TE KOOP. BUITENLAND. Frankrijk. Dat de twee departemen ten, voor wier verhaaste ontruiming de drie milliarden geleend zijn, nog steeds Duitsche bezetting hebben, heeft Frank rijk zich zelf te wijten. De Duitschers stonden op den bepaalden tijd marscli- vaardig, geen minuut te laat rukten zij uit; doch zij moesten weer terugkeeren, omdat de Fransche militaire intendance niet gezorgd had intijds gereed te zijn met de barakken. Eenige Fransche bladen beginnen te klagen over het bedrog dat te Lourdes met wonderen wordt ge pleegd. Een teringachtig meisje werd op den avond van den Cen September gedu rende 10 minuten in de bron gedompeld, die eene temperatuur van 4 graden Reau mur boven 0 heeft. Zij werd uit het water gehaald, aan de pelgrims vertoond, en voor genezen verklaard. De domme menigte juichte het wonder toe. Niet alzoo het meisje; zij was te middernacht een lijk. Terwijl sommigen vragen of het niet hoog tijd wordt, dat de Regeering aan zulke bedriegerijen een einde maakt, heeft Me vrouw Mac-Mahon zich aan 't hoofd ge plaatst van eene onderneming om met 00,000 personen den 6en October een pelgrimstocht naar Lourdes te doen. De hooge geestelijkheid is voor een deel zeer ingenomen met dit plan en zal de pro cessie, op de plaatsen waar zij doortrekt met opeubare ceremoniën ontvangen. Een tegenhanger hiervan is, dat elf boeren en boerinnen onlangs terecht stonden, omdat zij den pastoor bijna vermoord hadden. Zij hadden den pastoor geld geofferd opdat deze hunne velden zou zegenen. In strijd met hunne zekere verwachting van een gunstigen oogstk vara eene donderbui groote verwoestingen aanrichten, en nu meenden de bijgeloo7igendat de pastoor minder gebeden had opgezegddan afge sproken was. Goede scholen en minder processies, meent men, zou het volk wijzer en beter maken en vrijwaren tegen zulke onzinnigheden. Engeland. Sommigen meenendat Engeland zich niet zal aansluiten bij de overige mogendheden, om het internatio nale zeerecht in tijden van oorlog mensch- lieveuder te maken, dewijl Duitschland door zijne requisition in Frankrijk van een gelieei ander standpunt te land is uitge gaan, dan het ter zee voorstaat. Anderen echter vertrouwen, dat Engelands knor righeid van voorbijgaanden. aard zal zijn en de liberale denkbeeldenhet eerst door Nederland aanbevolenweldra meer in gang zullen vindenal ware het alleen om zijn eigenbelang. Geen land toch heeft in tijden van oorlog meer schatten te ver liezen, zoodra de vijand kaperschepen uit rust. Duitscbland. Graaf van Arnim heeft zich laten bewegen met een hoogeren titel, dien van Excellentie, weder naar Parijs als gezant terug te keeren. Bismarck wenschte, zoolang de geldelijke aangele genheden nog niet geregeld zijn, den ge- zantschapspost te Parijs niet onbezet te laten, hoe onaangenaam dis betrekking ook tegen woordig moge zijn. De officieuse mede- deeling, dat eerlang aan den Landdag een ontwerp zal worden ingediend om de rech ten van den staat tegenover de kerk te hand Azië. De Chineesche overheden maken ijverig jacht op zoogenaamde Koeli-vangers. Toch hebben zij niet kunnen beletten, dat een schip met kinderen geladen, van Can ton naar Japan is gezeild, waar de lading echter in beslag is genomen. In 't Noor den van China verwacht men een buitenge woon gunstigen rijstoogst. In Britsch Indië neemt de cholera nog niet af. Kerk en Schoolr.ieiiT7D. AD VERTENTIËN. ontbrak het niet aan mannen die onver schrokken het hunne tot redding bijdroegen; de hoofden der brandweer gingen daarin voor, en werden trouw ter zijde gestaan door een aantal infanteristen. Tweemaal geraakte bet dak van de kerk in brand, doch men kon de vlammen spoedig bedwingen. De toegebrachte schade is zeer groot; de toren, die nog niet lang geleden een zóó aanzienlijke herstelling heeft ondergaan, is echter bij verschillende maatschappijen tot een bedrag van f 80,000 verzekerd. Geluk kig zijn geen persoonlijke ongelukken te betreuren. Voorzichtigheidshalve werd den bewoners der Kerkstraat en van den omtrek gelast hunne woningen te ontruimen. Te 1 uur kon men den brand als geëindigd be schouwen. De brand leverde op zulk eene hoogte een trotsch schouwspel op en was op verren afstand, zelfs te Scheveningen zicht baar. Uit 's Gravenhage, Rotterdam, en Leiden waren een menigte belangstellenden overgekomen. Op het vernemen van de ramp begaf Z. M. de Koning zich uit den Haag terstond naar Delft, en vertrok niet voor dat hij zich overtuigd had dat het gevaar ge weken was. Ook de Commissaris des Ko- nings, Mr. Fock, was mede tegenwoordig. Gisteren hebben nog H. M. de Koningin, de Prinsen Frederik en Alexander met be langstelling het tooneel van den brand be zocht. Volgens de D. Ct. is aan Burg. en Weth. van Delft, een crediet verleend om extra- belooning toe te kennen aan hen die bij den brand behulpzaam zijn geweest. De schade, aan den Delftschen toren be rokkend, wordt op p.m. f30,000 begroot. Hij is tegen brandschade verzekerd bij de Geldersche algemeene brandwaarborg- en assurantie-maatschappij te Aruhemtot een bedrag van f 50,000 in herbouw. Hbl Zondag had in het lokaal D a 1 r u s t, te Amsterdam, van wege de «gemengde ver- eeniging der Internationale" een drukbe zochte vergadering van werklieden plaats. Als gewoonlijk op zulke bijeenkomsten werd door een aantal lieden gesproken over veel wat het doel der vergadering niet betrof. Ten slotte werd op voorstel van het bestuur burger Ris was Voorzitter besloten, echter niet uitgaande van de Internationale twee adressen te richten, een aan den Ge meenteraad van Amsterdam, met verzoek het Dag. Bestuur te machtigen tot het aan gaan eener geldleeDing tot een bedrag vol doende om er 5000 arbeiderswoningen voor te doen bouwen, welke dan tegen niet te hoogen prijs aan arbeiders verhuurd zouden worden, het ander aan de Tweede Kamer; daarin wordt gezegd dat »de positie van den Nederlandschen handwerksman ondragelijk is; zonder voldoende huisvesting, verstoken van behoorlijke spijs en drank, gebrek aan ligging en kleeding, is hij aan allerlei ellende ten prooi, en zal, dit zoo voortgaande, zijn toestand op den duur onhoudbaar worden." Men verzoekt daarom de Kamer «naar dien toestand een nauwkeurig onderzoek te doen instellen en afdoende maatregelen te nemen in het belang van dat groote gedeelte der Nederlandsche bevolking, dat armoede lijdt in weerwil dat het dagelijks zwoegt en werkt en zijne beste krachten wijdt aan den wel stand van zijn Vaderland." Dit adres zal bij alle tappers, bakkers enz. ter teekening liggen, tegen betaling van 1 ct. voorde kosten van zegelrecht. (N.v.d.D.) Op de hollandsche kust is maandag nacht een schip gestrandwaarvan men vooronderstelt dat de geheele bemanning is verongelukt; althans weinige oogenblikken later spoelde te Noordwijk een bootje aan, waarin vier lijken, die tot de equipage schij nen te hebben behoord. Naar men verneemt kan alles wat dezer dagen in verschillende dagbladen ge meld werd omtrent eene voorgenomen reis van Prins Hendrik, minstens voorbarig ge noemd worden. Volgens de N. Rott. Ct. is de Heer Mr. B. Brouwerlid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Almelo, bijna geheel van zijn langdurige ziekte hersteld. Bin nen weinige dagen hoopt hij zijne plaats in de Kamer weder in te nemen. Volgens een bij het departement van Koloniën van den Gouv.-Gen. van Nederl.- Indie ontvangen telegram zijn te Batavia van Deli goede tijdingen ontvangen. De vij andelijke versterkingen zijn genomen en be zet, zonder verlies aan dooden onzerzijds. Wel waren er eenigen gewond geworden. (St. Ct.) Men zegt, dat in het thans bij het departement van Justitie bewerkt wordend wetsontwerp over de regterlijke organisatie zal worden voorgesteld de afschaffing van de provinciale gerechtshoven, doch behoud van alle rechtbanken. (Asser Ct.) haven heeft de algemeene tevredenheid opgewekt. Men was verbitterd, dat de Bis schop van Ermeland in vrijheid was gelaten, en openlijk had kunnen verklaren, dat hij 's lauds wetten ir. zoover zou erkennen en gehoorzamen, als niet in strijd waren met de belangen der kerk. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Jaarsveld A. H. deii Beer, cand. te Giessen- Oudukerk. Aangenomen toezegging van beroep naar Liondcn L. J. Heldringh te Austcrlitz bij Zeist. Ds. P. J. Hoedemaker te Veenendael, i3 geplaatst op een drietal te Rotterdam, op een zestal te Sncek, op een twaalftal te Vlissingen, op beide laatsten no. 1. Dingsdag avond 24 Sept. 11. bad te Zeist de Duitsch- Ncderlandsche conferentie in de groote, versierde zaal van het weeshuis plaats. Geopend door Br. Chantepie de la Saus- saye. Dr. Kuijper stelde voor deze confer, te maken óf tot eene vereeniging van geloofsgcnooten 61' tot eene confer, van alle richtingen, welk voorstel veel bestrijding vond, waarna eene motie van Dr. 'J'ahri werd aangenomen, nl. dat de Holl. leden van het Comité zouden trachten in overleg met Dr. K. deze quaestie tot een goed eind te brengen. De tweede avond van dene conferentie was gewijd aan de bespre king van een tiental stellingen van Prof. Lange, betreffende Doop en Avondmaal. De tusschcnuren bracht men door op de schoone villa van den Heer J. van Dik. In den namiddag werd door Ds. Brouwer te Zwolle en Ds. Swend to Munster de vraag: of er grond is voor de bcw ering dat de Hervor ming iets wezenlijks Christelijks uit de oudo Catholicke Kerk óf prijs gegeven óf niet genoeg ontwikkeld zon hebben, ontkennend beantwoord. Ds. Toorenenbcrg sloot deze tweede samenkomst met de medcdeeling, dat het Comité meende in de door Dr. Kuijper geopperde quaestie nog gcene beslissing te kunnen nemen, maar ze op eene volgende vergadering hoopte te behandelen. De volgende conferentie wordt in Duitschland gehouden. Christ. Geref. Kerk. Bedankt: voor Utrecht K. J. van Goor, te Hoogeveen. Oud-Cathol. Kerk. Het congres der Oud-Katholieken is geëindigd. Er is be sloten zich tot de Regcering te wenden met het verzoek dat de Oud-Kat,holiekcn als leden der door den staat erkende kerk beschouwd, en dat hunne bisschoppen door de Regce ring beeedigd en bezoldigd zullen worden. Verder, dat bij de sacramenten de Duitsche taal gebruikt eu het misbruik met aflaten, relequicn en gewijde medailles afgeschaft zal wor den. Ook verlangt men de invoering aan het burgerlijk huwelijk en eene rechterlijke uitspraak over de bezittingen der kerk in die plaatsen, waar Oud-Katholieke gemeenten zijn gevormd. Gepromoveerd te Utrecht, 27 Sept. jl. tot docter in do godgeleerdheid, na verdediging van een acad. proefschrift: „Pontius Pilatus", de Heer J. Groenewegcu, geb. te Am sterdam. Bij het natuurkundig staatsexamen, te Utrecht ge houden, zijn geheel of gedeeltelijk geslaagd de Heeren J. K. P. Walxaveu. N. ten Kate, W. v. d. Starp, G. Poolman, G. J. F. Leemans, H. J. Hubert en J. Hagen, allen militair-ge neeskundige studenten. Naar men zegt, zou de Regeering voornemens zijn de derde inspectcursplaats bij het middelbaar onderwijs, tot voor eenige weken door den Acer Staring bekleed, onver vuld te laten. Zij zou van oordeel zijn, dat twee inspecteurs voldoende zijn. (Vad.) Jongelieden met aanleg en lust voor bet vak van onder wijzer, buiten de gcm. Amsterdam woonachtig, die hun l ie jaar bereikt hebben en hun 17e nog niet zijn ingetreden, kunnen zich bij den inspecteur van 't lager onderwijs in N.-Holland (de Heer A. Beeloo, te Amsterdam) aanmelden tot het bekomen der rijkstoelage van f 350, als kweekeling bij de normaallessen te Amsterdam, vóór den 20cn October. Sollicitanten naar vacante hulpondcrwijzersplaatsen schijnen in ons land al even zeldzaam te worden als witte raven. Te Zaandam toch besloot de gemeenteraad het getal hulponderwijzers aan de openbare scholen met twee te ver meerderen, ieder op een jaarwedde van f 400. In verschil lende couranten werd eene oproeping van sollicitanten ge plaatst, doch na lang wachten en herhaalde plaatsing der advertentie, meldde zich tot heden geen sollicitant aan. (N. v. d. D.) Heden overleed tot diepe droef heid van mijmijne kinderen en be- huwdkinderenin den ouderdom van ruim 69 jaren, mijn geliefde Echt genoot RIJK VAN ESVELDoud- Architect dezer gemeente. Amersfoort, Dn Wed. R. VAN ESVELD, 4 Oct. 1872. van Raalt. 1 vak RHODODENDRONS, ZWARE PLANTEN. Te bevragen hij A. M. SLOTHOUWER, Boekhandelaar alhier.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 3