Overzicht der week. BINNENLAND. sort beslissen, antwoordt de voorz., dat de gemeenteraad, deskundigen gehoord, nader den koopprijs bepaalt. De beeren v. Burg steeden en v. Walcbren zijn van oordeel, dat een openbare verkoop van dit buis met de beide naastegelegen woningen voordeeliger zal zijn voor de gemeente. Het voorstel van B. en W. wordt daarop aangenomen met 10 tegen 4 stemmen, (de bb. Visser, v. Wal cbren, v. Burgsteeden en J. F. Lagerwey.) Aanvullings-kobieren van den hoofdelij- ken omslag en de bondenbelasting over 1872 worden achtereenvolgens met algemeene st. vastgesteld op ƒ765,08 en/10,50. Kennisgeving van den beer van Bel, dat bij, benoemd tot lid van bet prov. gerechts hof, verplicht is zijne woonplaats te vestigen in de hoofdstad der prov. Utrecht en dus op houdt te zijn ingezetenen der gemeente Amersfoort. De betrekking van lid van den gemeenteraad nederleggende, betuigt bij den raadsleden zijnen dank voor de menigvul dige blijken van welwillendheid, gedurende eene reeks van jaren in zoo ruime mate van ben ondervonden, en voegt daarbij den wenscb, dat bet der gemeente meer en meer moge welgaan. Wijders verzoekt de beer v. Bel eervol ontslag als lid der openbare ge zondheidscommissie. De Voorzitter stelt voor, bet gevraagde ontslag op de meest eer volle wijze te verleenen, onder dankbetuiging voor de in deze en zoovele andere betrekkin gen aan de gemeente bewezen diensten. Daartoe wordt z. b. a. besloten. De voorzitter doet mededeeling van bet provinciaal blad, waaruit blijkt, dat de bee ren J. F. Lagerwey, B. W. van Burgsteeden en L. A. Schaap door den commissaris des Konings zijn herbenoemd tot leden van bet college van zetters voor 's rijks directe be lastingen. Voorinformatie. Goedkeu ring van Gedep. Staten op de rekening der schutterij over 1871. Als voren. Proc.- verb. van kasopname bij den gem.-ontvanger dd. 10 Oct., op welk tijdstip in kas is bevon den 14653,93. Ter Secretarie. Ken nisgeving van de openbare gezondheids commissie, dat drie barer leden met het einde dezes jaars aan de beurt zijn van aftreding. Ter secr. en te behandelen in volg. verg. De zitting is daarna gesloten. Donderdagavond is in een daartoe opzet telijk gehouden vergadering ook te dezer ste de eene afdeeliug gevormd van bet Anti- School wet-Verbond. 67 personen, waaronder 2 vrouwen, zijn al aanstonds als leden daarvan toegetreden, een getal dat spoedig aanzienlijk zal worden vermeerderd. Het Bestuur bestaat uit de Heeren Brui- ninks, Mondriaan en van den Berg.dat in eene volgende Vergadering met nog 2 perso nen zal worden aangevuld. Met de werkzaamheden van den Ooster spoorweg is te Utrecht en te Maartensdijk een begin gemaakt. Het station van bet Staatsspoor wordt tevens station van het Oosterspoor, dat buitendien te Utrecht nog een lokaal-station zal hebben achter de maliebaan tegenover de maliebrug. STATEN-GENERAAL. In de zittingen der Tweede Kamer van 18, 19 en 21 October werden de beraadslagingen over het wetsontwep tot voorziening tegen be smettelijke ziekten voortgezet, en in die van 22 October ten einde gebracht met aanne ming van het ontwerp met 49 tegen 13 stem men (de HH. Taets van Amerongeu, Nier- strasz, Saaymans Vader, van Lynden van Sandenburg, van Sypesteyn, van Houten, van Loon, Begram, van Zuylen, Heemskerk, Wintgens, C. van Nispen en Dumbar). Wij vreezen dat de verveling bij onze lezers be smettelijk en aanstekelijk zou worden, indien wij te dezer plaatse den gang der debatten, alware het ook in het kort, volgden. Wij zullen ons daarom slechts bepalen tot de mededeeling van de amendementen, die in den loop der discussiën ziju aangenomen. Behalve het amendement Wintgens, in ons vorig uommer vermeld, werden aangenomen het amendement van Loon, strekkende om bij het voorschrijven van maatregelen ter voorkoming van besmettelijke ziekten, de kosten daaraan verbonden niet op rekening van den slaapsteehouder, maar op die van de gemeente te brengen, met 33 tegen 23 stem men; het amendement Heemskerk: om fa briekarbeiders uit woningen, waarin besmet telijke ziekten heerschen, vrij te laten de fabrieken te bezoeken, met 35 tegen 26 stemmen; het amendement GodefroiIdzer- daJonckbloet: tot weder-opneming van de oorspronkelijke bepaling in art. 17 waar bij onderwijzers en kinderen gevaxineerd moeten worden, met 42 tegen 14 stemmen, en het amendement van Kuyk, om het mer ken der besmette woningen te kunnen laten ophouden zoodra een geneeskundige ver klaard heeft dat het gevaar voor besmetting voorbij is, werd aangenomen door den Min Vroeger reeds had de Min. gemeend bij de beraadslagingen over de vaccine aan den wensch van eenigen te moeten tegemoet komen door de verplichte vaccinatie aan de gemeenteraden overtelaten. Eindelijk wer den op een advies van Rombach en van Kuyk de artikelen betrekking hebbende op de cholera-commissiën uit de wet gelicht. De wet zal in werking treden vóór of op 1 Mei 1873. In de zitting van 23 October zijn de alge meene beraadslagingen over de Indische be grooting aangevangen, en in die van 24 en 25 October voortgezet. Eenigen vonden de uitgaven te hoog tegenover de inkomsten; O O O 7 de bestrijders van dit gevoelen wezen er op dat voor Indië, dat sedert 1830 725 millioen aan het moederland had opgebracht, wel wat mocht gedaan worden. Anderen wezen op het feit dat ons gezag in de laatste jaren aan 't verminderen is, tengevolge van de ge brekkige wijze waarmee men ten aanzien van de verhooging der bezoldiging van de inlandsche hoofden en de afschaffing der persoonlijke diensten was te werk gegaan, en andere oorzaken. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Woensdag 6 November e. k. des avonds ten 8 ure. Met ingang van 1 Nov. a. s. is be noemd tot directeur van het Rijkstelegraaf- kantoor te Zeist P. Val ter, directeur van het postkantoor aldaar. Uit Apeldoorn wordt van 22 Oct. gemeld: De dag van gisteren was voor velen een dag van genot en vreugde, daar door de commis sie voor volksvermekelijkheden, door ruime bijdragenjvaaronder vooral van Z. M. den Koning daartoe in staat gesteld, even als ten vorigenjare, een volksfeest werd gegeven. Op de zeer ruime weide van het landgoed »de Pas," daartoe welwillend afgestaan, als feest terrein zeer netjes versierd en doelmatig in gericht, hadden des middags van 1 tot 5 uur de volksspelen plaats; deze bestonden in mastklimmen, boegsprietloopen, kuipsteken (waarbij velen een nat pak bekwamen), enz. Al deze spelen liepen in de beste orde af en menigeen keerde, hoogst voldaan en met eene mooije prijs voorzien; huiswaarts. Des avonds om 8 uur was er eene voorstelling door den zoo algemeen geroemd wordenden heer Maju uit Amsterdam, die aller verwachting verre overtrof; daarna werd een vuurwerk afgesto ken, dat ook uitmuntend voldeed en waar voor den verwaardiger, den heer Ruisch uit Utrecht, alle eer toekomt. Al deze feesten werden opgeluisterd door het muziekgezel schap »de Harmonie," hetgeen niet weinig tot veraangenaming bijdroeg. Een woord van dank daarom aan de feest commissie, die alles in het werk stelde om het publiek iets goeds te doen genieten, ter wijl wij hopen, dat zij nog dikwijls in de ge legenheid mag worden gesteld, zoodanige feesten te kunnen geven. (Arnh. Cf.) Nog schrijft men uit Apeldoorn: Ten gevolge van de hier sedert eenige tijd heer- schende en steeds toenemende keelziekte on der de ki ideren, is de dorpschool in deze gemeente tijdelijk gesloten; gelukkig zijn nog. slechts enr.ele gevallen met doodelijken af loop. Uit Woudenberg wordt het volgende medegedeeld: Voor de betrekking van hoofd onderwijzer aan de nieuw op te richten openbare school in het oostelijk deel der ge meente Woudenberg, waaraan verbonden is eene jaarwedde van 550 plus vrije woning en tuin, met eenige emolumenten, hadden zich 38 sollicitanten aangemeld. Op den dag van het examen, den 17den October jl. verschenen er echter slechts 25, die door den schoolopz. in dat district, den heer Bolhuis van Utrecht, bijgestaan door den heer Keizer, hoofdonderwijzer aan de openb. school te Doorn, onderzocht werden in eenige vakken van hetjlager onderwijs. Als bijna altijd be viel de wijze van onderzoek aan het eene ge deelte der sollicitanten goed, aan het andere gedeelte niet. Nu, zooveel hoofden, zooveel zinnen. Het examen, dat 's morgens ten ne gen ure begonnen was, duurde ruim acht uren. Na afloop daarvan vereenigden de opge komen onderwijzers zich aan een diner, hun door het gemeentebestuur aangeboden. Het diner was zeer goed, maar zonder wijn; doch dit is ook een artikel, waaraan bijna geen onderwijzer meer denkt. Voegt men hierbij- dat de sollicitanten des morgens per as van het station Maarsbergen (11/2 uur gaans ver) werden afgehaald en ook des avonds op de zelfde wijze weer daarheen werden terugge bracht, dan ziet men, dat zij geen reden heb ben zich over het onthaal aldaar te bekla gen. Hiervan komt, zijn wij goed ingelicht, voor een groot deel de eer toe aan den heer Mr. de Beaufort, burgemeester der gemeente Woudenberg. Van eene voordracht of iets dergelijks hebben wij nog niets vernomen. Te Amerongeu heeft de gemeenteraad eene proclamatie tot de kinderen gericht, houdende verbod om te huis te blijven van de school zonder verlof van den hoofdonder wijzer. Of de kinderen waren zeer naief, door te meenen dat het thuisblijven even goed was als het schoolgaan, of de Raad is zeer naief, door te proclameren dat scholie ren op school moeten komen. Den 16 November a.s. zal voor het Prov. Gerechtshof in Overijssel worden be handeld de bekende zaak van Ds. Mossel mans, van Groningen, contra Dr. v. Vloten. In den avond van 18 Oct. is de groote katoenspinnerij van de heeren Monchy O0., te Hengelo, totaal afgebrand. Men zegt, dat bij het aansteken van het gas een lucifer in het katoen is gevallen en daardoor de brand veroorzaakt is. Vijfhonderd arbeiders zijn door deze ramp zonder werk. Het ge bouw is verzekerd bij de Maagdenburger Maatschappij. De schade wordt op f400,006 begroot. Wij vernemen, dat het bestuur van het Nederlandsche Vredebond alleen van den keizer aller Russen een antwoord ont vangen heeft op zijn indertijd door ons mede gedeeld adres, hetwelk bij gelegenheid der jongste bijeenkomst te Berlijn aan de drie keizers van Europa werd toegezonden. Van den Duitschen keizer en van den keizer van Oostenrijk is tot nog toe geen antwoord ont vangen. Naar men ons meldt, is het antwoord van keizer Alexander bij monde van den Russi- schen gezant te 's Hage aan den secretaris der vereeniging medegedeeld, doch met ver zoek, dat men het niet publiek zou maken. Toch weet men dat dit antwoord een zeer vredelievenden geest ademde. (Hbl.) Dinsdag is het eerste stoomschip der geregelde vaart van Rotterdam op Nieuw- York, van de firma Plata Reuchlin C°. onder het lossen van kanonschoten, uitge varen, met 70 passagiers en een voldoende lading, zoodat thans de »brug over den Oce aan", zij het ook nog in bescheiden afmetin gen, gelegd is. Naar men verneemt zal den 20sten en 30sten dezer maand eene internationale con ferentie ter zake der rumeensche geloofsver volging gehouden worden. Zij draagt voor- loopig het karakter eener vertrouwelijke be spreking. De conferentie zal o. a. worden bijgewoond door de volgende gedelegeerden: de heeren sir Mosis Montefiore en sir Francis

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 3