UIT DE HAND TE HOOP BINNENLAND. Overzicht der week. BUITENLAND. Frankrijk. Merkwaardiger dan de uit voerige verslagen omtrent het soldaatje spelen van Thiers is de mededeeling, dat de minister de Remusat in een zitting van de permanente commissie te Versailles met lof heeft gewaagd van de houding der Duitsche autoriteiten. Weldra zullen twee departe menten ontruimd zijn en men maakt ernstig werk van de ontruiming der vier overige. Men begint zich zeer ongerust te maken over het finantieel beheer van den president Engeland. Bij gelegenheid van de groote krijgsoefeningen, (een der legers is 11,000 man sterk) heeft men ontdekt, dat de leve ranciers zich aan bedrog hebben schuldig gemaakt, zoodat er gebrek aan hooi voor de paarden is. Berichten uit Indië melden, dat de cholera op vele plaatsen heerscht en van zeer kwaadaardigen aard is. Van de aangetasten sterven er 90 pet. Bij het Duitschland. De hooge gasten begin nen te Berlijn aan te komen. Het wemel er reeds van grootvorsten, prinsen, hertogen enz., en hoewel deze niet toegelaten worden op de conferentie der drie keizers, zetten zij luister bij aan het keizerlijk congres. Von Bismarck en zijn Russische vriend Gortscha- koff zijn mede aangekomen. Uit Beieren is er nog geen nieuws; men vreest altijd nog, dat de Koning een clericaal ministerie zal benoemen. De Groothertog van Hessen- Darmstadt heeft den liberalen geheimraad Hoffmann met de vorming van een nieuw ministerie belast. INGEZONDEN. ADVEBTENTIËN. Pijnlooze genezing. Legerplaats bij Zeijst. Woensdag 11» had alhier een ongeluk plaats. Bij het ont steken van enkele mijnen bij het bastion maakte de officier der Mineurs Beckingh een misstap op den rand der borstwering, ten gevolge waarvan hij viel en zijn been brak. De off. van gezondh. Ie klasse Dr. A. P. Kleinenberg, van Amersfoort werd on middellijk per rijtuig gehaald om de noodige hulp te verleenen. Door den Min. v. Oorlog is aan de mili ciens der lichting van 1869 de vergunning verleend tot het aangaan van een huwelijk. Uit goede bron verneemt het Hbl. dat de Minister van Binnenlandsche Zaken zich op dezen oogenblik bezighoudt met de zaak der herziening van den census. Het congres der Internationale te 's Gravenhage beantwoordt volstrekt niet aan de verwachtingen, welke de pessimisten, die zoo gaarne een verbod van de Regeering hadden uitgelokt, daarvan koesterden, of beweerden te koesteren. De opkomst is zeer schraal. Uit Madrid zijn drie afgevaardigden aangekomen; uit Barcelona twee, daaronder bevindt zich de schoonzoon van Karei Marx, Paul Lafargue. Amerika is door Dereure vertegenwoordigd. Engeland door den alge- meenen raad en door de leden der sectiën. Frankrijk, Zwitserland en België door de leden van den raad; de afgevaardigden uit Duitschland zijn uit Leipzig, Mainz en Ber lijn aangekomen. Odger uit Engeland be vindt zich nog niet hier. Zweden en Dene marken zijn nog niet vertegenwoordigd. Ook uit Italië zijn geen afgevaardigden aange komen; men weet dat op het Congres van Rumenië besloten is dat te Neufchatel een tegen-congres tegen het Haagsche zal wor den gehouden. Uit Nederland zijn de leden van het bestuur der federatie aanwezig. Onderscheidene buitenlandsche bladen hebben verslaggevers gezonden, waaronder de hh. Limousin, Fribourg, J. Blank en P. Lanjalley. Een Parijsch politie-commissaris met agenten houdt het oog op de verdachten die mochten aanwezig zijn. De zittingen zijn tot nu toe allen geheim, d. i. slechts voor leden der Internationale toegankelijk. De rust en de orde is in het minst niet verstoord, en de oploopen van nieuwsgierigen bij de deuren der vergaderzaal nemen voortdurend af. Men verwacht, dat de debatten op de publieke vergadering hoogst onbeduidend zullen wezen. Onder de leden zeiven schijnt groote verdeeldheid te bestaan; met het onderzoek der geloofsbrieven wordt een ver- bazenden tijd zoek gebracht. De feestelijke ontvangst van H. M. de Koningin te 's Bosch heeft even voor de aankomst van H. M. tot een ernstig geschil aanleiding gegeven tusschen den generaal- maj. Van der Schrieck en den majoor-kora- mandant der dienstd. schutterij Jonkh. W. De Jonge van Zwijnsbergen, aan het hoofd zijner officieren, ter zake van het niet toela ten dier officieren op het perron van het station, ten einde H. M. te complimenteeren, en den kommandant van het korps Konink lijke scherpschutters van 's Hertogenbosch kapitein J. W. B. Yan Gulick, aan het hoofd zjjner officieren, terzelfde zake, alsmede over het wegzenden van het muziekkorps der dd. schutterij. De Prov. Nb. Ct. verneemt dat die offi cieren voornemens zijn dienaangaande eene vergadering te houden om te beraadslagen hoe zij verder zullen handelen. Thief s. Volgens de nieuwsbladen kan Frank rijk zijn grooten schuldenlast onder het te genwoordig belastingstelsel niet dragen en zal er eerst aan hervorming gedacht worden, wanneer er een tekort van honderden milli- oenen is; men zal dan te kiezen hebben tus schen eene coupon-belasting en eene inkom stenbelasting. De Graaf van Parijs, een kleinzoon van wijlen koning Louis Philippe, laat tegenwoordig iets van zich hooren. Waarschijnlijk hebben de berichten over de steeds toenemende sympathie voor de conser vatieve republiek hem opgewekt zich meer te vertoonen, zoodat hij tot eene reis door Frankrijk heeft besloten. Te Eu is hij met geestdrift ontvangen ouder de kretenleve de Graaf van Parijs! leve het huis Orleans! De generale raden brengen Thiers in verle genheid met hunne verzoeken om verplicht en kosteloos onderwijs. De bekende pater Hyacinthe heeft in een Fransch blad mede gedeeld, dat hij voornemens is in 't huwelijk te treden. Hij doet dit in de overtuiging dat de kerk in Frankrijk het voorbeeld be hoeft, dat hij geeft. De kerk, zegt hij ver biedt het priesterlijk huwelijk niet. Hij kent den waren toestand van zijn land en reeds jaren geleden, toen hij nog in de kerk Notre Dame predikte, wees hij zijne hoorders op het geluk in het familieleven gelegen. Slechts daardoor, dat de weder mensch en burger geworden priester zich ontworsteld aan eene blinde zelfkastijding en aan de overleverin gen eener meer staatkundige dan godsdien stige kerkleer, wordt hij weder werkelijk priester. leggen van den eersten steen voor een school te Yorkshire hield de voorzitter eene rede voering, waarin hij den wensch te kennen gaf, dat in die school geen godsdienst onder wezen zou worden, opdat ongeloof en bijge loof geen wortel zou schieten bij de jeugd. In Pruisen, zeide hij, wordt van wege de regeering godsdienstonderwijs gegeven, en dat leidt daar dikwijls tot ongeloof evenals bij ons tot bijgeloof. Spreker schreef dit daaraan toe, dat het onderwijs in den gods dienst op die scholen niet uitsluitend door godgeleerden werd gegeven. Hij drong daar om aan op godsdienstlooze scholen. eohtet de kasteleines en liaar lljarige zuster ten stelligste verzekerden, dat de getuigen den turco wel kenden, omdat zij met hem gesproken hadden, werd tegen beide getuigen een gerechtelijke vervolging wegens meineed ingesteld, en het resultaat daarvan was, dat genoemd gerecht, op grond der verklaringen van de kasteleines en baar zuster, de twee steeds te goeder naam en faam staande mannen schuldig verklaarde aan meineed en beu deswege ieder tot twee jaren gevangenisstraf veroordeelde. De veroordeelden kwamen van deze uitspraak onmiddel lijk in hooger beroep. Inmiddels was de turco ontdekt: het bleek dat l.ct een metselaar was, die zich een inderdaad kunstig uit hout ge sneden en zwartgeverwd masker en een turco-costuuin aan geschaft had, teneinde onder deze hem geheel onkenbaar makende vermomming aan zijn wrok tegen de kasteleines lucht te geven. Deze vreemdsoortige ontboezeming moest hij met een gevangenisstraf van veertien dagen boeten. Bij de behandeling van het hooger beroep in de zaak der beide getuigen, vertoonde de verdediger het bedoelde mas ker, teneinde te bewijzen, dat iemand, die dat ding voor zijn gelaat droeg, bijna onmogelijk te herkennen was. liet hof stemde hiermede in, en sprak de beide getuigen vrij. Mijnheer de Redakteur LEGERPLAATS BIJ WILLIGEN, 5 SEPT. 1872. Volgens verzoek zend ik u een verslag van de begrafenis van Majoor Troester, wiens treurig sterfgeval uwen lezers bekend zul wezen. Heden morgen te 7 uur was voor de ambulance het Se bataillon van het 7e reg. infanterie aangetreden om liet stof felijk overschot van den overledene, die kommandant wa3 van genoemd bataillon, naar de begraafplaats te Garderen te vergezellen. De stoet werd geopend door een peloton infanterie, waar achter de muziek van het 7c regement, die gedurende den tocht verscheidene trcurmarschen uitvoerde. Daarop volgde de lijkwagen, terwijl de slippen van het lijkkleed door 4 Majoors werden gedragen. Achter liet rij tuig, dat de familie van den overledene bevatte, hadden zich een groot aantal officieren van de verschillende wapens ge voegd, waaronder men den opperbevelhebber Generaal- majoor Mac-Leod, de Generaal-majoors van Mansveld en Weitsel, de beide Deensche officieren enz. opmerkte. Op het kerkhof .aangekomen hadden de gewone militaire eerbew ijzingen plaats, waarna kapitein Jochems in korte w oorden het leven van den overledene schetste en hem tot voorbeeld stelde aan de talrijke personen die om de geopende groeve geschaard stonden. Verder bragt hij de zoo toepassen lijke woorden van Ds. C. E. van Koetsveld in herinnering, geuit in de eerste godsdienstoefening in de legerplaats, naar aanleiding van de bijbelwoorden: „door het gelooft heeft Abraham in tenten gewoond en ook wij hebben hier geen bljjvende plaats." Hierop werd door den broeder van de overledene, nameus de weduwe en verdere familie, dank betnigd voor de eer den overledene bewezen, waarna de stoet in dezelfde orde naar het kamp terugkeerde. Met achting UÈd. dien. E. Eene groote, fraaie TEfliï1 (artillerie- cantine)waarbij een BADHUIS en twee BERGPLAATSENalles le Kwaliteit hout, gelegen in het Kamp bij Milligen. Te bevragen bij J. W. ROSBACH, Mr» timmerman te Amersfoort en bij den Heer A. VAN MEETEREN in de cantine aldaar» MUNCHEN, 25 JULI. Een geïmproviseerde maskerade met lastige gevolgen. Het hof van appèl in Opper-Bcieren heeft onlangs een eigenaardig geval te behandelen gehad. Te Partenkirchen, een door zijn fraaie ligging in het ge bergte bekend plaatsje, zaten op zekeren avond twee heeren in een koffiehuis rustig hun glaasje bier te drinken, toen eensklaps de deur werd opengeworpen en een man, als turco verkleed en gemaskerd, biunentrad en tot de beide gasten eenige schertsende woorden richtte, welke zij op gelijken toon beantwoordden. Toen een poosje daarna de kasteleines de gelagkamer was binnengetreden, stond de turco op en hield tot deze dame een aanspraak, waarin hij zonder eenig inededoogen haar geheimste zonden aan het daglicht bracht. Nadat de turco eindelijk uitgepraat had, verwijderde hij zich, en de kasteleines, natuurlijk niet weinig in toom ont stoken, riep nu aan beide gasten„Gij hebt alles gehoord gij zult mij als getuigen dienen." Reeds den volgenden dag stelde de kasteleines een aan klacht wegens laster tegen den haar onbekenden turco in, en duidde daarbij de twee gasten als getuigen aan. Ter terechtzitting van het districtsgcrecht te Weilhcim werden beide getuigen uitgenoodigd, den naam van den ge- maskerden turco te noemen. Beiden verklaarden echter, dat zij hem niet kenden. Hun werd thans de eed opgelegd, en beiden herhaalden nu onder cede dezelfde verklaring. Daar Zweren, wonden, verettcringen, en andere kwalen die de huid aandoen, kunnen geheeld worden door deze verkoelen de en genezende Zalf. Zij heeft den grootsten lof ingeoogst bij menschen, die jaren lang geleden hebben aan kwade bee- nen, verzweringen cn oude verettcringen, nadat elke hoop om ooit weder te genezen reeds vervlogen was. Slechts zij, die de verzachtende werking dezer Zalf ondervonden hebben» kunnen zich een denkbeeld vormen van dc vcrligting, die zij bezorgt door de ontsteking tc verdrijven, cn alle pijn te doen ophouden. Telkens wanneer deze Zalf eenmaal gebruikt is geworden, heeft zij hare eigene waarde geopenbaard, cn is daarom gretig gezocht geworden als het gemakkelijkste en veiligste middel voor alle zweren. Bij zenuwpijnen, rhu- matiek en jicht, geeft het zelfde middel indien het goed wordt aangewend wonderlijke verzachting. Doosjes Pillen en Potjes zalf, f 0.80» f 1,85, f3.—, f6,75, f 13,50, f20.50 zijn op franco aanvrage a contant te bekomen bij alle Apothekers in Nederland, alsmede in Holleway's Etablissement te Londen, 533 Oxford Street, vroeger 24-i Strand»

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 3