BUITENLAND. Frankrijk. De Fransche Kamer heeft in hare zitting van Vrijdag 2 Aug., die de invloed van de naderende vacantie uiterst slecht was bezocht, de permanente commis sie van 25 leden benoemd, welke haar gedu rende het reels zal vertegenwoordigen. De verkiezing ging vrij wel in haar werk daar de fracties hadden afgesproken, dat men 14 leden van de Reckter-partij zou benoemen en 11 van de verschillende fracties der Lin kerzijde. De wet, waarbij aan den Staat het monopolie van 't fabriekaat en den verkoop van lucifers wordt gegeven, is in deze zit ting met 317 tegen 161 stemmen aangeno men. Men ziet dus dat er nog al eenige leden afwezig waren. Van wege de Linkerzijde zal eerstdaags een manifest aan de kiezers worden openbaar gemaakt. In dat stuk wordt eerst herinnerd aan den toestand van 't land na de verkiezingen van Juni 1871, toen de monarchische partijen, hoewel on derling verdeeld, zich tegen de Republiek hadden vereenigd. Vervolgens wordt gewe zen op den tegenwoordigen betrekkelijk gunstigen toestand van 't land en daaruit de gevolgtrekking afgeleid dat de Linkerzijde wel deed toen ze den President der Repu bliek haar steun gaf. Onze partij heet het heeft altijd gevolgd eene conserva tieve politiek, eene politiek van herstelling en 't is niet haar schuld, wanneer 't land heeft geleden onder de voortdurende verze kering dat men in voorloopige toestanden leefde. De Republikeinsche partij heeft al tijd vereeniging gezocht. De belasting op de grondstoffen heeft ze aangenomen omdat de meerderheid geen inkomsten-belasting ■wil de, ook omdat de Staat geld noodig had en verder opdat de leening zou mogen geluk ken. Wat de ontbindiug betreft, het mani fest zegt dat de Vergadering zelve, wanneer het budget van 1873 zal zijn aangenomen, wel begrijpen zal dat haar tijd uit is, en eene nieuwe vertegenwoordiging moet gekozen worden. Het stuk eindigt met eenige lof spraken op Thiers. Laatstgenoemde be geeft zich heden naar Trouville, vergezeld van zijn vrouw, zijn Schoonzuster en den Minister van Oorlog. Omtrent zijn gezond heidstoestand behoeft men zich niet onge rust te maken, want de President verklaarde dezer dagen zelf dat van de drie rampen, die Frankrijk treffen konden, het Bonapartisme, het radicalisme of zijn dood, de laatste nog de minst waarschijnlijke was. Engeland. Stanley is Zaterdag te Lon den aangekomen, waar hij zeker met veel eerbewijzen zal worden ontvangenvooral nu 't blijkt dat hij wel degelijk met Living stone in contact is geweest. Voor verschei- deue particulieren, voor de familie van Li vingstone en voor de Regeering heeft hij brieven medegebracht, waarvan de adressan ten allen verzekeren dat ze door niemand anders dan door den lang verloren gewaan- den reiziger zijn geschreven. Dit verzekert o. a. Lord Granville, Minister van Buiten- landsche Zakenin een voor Stanley zeer vleiend schrijven aan den Timesdit verze kert ook een der zoons van Livingstone voor wien Stanley Livingstone's dagboek en eenige brieven had medegebracht, 't Wekt echter veler bevreemding, dat deze brieven bijna niets bijzonders behelzen dan klachten over consul Kirk en beschuldigingen tegen oude vrienden, en dat ze aan geographische mededeelingen zoo arm zijn. Spanje. Het is den generaal Baldrich eindelijk gelukt de provincie Tarragona ge heel van Carlisten te zuiveren. Tristany »de onverbiddelijke vijand der spoorwegen", is verslagen en desgelijks Castells en Saballs, die op 't oogenblik al hun best doen om de grenzen te bereiken ten einde hun leven te Kerk en Sclioolnieuws. ADVERTENTIE N. MIDDELBAAR OUDERWIJS. Li Weesp waar tot dusver geen gele genheid tot baden bestond, wil men een bad inrichting vestigen. Naar wij vernemen is werkelijk de schade door den laatsten brand in het kamp van Zeist aangericht, niet zoo ver beneden het door ons in ons vorig nommer opgege ven cijfer. Men schijnt aan kwaadwilligheid te hebben te denken tengevolge van een ver moeden (gegrond of niet) omtrentde onzui verheid der tenten. De longziekte is in de provincie Utrecht zeer aan het afnemen. De tongblaar daaren tegen is nog altijd zeer verspreid, zoodat liet gebruik van gekookte melk nog steeds zeer °blijtt aanbevolen. Ook de varkens ziekte eischt vele offers. De opbrengst van den Ned. Centraal Spoorweg over de maand Juli 1872 bedroeg ƒ51.102.27 tegen/46.242.26 in Juli 1871. Van 1 Januari tot ulto Juli 1872 was de pbrengst 307.837.87, of f 10.100.31 meer an in dat tijdvak van 1871. De Ned. Nationale werklieden veree- iging te 's Gravenhage pakt de koe bij de hoorns. Zij zoekt niet naar lotsverbetering an den werk men door murmureren en het tellen van overdreven eischen, maar door verstandig overleg. Verhooging van loon alleen kan den werkman niet helpen; naar- ate de loonen stijgen moet hij alles duurder etalen. De eerste vraag moet zijn: hoe kan de werkman op de goedkoopste wijze in zijne behoeften voorzien? Goede en goedkoope woningen is een hoofdvereischte. Door mede werking van ingezetenen van 's Gravenhage is het der vereeniging gelukt kapitaal te vin den om voorloopig 38 woningen te bouwen. Door een der leden, den meesterknecht van den Heer van Lith is een doelmatig plan voor die woningen ontworpen en door de vergadering goedgekeurd. Elke woning zal estaan uit een voorkamer, een achterkamer groot 18 vierkante meters, een snuivertje, een privaat, een bovenkamer, zolder en kel der. Vier woningen zullen zamen een pomp hebben. De kosten van het bouwen zal per woning f 950 bedragen en de wekelijksche huur f 1,20 a f 1,25 .Reeds is de benoodigde grond in de Sumatrastraat aangekocht. Ook de Arnhemsche vereeniging zit niet stil en volgens aankondiging in de dagbla den breidt zij hare winkel vereeniging be langrijk uit. De werklieden die patroon als hun vijand beschouwen en vergaderen om teredeneereu en borreltjes te drinken, zij komen er niet. De vrouw en 't gezin hebben het er te slech ter door. Werkstaking voedt de luiheid, niet 't gezin. Aan zedelijke en materielen steun zal het den Nederlandschen werkman niet ontbreken, indien hij ernstig naar lots verbetering streeft. Het voorbeeld van 's Gra venhage staat niet op zich zelf. (N. v. d. D.) Een gerucht wil, dat bij het Ministerie van Oorlog het voornemen bestaat, om bij ieder regement van ons leger 2 luitenants aan de bestaande formatie toe te voegen en dezen te bestemmen voor speciale diensten. In verband daarmede zoude aan de onderoffi cieren, die voldoend examen voor den rang van 2e luitenant hebben afgelegd maar die, wegens gebrek aan plaatsen, niet konden benoemd wordenalsnog zonder nader amen den rang van 2n luitenant verleend worden. jj Blijkens door het Departement van Koloniën in de Staats-Courant van heden medegedeelde staten betreffende den handel op Java en Madura in 1871, in vergelijking met dien in 1870, heeft de geheele invoer aan goederen en gelden bedragen: 1871 f70,141.140, in 1870 f63,983,510; meer in 1871 f6,157,630. Door het gouverne ment is ingevoerd: in 1871 f 16,264 820- in 1870 f17,155,410; minder in 1871 f 890,590. Door particulieren is ingevoerd m 1871 f53,876,320; in 1870 f46,828,100; meer in 1871 f7,048,220; zoodat er-een meerdere invoer heeft plaats gehad als boven van f6,157,630. De uitvoer aan koopman schappen en speciën door particulieren heeft bedragen: in 1871 f91,256,300; in 1870 f 6o,570,200; meer in 1871 f25,686,100. De Utrechtsche effectendieven lijden een armzalig bestaan nu zij de ontroofde schatten hebben moeten teruggeven. De smid Reinout toch en zijn zoon trachten te Brooklyn door zwaren arbeid in den groot sten nooddruft te voorzien. De beide ande ren, die geen ambacht verstaan, leven nog ellendiger. redden, 't Zou evenwel aan Baldrich nooit gelukt zijn de Carlisten ten onder te bren gen, wanneer de bevolkingdie eindeljjk begreep dat zij niet met eene politieke partij, maar met roovers te doen had, hem niet ge holpen had. De Somatens, onafhankelijke vrijwillige politie-korpsen, die een soort van landstorm vormen, werden bijeengeroepen enmet vereende krachten werkendehad men de benden in een oogenblik 't land uit. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Veendam Br. H. H. Meijboom te Sclier- penzeel. Aangenomen naar Amerongen door P. E. Barbas te Otterloo. Christ. Geref. Kerk. Bedankt: voor Utrecht door A. S. Entingh te Rot terdam. De Zending8vereeniging der Moravische gemeente te Zeist vierde op 1 Ang. haar 79e jaarfeest, 't Ging over het algemeen goed met de zending. Een der aanwezige predikanten deelde mede dat op 24 en 25 September a.s. aldaar de Nederl. Duitschc Pastoral Con- ferenz zal gehouden worden. Naar men meldt heeft de Heer A. H. de Klerck. pred. te Lopik, om bijzondere redenen bedankt voor de opdracht der vier predikbeurten in het kamp van Milligen. Den 25n Aug. wordt de dienst waargenomen door Ds. Rutgers van der Loeff, te Leiden. Den 39n dezer maand wordt de eerste steen gelegd der Geuzenkerk te Brielle, door A. Brummelkamp, hoog leeraar aan de theologische school te Kampen. Tengevolge van ingediend ontslag valt de betrekking van Lceraar in de kosmografienatuur- en werktuigkunde aan de Hoogere Burgerschool te Amersfoort open. Jaar wedde f 1600. (Ygl. het bericht onder Amersfoort in dit nommer.) Bij de behandeling van een voorstel tot verhooging van de hulponderwijzers-traktementen in den gemeenteraad te Ooststellingwerf, zeide, volgens de N. R. Ct.het raads lid Klooster woordelijk het volgende: lk ben in gemoede voor dat beginsel, maar ik wil 't niet openbaar hebben en daarom ben ik er tegen." Het voorstel werd in stemming gebracht en met 7 tegen 1 stem (die van den Heer Klooster) aangenomen. Het antischoolwetverbond eischt bij de toetreding van zijne leden de volgende vcrklariug: De ondergeteekende wonende teverklaart: dat tot verkrij ging van eiken afdoenden waarborg van gewetensvrijheid in zake het onderwijs, onverwijlde wijziging van art. 194 der Grondwet noodzakelijk is, w aardoor het vrije onderwijs re gel en het staatsonderwijs aanvulling kan worden; dat een nieuwe wet op het lager onderwijs op dit beginsel gebonwd, die het goede van de thans bestaande wet behoud en haar gebreken wegneemt, de wet van 13 Augustus 1857 (Staats blad no. 103) zal moeten vervangen: en dat hij met de leden van het anti-schoolwetverbond, opgericht 25 Juli 1872, tot bereiking van dat doel, herziening van art. 194 der Grond wet, wenscht samen te werken. CORRESPONDENTIE. Wij ontvingen dezer dagen het eerste nommer van een nieuw Weekblad, getiteld de Anti- Ultramontanen, uitgegeven te Go- rinchen, met verzoek het in ons blad aan te kondigen. Na de kennismaking echter met het programma en de verdere stukken, in dat eerste no. voorkomende, verklaren wij aan dat verzoek niet te kunnen voldoen. Want, ofschoon ieders overtuiging eerbiedi gende, gelooven wij niet dat op de in dat programma voorgestelde wijze het doel be reikt wordt, hetwelk de Redactie beoogt. Wij vreezen veeleer het tegendeel, en wil len daarom den heftigen toon van dat blad niet door verdere bespreking aanmoedigen. Ons streven is naar waarheid, met kracht en ernst, doch met gematigdheid, zonder hate lijkheid. Die geest bezielde ook een reeks van stukken, juist tegen de ultramontanen gericht, en voor eenigen tijd in ons Week blad opgenomen. Anders verergert het kwaad, waar men het goede voorstaat. Degenen die in aanmerking wenschen te komen voor de opentevallen betrekking van LEERAAR IN DE NATUUR WETENSCHAPPEN (meer bijzonder in de Natuurkunde Kosmographie Werk tuigkunde en Mechanische Technologie) aan de Hoogere Burgerschool met vijf jarigen cursus, worden uitgenoodigd hun verzoekschrift op zegel, met de gevorderde bewijsstukkenvóór den 24. Augustus e.k. franco aan den Burgemeester intezenden. Aan deze betrekking is eene jaarwedde van ƒ1600 verbonden. Amersfoort, den 9. Aug. 1872. Burgemeestercu Wethouders van Amersfoort, De Secretaris. De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. A. G. WIJERS.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 3