Overzicht der week. BINNENLAND. vervolg onderscheidene openbare belangen te behandelen. Tevens gelooven wij door liet vorenstaande voldoende te bebben aange toond, dat wij ons niet zullen laten mede slepen door den geest van laauwheid, die wij, na hetgeen van tijd tot tijd reeds door ons werd openbaar gemaakthebben be speurd maar al te sterk in deze gemeente te heerschen, en welke geest steeds geneigd is al het verkeerde met den mantel der verge telheid te bedekken, en elke publiciteit te onderdrukken. AMERSFOORT, 18 SEPTEMBER. De Raad dezer Gemeente heeft in zijne zitting van Maandag 9 dezer benoemd tot leeraar in de KosmografieNatuur- en Werktuigkunde aan de Hoogere Burger school alhier, den Heer Dr. J. Nieuwen- liuijzen Kruzeman uit Haarlemmet 10 stemmen. De 5 overige stemmen werden uitgebracht op den Heer R. C. Goudsmit van Leiden. Op de voordracht van Raadsheer in het Prov. Hof in Utrecht, ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van Mr. P. A. M. van Oosthuijze baron van Rijckevorsel van Rijsenburgzijn geplaatst de HH. Mrs. A. R. van Bel, president der arr.-rechtbank te Amersfoort; C. G. Ber ger van Hengst, rechter in de arr.-recht bank te Utrecht; H. Croockewit Jr., rechter in de arr.-rechtbank te Amers foort; Jhr. J. B. Strick lai Linschoten, kantonrechter in het vierde kanton, te Loenen F. A. R. A. baron van Ittersum, rechter in de arr.-rechtbank te Utrecht, en A. F. L. Gregory, substituut-officier bij de arr.-rechtbank te Utrecht. De afdeeling Amersfoort van de Ned. Vereeniging tot bevord. der Koepok-inen ting, hield Woensdag 11 dezer eene ver gadering tot benoeming van 5 leden der definitieve commissiewaarbij de wensch werd uitgedrukt dat slechts één genees kundige daarvan lid zou uitmaken. De uitslag der stemming was dat gekozen werden de HH. Dr. A. IJ. C. van DrielJ, W. van Eden, E. L. Visser, H. J. Wic- denbruggeF. Th. Weitzel en Dr. H. J. Menalda van Schouwenburg. Alzoo 6 le den zoodat er later eene herstemming zou moeten plaats hebben tussehen de drie laatstendie een gelijk aantal stemmen verkregen. De Heer Menalda van Schou wenburg verklaarde voorloopig te willen bedanken, doch bereid te ziju het lidmaat schap te aanvaarden, indien een der andere gekozene leden mocht bedanken. De uit slag deeleu wij later mede. Uit het artilleriekamp te Zeist schrijit men aan het Utr Dbld.: In de afgeloopen week werden vele proeven genomen omtrent de kracht van verschillende soorten van ge schut; met verschillende projectielen werd geschoten. Ook de mitrailleuzen werden be proefd; de uitslag van deze laatste proeven is over het algemeen gunstig te noemen, terwijl de vele goede hoedanigheden van het Gailing-kanon bewezen zijn; overigens heeft men weder met veel succes naar de beweegbare schijf geschoten en heeft de uitslag van de verschillende artilleriewerken, die hier op ruime schaal zijn aangelegd, de degelijkheid van de Nederl. artillerie bewe zen, wat ook door de beide Deensche artille rie-officieren, die deze week het kamp be zochten en alles tot in de kleinste bijzonder heden bezichtigd hebben, erkend is. De gezondheidstoestand laat niets te wenschen over. Den 18 September zullen de troepen voor goed het kamp verlaten en den volgen den dag zullen de militairen van 1869 naar hunne haardsteden terugkeeren. In de legerplaats bij Milligen is dezer dagen een groot spiegelgevecht geleverd. Daartoe waren 1/i millioen infanterie patro nen en 600 ladingen voor het geschut uitge reikt. Volgens deiV. Rott. Cf. was de stel ling aldus: Een vijandelijk bivak was gelegerd in het Kootwijksche-zand, met voorposten, waar van de linkervleugel aansloot tegen Vossen, een buurt van Apeldoorn. De onzen vielen die stelling met hevigheid aan en 't scheen goed gevolg te zullen hebben, doch de moei lijkheid van het terrein en de sterke positie des vijands waren een onoverkomelijke hin derpaal. Men trok terug en de vijand ver volgde tot op de Garderensche heide, alwaar open slag werd geleverd. De onzen verde digden zich tot alle kans verloren was en Ontweken toen het gevecht, door de Garde rensche Enk en Ouwendórp te bereiken. Velen hebben, uitgelokt door het-goede weder, de evolutiën der troepen en de wer king van kanon- en geweervuur nagegaan en aanschouwd. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot liet geven van gelden ter leen zal het bestuur op Maandagden 16 Sept. aanst. 'snamidd. van half twee tot half drie, zitting houden in een der localen van het raadhuis alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, terwijl inlichtingen des wege zij nte bekomen bij de ondergeteeken- den, en bij de verdere leden van het Bestuur de heeren B. E. HerschelTV. A. Croocke wit en Jhr. Mr. II. J. L. van Sasse van Ysselt. J. VAN DER LEEUW, Vice-President. M. VAN BEEK, Penningmeester. J. C. LEINWEBER, Secretaris. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT Beyallf.N: 7 Sept. Johanna van Eikelcnburg. d. 8 Sept. Sophia Stoutvcengeb. van Westerlaak, z. Petro- neila Laugras geb. van der Linden, z. Hartje Hooft geb. van de Brug, z. Barendina Ottcnhotf, geb. van Ling, d. 9 Sept. Clara Meijer Hurwits, geb. van Gelder, d. Wil- helmina Hendriks, geb. van Meeteren, z. Aartje van Binnendijk, geb. Gcrritse, d. Ondertrouwd 5 Sept. Aalt van Putten met Peetje van Schoonhorst. Hcrmanus Sleeking met Elisabeth van Keulen. Overleden: 6 Sept. Dorothea Tcsson, 16 m. 7 Sept. Mutthijs van Sehaik, 50 jr., gehuwd met Johanna Antonetta Snijders. Gijsbertus Vermeulen 77 jr. wedr. van Hendrika do Kruif. 9 Sept. Gerritje Schoon- derbeek, 49 jr., gch. met Gerrit van Eden. Catriua Drcuning, 3 m. Wiihelmina Gerarda Kortbeek, 9 m. 10 Sept. Lambartus van dc Biezenhos, 17 m. MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe ƒ11,50 a ƒ13,75. Rogge f 7,50 a 7,90. Boekweit 7,60 a /"8,10. Aard appelen ƒ1,70 a 2,20. Boter ƒ1,20 a 1.50 per kilogr. Eijeren 4 cent per stuk. De Minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat, volgens mededeeling van den gezant der Fransche Republiek, de Nederlandsche reizigers, even als de Britsche en Belgische, voorloopig zijn vrijgesteld van het vertoonen van een paspoort aan de Fransche grenzen, en alleen verplicht zijn hunnen naam op te geven, met aanduiding hunner nationaliteit. De tegenwoordige zitting der Staten- Generaal wordt heden middag te 2 uren, door den Min. van Binn. Zaken in naam des Konings gesloten. Naar de D. Ct. verneemt wordt de Spoorweglijn DordrechtFijenoord met 1 November geopend. In den Times wordt het volgende ver meld omtrent het Nederlandsche leger en zijne vertegenwoordigers bij gelegenheid der groote manoeuvres van het Engelsche leger te Salisbury Nederland heeftevenmin als België, oorlog te voeren gehad sedert het zijne op roerige provinciën en de Fransche bondge- nooten van deze bestreed; maar het zou niet gemakkelijk zijn in eenig leger officieren te ontdekken, wier kennis in militaire aange legenheden grooter is dan die van generaal Schousted (kolonel Schönstedt) en kapitein Kromhout, diens adjudant. Ook deze zijn, naar men meent, over de doeltreffendheid der door hen geïnspecteerde korpsen tot zeer gunstige conclusiën gekomen." De Arrondissements-Rechtbank te Deventer heeft Dingsdag 11. op nieuw uit spraak gedaan in de zaak van Dr. van Vloten, hem evenals de vorige maal tot 15 dagen cellulaire gevangenisstraf en ƒ300 boete veroordeeld en de aanplakking van het vonnis te Groningen, Winschoten en Bloemendaal gelast. Zaterdag avond werd den redacteur verslaggever van het Dagblad van 's Graven- hage de toegang tot het congres der Interna tionale geweigerd. In den loop van den avond beproefde hij door het aanheffen van volksliederen als anderszins de buitenstaande dicht opeengedrongen menigte tot een soort gelijke manifestatie tegen de internationale te bewegen als Vrijdagavond heeft plaats gehad; de menigte bleef echter kalm. Vad.) Het congres der Internationale is ge ëindigd, zonder eenige belangrijke resulta ten te hebben geleverd. Aan de N. Rott. Ct. wordt gemeld, dat Karl Marx en zijn aan hang een volkomen nederlaag hebben gele den. De berichtgever zegt verder: Door het verplaatsen van den Algemeenen Raad naar New-York wordt de Internationale, zelfs door een aantal harer warmste voorstanders, als begraven beschouwd. Men verwacht nu een krijg op leven en dood van de zijde van Ranvier en consorten (die de Internationale in een politieke vereeniging willen her vormen). Nog deelt de schrijver de bijzonderheid mede dat, volgens de officieele rekening en verantwoording van 1872, in een der ge heime bijeenkomsten medegedeeld, de bij dragen over het bedoelde jaar in het geheel niet meer dan 2000 hebben bedragen; on der dat cijter komt Nederland met 8,40 voor. Te Nieuwerkerk a/d IJsel had Zatur- dagavond een treurig ongeluk plaats; eene vrouw van 70 jaren die aan den overweg tusscbeu Moordrecht en Nieuwerkerk voor hare dochter, die spoorwegwacht der was, de lantaarn op de spoorbaan zou plaatsen, ten bewijze dat de baan vrij was, werd door den sneltrein die 7,33 uit Gouda vertrekt, jam merlijk overreden; men heeft het lichaam geheel misvormd en onkenbaar langs de spoorbaan in verschillende stukken gevon den; het schijnt dat de vrouw te laat is ge komen om de lantaarn nog bij tijds aan den weg te kunnen plaatseu. (iV. v. d. D.) Omtrent de oproerige bewegingen van Vrijdag 6 Sept. te Vriezen veen wordt aan de Twentsclie Ct. het volgende gemeld Aangemoedigd door de baldadigheid der fabriekarbeiders, eenige dagen te voren ge pleegd, schoolden de boeren en schippers in de gemeente woonachtig samen, om, naar het weldra bleek, hunne woede te koelen aan den Burgemeester, die, naar hunne meening en opvatting, zich aan ergerlijke handelin gen jegens, de ingezetenen had schuldig ge maakt; zullende die namelijk zijn: lo. dat hij achterstallige verschuldigde schoolgelden had doen invorderen; 2o. dat hij vroeger ge maakte onkosten, van bijzonderen aard, had willen vereffenen en 3o. dat hij bij gelegen heid van het jongste tumult der fabriek arbeiders de hulp der militaire macht had ingeroepen. Om eeu begin van uitvoering hunner door baldadigheid ingegeven kwade plannen te kunnen hebben, vroeg de saam- gevloeide menigte, bij monde van eenige raddraaiers, aan den Burgemeester »wie de huzaren betalen moest?" waarop ZEd. A. geen bepaald antwoord gegeven heeft. »Nu brak de storm los men begon de woning des Burgemeesters te omsingelen, gooide al de glasruiten in en forceerde zelfs de blinden. »Het hoofd der gemeente, bijgestaan door twee veldwachters, opgesloten in zijn huis en in de onmogelijkheid zijnde de huzaren ter zijner hulp te roepen, kon niet anders dan het onvermijdelijke afwachten tot de storm bedaard was." Inmiddels kwam het op de openbare straat tot een gevecht tussehen burgers en soldaten. Eerstgenoemden dreven hunne baldadigheid zoover, dat zij de huzaren met steenen gooiden en met vuurwapenen dreig den (zeer velen der onstuimige massa waren van geweren voorzien) waarop de comman dant des detachements order gaf tot tegen weer."

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 2