AUSTRALISCH VLEESCH in blikken bussen te verkrijgen bij - p. L. LASEUR. BUITENLAND. Frankrijk. Toen in 1807 de vrede van Tilsit was geslotenwaarbij aan Pruisen door Napoleon I zooveel land en volk werd ontscheurd, sprak koning Frederik Willem III de merkwaardige woorden: «Het is noo- dig, dat de staat aan intellectueele krachten herwinne, wat het aan physieke heeft verlo ren." Het Journal des Débats brengt die woorden in herinnering en voegt er droevig bij: »Ook wij zijn spoedig met woorden bij de hand geweest, doch trager in het hande len dan onze tegenstanders. Wij hebben op roepingen, circulaires, redevoeringen en berichten gemaakten geloofd door deze wolkbreuk van welsprekende phrasen en welmeenende geschriften onzen plicht jegens het naar onderwijs dorstende iand vervuld te hebben;" doch ten spijt van alle wenken hebben wij ons voorvaderlijk onderrichts- wezen niet veranderd. Wij gaan voort den geest van het kind met geestdoodende oefe ningen te kwellen, wij geven hem geene heldere bepaalde begrippen, én laten de gave van opmerking bij hem sluimeren." Wel mocht het hlad zoo klagen want op denzelf den dag, dat het met zijne klacht verscheen, werd op het congres voor Katholiek onder wijs de leer verkondigd, dat er naar gestreefd moet worden alle onderwijs onder het op pertoezicht der kerk te stellen. «Hebben wij eenmaal het Lager Onderwijs in onze hand", zeide een der leden, «dan zullen wij zonder moeite in 't bezit komen van liet Middelbaar en weldra in staat zijn Katho lieke hoogescholen op te richten." Het con gres is gesloten, nadat er een comité be noemd was om de besluiten ten uitvoer te leggen. De hoogescholen, die men voorne mens is op te richten, zullen onder de leiding van bisschoppen staan, die zorgen moeten, dat er niets onderwezen worde, dan wat de Kerk als waarheid heeft aangenomen. Uit eenige vonnissen, in den laatsten tijd geveld, schijnt te blijken, dat de meeste rech ters in Frankrijk aanhangers van het keizer rijk zijn; Thiers zou daarom verandering van personeel in de rechtbanken zoeken te ver krijgen. Men zegt, dat het huwelijk van Hyacinthe veel navolging zal vinden. Ver scheidene priesters moeten voornemens zijn hunne belofte van ongehuwd te blijven in te trekken en te huwen gelijk de priesters dat gedurende de eerste duizend jaren van de Christelijke kerk gewoon waren. Het aantal priesters, dat jaarlijks in Frankrijk den priesterstand verlaat om in 't huwelijk te Engeland. Het Londensch genootschap tot bevordering van een permanent interna tionaal scheidsgericht heeft besloten de ver kiezing van officieren tot leden van het La gerhuis tegen te gaan, in de overtuiging, dat in de wetgevende vergadering de aanwezig- Spanje. Het tekort in de schatkist be draagt 325 millioen gulden. Zorilla's eerste werk moet dus zijn op zeer bezwa-ende voo' - waarden eene leening te sluiten. Er worden echter altijd bankiers gevonden, die tegen goede verdienste eene leening onder het pu bliek brengen, dat maar niet kan inzien hoe eens dat gebouw der staatsschulden ineen moet storten. Italië. De minister van koophandel en landbouw, de heerCastagnole, heeft stukken overgelegd, waaruit blijkt hoe in den laat sten tijd de handel en de rijst-, hennep- en vruchtenteelt merkwaardig vooruit zijn ge gaan. Om de zeevaart te steunen heeft de Regeering zeemans«cholen opgericht. Hongarije schijnt eene betere toekomst te gemoet te gaan, de minister van Eere- dienst en Onderwijs, een geleerd maar zwak man, die geheel onder den invloed der ultra- montanen stond, is vervangen door den heer Trefor, een lid der Deak-partij. De aanhan gers van Deak, die naar eene goede verstand houding met Oostenrijk streven, hehben bij de jongste verkiezingen hun aantal in de Kamer zien vermeerderen. Kunstnieuws. Kerk en Schoolnieuws. ADVERTENTIE N. »Na op gebruikelijke wijze tot drie malen toe gewaarschuwd te hebben, gaven de huzaren vuur, eerst nog in de lucht, maar dra daarna op den man af. Een uit den hoop, den voortgang der cavallerie willende be lemmeren, werd doorschoten en eene vrouw kreeg een kogel in het been. Inmiddels be daarde het tumult niet, daar de gewapende en van steenen voorziene massa, wel 1500 personen sterk naar raming, begreep het tegen de weinige huzaren wel te kunnen uithouden." i>Helaasde overmacht der rebelleerenden triompheerde en de krijgsmacht moest (daar al hun kruit verschoten was en hunne paar den en personen van alle kanten steenwor pen kregen) aftrekken en naar Almelo reti- reeren. De Burgemeester der Gemeente had zich, nadat de onstuimige tooneelen bedaard waren, uit zijne woning naar Almelo bege ven, om daar bij de bevoegde machten raad te vragen en inlichtingen te bekomen aan gaande hetgeen hem nader te doen stond." Woensdag middag is per spoor van 4,37 een detachement Infanterie, onder be vel van luit. Langguth van Arnhem, ver trokken naar Vriezenveen en gisteren avoud per extra-trein ten half acht ure eene com pagnie Inf., onder bevel van Kapt. Hennus. Als gevolg van den diefstal van den gewezen conducteur Dikkens, die in dienst was van de firma van Gend en Loos, worden alle pakketten met geldswaarden, die langs de spoorlijnen verzonden worden, door een beambte van de posterijen verzegeld. Dit geschiedt reeds. (U. D.) treden, bedroeg in de laatste jaren gemid deld 25. 1 1 lieid van een groot aantal personen (er zijn er tegenwoordig 200), die helang hebben bij buitensporige krijgstoerustingen, niet dien stig is voor het behoud van den vrede. De uitvoer is gedurende de acht eerste maan den van dit jaar achteruitgegaan, klaarblij kelijk ten gevolge van het onzinnig opdrij ven der prijzen van steenkolen en ijzer. De mijnwerkers hebben hooger loon gevraagd en gekregen, maar de eigenaars der mijnen hebben de prijzen met de dubbele loonsver- hooging opgeslagen. Dit heeft zich eenige keeren herhaald, omdat de mijnwerkers de handeling der eigenaars onbillijk vonden en nu is het gevolg, dat vele Engelsche stoomhooten in Amerika steenkolen inslaan, terwijl andere den dienst hebben gestaakt. De berichten aangaande de veepest lui den niet geruststellend. Nu langzamerhand de tijd begint tc komen, waarop we van den liefelijken zomer zullen moeten afscheid nemen, dringt zich van zelf de vraag aan ons op: „"Wat zal ons de winter aanbrengen Niets dan 9neeuw en ijs, of zouden we OU9 weer kunnen verkw ikken aan het genot, ons door tooneel en muziek verschaft?" Wij vernemen, dat het ons aan het laatste niet behoeft te ontbreken, daar de Amersfoortsche Liedertafel zich voorstelt ons ruimschoots de gelegenheid daartoe te openen. Voor haar zijn er tijden van grooten "bloei geweest, maar ook perioden, waarin de leden in aantal zeer gering waren gelukkig, dat die ijverden voor de schoone kunst, die zij beoefenden en hun gezelschap niet hebben, ontbonden, daar hunne verwachting dat er weer betere dagen zouden aan breken niet is bedrogen Zoo verbond zij zich dan verleden jaar met Jubal, dat, zooals bekend is, bestond uit een instrumentaal en een vocaal gedeelte. Om ons onbekende redenen scheidde zich het instrumentaal gedeelte af en besloot zich in stille afzon- ring op de muziek toe te leggen, naar wij hopen, om later sterker weer te verschijnen; maar nu werd ook het vocaal gedeelte ontbonden zoodat de Liedertafel weer alleen stond. Zij verkreeg echter een aanwinst van verscheidene nieuwe werkende leden, zoodat zij zich mag vleijcn, dat weer een tijd is aangebroken, die kan vergeleken worden met de be tere dagen van voorheen. Nu gevoelt zij den moed om onze ondersteuning in te roepen, ten einde hare werkzaamheden met kracht voort te zetten en twee of meer concerten te organiseeren, waar op zich ook bekende artisten van elders zullen doen hooren; daartoe zal in de volgende week ecu lijst circuleeren, zoo wel bij hare vroegere kunstlievende leden als bij de andere ingezetenen der stad. Moge ons publick tooncn, recht doordrongen te zijn van de waarheid, dat het hooren van goede en degelijke muziek een genot is, dat voor allen bestemd is 1 Eene betere op- k omst, dan die waarin het gezelschap zich tot nog toe moch t verheugen, dat dan niet uit blijven, en tevens de beste aan moediging zijn voor de Amersfoortsche Liedertafel, om krachtig mede tc werken tot bevordering van den kunstzin in onze gemeente. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Lienden L. J. Heldring, van Austcrlitz te Houten P. C. van Oosterzcecand.te Maartensdijk D. H. Teljcr, te Hillegersbcrgte Utrecht K. J. van Goor, te Hoogeveen; te Tjerkgaast c. a. II. Schouw Santvoort, te Maartensdijk; tc Heino H. J. P. van der Linden, te Hoevelaken; te Benswoudc E. W. Heineckcn, te Noordente Benthuizen J. H. Gravcnstciuaan de Bildt; te Ylst D. P. M. Iluct, tc Vcenendaal. Aangenomen het 25e beroep naar Kockengcn door H. S. J. van Rijsoort tc Nieuw en St. Joosland. Bedankt: voor Jaarsveld door J. G. Orincl, tc Loon op Zand. De middelbare school voor meisjes tc Groningen is geopend met 75 en die te Deventer met 46 leerlingen. Tengevolge van het overlijden van Jhr. Mr. P. A. M. van Oosthuijze Baron Rijckcvorscl van Rijsenburg, schoolopziener in het 2e district dezer provincie, is door den Min. van Binnen]. Zaken tijdelijk de waarneming dezer betrekking opgedragen aan den Inspecteur van het lager onderwijs, Prof. Dr. M. Salverda. Tot pr.xceptor aan de Latijnsche school te Elburg is benoemd de Heer K. H. J, Koker, litt. hum. doctor te Utrecht. De in Utrecht gehouden tentoonstelling van hulpmid delen bij het middelbaar onderwijs is door den Minister van Binnenlandsche Zaken belangstellend bezocht. Het Utr. Dbld. verneemt dat de uitgever Wolters, te Groningen, al de door hem ingezonden boeken, kaarten enz. ten geschenke heeft aan geboden aan de leden der regelingscommissie, ten behoeve der school waaraan zij werkzaam zijn. De tentoonstelling van hulpmiddelen bij het mid- delb. onderwijs in Utrecht is 4 dezer gesloten. Het druk en belangstellend bezoek is zeker een welkome belooniug voor de rcgcliugscommissic, welker leden zich voor deze zaak zooveel moeite gegeven hebben. Het Natuurkundig staatsexamen is Maandag jl. te Utrecht begonnen. Tot lceraar aan dc Hoogere Burgerschool voor het Nedcrlandsch cn Iloogduitsch, tc Wageningen, is benoemd de heer C. Honigli, hulponderwijzer tc Amsterdam. De Z.volsche Ct. verneemt dat Dr. W. C. H. Staring, wegens den slechten toestand zijner gezondheid, aan den Mi nister van liiuncnlaudsche Zaken om tijdelijke ontheffing van zijne betrekking van inspecteur van het middelbaar ou derwijs verzocht heeft. Zijne betrekking zal tijdelijk doorzij ne beide ambtgenooten worden waargenomen; de provinciën, tot zijn district behoorcude, zijn als z mdanig tusschen die Hccrcn verdeeld, dat Dr. J. Bosscha jr. als inspecteur voor Ovcrijscl zal optreden. Bij den Minister van Binuenl. Zaken bestaat, naar men verneemt, het plan het reglement voor de toelatings-en over- gangc.xaincns op de Rijks hoogere burgerscholen te wijzigen, en wel in dien zin, dat de plaatsing der leerlingen in de vcr- schillendeu klassen blijft overgelaten aan de vergadering der leeraren. (Vnd.) Naar het Vaderl. verneemt is Dr. A. Pierson in de eerste plaats voorgedragen als hoogleeraar in de letteren en wijsbegeerte aau de Leidsche hoogcschuol, in de plaats van Prof. Stuff ken. Woensdag jl. is het 50 jarig bestaan van 's Rijks vee artsenijschool te Utrecht herdacht Een 50tal personen, die hunne opleiding aan die inrichting genoten hadden, zijn te Utrecht bijeengekomen om die gebeurtenis feestelijk te her denken. Te gelijk werd in het gebouw voor Kunsten en We tenschappen eene algemeene vergadering der Maatschappij tot Bevordering der Veeartsenijkunde gehouden. Het feest w erd nog verhoogd door het leggen van den eersten van de nieuw tc bonwen collegezalen. Heden wordt een feestmaaltijd ge houden. Het gebouw is met vlaggen cn grotu versierd. Den lOn dézer zijn te Utrecht voor littcrarisch examen 9 aspiranten geslaagd, dc heeren F. Van Valkenburg, C. A. Van Ophuijsen, E. Kühne, O. Faber Cannegieter, H. Werten- broek, H. F. Tullencrs, C. F. J. Blooker Jr. A. P. Lange- veld. H. F. A. Peijpers. Gisteren zijn voor het litterarisch gedeelte toegelaten de hli. J. G. Dricsscn, L. J. Rochemont en H. Giesbers. KENNISGEVING. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort Doen te weten, dat de KERMIS of JAARMARKT zal aanvangen op Maan dag, den 14 October aanstaande, en eindigen op Zaterdag, den 26 dier maand; zullende de loting voor Stand plaatsen, voor zoo veel noodig, plaats hebben ten Raadhuizeop Woensdagden 9 October e. b., des namiddags ten 1 ure en Straatmuzikanten niet worden toege laten. Amersfoort, den 9 September 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. A. G. W1JERS.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 3