Overzicht der week. BINNENLAND. dat de opperman werd uitgezonden om jenever te halen, en er een paar uren ge dronken en gepraat werd, zonder dat het werk, waarvoor zij daar zaten, een duim breed vorderde. 't Is gebeurddat een jongendie hel pen moest met schaafwerk, wat te spoe dig gereed was naar den zin van een knecht, die het toezicht op hem had, en die daarom met een enkelen zwaai van de schaaf het werk zoo bedierf, dat de jongen het weer- over moest doen. De werkgever kon den verloren werktijd be talen. Deze staaltjesmet honderden te ver meerderen, maken het begrijpelijk, waarom menigeen zooveel mogelijk vermijdt in de handen der handwerkslieden te vallen, en niets gesteld is op loonsverhoogingom dat hij zich overtuigd houdt zelfs bij lage loonen het werk duur genoeg te betalen. Ongelukkig moeten de goede werklieden het hier met de kwade misgelden, want het eenige middel om de drgdieverij te dooden, namelijk loon naar werk te geven, wordt door vele bazen onmogelijk geacht in de toepassing. 't Is waarde thans gevolgde manier is voor de bazen zeer gemakkelijk. Iedere knecht geeft op hoeveel uren hij voor iederen werkgever gearbeid heeft. De baas boekt daten schrijft dienvolgens zijne rekening. Men moet erkennen, dat de baas, vooral als hij wat veel knechts heeft, on mogelijk ieder hunner eiken dag in alles kan controleeren (ofschoon een kort, da- gelijksch bezoek bij iedere karrewij verre van onmogelijk is, en voldoende zou zijn, om een algemeen overzicht over den stand van het werk te verkrijgen, waardoor dit zeer zou worden bespoedigd); maar aan den anderen kant is het toch ook wat, de werkgevers zoo maar aan de genade over te geven van den eersten den besten knecht, dien de baas in zijn dienst gelieft te nemen. Menige baas weet, dat deze of gene knecht een luiaard is, die evenwel, ondanks het mindere werk, dat hij ver richt, hetzelfde loon ontvangt als zijne vlijtiger makkers. De luiaards zijn het groote bederf van den handwerksstandzij ontvangen een deel van de opbrengst door het meerdere werk van de vlijtigen verkregen. Dezen hebben dus recht tot klagen, en daar allen de zaak niet zoo helder voor den geest staat, klagen de dagdieven mede. Voorzeker is het niet gemakkelijk eene goede oplossing der kwestie te vinden; maar in 't belang van den vlijtigen werk man, zoowel als in dat van zijn patroon en de werkgevers, moet er naar middelen gezocht worden om niet, zooals thans, den werktijd, maar het verrichtte werk te betalen. Waren de werkgevers wat inschikkelijker en welwillender, en eisehten zij wat minder aanmatigend voor hun goed geld zoo haas tig geholpen te worden, als hunne luimen dat wel ingeven; misschien kregen dan de werkbazen den moed hunne knechts in klas sen te verdeelen volgens bedrevenheid en ijver. Dit zou te minder moeilijk vallen, daar de werkgevers gewoonlijk den eenen knecht boven den anderen verkiezen. Ongelukkig echter heeft de patroon dikwijls niet veel op met knechts, die bijzonder in den geest van den werkgever vallen, omdat zij gewoonlijk eigenzinnig, of, zooals de baas dat noemt, bedorven worden. Is het echter geene zaak van twee kwaden het minste te kiezen? Bovendien zijn er wel middelen om lang zamerhand die eigenzinnigheid te temperen en misschien te doen verdwijnen. Een knecht die om zijn ijver en bedrevenheid gezocht is, zal zich tegenover zijn patroon niet licht iets aanmatigen, wanneer hij eenig inzicht heeft in de voornaamste wetten, die de maat schappij besturen, wanneer hij eenige ge zonde begrippen van staathuishoudkunde heeft opgedaan. En dit brengt ons weder tot het oude lied, dat er geene standhoudende verbeteringen in de menschenwereld zijn aan te brengen, zonder den steun van een degelijk volksonderwijs. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Amersfoort, Gelet op het koninklijk besluit van den 17. October 1820 (Staatsblad No. 22) Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat tot het uitgeven van de PATENTBLADEN over het dienstjaar 1872/73, ten raadhuize zal worden zitting gehouden op Maandag, den 19. en Dinsdag den 20. Au gustus aanstaande, des namiddags van 4 tot 6 uren, en dat de niet-afgehaalde patentbladen door den deurwaarder van 's rijks belastingen zullen worden bezorgd, tegen be taling van tien cents. Amersfoort, den 12. Augustus 1872. De Burgemeester voornoemd, A. G. WIJERS. AMERSFOORT16 AUG. 1872. Naar wij vernemen zal op Woensdag 4 September e.k. de plechtige installatie van de nieuw benoemde Griffier en substituut- Griffier bij de Arrond. Rechtbank te Amers foort in openbare zitting plaats hebben. In de vergadering van de afdeeling Amersfoort der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen op Donderdag 15 dezer, zijn tot leden der Commissie van de Departementale school benoemd de HH.Dr. H. A. M. van Walchren, Ds. D. P. M. Graswinckel, Dr. D. Burger en Mr. J. van der Leeuw. De heer P. Methorst Jr. heeft zijne benoeming in be raad gehouden. In het Kamp bij Milligen is van heden tot 14 September e.k. een Rijkstelegraaf kantoor met beperkte dagdienst, geopend. Dit kamp geeft leven en beweging ook in onze gemeente (Amersfoort). Doortrekkende troepen, bagages, wagens en paarden door kruisen de stad, en menige burger werd ver schrikt door plotselinge inkwartiering, zij het dan ook voor slechts één nacht. Onder scheidene ingezetenen echter, in tijds van deze tegen wil en dank te verleenen gast vrijheid onderricht, waren zoo wijs geweest tegen betaling van eenige geringe onkosten gebruik te maken van de opengestelde gele genheid, om de aangewezen gasten elders zoogenaamd uit te besteden. Wijk B. was ditmaal aan de beurt, om de inkwartiering te herbergen. Heden (Vrijdag) morgen ten circa 71/2uur is de 4e batt. rijd. artill. (Kapt. Bn. Taats van Amerongen) naar het kamp vertrokken. Zij werd uitgeleide gedaan door eene talrijke menigte, waaronder wij vooraan ook den Commissaris van Policie opmerkten, wiens gedrag in zoo hooge mate de verontwaardi ging des volks opwekte, dat hij niet zonder slagen te ontvangen zich van daar moest verwijderen. Naar wij vernemen is deze zaak in handen van den Officier van Justitie gesteld. De vertegenwoordigers der Amersfoort- sche schutterij bij den schietwedstrijd op de Wiesselsche heide (nl. de luit. Herschel onder-adj. van Esveld, serg.-maj. van Wij- land, serg. Ebert en korp. Renes) hebben zich Maandag 11. dapper gekweten en zouden zeker den tweeden prijs hebben behaald, indien, zooals anders geschiedt, het aantal treffers in aanmerking was gekomen vóór het aantal punten. De uitslag was nu, dat de Utrechtsche schutterij den eersten prijs behaalde met 217 punten (allen treffers) en de Nijineegsche den tweeden met 205 pun ten (één poedel), terwijl de Haagsche 203 punten schoot (één poedel) en de Amers- foortsche 202 (allen treffers). Zondag 18 dezer zal de predikbeurt in de Remonstrantsche kerk worden waargeno men door Dr. B. Tideman. Woensdag 11. werd in de Sociëteit Ami- citia de vergadering gehouden van het De partement Amersfoort van de Nederlandsche Vereeniging tot bevordering der koepokinen ting. De vergadering nam de voordracht van leden van een definitief Hoofdbestuur, zooals die door het voorloopig Hoofdbestuur was voorgesteld, bij acclamatie aan. Tevens werd besloten, in eene volgende vergadering over te gaan tot het benoemen van een be stuur, en het vaststellen van een huishoude lijk reglement voor het departement Amers foort. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Maandag, den 19. Augustus 1872, des namiddags half twee. Punten van behandeling 1. Rekwest van J. van Veen ten opzichte van zijnen aanslag in den hoofdelijken om slag over 1872. 2. Rekwest van den smid J. Blok om eene tegemoetkoming voor de wegruiming van twee hoefstallen. 3. Rekwest van de bewaarschoolhouderes Wed. de Vos om eene gratificatie. 4. Verzoek van den heer G. J. Collard om eervolontslag uit de betrekking van leeraar in de natuurwetenschappen aan de hoogere burgerschool. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal het bestuur op Maandagden 19 Aug. aanst. 'snamidd. van half twee tot half drie, zitting houden in een der localen van het raadhuis alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, terwijl inlichtingen des wege zijn te bekomen bij de ondergeteeken- den, en bij de verdere leden van het Bestuur de heereu B. E. Herschel, W. A. Croocke- wit en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van 1 sselt. J. VAN DER LEEUW, Vice-President. M. VAN BEEK, Penningmeester. J. C. LEINWEBER, Secretaris. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. Bevallen: 6 Ang. Albertine Auguste Jacoba Lijdia van Walcheren, geb. Coster van Voorbout, d. 8. Sophie Visser, geb. Sanson, d. Elisabeth Sophia Dieterink, geb. Porton, d. 9. Hendrika van den Hengel, d. Elisabeth Kleber, geb. Uijlenbroek, z. Maria Petronella Cuntz, geb. de Jongb, z. 10. Jacoba Tommei, geb. de Winter, z. Lucia Verhoef, geb. Meijer, 2 z. 12. Alijda Hommers, geb. Maassen, z. 13. Antonia Johanna Hoefsloot, geb. van Groenesteinz. Ondertrouwd: 8 Aug. Jacobus Johannes van der Maath met Cornelia Antonetta Johanna Catrina van de Pavert. Brand de Kruijff met Elbarta van den Berg. Dirk Voortman met Ilendrina Leenards. Gehuwd: 14 Aug. Everardus Heeck met Cornelia Hopman. Jan de Bruin met Boukjc vanlJken. Jan Hendrik Abbenhuis met Dorothea van Beek. Overleden: 11 Aug. Heudrikus Pranciocus Josephus van den Burg, 5 jr. 12. Cornelis Griffioen, 23 jr. 13. Maria Gertrudis Bottemanne, 58 jr. Theodoras Hcn- ricus Arnoldus Maria Alouissius Cuntz, 3 d. MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe 12,a 13,50. Rogge 7,50 a ƒ8,20. Boekweit 7,30 a f 7,90. Aard appelen ƒ1,80 a 2,Boter ƒ1,10 a 1.25 per kilogr. Eijeren 3 voor 10 cent. Het 12e Nederlandsche Taal- en Letter kundig Congres zal van 25 September te Middelburg worden gehouden. Vele en be langrijke onderwerpen zullen worden be sproken uit het gebied van Ned. taal, letter kunde, geschiedenis en oudheidkunde, op voeding en onderwijs, Ned. tooneel, zang kunst en boekhandel. Verschillende gunstig bekende letterkundigen uit Noord en Zuid Nederland zullen die onderwerpen inleiden. De werkzaamheden zullen worden afgewis seld en veraangenaamd door muziekuitvoe ringen en illuminaties, en met een feest maaltijd worden besloten. De «Vereeniging ter bevordering van de belangen des Boekhandels" hield 11. Don derdag in het Park-lokaal te Amsterdam hare 55e algemeene vergadering onder voor zitting van den Heer A. C. Kruseman van Haarlem. Een kleine honderd-tal boekhan delaren uit alle oorden des lands waren ter vergadering aanwezig. De N. R. Ct. wijst er op, dat de in den Haag circuleerende adressen, houdende ver zoek aan de bevoegde autoriteiten om de aanstaande vergadering der Internationale te verbieden, tot nog toe weinig succes heb ben. Onder eene bevolking van ruim 90,000 zielen heeft men slechts 1179 handteeke- ningen bijeen kunnen krijgen. Het Dagblad verklaart dit uit den afkeer, dien ons volk van petities zou hebben. Maar de N. R. Ct. herinnert, dat de handteekeningen der peti ties, die in 1853 zijn ingediend naar aan leiding van de quaestie der bisschoppen, en in 1856 naar aanleiding van deonderwijs- quaestie, zeer talrijk waren. Deze agitatie tegen de Internationale schijnt dus weinig sympathie te verwerven.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 2