Overzicht der week. BINNENLAND. dag-avond te moeten sluiten, den wensch naar hervorming der kermis zeer verklaar baar, maar die hervorming zelve niet licht te verwezenlijken achten. Maar nu de ker mis er toch moet zijn, ouhervormd, zouden wij ons bedroeven, indien dit jaar Amers foort wederom getuige moest wezen van zoo veel zedeloosheid en verregaande dronken schap als in vorige jaren het geval was. Goed toezicht kan in dit opzicht veel nut doen, en een ieder is verplicht het zijne er toe bij te brengen om rust, orde, veiligheid en zede lijkheid te bevorderen. Konden wij daartoe allen opwekken, vooral thans, nu wij een kermis te gemoet gaan, waarover eene politie waakt die haar hoofd heeft verloren, want van onzen geachten Burgemeester mogen wij niet vergen dat hij zich met de taak van eenen Commissaris van Politie zal belasten. Zijn standpunt staat hooger, zijn werkkring is geheel anders. Indien derhalve onze ge ëerbiedigde Majesteit de Koning vóór den aanvang der Amersfoortsche kermis geen nieuwen Commissaris van Politie zal hebben benoemd, is het nog meer dan anders de plicht van iederen burger de openbare macht te steunen waar het noodig is. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Amers foort, Gezien art. 11 van het koninklijk besluit d. d. 9 Novem ber 1851 (Staatsblad No. 142) en de wet van den 11 Augus tus 1859 (Staatsblad No. 80), Doen te weton, dat de vergadering van kiesgerechtigden tot de benoeming vam drie leden voor de KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN alhier, om de plaatsen aantevullen van de hecrcn B. E. Herschel, E. E. Visser en J. F. Lagerwey, die met het einde dezes jaars aan de beurt van aftreding zijn, ten Raadhuize zal gehouden wor den op Donderdag, den 21 November aanstaande, des voor middags te 10 uren; en dat de heden opgemaakte lijst der kiesgerechtigden alle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de plaatselijke Secretarie ter inzage zal liggen; wordende een ieder die meent tegen voormelde lijst bezwaren te hebben, nitgenoodigd, die binnen acht dagen, te rekenen van den dag der aankondiging, bij het Gemeentebestuur inteleveren. Amersfoort, den 7 October 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris. De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. A. G. WIJERS. KENNISGEVING, De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Amers foort brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de Com missie die zich gedurende onderscheidene jaren heeft belast met de bezorging van spijzen aan behoeftigen, zich weder bereid heeft verklaard om gedurende den aan staanden winter hare pogingen tot leniging van de ar moede voorttezettcn. Burgemeester en Wethouders openlijk hunnen dank betuigende zoowel aan de bovengenoemde Commissie voor hare belanglooze en edelmoedige werkzaamheid, als aan de Ingezetenen, voor hunne milddadige medewerking maken tevens bekend dat de Commissie voornemens is, om op Maandag, den 14 October e. k. aantevaugen met het openen der aan de huizen te docne inschrij vingen tot deebicming aan het uitdcelen van spijzen gedurende den aanstaanden winterterw ijl de ingezetenen dezer gemeente dringend worden aangespoord om door ruime inteekening de heilzame pogingen dier Commissie te ondersteunen cn daardoor hunne belangstelling in deze zoo nuttige inrichting te tooncn. Amersfoort,"den 7 October 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. A. G. WIJERS. AMERSFOORT, 11 OCTOBER. Dinsdag 8 October 11. ten één uur, had ter openbare terechtzitting van het Prov. Gerechtshof in Utrecht de plechtige instal latie plaats van den Heer Mr. A. R. van Bel als raadsheer in dat Hof. Onderschei dene belangstellenden niet alleen uit Utrecht maar ook uit Amersfoort woonden de plechtigheid bijen waardige en har telijke ivoorden werden door den Procu reur-Generaal, Mr. Yssel de Schepper, en daarna door den Voorzitter Jhr. Mr. do Jong van Beek en Donktot den nieuw benoemde gesproken, die zijne nieuwe be trekking aanvaardde met eene rede, waarin tij deed uitkomen hoe de wijze waarop de keuze op hem was gevallen de voor name drijfveer was, die hem had doen be sluiten den hechten band waarmede hij aan Amersfoort verbonden was, te verbreken. Tengevolge van het wegens vertrek naar elders door den Heer Mr. A. R. van Bel ingediend ontslag zal er eene vacature in den Gemeenteraad ontstaan. Het vonnis door de Arr.-Rechtbank te Amersfoort den 30 Sept. 11. in de zaak van den Off. v. Just., ambtshalve eischer, tegen J. C. v. E. beklaagde, gewezen, en welks uit spraak wij in ons vorig no. mededeelden, luidt in hoofdzaak aldus: Dat aan den beklaagde is ten laste gelegd, dat hij in den avond van 2 April 1872 te Amersfoort eene glasruit, dienende tot af sluiting der woning van den Heer B. opzet telijk heeft ingestooten, waardoor deze glas ruit is verbroken dat door de getuigen A. M.huisvr. van E. H„ K. v. K., huisvr. v. W. H., en door genoemden W. H. is verklaard, dat zij gezien hebben, dat in den avond van 2 April 11. twee personen komende uit de richting van de woning van den commissaris van politie en gaande naar den Nieuwen Weg, langs de woning van B. liepen; dat een dier personen met zijn elleboog opzettelijk eene glasruit verbrijzelde aan genoemde woning en dat die persoon daarop de woning naast die van B. inging, zijnde dit de woning van den be klaagde v. E. dat bovendien de getuige R. H. heeft ver klaard, dat hij op tijd en plaats voormeld ge zien heeft, dat diegene der beide hiervoren bedoelde personen, welke de glasruit bij B. insloeg, de bekl. v. E. was dat deze vier getuigen allen hebben ver klaard, dat zij tijdens het gebeurde stonden op de helling der brug tegenover de woning van B. en alzoo op die woniug en die van E. het oog gevestigd hadden; dat de bekl. hoewel erkennende, in den avond van 2 April jl. langs de woning van B. te zijn gekomen, gaande in d.e richting naar de deur van zijn huis, dat naast dat van B. staat, ongeveer op liet eigen oogenblik, toen eene glasruit in laatstgenoemde woning verbrijzeld werd, echter ten stelligste ont kent, dat die glasruit door hem zoude zijn verbroken, maar beweert, dat hij daarente gen het er voor houdt, dat dit geschied is door een ander manspersoon, die destijds on middellijk achter hem liep; dat hij dezen toen niet had herkend, maar nog dienzelfden avond van de getuige A. M. vernam, dat het de zoon van een zekere M. zou zijn geweest, waarmede werd bedoeld de getuige D. dat deze opgave van den bekl. wordt be vestigd door de verklaring van genoemden D., die als getuige gehoord, verklaard heeft in den avond van den 2 April 11. langs de woning van B. te zijn gekomen, een of twee passen achter den bekl., en dat hem toen eene duizeling is overvallen, waardoor hij met zijn rechterarm of schouder tegen eene ruit van genoemde woning is gevallen, zoo dat hij de schermen op straat hoorde rin kelen dat bovendien de getuige v. d. P., direc teur der gasfabriek te Amersfoort heeft ver klaard, dat het op meergenoemden avond zoo donker was, dat men zelfs op een afstand van slechts weinige passen geen personen kon onderscheiden, daar het dien avond een zeer gedrukte lucht was, en de gaslantaars zeer weinig licht gaven, omdat er slechts eene geringe hoeveelheid in de fabriek aan wezig was tengevolge van het groote ver bruik van den vorigen avond dat deze laatste verklaring wordt versterkt door die der getuigen S., v. d. H. en diens huisvrouw A. V. allen hebben verklaard, dat het op tijd en plaats voornoemd zeer donker was, en zelfs in zulk eene mate, zooals de getuige A. Y. opgeeft, dat zij aldaar hare buurvrouw B., terwijl zij beiden in elkanders nabijheid op straat warenalleen aan de stem herkende, zonder haar persoon te kun nen zien dat tengevolge van deze laatste verklarin gen, bij de stellige ontkentenis van den bekl. en bij de tegenstrijdige verklaringen der vier eerste getuigen met die van den getuige D., de Rechtbank de overtuiging mist, dat de beklaagde werkelijk de dader is van het hem bij acte van dagvaarding ten laste gelegde feit, en deze derhalve daarvan behoort te worden vrijgesproken Verklaart het bij dagvaarding aan den bekl. ten laste gelegde niet te zijn bewezen SPREEKT HEM DAARVAN VRIJ. Bij Zijner Majesteits besluit van den 9 Oct. 1872 no. 17 zijn benoemd: tot president der arrondissements-rechtbank te Amers foort mr. S. J. A. van Walchren, thans offi cier van justitie bij die rechtbanktot offi cier van justitie bij de arrondissements rechtbank te Amersfoort mr. S. J. T. H. Nedermeijer ridder van Rosenthalthans officier van justitie bij de arrondissements rechtbank ie Goriuchem. Met ingang van 15 Oct. a.s. is de postdi recteur W. F. van Erkelte Nijkerk, be noemd tot directeur van het vereenigd post en telegraafkantoor in zijne tegenwoordige standplaats. Te Soest is Maandagavond jl. eene groote boerderij met 3 hooibergen, behoorende aan Albert Kuijer, afgebrand. De boerderij was tegen brandschade verzekerd. Zaterdag jl. hebben eenige daartoe uit- genoodigde autoriteiten deelgenomen aan een diner bij Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden op het paleis te Soestdijk. SPAARBANK. Het bestuur van de Spaarbank te Amers foort zal op Maandag 14 Oct. 1872, van des middags 12 tot des namiddags 1 uur, op het Raadhuis aldaar zijne gewone zitting houden. De Secretaris A. J. BOS. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal het bestuur op Maandagden 14 Oct. aanst. 's namidd. van half twee tot half dri e, zitting houden in een der localen van het raadhuisalwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, terwijl inlichtingen des wege zij lite bekomen bij de ondergeteeken- den, en bij de verdere leden van het Bestuur de heeren B. JE. HerschelW. A. Croocke- wit en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt. J. VAN DER LEEUW, Vice-President. M. VAN BEEK, Penningmeester. J. C. LEINWEBER, Secretaris. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. Bevallen: 2 Oct. Gerritje Brandsen, geb. van Nus, x. 4. Jacoba van Manen, gcb. van Biegten, z. 5. Anna Visser, geb. Polak, z. Johanna van Dijk geb. van den Heuvel, z. 6. Anna Helena Gerarda Wilhel- mina Cclosse, geb. Pistorius, z. 8. WilhelminaSmit, geb. van den Beek, z. 9. Willemijna Johanna Bast, geb. Uding, z. Ondertrouwd 3 Oct. Herman Maasscn met Gosina Johanna Handde. Jan Hageman met Hendrika de Wijs. Gehuwd 9 Oct. Herman Hendrik Wilhelm Ockhui- sen met Hendrika van Eldert. Rijk van den Hengel met Antonia van Klooster. Gerrit Marinus Gouw met Cornelia Buijs. Jolian George Muller met Evertje Veenendaal. Oveeleden 3 Oct. Antonia Vis 59 jr.geh. met Willem van der Geld. 4. Rijk van Esveld, 89 jr., geh. met Dirkje van Raait. Comelis de Gans, 41 jr., geh. met Hendrika van den Berg. 7. Jordanus van Leu ven 26 jr. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft 7 Oct. het wetsontwerp tot toekenning van pensioen aan de beide dochters van wijlen mr. J. R. Thorbecke, na eene korte en niet altijd zeer delicate discussie, aangenomen met 52 tegen 4 stemmen. Tegen de heeren Wintgens, Kien, Taets van Amerongen en Nierstra sz. Al de overige wetsontwerpen zijn, meestal met algemeene stemmen, aangenomen: even zeer de aan de orde gestelde couclusiën op commissoriale rapporten. Op de conclusie nopens het adres van den heer mr. J. van Angeibeek, is met 31 tegen 24 verworpen een amendement van den beer Grataraa tot weglating der uitgesproken verwachting, dat die zaak op bil lijfce wijze zal worden be ëindigd, hetgeen van geheel privaat belang zou zijn. De conclusie der commissie is daar na onveranderd aangenomen. Onder de aangenomea wetsontwerpen is ook dat betreffende de onteigening van den spoorweg van Amersfoort naar Zutfen. De Min. v. Binn. Zaken gaf overeenkomstig den wensch bij het onderzoek in de afdeelingen geuit, de verzekering dat bij het aanleggen van bruggen de capaciteit in hoogte of

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 2