeft bepaald, dat met ingang van middernacht tusschen den 15n en den 16n Augustus de Rijkstollen op de groote wegen in de provincie Noord-brabant zullen zijn opgeheven. Van den Heer Sèmenow is ter gerust stelling der Nederlanders, die het statistisch congres te St. Petersburg op 22 Aug. en volg. dagen wenschen bij te wonen, het volgende bericht uit St. Petersburg van 30 Juli,'sna- midd. 4 uur, ontvangenCholera n inspire aucune crainte, quantitê de malades minime epidemie baisse. Vad.) In zonderlinge tegenspraak met dit bericht, is de mededeeling van het medisch Departement te Berlijn. Volgens bij dit De partement ingekomen officieele'berichten zijn te Petersburg in de week van 14 tot 21 Juli 569 nieuwe cholera gevallen voorge komen, terwijl er 241 personen aan die ziekte overleden zijn. Er bleven op 21 Juli nog 411 patiënten in behandeling. Z. M. heeft aan de officieren en min dere militairen van het leger vergund deel te nemen aan den nationalen schietwedstrijd van wege den Ned. Weerbaarheidsbond in deze maand op de Wiesselsche heide te houden. Den officieren zal daartoe verlof worden verleend met hehoud van traktement en met vergoeding van reis- en verblijfkosten, ter wijl de overige manschappen behalve het reisgeld voor heen en terug nog 10 cents bijslag per dag in het kamp zullen ontvangen. Volgens het Alg. Handelsblad zullen aan dezen wedstrijd 50 weerbaarheidsvereeni- gingen deelnemen, t. w.: van Utrecht (6), Soest, Baarn, Maarssen, IJsselstein, Deven ter (5), Zwolle, Arnhem, Doesborgh, Appel doorn, Wageningen, Harderwijk, Tiel, Am sterdam (3), Haarlem, Hoorn, Helder, Alk maar, 's Gravenhage, Rotterdam, Leiden (2), Gouda (2), Schiedam, Vlaardingen, Delft, Woerden, Schoonhoven, Vianen, Dordrecht, Loosduinen, 's Hertogenbosch, Vucht, Gro ningen, Winschoten, Beetsterzwaag, Hon- tenisse, Frederiksoord en Gorinchem. Voorts 22 dienstdoende schutterijen, t. w.: van Amsterdam, Deventer, Zutfen, Does borgh, Gorinchem, Schoonhoven, Rotter dam, 's Hage, Utrecht, Arnhem, 's Herto genbosch, Dordrecht, Nijmegen, Amersfoort, Gouda, Zwolle, Kampen, Schiedam, Harder wijk, Tiel, Winschoten en Haarlem 2 rus tende schutterijen nl. 2e bat. van Utrecht en 6e bat. van Gelderland. De zee- en landmacht: korps mariniers, 3e en 4e regt. hussaren, rijd. artillerie, veld artillerie, grenadiers en jagers, le, 2e, 4e, 5e, 6e, 7e en 8e regt. infanterie, normaal schiet school, mineurs en sappeurs, koloniaal werf depot en algemeen depot van discipline, alles te zamen 1545 personen. Zondag 11 dezer ten 3 ure zullen de deel nemers zich op de markt te Apeldoorn ver eenigen. Op het raadhuis zal hun de eerewijn worden aangeboden, waarna zij naar het kamp zullen marcheeren. De regelings-com- missie beijvert zich om aldaar alles voor hunne ontvangst in gereedheid te brengen. Omtrent het congres der Internatio nale wordt nog medegedeeld dat de 's Hage ook aan den Koning een verzoekschrift wordt gericht om te beletten dat het congres te 's Hage vergadere. Volgens het Vaderland zullen de verga deringen der Internationale te 's Hage in het lokaal Concordia aan de Lombardstraat ge houden worden. Volgens de N. Rott. Ct. zou de Internati onale het voornemen hehben opgevat om in September aanstaande inhetgeheim te vergaderen en niet meer dan een enkele meeting te houden, waartoe óf het publiek óf a 11 e e n leden der Internationale zouden worden toegelaten. De Amst. Ct. deelt omtrent de gevoerde briefwisseling ter zake van de aanstaande vergadering der Internationale nader mede dat zij hoofdzakelijk loopt over de vraag: of het aan de gedelegeerden der verschillende natiën naar dit congres mag vrijgelaten wor den op hunne reis naar 's Gravenhage het grondgebied te betreden van de landen, door welke zij moeten trekken, om zich naar de plaats van bestemming te begeven, en te varen onder de vlaggen der onderwerpelijke regeeringen. Inmiddels wordt met de be noeming van die gedelegeerden voortgegaan. Eergisteren (Zondag 4 Augustus) zouden te dien einde de Italiaansche afdeelingen der Internationale te Rimini zijn bijeengekomen. In Frankrijk gaat deze benoeming met meer moeielijkheden gepaard, omdat de onlangs daar uitgevaardigde wet het houden van bij eenkomsten van de Internationale strafbaar stelt; doch de leden dezer vereeniging trach ten genootschappen te vormen onder andere benamingen, b. v. de Union syndicaléouvrière welke naar men verneemt in het geheim vergaderen zal om de gedelegeerden naar 's Gravenhage te benoemen. In Duitschland heerscht, naar het schijnt, wantrouwen in het Haagsche congres, en »burger" York van Hamburg, heeft tegen 8 September een ander congres te Mainz bijeengeroepen daarentegen beveelt »burger" Hasenclever, hoofd van een andere Duitsche internationale groep, met nadruk zijnen vrienden aan zich vooral te 's Gravenhage te laten vertegen woordigen. Men schrijft uit Weesp dat wel verre van een spoedige exploitatie der lijn Am sterdamHilversumde werkzaamheden nog zoo weinig zijn gevorderd dat in het eerste jaar nog aan geen berijden van den spoorweg te denken valt. Dat met verlangen naar die verbeterde communicatie wordt uit gezien, is natuurlijk en mochten de werk zaamheden met meer kracht worden doorge zet niets zou den bewoners van 't Gooi aan genamer zijn. - Op den 7n October 1872 en volgende dagen zal aan 's Rijks Munt te Utrecht, ge legenheid gegeven worden tot het afleggen van het examen voor de betrekking van handels-essayer. Zij die daartoe wenschen toegelaten te worden, zullen hiervan vooraf schriftelijk behooren kennis te geven aan het muntcol- lege te Utrecht, met overlegging van het ge tuigschrift van goed gedrag, afgegeven door het bestuur hunner woonplaats, en zich op den 7n October 1872, des voormiddags ten 10 ure, ter raadzaal van het Muntcollege moeten aanmelden.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 2