BINNENLAND. deelhouders 50% in de zuivere winsten. De Concept-Statuten der Maatschappij deel den wij reeds in no. 4 van dit Weekblad mede. Bij den Uitgever van dit Weekblad zijn nog enkele bewijzen van deelneming te verkrijgen. KENNISGEVING. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art,264 der gemeentewet, Doen te weten, dat liet 1ste aanvuUiugs-kohier der plaatselijke directe belasting (HOOFDELIJKE OMSLAG) over het dienstjaar 1872 voorloopig vastgesteld is en -gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de Secretarie der ge meente voor eenieder ter lezing zal liggenbinnen welken tcimiju elk op het kohier aangeslagene bij den Raad beiwaven tegen zijnen aanslag kan inbrengen. Amersfoort, den 23 September 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris. De Burgemeester, W. L. SCÏIELÏUS. A. G. WIJERS. AMERSFOORT, 27 SEPTEMBER, Z. M. de Koning beeft bij besluit van 10 September 1872 no. 10 benoemd tot Watergraaf van het Heemraadschap de Eem, beken en aankleve van dien, den Heer Mr. C. J. Kien Eltzman. (St. Ct.) Bij Zijner Majesteits besluit van den 23n September 1872 no. 15 is aan C. A. Bethe, op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ont slag verleend als Commissaris van politie te Amersfoort. (St. Ct.) Aan den Heer F. Nürnberger, kapel meester van het muziekcorps van het regi ment rijdende artillerie, in garnizoen te Amersfoort is door den Minister van Oorlog bij gunstige uitzondering de titulaire rang van adjudant-onderofficier verleend. De plechtige installatie van den Heer Mr. A. R. van Bel als Raadsheer in het Provin ciaal Gerechtshof in Utrecht zal geschieden op Dingsdag 8 October a. s. des namiddags ten een uur, in het Paleis van Justitie te Utrecht. Maandag 23 dezer is door het Gemeente bestuur van Amersfoort verpacht voor den tijd van 3 jaren het ophalen van de straat vuilnis (aannemer: A. de Bree voor f252), en aanbesteed het afbreken en weder-opbou- wen van een gedeelte van den muur aan de Hellestraat, dienende tot afsluiting van den tuin van het Raadhuis (aannemer: W. van Doornik voor f 104). De levering der fourrages voor de troepen te paard van het reg. rijd. art. in garnizoen te Amersfoort, van 1 Nov. 1872 tot uit. Oct. 1873 is gegund aan H. Gerritsen, en wel de 10 kilo hooi a 32 cents, 10 kilo stroo a 24 cents, 10 kilo haver a 96 cents. De Burgemeester van Soest, Mr. P. M. de la Court, sinds eenigen tijd lijdende, is Zon dag overleden. Woensdag en volgende dagen werd het Amersfoortsche publiek vergast op de voorstelling van een acrobaat, die aan een stevig bevestigd koord hoog in de lucht eenige halsbrekende toeren verrichtte, en daartoe liefst duisternis (7 uur 's avonds) en harde regenbuien had uitverkoren. Het koord was uit een dakvenster van een der huizen op den Hof gespannen tot een paar palen midden op dit plein staande. Wij be klagen de zonderlinge smaak van den kun stenaar. In ons vorig nommer wezen wij op de ge legenheid tot inschrijving van leerlingen voor de burgeravondschool alhier. Op het daar gezegde willen wij nog met een enkel woord terugkomen. In Frankrijk worden inrichtingen, zooals de burgeravondscholen bij ons, scholen tot opleiding van meesterknechts genoemd. Moe ten wij dien titel alleen beschouwen als een lokaas voor jongelieden uit de arbeidende klasse, of zijn scholen als de hier bedoelde werkelijk in staat om den werkman zóóver vooruit te brengen, dat zijne meerdere ont wikkeling hem voorrechten verschaft, die in den regel eerst na langdurige praktijk op rijperen leeftijd worden verworven? Wij gelooven, dat het laatste niet kan worden betwijfeld. Een werkman wiens geestelijke ontwikkeling op zijn twaalfde of dertiende jaar tot stilstand is gekomen, zal in 'zijn vak eene groote machinale vaardig heid kunnen verkrijgen, maar toch versto ken zijn en blijven van de gelegenheid om op de maatschappelijke ladder een sport verder te komen. Om zich door eigen studie, onder zijne omstandigheden die kennis eigen te maken, welke aan de behartiging zijner be langen bevorderlijk kan zijn, daartoe be hoort eene mate van wilskracht en van vol harding, welke men slechts zelden zal vin den. De burgeravondschool kan hier helpen: terwijl de lagere school datgene geleerd heeft, wat voor ieder zonder onderscheid onmisbaar wasgeeft zij aan jongens, die vooruit willen" de middelen aan de hand, om hun eigen toestand te verbeteren. Het behoeft wel geen betoog dat wis kunde, natuur- en scheikunde, werktuig kunde, hand- en lijnteekenen vakken zijn, die voor iedcren werkman in de hoogste mate nuttig zijn. Zij zullen hem in staat stellen om bij de beoefening van zijn vak uit eigen oogen te zien, om zelfstandig te leeren denken en geen slaaf te zijn van de sleur eener verouderde praktijk. Maar niet minder gunstig zal de beoefening van de be ginselen van geschiedenis en aardrijkskunde werkende ruimen blik, die het gevolg van een degelijk onderwijs in die vakken moet zijnzal het krachtigste wapen wezen tegen bestrijding van bekrompenheid bij den werkman en in zijn omgeving. En hoe veel ellende zou aan den arbeidenden stand zijn bespaard, als er wat meer gezonde be grippen over staathuishoudkunde in hunnen kring waren doorgedrongen. De onredelijke eischen van den arbeider tegenover den ka pitalist zouden niet gehoord worden, maar evenmin zouden de mannen van het geld hunne belangen kunnen behartigen zonder behoorlijk rekening te houden met die van hun goed ontwikkelde arbeiders. Flink ontwikkelde werklieden hebben aanspraak op eene onderscheiding boven hunne mindere bevoorrechte kameraden en wij durven verzekeren dat zij het eerder van knecht tot meesterknecht en van mees terknecht tot baas zullen brengen, dan zij meenen, dat een werkman al die geleerdheid niet van noode heeft. Er zijn zonder twijfel velen in onze stad, die met ons zullen erkenuen, dat een ge trouw bezoek van de burgeravondschool voor de toekomst van onze arbeidende klasse van hoog belang is. Moge elk in zijnen kring er voor zorgen, dat die overtuiging een al- gemeene wordt, en dat vooral onze werklie den zeiven van die waarheid worden door drongen. Dan zal zich het feit niet meer voordoen, dat, zooals 11. Woensdag, voor den nieuwen cursus der avondschool slechts ze ven jongelieden zijn ingeschreven! Wij vernemen intusschen met genoegen, dat de gelegenheid tot inschrijving nog later is opengesteld, daar men bemerkt had, dat de advertentiën in de couranten niet onder de oogen kwamen van hen voor wie ze be stemd waren. Het schoolgeld der burgeravondschool is niet ƒ4,zooals wij in ons vorig n°. abusivelijk vermeldden, maar 2,'sjaars. In ons no. 21 deelden wij mede, dat ter zitting van de Arr.-Rcchtbank te Amersfoort van 16 Mei 11. de timmer man J. C. v. E. terechtstond als beschuldigd van in den avond van 2 April bij zijn buurman een glasruit te hebben verbrijzeld, en dat de verdere behandeling dezer zaak werd geschorst, totdat een nader onderzoek zou zijn ingesteld omtrent de verdenking van valschheid der getuigenis door zekeren R. Dijkman in het voordeel van den bekl. afgelegd. Dit onderzoek is in 't begin dezer maand ten einde gebracht, zonder dat er voldoende termen waren gevonden tot vervol ging van D. wegens valsche getuigenis. Het gevolg was nu, dat de zaak tegen v. E. weder in behandeling werd ge nomen. Dit had op heden (27 Sept.) plaats. Alle gehoorde getuigen bevestigden hunne vroeger afgelegde verklaringen, waarna het O. M. uit onderscheidene aanwijzingen in het brcede de schuld van bekl. aan het ten laste gelegde en diens moedwil betoogde, en tegen hem requireerde eene cellulaire gevangenisstraf van drie maanden en eene boete van 25 (subs. 3 dagen cell.) De verdediger van bekl., procureur Mr. J. van der Leeuw, wees vooral op de physieke onmoge lijkheid dat de getuigen charge het feit hadden kunnen zien plegen door bekl., want duisternis en de gesteldheid der plaats beletten zulks, en besprak den twijfel, die door de verschillende uiteenloopende getuigenissen ontstaan was omtrent beklaagde's schuld, en welke moest leiden tot vrijspraak, waartoe pleiter concludeerde. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op Maandag 30 Sept. des voorm. ten elf uur. Wij vernemen dat bij de ouders der leer lingen van de H. Burgerschool alhier een adres circuleert, reeds door velen hunner ge- teekend, daartoe strekkende dat wederom des Woensdags, in plaats van zoo als nu des Donderdags, de middag moge vrij zijn. Op de kathechesatiën (ofschoon de verandering op verzoek van HH. Predikanten is geschied) schijnt de wijziging zonder invloed te zijn gebleven, en voor de leerlingen is de weder invoering der oude methode in vele opzich ten wenschelijk. BURGERLIJKE STAND AJfERSFOORT Bevalleen: 18 Sept. Diderika van Kampen, geb, Bos huizen, z. 19 Sept. Evcrdina Brashoofden, geb. van Veldhuizen, z. Isabella Gcerlruida Verhoef, geb. ten Haaft. z. 20 Sept. Geertrui van Huren, geb. Hoksber- gen, z. Rosina Christina Ruitenberg, geb. van Veldhui zen, d. 21 Sept. Jacoba Langras, geb. Williams, d. Josephina Catharina Wilhelmina van Werkhoven, geb. van Zinnicq Bergman, d. 23 Sept. Saartjc Hurwits.geb. Bak ker, z. Ondertrouwd: 19 Sept. Hendrik de Goede met Stijntje van Appelen. Johan George Muller met Evertje Veenen- daal. Rijk van den Hengel met Antonia van 't Klooster. Gehtjwd: 25 Sept. Gerrit Lablans met Alida Arler. Overleden: 18 Sept. Israël van Beek, 5 m. 20 Sept. Gerritje Schimmel, 5 m. 21 Sept. Aart Boom, 12 w. Ruperta Johanna Wijnmalen, 70 j. wed. Willem Coraelis MoggcPous. Franciscus Wilhelmus van Zevenhuijsen, 23 j. 24 Sept. Douwe de Boer, 24 j. Friedrich Wil helm Stork, 45 j., wedr. van Louisa van Doornik. MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe 12,a 14,20. Rogge a 7,80 a/8,Boekweit ƒ8,a. ƒ8,50. Aard appelen 2,20 a 2,60. Boter 1,30 a 1,40 per kilogr. Eijeren 4 cent per stuk. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal het bestuur op Maandagden 30 Sept. aanst. 'snamidd. van half twee tot half drie, zitting houden in een der localen van het raadhuis alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, terwijl inlichtingen des wege zij nte bekomen bij de ondergeteeken- den, en bij de verdere leden van het Bestuur de heeren B. E. HerschelW. A. Croocke- wit en Jhr. Mr. II. J. L. van Sasse van Ysselt. J. VAN DER LEEUW, Vice-President. M. VAN BEEK, Penningmeester. J. C. LEINWEBER, Secretaris. In de zitting der Tweede Kamer van 20 dezer heeft de Minister van Finantiën de staatsbegrooting over 1873 aangeboden, waaruit bleek dat de fmantieele toestand van Nederland reden geeft tot tevreden heid. De geraamde uitgaven, behalve de buitengewone voor de spoorwegenkunnen gevonden worden uit de gewone middelen waaronder eene bijdrage voorkomt van Ned.-Indië, die niet hooger is dan in de laatste jaren. In uitgaaf op 96Y2 millioen, waaronder 6 millioen buitengewone uit gaaf voor spoorwegen, bedragen de mid delen 91% millioenzoodat de gewone dienst sluit met een batig slot van circa 2 tonniettegenstaande de verhoogde uit gaven voor onderwijsde stijging van den prijs der materialen, de verbetering van het postwezen en de telegrafie. Voor den spoorwegaanleg zullen des noods schat kistbiljetten worden uitgegeven. De Voorzitter deelde nog mede, dat de Com missie van redactie gereed is met het ontwerp-adres van antwoord op de troon rede dat naar de afdeelingen is verzonden. In de zitting van 21 September zijn een aantal onderwerpen van het vorig jaar, die niet waren ingetrokken, tegen een nader te bepalen dag aan de orde gesteld, zooals o. a. dat op de Indische tarieven en tot overeenkomst met de Amst. Ka naal-Maatschappij. 23 September werd het ontwerp-adres op de troonrede behandeld. Daarbij werd tevens het algemeen regeeringsbeleid be sproken, waarbij v. Zuijlen vooral het recht der opgetreden partij betwistte om het roer van den staat te besturen, zeggende dat dit recht veeleer toekwam aan de oppositie tegen art. 1 van de Inkomsten belasting. Zoowel de Min. v. Just, als v. Reenen bestreden die meening op grond dat die oppositie geen meerderheid was die regeeren kon. Bij de behandeling der 2e paragraaf sprak Heemskerk Azn. als zijn gevoelen uit, dat de Regeering het

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 2