Onovertroffen. BUITENLAND. Frankrijk. Thiers houdt te Trouville nog voortdurend schietoefeniugenmaar gaat daarbij zeer geheimzinnig te werk. Hij wil niet, dat vreemde officieren naar de proefnemingen komen zien, slechts ééne uit- s zondering heeft hij gemaakt en wel met een Zwitsersch officier, die, namens zijne Regee- ring, aan Frankrijk eene compleete batterij was komen aanbieden. De militaire attaché j der Oostenrijksche Regeering is eenvoudig afgewezen, 't Wordt streng geheim gehou- den hoever de stukken dragen. Het grooie aquatische feest, dat door Mevrouw Thiers zou worden gepresideerd, heeft plaats gehad, maar 't was noch aquatisch en evenmin heeft de vrouw van den President der voorzitters zetel ingenomen, 't Was eene soiree, waarop Alboni zong en welke gevolgd werd door een bal, dat tot laat in den nacht duurde. De familie Thiers, die in de rouw is, woonde het feest niet bij. Graaf d'Harcourt, de Fransche gezant bij het Engelsche Hof, is te Trouville aangekomen 'om met Thiers te Duitschland. Voor de drie keizers te Berlijn bijeenkomen, zal, gelijk door de Duitsche bladen wordt medegedeeldte Ischl eene entrevue plaats hebben tusschen de Duitsche en Oostenrijksche monarchen. Naar de Magdeburger Zeitung verneemt zullen, na afloop van de samenkomst te Ber lijn, de keizers van Rusland en Oostenrijk elkaar weer ontmoeten te Weimar. Aan de Kölnische Zeitung werden door seen El- i zasser de hoofdredenen medegedeeld, waar om t in het nieuw gewonnen Rijksland met Rumanië. Voor eenige dagen is de Vorstelijke Rumaansche post niet ver van Galatz door zes goedgewapende lieden aan gevallen en geplunderd. Ze maakten zich meester van 60,000 francs. Men vermoedt dat de boosdoeners soldaten waren. Er is sprake van dat Minister Costaforu zal aftre den. Rusland moet dit hebben geëisebt, wijl de Minister zich in de Kamer, bij het debat over de Joden-vervolgingen, oneerbiedig over het Pruisische Rijk heeft uitgelaten. Spanje. De Amerikaan, die onlangs te San Sebastiano was gearresteerd, als ver dacht van medeplichtigheid aan den aanslag op 't leven van koning Amadeus, is, daar zijne onschuld voldoende gebleken is, weder op vrije voeten gesteld. De instructie schijnt nu te zijn afgeloopen, maar nog niets is openbaar gemaakt en men schijnt zich op 't oogetiblik bezig te houden met een onder zoek naar de eigenlijke aanstokers van den aanslag, 't Heet dat dezer dagen te Madrid eene dame is gearresteerd, die belangrijke mededeelingen zou hebben gedaan. De Cabecilla Castells gaat nog steeds voort met brandschatten. Te Tuxento leed hij echter een échec, want de gemeenteraad weigerde de gevorderde som uit te keeren en te Artes stuitte hij op eene aanzienlijke troepen macht, waarna hij zich snel uit de voeten maakte. Intusschen duren in Catalonië de onderwerpingen voort. De kapitein-gene raal heeft doen bekend maken, dat slechts op deze voorwaarde amnestie aan de rebellen zal worden verleend, dat zij in persoon bij de bevoegde autoriteit hunne wapenen ko men afleveren. Kerk en Schoolnieuws. ADVERTENTIE N. MIDDELBAAR ONDERWIJS. E c li t e Amerikaansclie Olie NAAIMACHINES, B. J. VAN GOOR, 1 De leden der Yereeniging van werk lieden te Winschoten hebben zich van goed en betrekkelijk goedkoop brood verzekerd. De vereeniging schreef een aanbesteding uit voor de levering van roggebrood aan de leden en hunne gezinnen. Een bakker uit een naburige gemeente was de eenige die inschreef. Hij levert de brooden van 4 kilo 6 ets. onder de marktprijs. Ten gevolge van den uitslag van het onlangs gehouden vergelijkend examen tus- schen de adspiranten naar eene plaatsing als cadet op de Koninklijke Militaire Acade mie zullen, met September aanstaande, aan die inrichting als cadet worden geplaatst 3 voor de cavall. hier te landeG. P. A. G. H. Romer; f voor de artill. hier te landeJhr. L. A. P. Six, C. Suermondt, Jhr. F. C. van der Does de Bije, C. J. Greven, C. F. van de Poll, J. van Kuyk, C. Hoekwater, E. C. Bo- gaert en F. E. M. van Lilaar; voor de genie hier ter landeF. H. L. de "Wijs, H. J. van den Broek, M. Onnen, J. P. jDoolemans Beynen en A. J. Doorman; voor de genie in O. I.: P. C. J. Noorduin, H. W. Scheuer en F. C. A. Vemer. Van de 29 can- öidaten zijn dus 18 geplaatst. Er waren 101 open plaatsen. Sedert eenige tijd worden in ons Va derland belangrijke proeven genomen met den zoogenoemden lithofracteur (steen- breker.) Deze stof, die in den laatsten tijd alle andere explosiemiddelen heeft verdron gen, onderscheidt zich van kruit, nitroglyce rine en dynamiet, doordat zij in de open lucht zonder ontploffing verbrandt, en ook niet door stooteu of slaanmaar slechts onder de werking van percussiedoppen met knalpoeder ontploft. De lithofracteur is veel duurder dan kruit, maar behalve hare min dere gevaarlijkheid geeft zij het voordeel, dat eene zelfde hoeveelheid van de eerste stof even krachtig werkt als eene zevenmaal grootere hoeveelheid kruit. In de afgeloopen week heeft men met deze stof bij fiardinx- veld een wrak weggeruimd. Ook het oude havenhoofd te Harlingen heeft men op deze wijze met den besten uitslag laten springen. Men bericht aan het Utr. Dbld. dat de effecten, in der tijd aan mejonkvr. v. W. aldaar ontstolen, heden morgen uit A merika in drie paketten per post terug zijn ontvan gen, aan 't adres van de H.H. Vlaer en Kol en verder aan fr. v. W. tconfereeren over de herziening der handels verdragen. de Germaniseering zoo langzaam gaat. De eerste reden zegt de zeer Duitsche Elzas- ser moet gezocht worden in de onwetend heid van het volk, dat nog steeds gelooft weer bij Frankrijk te zullen komen. Een hoofdreden is verder het woelen van de cleri- cale drijvers, die de bevolking wijsmaken dat de godsdienst in gevaar is. Voorts is men ontevreden over de beambten, die zeer lang zaam schijnen te werken en met name nog niet hebben gezorgd dat de oorlogsrequisitiën zijn vergoed. Eindelijk wijst de corres pondent nog op den algemeenen dienstplicht, op de omstandigheid dat het voor de Elzas- sers zoo moeielijk wordt gemaakt om eene aanstelling te verkrijgen, en op den slechten spoorweg- en omnibusdienst, als zoovele redenen tot ernstige ontevredenheid. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Jaarsveld Dr. J. Gormel, te Loon op Zand. Bedankt: voor Oudewater door T. J. van Stipriaan taiïscius, van Scherpenzeelvoor Ammerzoden en Well door C. Leflefte Eist bij Amerongenvoor Houten door Dr. J. Verweij, te Opheusden. Naar men verneemt, heeft de Synode der Hervormde Kerlc indertijd aan den Minister Delprat een schrijven ge richt naar aanleiding van de afschaffing van het verplichte kerkgaan. Op dat schrijven is reeds schielijk gevolgd een missive van den Minister Delprat aan de verschillende regi mentscommandanten om maatregelen te nemen ten einde het vrij willig kerkgaan te bevorderen. De regeling, zooals die thans te Leiden is ingevoerd, (waar het kcrkappel behouden is met vrijlating om van de godsdienstoefeningen al of niet gebruik te maken en om de kerk te kiezen waarheen men zich, vereenigd en onder ge leide, wil begeven,) kan beschouwd worden als een gevolg van de missive. In April 1873 zal er door de kerkeraden der Protestant- sche gemeenten een verslag aan de Synode worden inge diend, aangaande de werking van het schrijven van genoem den Minister. (Alg. Hbld.) Uit Vcenendaal is een door driehonderd gemeenteleden onderteekend protest aan de Synode toegezonden, houdende verklaring, dat zij de laatstelijk genomen besluiten der Synode, als den grondslag der Christelijke kerk rakende en losmakende, weigeren te aanvaarden en, voor zooveel hun gemeente betreft, niet zullen erkennen. Den 24en en 25en September van dit jaar zal te Zeist eene bijeenkomst plaats hebben van Duitsche en Neder- landsche prekikanten en gemeenteleden even als in October van het vorig jaar te Embden gehouden werd. Dr. D. Chan- tepie de la Saussaye zal des avonds van den 24en een openingsrede houden. Oud Katholieke Keek. Op een uitnoodiging van het centraal-comité van de Oud- Katholieken in Oostenrijk en Hongarije, zal de aartsbisschop van Utrecht, Mgr. Loos, na het congres der Oud-Katholie ken, 't welk in het laatst van September te Keulen wordt gehouden, Weenen bezoeken. Ook het kerspel in Bohemen en Opper Oostenrijk zal door hem worden geinspccteerd. Daar op het congres te Keulen ook de quaestie der keuze van bisschoppen tot een beslissing zal komen, zal deze reis waar schijnlijk mede de wijding van een Katholieken bisschop voor West-Oosterijk ten doel hebben. De tentoonstelling van hulpmiddelen bij het Middelbaar Onderwijs in de laatste dagen van Augustus en het begin van Sep tember te Utrecht in de zalen van het Park Tivoli te houden, zal ook voor het publiek toegankelijk zijn. Dit besluit der Regelings- Comniissie van bovengenoemde Tentoon stelling heeft onze volle sympathie; niet alleen toch voor den leeraar zullen de naar wij vernemen fraaie verzameling instrumen ten voor natuur- en scheikunde, de talrijke inzendingen voor natuurlijke historie, de vele teekeningen, kaarten, atlassen en globes, de monsters handelswaren en platen, de ver schillende technologische bedrijven voor stellende, waarde hebben; ook het publiek zal het in hooge mate waardeeren eens een kijkje te mogen nemen in 'tgeen de Hoogere Burgerscholen aan hulpmiddelen bieden, in 't geen door leeraren werd bedacht om het gesprokene duidelijk te maken, in hetgeen de leerlingen, door goed onderwijs geprik keld, zelve hebben vervaardigd. Te eerder vertrouwen wij dat van de ge legenheid weldra geboden, gebruik zal wor den gemaakt, nu ons ter oore komt, dat een uitvoerige catalogus de gids zal zijn van de bezoekers der tentoonstelling. In dezen catalogus hopen wij een werk van blijvende waarde te mogen ontmoeten, dat later een vraagbaak zal zijn en nu reeds zeker een op prijs te stellen hulpmiddel bij het beoordee- len van den toestand van ons middelbaar onderwijs kan wezen. (N. v. d. D.) Aan M. Dauvellier is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Utrechten als zoodanig benoemd de tijdelijke leeraar N. L. Verlint. Zaterdag 24 dezer zaljde N ederlandsche vereeniging tot verstrekking van dadelijk bulp aan minbezoldigde onderwijzers enz. een algemeene vergadering houden te Ut recht, in het gebouw voor Kunsten en Weten schappen. Op die vergadering zal o. a. be handeld worden een voorstel om een adres aan de Regeering te richten tot verhooging der minimum jaarwedde van openb. hoofd onderwijzers op/700. Zijnerzijds heeft het weekblad de Monitor een krachtig argument tot dit adres geleverd, door het plaatsen van eenige penteekeningen, waarin het lot van den minimumlijder ge schetst wordt. Ondertrouwd: Mr. J. W. SLUITER en J. H. C. SUERMONDT. Amersfoort, 15 Augustus 1872. Getrouwd: W. H. KAM en E. METZELAAR. 'sHage, 15 Augustus 1872. Degenen die in aanmerking wenschen te komen voor de opentevallen betrekking van LEERAAR IN DE NATUUR WETENSCHAPPEN (meer bijzonder in de Natuurkunde Kosmographie Werk tuigkunde en Mechanische Technologie) aan de Hoogere Burgerschool met vijf jarigen cursus, worden uitgenoodigd hun verzoekschrift op zegel, met de gevorderde bewijsstukkenvóór den 24. Augustus e.k. franco aan den Burgemeester intezenuen. Aan deze betrekking is eene jaarwedde van ƒ1600 verhonden. Amersfoort, den 9. Aug. 1S72. Burgemeester eu Wethouders van Amersfoort De Secretaris. De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. A. G. WIJEBS. voor die sedert twee jaren als de best bestaande is bekend. Verkrijgbaar f 0.50 per flacon bij Langstraat te Amersfoort.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 3