Overzicht der week. ïing brengt zij rapport uit op de in de maand Mei daarop- olgende te houden algcmcede vergadering. De goedkeu ring der Balans door die Commissie strekt den Directeur tot finale decharge wegens alle handelingen in het afgeloo- pen jaar blijkens de boeken verrigt. Van de aldus goed gekeurde Balans zal telken jare voorde aandeelhouders ten kantore vau du Vennootschap kosteloos een gedrukt exem plaar verkrijgbaar zijn. Art. 10. Jaarlijks zal eenc afschrijving plaats hebben op winst en verlieste bepalen door Commissarissen waarvan, wat de gebouwen betreft, het minimum op i pCt. en liet maximum op 8 pCt. cu wat de maehincricn en fustagiën betreft het minimum van 8 pCt. en het maximum op 15 pCt. is gesteld van de waarde waarop zij oorspronkelijk ia de hoeken bekend staan. Van de winsten die uit de goedgckeiu'dc Balans blijken te ziju gemaakt, zal eerst en vooraf aan de deelhebbers vijf pCt. oier het op de aandeden gefourneerde kapitaal worden uitgekeerd. De resteerende winsten zullen in dier voege worden verdeeld dat daarvan komen 10 pCt. aan het reservefonds, 10 pCt. aan Commissarissen te samen, 30 pCt. worden gesteld ter beschikking van Commissarissen om door hen aan de Directie en den brouwer als extra salaris uitgekeerd te worden, terwyl de resteerende 50 pCt. aan de deelhebbers pro rato van het door hen ge fourneerde kapitaal als extra dividend zal worden uit gedeeld. De uitbetaling van het dividend zal plaats hebben vóór den len Juli volgende op de goedkeuring van de Balans en daarvan aankondiging worden gedaan in de nieuwspapieren. Dividenden welke niet binnen vijf jaren na den daartoe bepaalden tijd zijn opgevorderd komen teil bate van de Vennootschap en worden bij het reservefonds gevoegd ook nadat dit het daarvoor bepaalde maximum heeft bereikt, Art. 17. Indien iu ecnig jaar het verlies de winsten mocht te bovengegaan zijn, zonder, uit de reservekas te ziju gedektzal de winst en verliesrekening daarvoor blijven belast en in volgende jaren niet gerekend worden winst te zijn gemaakt voor dat weder is ingewonnen hetgeen de winst en verliesrekening nog schuldig stond. Art. 18. Het reservefonds zal afzonderlijk worden be geerd en zullen de renten daarvan moeten oploopcn tot kapitaal; zullende zoodra en zoolang dat fonds 25 pCt. van het gestort maatschappelijk kapitaal bedraagt, verder ten hehoeve daarvan niets meer worden afgezonderd en zullen de vroeger daarvoor bestemde 10 pCt.alsmede de renten van dat fonds tusscheu de aandeelhouders, den Directeur, cn de Commissarissen gezamenlijk in de ver houding als in Art. 1G is vermeld worden verdeeld. Omtrent het beheer, het gebruik cu de wijze van beleg ging van dit fonds wordt door den Directeur in overleg met Commissarissen voorzien en de rekening en verant woording daarvan op de jaarlijksche algemcene vergade ring afgelegd. Art. 19. Jaarlijks wordt in de maand Mei te Amers foort algemcene vergadering van aandeelhouders gehouden. De te behandelen onderwerpen zullen van af den dag der oproeping tot aan dien der Vergadering ten kantore der Vennootschap, voor de aandeelhouders ter visie liggen. Gecne andere punten mogen in de algemcene verga dering behandeld worden dan die op voorschreven wijze hebben ter visie gelegen. In de algemeenc vergadering beslissen de aandeelhoudersmet uitzondering van het geen daaromtrent anders bij deze statuten is bepaald, alle onderw crpen bij meerderheid der uitgebrachte stemmen de besluiten der algemcene vergadering zijn verbindend voor alle zoowel aan- als afwezige aandeelhouders. -De stemmingen goschicden bij hoofdelijken omvraag indien het betreft zaken cn bij gesloten briefjes indien bet be treft personen. Onduidelijke en blanco briefjes blijven bij dc stemmingen buiten aanmerking. De President-Com missaris, of bij zijne verhindering een der andere Com missarissen leidt de Voorzitter de vergadering. Hou ders van aandeden in blanco zullen, om op dc vergade ring te worden toegelaten dc qnitantienwaartegen die aandeden minstens drie dagen vóór de vergadering moeten worden gedeponeerd, moeten vertoonen; alle aandeelhouders moeten vooraf op c ene presentielijst hunnen naam teekenen met vermelding van het aantal aandeden en der uit te bren- hen stemmen. Een geheel aandeel geeft regttot eene stem. Twee geheele aandeelen geven regt tot twee stemmen. Vier geheele aandeelen tot drie stemmen. Zes geheele aandeelen tot vier stemmen. Aciit geiieele aandeelen tot vijf stemmen. Tien of meer geheele aandeelen tot zf.s stemmen. Niemand zal meer dan zes stemmen voor zich mogen uit brengen. Twee halve aandeelen worden voor een geheel gerekend. Voor aandeelhouders op naam zal het stemregt ook uitgeoefend kunnen w orden door schriftelijk gemaglig- den, die echter zclven deelhebbers moeten zijn. Bij sta king van stemmen beslist, indien het zaken betreft, de Voor zitter, cn indien bet personen betreft, bet lot. Wij houden ons overtuigd dat de open baarmaking' van al het vorenstaande de op richting en den bloei der onderneming zal bevorderen, en het verheugt ons te kunnen constateren dat er onder de genoemde op richters niet alleen Amersfoortsche ingeze tenen worden aangetroffenwant daaruit blijkt dat althans alle energie nog niet uit die gemeente is verdwenen, maar ook inwo ners van andere plaatsen, zelfs uit Amster dam, waardoor bewezen wordt hetgeen de lieer Huët in ons no. 39 schreef, dat Amers foort in vele opzichten waard is de aandacht van vreemden tot zich te trekken. AMERSFOORT, 18 OCTOBER. Naar wij vernemen zal de gewezen Com missaris van Politie C. A. Bethe eerstdaags als cipier der gevangenis te Goes worden aangesteld. De tot nog toe door hem vervulde betrek king van Ambtenrar van het openbaar Minis terie bij het kantongerecht te Amersfoort wordt thans waargenomen door den Heer Mr. J. B. Burger, advocaat aldaar, die daar- tie, na goedkeuring door den Procureur- Generaal bij het Provinciaal Gerechtshof in deze provincie, door den Burgemeester van deze gemeente is aangesteld. Volgens de Gron. Ct. zal de sneltrein van Amsterdam naar het Noorden de richting over den Centraal-spoorweg blijven volgen. Uit het noorden zal echter een sneltrein over Zwolle en Zutfen naar Salzbergen loopen, in aansluiting met dien naar Hanover en Berlijn. De winterdienst van de Ned. Cen traal-spoorweg Maatschappij zal met 1 No vember e.k. aanvangen. De gemeente Amersfoort leed 15 dezer een treffend verlies door het overlijden van den rustenden Predikant der Hervormde gemeente, den Heer H. J. van Hoorn, in den ouderdom van 73 jaren. De afgestorvene genoot aller welverdiende liefde en achting. De Kermis alhier is dit jaar al van zeer geringe beteekenis, en bewijst ten duidelijk ste zooals in ons vorig nommer betoogd werd, dat de reden voor haar bestaan eigen lijk heeft opgehouden. Geen enkel spel, tenzij men een panorama mécanique daartoe zou willen rangschikken, is er opgesteld, niets dan eenige weinige kermiskramen, die bijna aan de gewone Vrijdagmarkt doen den ken. Eeu mallemolen is het centrum, waarin en waarom alles draait. De toonen echter der begeleidende muziek (het draaiorgel) doen niet alleen een toonlief hebbend gehoor aller onaangenaamst aan, maar kwetsen bovendien veler gevoel, want met verbazing en leedwezen hoorden wij voortdurend het refrein van »'t is feest, 'tis feest in Neder land" op de wijze van »die wacht am Rhein", geaccompagneerd door het onharmonisch gezang der lieve straatjeugd, over den Hof weergalmden, een lied dat zooveel erger nis bij andersdenkenken heeft opgewekt, dat na al hetgeen hier is voorgevallen zoo veel mogelijk werd gesmoord, en hetwelk nu ongehinderd toch uit het hart der kermis schijnt te mogen opgaan Op de heden gehouden Paardenmarkt wa ren circa 200 paarden aan de lijn gebracht. Doordien de prijzen vrij hoog en er weinig vaste kooplieden waren was de markt zeer slap. Paarden van 23 jaren werden verkocht voor 400. Oude werkpaarden waren niet gewild. Jonge veulens werden nog verkocht voor ƒ120. Donderdag 17 October, des namiddags te 2 ure, had in de St. Joris kerk alhier eene openbare Orgelbespeling plaats. Zij werd uitgevoerd door den Heer B. van der Kaa, oud-elève van het Blinden-Instituut te Am sterdam. Het programma bevatte schoone stukken en de Heer van der Kaa heeft over het algemeen zeer goed voldaan. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag, den 22 October 1872, des namiddags ten één ure. Punten van behandeling: 1. Begrootingen van het weeshuis, het burgerlijk armbestuur en de schutterij over 1873. 2. Gemeente-begrooting over 1873, met de daarbij beboorende rapporten der afdee- lingen en rekesten. 3. Staten van oninbare posten ter zake van deu hoofdelijken omslag en de honden belasting. 4. Voorstel van den heer E. E. Visser be trekkelijk den verkoop van zoetemelk. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van het huis de Lieve vrouwe Capel aan Mej. wed. R. van Esveld. 6. Aanvullings-kohieren van den hoofde- lijken omslag en de hondenbelasting over 1872. 7. Verzoek van den heer Mr. A. R. van Bel om eervol ontslag als lid der gezond heids-oommissie. burgerlijke stand amersfoort. Bevallen: 9 Oct. Wijndelina Elberta Volmer, geb. Hendriks, d. 10. Petronella van den Brom, geb. van der Heijden, d. 11. Clasina Laseur, twee dochters. 12.. Elberta Groenestein, geb. van der Heiden, d. Maria Petronella van Nus, geb. Ouder dorp, z. Adriana Antonia van Haselen, geb. van Apeldoorn, d. 14. Johanna Lee- nards, geb. Materman, z. Ondertrou w d10 Oct. Antonie Kraai- kamp met Willemtje Broekhuizen. Evert Arlar met Anna Verschuur. Mattheus Voortman met Clasina Laseur. 11. Josué Jean Philippe Valeton met Anna Christiana Voorhoeve. Gehuwd: 16 Oct. Jan Hageman met Hendrika de Wijs. Hermen Maassen met Gosina Johanna Handele. Overleden: 9 Oct. Wijnanda Hart- wijk, 67 jr. wed. Hendrikus Ottenhof. Wilhelmina van Ruitenbeek, 14 md. 10. Simon van Keken, 3 md. 13. Hendrika Gerarda Brouwer, circa 4 wk. 14. Gerrit Hijmen Ter Schuur, 19 jr. MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe 11,50 a 13,75. Rogge a 7,50 a/8,—Boekweit ƒ8,— a. ƒ8,50. Aard appelen 2,20 a 2,40. Boter 1,30 a 1,45 per kilogr. Eijeren 5 cent per stuk. STATEN-GENERAAL. De algemeene beraadslagingen over het wetsontwerp tot vaststelling der O.-Indische tarieven waren in de zitting der Tweede Kamer van 10 October 11. gesloten, en die over art. 1 aangevangen. Op dit art. werden verschillende amendementen voorgesteld, nl. van: Bredius, strekkende om tot Jan. 1880 slechts van weinige artikelen (azijn, bierbus kruit, gambier, gedistilleerd, mineraalwater opium, speelkaarten, tabak en wijn) nog in voerrechten op Java te heffen en daarna alle rechten af te schaffen; en voorts een uitvoerrecht op suiker te heffen ad. f 1 de 100 kilogr. De Jong en Gratema, om de post manufacturen, lijnwaden en stoffen, aldus te lezen: Manu facturenlijnwaden en stoffen: van katoen, ruw wit oj gebleekt, geverfd of gedrukt, van zijde, van wol, van hennip,vlasenwerk, linten en band, passementwerk, en alle andere niet ajzo nderlijk genoemd: a. met bewijzen van A ed. oorsprong of bewerking 6 pet., b. andere: tot en met 1877 10 pet., na ivelk tijdvak een gelijk recht van 6 pet. zal worden toegepast." Van Lynden v. Sandenburg: om de oor spronkelijke post gedistilleerd, zooals die in het eerste ontwerp voorkivam te behouden en zulks ad f 40 per hectoliter, bevattende 50 liters bij eene temperatuur van 15 graden. De zittingen van 11 en 12 October waren geheel gewijd aan de bespreking van dit art. en de amendementen. Het amend. Bredius is eigenlijk eene geheel nieuwe tariefwet, en gaat veel te ver om thans reeds, nu men in de eerste jaren nog onmogelijk op eene vol doende opbrengst van de directe belastingen in Indië kan rekenen, met vrucht in prak tijd gebracht te worden. Het werd dan ook met 66 tegen 6 stemmen verworpen. Het amend, de JongGratama onderging het zelfde lot, doch met 51 tegen 21 stemmen. De bestrijders meenden dat de manufacturen evenmin als andere artikelen eene bijzondere bescherming noodig hebben: de verbazende toename van den uitvoer naar de onbe schermde markten toont zulks duidelijk aan, en verlaging van het invoerrecht is in het voordeel der nijverheid. Het amend, v. Lyn den werd door deu Minister overgenomen, met deze bijvoeging, waaraan v. Lynden zijne goedkeuring hechtte»dat wanneer de eventueele accijnsbelasting hooger mocht zijn dan het nu te bepalen invoerrecht, dit laatste alsdan daarmede in overeenstemming zal wor den gebrachtHet artikel 1 zelf werd met een nader amendement van de Regeering: om liet artikel stroop, siroop uit vmchten, niet met gedistilleerd samengesteld, bij invoer te belasten met f 15 de 100 flesschen, aangeno men met eene kleine meerderheid van 38 tegen 34 stemmen.. Op artikel 2, welks behandeling eveneens in de zitting van 12 Oct. afliep, had van der Linden dit amendement voorgesteld: om achter no. 4 (de vrijstellingen te voegen: 5°

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 2