Overzicht der week. den Gemeenteraad. De Raad vertegenwoor digt de gemeente, en de keuze van ieder raadslid op zich zelf moet even groot belang inboezemen als de keuze van een geheel nieuwen Raad. Daarom, medeburgersziet toe wien gij kiest. .Van u zal het afhangen of de gemeente goed zal worden vertegenwoordigd en hare belangen goed zullen worden behartigd. De Raad oefent groote en gewichtige rechten uit, die ieder ingezetene treffen kunnen vooral in de beurshij heeft toezicht op het beheer van instellingen van liefdadigheid, onverschillig of zij uit gemeente-inkomsten worden onderhouden, dan wel tot die van gemengden aard behooren hij heeft de be voegdheid om grachten en wegen aanteleg gen of te verbeteren, iets wat hier zoozeer gewenscht wordt. In één woord de Raad re gelt en bestuurt de huishouding der Ge meente. Nu zulk een macht aan den Raad bij de wet is gewaarborgd, is het ook wenschelijk, dat die macht met alle kracht worde uitge oefend, ten einde welvaart en ontwikkeling te verspreiden. Maar niet alleen is de Raad machtig in zijne bevoegdheid, hij is ook zelf standig in zijne handelingen, en daarom is het in de eerste plaats noodig dat zelfstan dige, onafhankelijke en onpartijdige man nen tot zijne leden worden gekozen. Reeds in vrij groote mate waakt de wet voor het behoud van die onafhankelijkheid, door aantegeven wie niet tot leden van den Raad kunnen worden gekozendoch zij heeft niet alle gevallen kunnen voorzien, en menigen gemeenteraad zou men kunnen aanwijzen, waarin leden zitting hebben ge nomen en hunne zitplaats hebben behou den, terwijl zij eigenlijk bij analogie uit de wet redeneerende, buiten den Raad moesten blijven. In hoe vele gemeenten vindt men bijv. niet leden van den Raad, die toch on gehinderd voortgaan leveringen te doen aan gemeente-instellingen, of die op'de eene of andere wijze rckenplichtig zijn aan eenige aan het gemeentebestuur ondergeschikte ad ministratie. Wij verwachten alzoo, dat in Amersfoort een onafhankelijkzelfstandig man als Raadslid zal worden gekozen, even onaf hankelijk als het laatstelijk afgetreden lid, de Heer Mr. A. R. van Beleen man die kennis en oordeel paart aan bezadigdheid, een man die den moed heeft met waardig heid de publieke opinie te trotseeren, waar deze blijkbaar mocht indruisen tegen den vooruitgang der tijden, een man die weet wat het zeggen wil, lid van den Gemeente raad te Ametsfoort te zijn KENNISGEVING. Dc BunoEMiiESTEii vau Amersfoort, Gilet op art. 15 der wet van den 20 Mei 1870 (Staatsblad no. 82), betrekkelijk dc grondbelasting, Brengt ter kennis vau de belanghebbenden, dat ccnc opgave der uitkomsten van de meting cu schatting, bedoeld bij de nrtt. 15, 23 en 43 der aangehaalde wet, gedurende dertig dagen, to rekenen an heden, op dc secretarie der gemeente ter inzage ligt van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags. Amersfoort, den 30 October 1872. De Burgemeester voornoemd, A. G. WIJERS. AMERSFOORT, 1 NOVEMBER. ERRARE HUMANUM EST. In de Amersfoortscho Courant van 1 November en in ons Weekblad van heden, vinden onze lezers een stuk, ondergeteekend door Mr. C. J. Kien Eltzman cn Burgemees ter en Wethouders van Amersfoort, waarin beide onderteekenaars in hoofdzaak verkla ren; dat het tusschen hen bestaande verschil, als berustende op een misverstand of voor komende uit min juiste ontvangen inlich tingen van de zijde van den lieer Mr. J. C. Kien Eltzman, is uit den weg geruimd. Zeker pleit deze verklaring voor hot edel en flink karakter van den lieer Mr. J. O. Kien Eltzman, die, toen hij inzag in dezen gedwaald te hebben, niet schroomde daar openlijk voor uit te komen. Maar toch moet het èn bij ons èn bij ieder bezadigd burger cencu cenigszins pijnlijken indruk achter laten, dat twee mannen, die zulke aanzien lijke maatschappelijke betrekkingen beklcc- den, elkander dergelijke handelingen als de aanleiding van deze verklaring waren, in de dagbladen en dus iu 't openbaar hebben verweten. Te meer heeft het ons leed gedaan, daar wij mogen aannemen, dat, indien de raadge vingen te dien opzichte aan den'Heer Mr. Kien Eltzman gegeven, anders, dat is, meer doordacht waren geweest, en indien daarna ook het door de vijf Ileeren vrienden van den Heer E. geplaatste stuk in de Amers foortscho Courant van den 22 Oct. 11. waar van wij nu nog duidelijker zien, dat het niets kon bewijzen, achterwege ware gebleven, de geheele zaak zou zijn geschikt zonder eene voor beide partijen voorzeker hoogst onaan gename openbaarheid. Z. M. heeft het eereteeken, ingesteld tot belooning voor eervollen laugdurigen wer- kelijken dienst bij de dienstdoende schutterij toegekend aan den Ileer J. J. Meder, luite nant-kolonel voormalig kommandant te Amersfoort, en bij besluit van 25 October 1872 no. 18 aan H. W. Steffelaar, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kapitein bij de dienstdoende schutterij te Amersfoort, onder gehoudenheid tot het volbrengen der nog op hem rustende verplichtingen als ge woon lid der schutterij bij de reserve; voorts bij hetzelfde besluit bij de dienstdoende schutterij te Amersfoort benoemd tot kapi tein Mr. C. A. van der Leeuw, thans Istcn luitenant, en tot lsten luitenant M. L. Ce- losse, thans 2den luitenant. De plechtige installatie van de Ileeren Mrs. S. J. A. van Walchreu als President, en S. J. T. H. Nedermeijcr ridder van Rosen thal als officier van Justitie bij de Arrondis- sements-Rechtbank te Amersfoort zal in het gewone lokaal ter openbare terechtzitting van Donderdag 7 November 1872 des voor middags ten twee ure plaats hebben. Van goed onderrichte zijde vernemen wij dat de Heer Mr. A. R. van Bel het door liem bewoonde huis onderhands heeft verkocht aan den Heer H. Blom qq.pastoor te Amersfoort. Bij vonnis der Arrondissements-Rccht- bank te Amersfoort dd. 31 October jl. is de vleeschhouwer B. Thien Jzn. aan het hem ten laste gelegde (zie ons vorig noinnier) schuldig verklaard, en, ouder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene cell, gevangenisstraf van 15 dagen. Ter zelfde terechtzitting diende dc zaak van het Openbaar Ministerie tegen den hoofdonderwijzer 8. der school voor Lager Onderwijs te Houten, terechtstaande wegens herhaalde overtreding van artikel (33 der wet van 13 Augustus 1857, Staatsblad no. 103, tot regeling van het Lager Onderwijs, welk artikel aldus luidt: Alle scholen, waar lager onderwijs wordt gegeven, zoo openbare als bijzondere, zijn steeds toegankelijk voor de leden der plaatselijke schoolcommissie vau de gemeente, voor den schoolopziener van het district en voor den inspecteur der pro vincie. De onderwijzers zijn gehouden hun de verlangde inlichtingen te geven omtrent de school en het onderwijs. Weigering in dezen wordt gestraft met eene boete van f25 of gevangenisstraf van drie dagen, en bij herhaling telkens met beide de straffen te zamen, enz. liet openbaar Ministerie requi- reerde twee boeten van f 25 ieder. Als ver dediger van den beklaagde was opgetreden de Ileer Mr. A. W. Ariëns, advokaat te Utrecht. In de vergadering van het Departement Amersfoort der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, gehouden op Donderdag 31 Oct. is tot lid der Commissie van nomina- tieën benoemd de Heer Camerling Helmolt, en tot lid der Commissie van Toezicht op de departcmentaalschool de Heer Kollewijn. Daama werd het verslag voorgelezen van den afgevaardigde ter algemeene vergade ring. Vervolgens kwam in handeling een voorstel van eenige leden, strekkende tot afschaffing van genoemde Commissie van nominatieën, zoodat dc stemming uit voor gedragen drietallen voor eene vrijo stemming van de leden zou plaats maken. Nadat een praeadvies van het bestuur, om dc behande ling van dit voorstel te verdagen tot de, na de aanstaande herziening van de alge meene wet, onvermijdelijke herziening van het huishoudelijk reglement was afgestemd met 14 tegen 12 stemmen, is het voorstel zelf met groote meerderheid aangenomen. De Predikant Ds. J. J. Bos te Soest, van wien wij in ons vorig nominer de herdenking van zijn 25jarig jubilaeum als Evangelie dienaar op 27 Oct. 11. aankondigden, ont ving bij die gelegenheid behalve vele andere ondubbelzinnige blijken van deelneming, ook van de gemeente een fraaie Canapé met twaalf stoelen, en van de leden en oud-leden van het klassikaal bestuur van Amersfoort eene prachtige pendule. Uit Utrecht wordt van 22 October jl. ge meld, dat in de voorgaande week ruim 3000 stuks vee langs den Centraal-spoorweg zijn vervoerd, waarvan veel voor het buitenland bestemd was. Z. M. heeft herbenoemd als burgemeester van Hoevelaken J. H. Krudop, secret, dier gemeente. Het Rijkstelegraafkantoor te Soestdijk, alleen voor den duur van het hofverblijf in werking, is weder gesloten. BURGERLIJKE ST.VNIJ AMERSFOORT. Bevallen: 24 Oct. Ilendrika Lciisiug, gcb. Vecncudaal, d. 25. Murritjc Gerritsen, geb. Bunschoten, twee zoons. Gcrarda Zwier, gcb. van Es veld, d. 26. Grietje Bek- ker, geb. Hoefsloot, z. 27. Johanna Brandsen, gcb. Wels, z. 28. Johanna Wilhclmina ran Lcusdcn, geb. Thien, z. 20. Bartjc Flood, gcb. dc Leeuw Drent, d. Ondertrouw d 24 Oct. Anthonie van Lith met Beren- dina Markerink. Franciscus Xaverius de Vos met Johan na van der Veer.Steven van Vinken met Jannetje Das- liorst. Gcrrit Veencndaal met Antonia van de Klashorst. Gehuwd 80 Oct. Mattheus Voortman met Clasina Laseur. Overleden: 23 Oct. Albcrtus van Lcijenhorst, 8 jr. en S md. Maria Laseur, 12 d. Jacob Johannes Mei- neu, 1 jr. Jacobus Johannes Reijn, 26 jr. 24. Twee Icveiil. k. vr. gcsl. van Willem Musman. 25. Krijn Caro- linius Hellcvoort, 5 d. Een levenl. k. vr. gesl. van Eli sabeth Maria Ilubertina Kcmper. 28. Johauncs Blom bergen, 78 jr. wedr. van Jannetje Smal. 29. Andreas llendrikus Worffel, 2 jr. cn 10 md. STATEN-GENERAAL. De beraadslagingen over de Indische bc- grootiug, die zooals wij in ons vorig nom- mer hebben vermeld, den 24 en 25sten Oct. werden voortgezet, werden iu de zitting van 26 October 11. ten einde gebracht met de aanneming der liegrootiug met 58 tegen 5 stemmen (die van Heydenrijck, Nierstrasz, Hoffman, Heemskerk en Begram). In den loop der debatten werd de post voor de algemeene rekenkamer door den Mi nister met f 30,000 vermindert; dc post van een millioen uitgetrokken voor de voorge stelde verbetering van de haven te Batavia op ƒ50,000 teruggebracht, nadat de Heer Stieltjes deze verbetering op technische gronden had bestreden en liever deze post voor memorie had uitgetrokken willen zien; dc post van ƒ100,000 voor werken tot be veiliging van Batavia verworpen; die van 700,000 voor die te Samarang 13 gebleven. Voorts werd de aangevraagde post van 300,000 voor een krankzinnigen-gesticht te Buitenzorg met 47 tegen 19 stemmen toegestaan, ofschoon van Houten finantieele bezwaren daartegen inbracht en Nierstrasz en C. van Nispen de ongelukkige lijders lie ver in hun eigen dessa verpleegd zagen, al moesten zij ook, zooals de Min. treffend aan toonde, in die bamboezen woningen hij brand gevaar loopen mede te verbranden. De post van 10 millioen aan de Handelmaatschappij werd met 43 tegen 23 stemmen goedgekeurd, terwijl met 45 tegen 18 stemmen het denk beeld der Regeering om het cijfer der uitkee- ring uit de voorschotten van vroegere Indi sche diensten in de wet op de middelen en niet in de raming optenemen tot een bedrag van 11,880,000, zoodat daardoor de aan gegeven som met het bedrag voor haven- en beveiligingswerken te Batavia is vermin derd. Tot de nicdedeelingen in deze zit tingen omtrent dit onderwerp gedaan, he- liooren o. a. dat de door den vorigen goev.-

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 2