I voor de Arrond. Rechtbank te Amsterdam f terechtstaan Ewout Bartkold Tolperus Dik- I keus, oud 40 jaren, laatst conducteur bij de ■l eXpeditie van Van Gend en Loos, geboren gaarden, wonende te Amsterdam. BUITENLAND. Frankrijk. Eindelijk heeft bij de artil lerie-oefeningen te Trouville een kogel het doel geraakt, 't Was een van de Zwitsersche kanonnen, dat oogenblikkelijk het schip, dat als schijf diende, deed zinken. Groot was de geestdrift van Thiers en van 't publiek. Eerstgenoemde liet zich oogenblikkelijk de artilleristen voorstellen, die 't schot hadden afgevuurd en maakte hun eene som gelds cadeau, terwijl het publiek, militairen zoo wel als niet militairen, een luid gejuich aan hief, het kanon met bloemen versierde en zoo in optocht naar het dorp trok. Ruim een week had men geschoten eer de Zwit sersche kogel het doel trof. De President was overgelukkig met het in den grond bo ren van het scheepje, ook al was de afstand tot op 3000 M. verminderd. Hij heeft de muziek van de republikeinsche gardevan hare kunstreis in Amerika terug gekeerd, te Trouville ontboden om voor hem te spelen, en het decreet geteekend waarbij de twee dronken Mexicanen uit Frankrijk worden gewezen. De heer Thiers heeft den ko lonel Stoffels zijn ontslag thuis gezonden, volgens anderen is hij slechts op non-acti viteit gesteld. Hoe dit ook zij, een besluit, waarbij de heer Stoffels als Minister van Oorlog was benoemd, zou volgens velen meer in Frankrijks belang zijn geweesthij toch is bijna de eenige Fransche militair, die in den oorlog met Duitschland een goed figuur heeft gemaakt en die blijken heeft ge geven van een helderen onbevooroordeelden blik en veel doorzicht. Als zijn raad gevolgd was, zou Frankrijk voor de groote nederlaag bewaard zijn gebleven. Over 't geheel maakt de wijze, waarop de militaire aangelegenhe den in Frankrijk worden behandeld, een ongunstigen indruk. De bevelhebber van Straatsburg, generaal Uhlrich, wordt veroor deeld door generaals, die van verre den strijd hebben aangezien. De generaals waren zóó overtuigd dat zij Straatsburg zouden be houden hebben, dat zij verklaarden geen on derzoek naar het gebeurde tijdens het beleg noodig te hebben. Engeland. Dat Engeland zal moeten eindigen met schadevergoeding aan Amerika te betalen voor de verwoesting door de Ala bama aangericht, wordt als vrij zeker aange nomen. Hoewel het scheidsgerecht te Ge- nève geheimhouding aan zijne leden heeft opgelegd, is toch een en ander uitgelekt, waaruit men kan opmaken dat de tweede uitspraak voor Engeland minder gunstig zal zijn dan de eerste. De Amerikaansche re geering heeft hare aanklacht aldus geformu leerd »Het schip werd, niettegenstaande de voortdurende vertogen van den Ameri- kaanschen gezant te Londen, met medewe ten van alle militaire en politieke autoritei ten op werf van de heerenLaird te Liverpool gebouwd. Plan en teekening droegen den datum van 9 Oct. 1861. Den 23 Juni 1862 toonde de gezant der Vereenigde Staten, on der herinnering van hetgeen reeds met de Florida gebeurd was, dat een nieuwe oor logsstoomboot met hetzelfde doel te Liver pool bijna zeilvaardig gereed lag. Den 30 Juni verklaarden de rechtsgeleerden van den kroon aan Graaf Russell, dat na de gedane mededeelingen en onder de gegeven omstan digheden maatregelen moesten genomen worden om in Liverpool de waarheid der Amerikaansche mededeelingen te onderzoe ken. Na velerlei onderhandelingen tusschen den gezant en den consul der Vereenigde Staten eenerzijds en de Engelsche autoritei ten ter andere zijde, koos het schip den 29 Juli zee, nam den volgenden dag manschap pen en uitrusting aan boord en vertrok den 31 Juli. Het bevel om het schip aan te hou den, waarop de vertegenwoordigers der Ver. Staten te vergeefs hadden aangedrongen, werd den 1 Augustus verleendDe Ameri kaansche memorie volgt nu het schip op zijne kruistochten en alle zeeën. Het werd door Engelsche schepen van kolen voorzien, liep elke Engelsche haven in, die het goed vond en verkocht er zijne prijzen. Worden deze feiten geconstateerd, en zelfs in Enge land gelooft men daaraan, dan is een vonnis voor Engeland niet te ontgaan. Kerk en Schoolnieuws. ADVERTENTIE N. I ligen op werkdagen geopend van 7 tot 10 ure voormiddag en van 1 tot 4 en 6 tot 8 I ure namiddag. De Zondag-dienst blijft on- I veranderd. Op Woensdag den 4 Sept. e. k. zal Ten laste van den beschuldigde wordt ge il melddat hij in den avond van Maandag 20 I Mei 1872 op den Rhijnspoorweg tusschen I Amsterdam en Rotterdam in een bagagewa- I gen van den trein, welke ten 8.80 van Am- H sterdam vertrok, waarin hij zich bevond, als geleider der in dien wagen vervoerd wordende I vrachtgoederen der exped. van Van Gend en I Loos, een der pakken van de brievenposterij, I welke mede in denzelfden wagen vervoerd I werden, geopend, het zich daarin bevindende I pakket met brieven, bestemd voor het post- I kantoor Moerdijk—Antwerpenopenge- I scheurd en daaruit arglistig weggenomen heeft het afzonderlijk vergezeld pakketje, bevattende na te melden aangeteekende brie ven, welke hij zich evenals de waarde die het bevatte, ten nadeele van de verschillende eigenaars bedriegelijk toegeëigend heeft als: lo. Een brief verzonden door de Twent- sche bankvereenigiug en geadresseerd aan de firma Goderis Erères te Antwerpen, in houdende eene som van f 20,000 in diverse bankbiljetten. 2o. Een doosje verzonden door E. J. Pjsuo te Amsterdam, geadresseerd aan M. J. Fosno te Londen, inhoudende diamanten ter waarde van omstreeks 2188 pd. sterling. 3o. Een dito verzonden door de firma Daniels te Amsterdam, geadresseerd aan M. Judels te Londen inhoudende diamanten ter waarde van omstreeks f 600. 4o. Een brief verzonden door de wed. Meijer, geb. Ketelaar, te Amsterdam, aan Henriette Kettelaar te Brussel, inhoudende een bankbiljet van f 60. 5o. Een dito verzonden door la Croix te Amsterdam, geadresseerd aan vrouw la Croix te Antwerpen, inhoudende een muntbiljet van f 10. 6o. Een dito verzonden door S. Van Ja cob de Leon te Amsterdam, geadresseerd aan Leon te Soerabaya, inhoudende een Ja- vaansch bankbiljet van f5; en 7o. Een dito, inhoud onbekend. In eene Zaterdag avond j.l. te Amster dam gehouden vergadering is de levensvat baarheid eener Bouw- en Ontginningsmaat schappij voor Gooiland, zooals die door den Heer Dieudonné werd voorgedragen, met algemeene stemmen, op één na, in beginsel erkend en aangenomen. De statuten zullen worden vastgesteld om in een volgende ver gadering definitief te worden aangenomen. Staande de vergadering werd reeds geldelijk deelgenomen. (iV. v. d. D.) Ned. Herv. Kerk. P. J. Hoedemaker te Veenendaal, staat No. 1 op eec zes tal te Rotterdam. Bedankt: voor Op- en Neder-Andel door S. P. Hassink, te Rhenen. Ds. L. van der Valk, pred. te Delft, is beroepen als leeraar voor de inwendige zending in de provinciën Noord bolland en Utrecht. Roomsch Cathol. Kerk. Uit Bus9um meldt men van 27 dezerOnze gemeente is beden in feestdosch getooid. De Pastoor, de Heer J. van den Brink, gedenkt op dezen dag 't voorrecht van zijn vijf tig jarig Priesterschap. Uit de talrijke bewijzen van liefde en achting die den waardigen jubilaris op dezen dag bereid zijn, spreekt een stem van eendracht en waardeering, die voorzeker de schoonste hulde is den algemeen beminden grijsaard aangeboden. Zonder onderscheid van stand of rang of geloof geeft ieder van zijne belangstelling blijk; van schier alle woningen wappert de vadcrlandsche driekleur; hier en daar zijn eere- bogen opgericht, het kerkgebouw der R. C. gemeente is zoowel in- als uitwendig prachtig versierd, evenzoo de Pas torie, terwijl talrijke toebereidselen gemaakt zjjn voor illu minatie enz. Het feest werd dien morgen met kerkelijke plechtigheden aangevangen. Onder de vele geschenken den feestvierende aangeboden behoort o. a. een flink uurwerk op den toren van het kerk gebouw, benevens eenige fraaie kerkelijke attributen. De catalogus der Tentoonstelling van hulpmiddelen bij het middelbaar onderwijs, welke Donderdag te Utrecht geopend wordt, omvat elf groepen met 599 nommers, als A Wiskunde. B Natuur- en Scheikunde; natuur kunde, krachten, beweging, zwaartekracht, moleculaire aan trekking, vloeistoffen, gassen; geluid; licht; magnetisme en electriciteit; scheikunde; hulpmiddelen voer het plaatsen en bevestigen van toestellen. C Natuurl. Historie; plan tenkunde, verzamelingen; modellen; teekeningen en platen verzamelingen door leerlingen gemaakt; microscopische praeparaten; aard- en delfstofkunde, modellen; kaarten en verdere hulpmiddelen. D Geschiedenis. Aardrijks kunde en cosmographie: geschiedenis, aardrijks kunde, wereldkaarten; werelddeelen; afzonderlijke landen van Europa, in buiten Europa; Ned.-Indië; natuurkundige kaarten; atlassen, geschiedenis, aardrijkskunde; methodo logie, cosmographie. E Taal- en Letterkunde. F Boekhouden. G Warenkennis en Technologie: verzamelingen, teekeningen, modellen en werktuigen. H Hand- en Rechtlijnig-teekenen: handtcekenen teekenvoorbeelden; teekeniDgen van leerlingen; Rechtlijnig teekenen, voorbeelden; modellen; teekeningen van leerlingen; hulpmiddelen bij het teekenonderwijs en teekenbehoeften. J Schoonschrijven. K Schoolmeubelen: Zee vaartkundig onderwijs; gymnastiek. LTeekeningen en bestekken van schoolgebouwen en lokalen; teekeningen en bestekken; programma's; catalogi van school bibliotheken. Aanhangsel. Afdeeling boeken (6S9 nommers). Bij enkele der ingezonden voorwerpen is eene toelichting bij de meeste een opgaaf der prijzen gevoegd. Over het ge heel geeft de catalogus den indruk met zorg bewerkt te zijn, en als wij ons niet geheel vergissen, kan de tentoonstelling zelve die door de Regelingscommissie zeer bescheiden slechts als proeve wordt aangemerkt -— met recht geslaagd genoemd worden, zoo door de bereidwilligheid van vele inrichtingen van onderwijs, als door de waarde van het inge- zondene. Die belangrijkheid wordt nog verhoogd, wanneer de bezoekers der vergadering en der tentoonstelling in het bezit zullen zijn van de „bibliographic van het middelbaar onderwijs", die, naar wij vernemen, binnen een paar dagen verschijnen en voor hen beschikbaar zal zijn. De Minister van Binuenlandsche Za ken brengt ter algemeene kennis, dat de examens voor het verkrijgen van akten van bekwaamheid tot het geven van school- en van huisonderwijs voor de tweede maal in het loopende jaar zullen worden gehouden op Woensdag 2 Oct. aanstaande en volgende dagendat zijdie een dezer examens wen- schen af te leggen, zich uiterlijk vóór 11 September bevorens behooren aan te melden bij den schoolopziener van het district, waarin zij wonen, of, van buiten 's lands komende, voornemens zijn zich te vestigen, met opgave van de akte, die zij ver langen en overlegging van een of meer ge tuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte-akte, terwijl de dag en plaats hun door den schoolopziener zullen worden bekend gemaakt. In de op 24 dezer te Utrecht gehouden vergadering der >Nederlandsche Vereeni- ging tot dadelijke hulp aan onderwijzers en tot verbetering hunner jaarwedden," waarop betrekkelijk zeer weinig belangstellenden en slechts drie afgevaardigden van afdeelingen tegenwoordig waren, zijn de bekende voor stellen, in den geest van de besluiten van het Nut, aangenomen. Eene levendige beraadslaging werd ge voerd over punt 2de bezoldiging van hoofdonderwijzers worde geregeld naar het getal leerlingen op de school aanwezig. Toen het tot stemming zou komen, zoo als boven is gezegd, dat van de aanwezigen slechts 3 afgevaardigden van afdeelingen en dus stemgerechtigd waren, en daar uit eene stemming door drie leden moeielijk de opi nie der vergadering was op te maken, wer den door den Voorzitter ook de adviseereude stemmen van de overige aanwezigen opge nomen, en nu bleek het dat tegen classificatie naar het aantal dienst jaren, eene belangrijke minderheid was in de vergadering dat classificatie naar het aantal leerlingen met bijna algemeene stemmen door de ver gadering verworpen werd en dat toch beiden met algemeene stem men door de vereeniging werden aangenomen. Getrouwd: Mr. J. W. SLUITER en J. H. C. SUERMONDT. Amersfoort, 29 Augustus 1872. Getrouwd: J. M. BOODE, Wedr. H. Jekel, EN A. N. RAMAKER, Wed. van Kempen- Amsterdam, 29 Augustus 1872.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 3