WERKMEID BUITENLAND. Frankrijk. Hoe arm Napoleon, altijd volgens zijn eigen zeggen, Frankrijk heeft verlaten blijkt uit het volgende. De tegen woordige Regeering had aan de Heeren Pie- tri en Rouher doen weten, dat de door hen bewoonde huizen als keizerlijk eigendom werden beschouwd, en dus in 't openbaar ten voordeele van den staat verkocht zouden worden. Om dit te voorkomen, en zijnen vriendjes den last van verhuizen te besparen heeft de arme ex-keizer een wissel van vier millioen francs naar Parijs overgemaakt. Wie zou nu nog durven beweren, dat Napo leon de Franschen bestolen heeft? Meer en meer komt aan 't licht, dat de meeste offi cieren van 't Fransche leger Bonapartisten zijn. Er zijn voorbeelden van, dat zij Bona- partistische bijeenkomsten hielden in bur- gerkleeding, om dan later te kunnen zeggen, dat de samenkomst geen militair karakter had. Sommigen verwonderen zich niet over de gehechtheid van vele officieren aan den ex-keizer, omdat onder despotisme het leger altijd de beste zaken maakt. Onder een vrij zinnig bestuur pleegt het wel eerlijker toe te gaan, doch dan vraagt men wat veel naar degelijkheid, en dat vinden sommigen een beetje vervelend. Het Journal des Debate heeft de ultramontanen en legitimisten tot bedaren zoeken te brengen, door er op te wijzen, dat het herstellen der monarchie een burgeroorlog ten gevolge zou hebben. Van ultramontaansche zijde is daarop geant woordWelnu, wij verlangen naar den burgeroorlog, om de republikeinen, die de pestbuilen van 't land zijn, te kunnen ver nietigen." Hoe echt ultramontaansch dit gesproken moge zijn, christelijk is liet zeer zeker niet. De minister van Eeredienst heeft, ingevolge de wet, de bisschoppen uit- genoodigd, gebeden uit te schrijven bij de hervatting van de zitting der Nationale vergadering. Aan die uitnoodiging heeft o.a. de Bisschop van Orleans, de bekende Dupan- loup, voldaan en daarbij het volgende ge zegd „Na de hevige stormen, die de wereld schudden, ziet men onbekende kruipende dieren en wilde beesten aan het daglicht komen, die tot dusver in den bodem der aarde verborgen waren gebleven; zoo zien wij na iederen maatsehappelijken storm een zonderling geslacht, een gebroedsel, opko men, waarvoor niets heilig is." Hoe zou het gesteld zijn met iemand, die de tegenwoordig bestuurders van Frankrijk zoo laag acht in vergelijking van den ex-keizer en zijne vriendjes? Er zijn door de Regeering eenige bezuinigingen voorgesteld, allermeest op het onderwijs. Duitschland. Het Pruisische Heeren huis, getrouw aan zijne verouderde feodale begrippen, heeft de districtswet venvorpen. Daarop zijn de zittingen der beide Huizen gesloten om den 12 dezer heropend te wor den. In dien rusttijd maakt von Bismarck zijne maatregelen gereed, om het Heerenhuis voor 't vervolg onschadelijk te maken. Veel erger nog dan in Nederland de Eerste Kamer staat in Pruisen het Heerenhuis het nemen van sommige vrijzinnige maatregelen in den weg. Het is tijd, dat zulke instellingen wor den opgeruimd, nu de leer, waar zij op steunden: dat zij, die het meest bezitten, het meeste prijs stellen op 't behoud van land, gevallen is. Nadat sedert langen tijd te Berlijn gewezen is op de slechte rioleering, de kelderwoningen en andere zaken, die in strijd zijn met de gezondheidsleer, zonder Engeland. Het Japansche gezantschap geeft zich meer af met wetenschappelijke dan met staatkundige zaken. Het trekt onop houdelijk heen en weer om alles wat op het gebied van handel, nijverheid en zeevaart belangrijk is, te zien en te bestudeeren. Het aantal vonnissen tegen ouders, die hun ne kinderen niet naar school zenden, is te genwoordig in Londen vrij aanzienlijk. De straf is gewoonlijk geldboete of zeven dagen gevangenis. Azië. De Khan van Khiwa, die eenige Russen heeft gevangen gezet, heeft aan het Russisch gouvernement geweigerd ze vrij te laten. Hij is dadelijk begonnen zich te ver sterken, zoodat een oorlog onvermijdelijk is. Rusland schijnt zich tot taak te hebben ge steld de naburige Aziatische volken uit hun geestelijken sluimer te wekken. Jammer, dat het geene betere middelen aanwendt, dan het kanon. Kerk- en Schoolnieuws. INGEZONDEN. ADVERTENTIÊN. Mevr. Croockewit—van der Hoop wagens, in plaats van door heet water ver warmde stoven, ijzeren toestellen gebruikt worden, die men door middel van geperste turven zal verhitten. Deze turven, die ge middeld een 10-tal uren warmte geven, vol doen beter aan de eischen. Door het ver spreiden van een meer gelijkmatige warmte zal het reizend publiek in den winter zeer gebaat worden. Zondag heeft in de Lombardstraat te 's Gravenhage weder eene vergadering van de Internationale plaats gehad, die weinig publiek lokte, ofschoon de toegangsprijs slechts op vijf centen was gesteld en het slechte weder alleen reeds er toegeleid moest hebben om vijl centen te betalen voor eene zaal, waar men tegen regen en wind beschut was. Men kreeg dan de welsprekendheid van van der Hout op den koop toe. Deze was de voornaamste spreker. Hij uitte zijne denkbeelden over eenige gebeurtenissen van den dag. Discussie had er niet plaats over zijne denkbeelden, waaronder ook voorkwam, dat de Internationale in den Haag zoo wei nig opgang maakte, omdat zoo velen door Prins Frederik en andere rijke personen wer den ondersteund. Het schoonste moment van de vergadering was, toen tegen het einde een werkman op merkte, dat hij nu vernomen had dat hij het arm had, iets wat hij zeer goed wist en dage lijks ondervond, maar dat men hem het mid del niet had aan de hand gedaan om rijker te worden. De burger Hoeks antwoordde dat men zamen gekomen was om propoganda te maken. Of de werkman nu iets wijzer was gewor den, mag betwijfeld worden. (Arnh. Ct.) Op de groote houtveilingen, die in onze provincie gehouden worden, is de prijs van het hout zeer duur; vooral is de prijs hoog van goede eikenboomen. Ook de wil- genboomen vinden gereede koopers. De hooge prijzen van het hout schrijft men voor het grootste deel toe aan de duurte van de brandstoffen. Dr. Hugo Sassen te Maastricht zendt ons een exemplaar van het door hem aan de leden der Eerste en Tweede Kamer gerichte adres, waarbij de bekende zaak van den heer Mr. W. Sassen te Curasao nader wordt uit eengezet en op enkele onnauwkeurigheden van het regeeringsverslag omtrent de zaak van dien heer wordt gewezen. Plaatsgebrek maakt het ons onmogelijk aan liet verlangen van den heer H. S. te voldoen en zijn adres in ons blad op te nemen. Wij zullen ons echter verheugen, wanneer zijne pogingen een nader onderzoek zullen uitlokken van eene zaak, waarover nog zooveel duisters verspreid ligt, en die gevaar loopt in den doofpot gestopt te worden, niettegenstaande de herhaalde aanzoeken om behoorlijk on derzoek, die uit Curasao bij voortduring aan de Vertegenwoordiging en zelfs rechtstrêeks aan Z. M. den Koning worden gericht. Naar wij met genoegen vernemen, is de doorgraving van het duin en het strand onder Velzen, voor zoover die tot afwatering vereischt wordt, Donderdag 11. voltooid, en is Vrijdag nacht ten 3 ure voor het eerst IJwater in de Noordzee afgestroomd. (A.C.) In het pokken-hospitaal te Hanover stierven gedurende de epidemie van 1871/2 van ingeënten 1 van de 20.3van onin- geënten 1 van de 3.1 aangetasten. Te Bremen, waar de epidemie van 1 jan. tot 18 Nov. 1871 in lichte graad heerschte, behoorden tot de overledenen bijna 3/4 onin- geënte kinderen. Belangrijk zijn ook de cijfers, het Lon- densche pokkenhospitaal betreffende, van de aldaar dienstdoende geneesheeren afkom stig. In 1870 werden opgenomen 1285 aan getasten; daarvan waren ingeënt 74,9 pCt., oningeënt 25 pCt. Van de eersten stierven 7,9 pCt.; van de laatsten 38,5 pCt. De sterfte in het hospitaal was in de jaren 1864,1865, 1866,1867 en 1868, als volgt: bij ingeën ten 8,7; 7,4; 7,3; 8,29 en 6 pCt.; bij on- ïngeënten 3638; 35,7; 36,8 en 34 pCt. Deze gegevens, welke wij aan een stuk van Mr. Godefroi in de N. R. Ct. ontleenen, zijn dubbel belangrijk nu de wet op de be smettelijke ziekten weldra door de Eerste Kamer in behandeling zal worden genomen. De Gemeenteraad van Utrecht heeft besloten de kermis voorloopig niet af te schaffen, ook om de kermis niet tot eene week te beperken. De ontvangsten van de Nederl. Cen traal Spoorweg-Maatschappij gedurende de maand Oct. jl. bedroegen f 43,983,92 tegen f 45,423,89 in die maand van 1871. Van lo Januari tot uit. October 1872 bedroeg de ontvangst f 468,103,61 of f23,460,72 meer dan in 1871. dat door de overheid doortastende maatre gelen zijn genomen, is in die stad, overeen komstig de voorspellingen van {deskundigen, de typhus begonnen verwoestingen aan te richten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Vreeland G. Docdes Jz. te Bïezelinge te Makkum F. C. Wieder te Bunschoten. Aangenomen naar Eemnes-Buiten J. T. F. H. Lautz te Zuid-Beierland. Bedankt: voor Gramsbcrgen door E. F. H. Wolf te Utrecht; voor Vlaardingen door J. J. A. Ploos van Amstel te Hilversum. In de te Utrecht gehouden tweede vergadering van den Nederlandsclien Protestantenbond is het nieuwe con cept -reglement na op enkele punten geamendeerd tc zijn, met algemeene stemmen aangenomen. Het eerste artikel van het nieuwe reglement luidt nu aldus„De Nederlandsche Protestantenbond is eene ver- eeniging van allen, die willen samenwerken om de wijs ontwikkeling van het godsdienstig leven te bevorderen, zoowel binnen den kring der Kerkgenootschappen als op ieder ander gebied." Het Hoofdbestuur bestaat op dit oogenblik uit de na volgende heeren: Mr. W. A. Bergsma, Voorzitter, prof. Buys Ballet, Vice-Voorzitter, Dr. A. G. Van Hamel, Secre taris, Ds. W. de Meijier, Penningmeester, Ds. S. A. Carpentier Alting en den Heer W. J. van Gorkom. (N. v. d. D.) Onder het rectoraat van prof. Halbcrtsma zijn van 26 Maart aan de Hoogcschool te Utrecht ingeschreven: 51 studenten in de godgeleerdheid, 33 in de geneeskunde, 23 in de rechten, 13 in de wis- en natuurkunde, 12 in de letteren; in het geheel 132 studenten. Onder deze zijn 40, die zich hebben laten inschrijven om examen te doen en wel: 11 studenten in de godgeleerdheid, 12 in de geneeskunde. 7 in de rechten, 5 in de wis- en natuur kunde, 5 in de letteren. Het besluit van den Gemeenteraad van Harmeien, om de jaarwedde van den te benoemen hoofdonderwijzer van f900 op f 800 te verminderen, is door Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht niet goedgekeurd. Bevorderd: te Utrecht tot doctor in de geneeskunde: na verdediging van een acad. proefsclir.: „eene bijdrage tot de pathogenie der endoarteritis clironica," de Heer W. K. M. Göthe, geb. te Stad aan 't Haringvliet. Mijnheer de Redacteur 1 Is de Chr. Ger. Gemeente alhier niet in do gelegenheid Zondag e.k. in hun eigen kerkgebouw te vergaderen, ter oorzake van eenige aantebrengen verbeteringén in dat gebouwde Gemeente behoeft echter daar om op dien dag de prediking niet te ontbe ren, aangezien het Kerk bestuur der Luther- sche Gemeente, met hun Eerwaarden Predi kant homogeen, hun kerkgebouw voor die Gemeente hebben afgestaan, ten einde des namiddags te 2 en des avonds te 6 ure hare godsdienstoefening te houden. Namens den Kerheraad Ds. BRUININKS. te Amersfoort, verlangt tegen 1 Februari 1873 eene boven de 25 jaren oud.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 3