BINNENLAND. titel boven afschreven. Men raadt dus Murk aan om zijn geluk in Minnesota te gaan beproeven, en men wil hem daarin niet raad en daad bijstaan, zoo dachten wij. Nu, wij kouden daar vrede meê hebben, zoo wij maar de zekerheid erlangden, dat hij daar niet uit den regen in den drop zal geraken, en die zekerheid, hoopten wij zou in het genoemde blad gegeven worden. Tot nog toe evenwel zijn wij in die hoop eenigzins teleurgesteld, hoewel wij nog geen recht tot veel klagen hebben, daar nog slechts het eerste nummer voor ons ligt. Ons heeft evenwel dat nummer den indruk gegeven alsof men niet zoozeer de belangen van onze proletariërs op het oog had, als wel dien van zekere Amerikaansche spoorweg maatschappijen, die, in Minnesota in het bezit van uitgestrekte gronden zijnde, na tuurlijk niets liever zouden zien dan dat die gronden zoo spoedig mogelijk bewoond wer den, en die ze dus in haar eigen welbegrepen belang gaarne als het ware voor een appel en een ei zouden willen verkoopen. Maar nog blijft het zeer mogelijk, dit willen we gaarne toegeven, dat het belang dier maat schappijen tevens dat van onze mindere standen is. Daartoe moet ons evenwel blij ken dat Minnesota aan Nederlandsche land verhuizers goede vooruitzichten aanbiedt, om nog niet eens, zooals het blad doet, te spreken van de beste" vooruitzichten. Konden wij alles gelooven, wat ons daar omtrent verteld wordt, ja, dan zouden wij moeten erkennen, dat Minnesota voor onze landverhuizers het beloofde land isover vloeiende van melk en honig. Maar de re dacteur lioude ons ten goede, dat wij ons niet zoo onverdeeld kunnen vermeien in zijn roos kleurig tafereel, zoolang ons zijn autoriteit niet beter gebleken ishij zal ons dat niet euvel kunnen duiden, daar hij zelf erkent al het fraais, dat hij van Minnesota vertelt slechts van hooren zeggen te hebben. Ook wij kennen personen, die, toegerust met grondige landbouwkennis en een matig vermogen, dus onder de allergunstigste om standigheden, hun geluk in Minnesota be proefd hebben, hun ondervinding was niet zoo bevredigend. Niet een paar jaar, zooals het Maandblad zegt, maar minstens tien ja ren van rustelooze inspanning zouden vol gens onze berichtgevers noodig zijn om het in Minnesota tot een zekeren graad van welstand te brengen; en in dien tijd zou men zich ontberingen moeten getroosten, die slechts een ijzersterk gestel kan dragen. Wij geven aan Pr. van Schevichaven vol komen liet recht om zijn ooggetuigen even goed te gelooven als wij de onzenmaar wij blijven onvoldaan, zoolang niet die oogge tuigen zeiven hun ondervindingen in bizon- derheden meêdeelen. Intusschen kan de bespreking der zaak geen kwaad, en wij schenken onze volle sym pathie aan het plan om vereenigingen op te richten, die aan de zaak der landverhuizing hare krachten zullen wijden. Een paar punten zouden wij zulke veree nigingen in bedenking willen geven. 1°. Om in het oog te houden, dat met hooge loonen duurte van levensmiddelen noodzakelijk gepaard moet gaan, en dus niet aan onze arbeidende klasse een land als een Eldorado voor te stellen enkel op grond dat de loonen er hoog zijn. 2°. Moeten zij er op drukken, dat niet al leen niet de wil om te werken bij een land verhuizer mag'ontbreken; maar dat hij ook moet kunnen werken, zal hij in den «strijd om te leven" niet bezwijken, in welk land ter wereld ook. Baliekluivers en zooge naamde losse werklieden doen nergens veel opgeld, maar vooral niet in een zich nog vormende maatschappij. En 3°. zouden wij de vereenigingen tot bevordering der landverhuizingwie het uitsluitend te doen is om te werken in het belang van onze armere klassen, in overwe ging willen geven, of het niet mogelijk zou zijn voor landverhuizers, wie het in het nieuwe vaderland slechter mocht gaan dan in het oude, binnen een bepaalden termijn ook den terugtocht gemakkelijk te maken. Daarmee zou o. i. in vele gevallen een grooter weldaad bewezen worden dan met een tegemoetkoming in de kosten van da heênreis. KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfoort, Gelet op het koninklijk besluit van den 17. October 1820 Staatsblno. 22); Brengt ter kennis van de ingezetenen de zer gemeente, dat tot het uitgeven van de Patentbladen aan hen die in het jongst- verloopen kwartaal van het dienstjaar 1872/1873 deswege aangifte hebben gedaan, ten raadhuize zal worden zitting gehouden op Maandag, den 18. November aanst., van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, en dat de niet-afgehaalde patentbladen dooi den deurwaarder van 'srijk3 belastingen zullen worden bezorgd, tegen betaling van tien cents. Amersfoort, den 9. November 1872. De Burgemeester voornoemd A, G. WIJERS. AMERSFOORT, 15 NOVEMBER. Z. M. heeft bij besluit van 8 November 1872 no. 12 benoemd tot burgemeester der gemeente Soest Jhr. F. W. H. P. J. Martini van Geffen. De onlangs benoemde Commissaris van Politie, de Heer F. de Klopper Jr. heeft Woensdag 13 dezer ter openbare terechtzit ting van de Arrondissements-Rechtbank te Amersfoort de bij de wet gevorderde eeden (ambtseed en zuiveringseed) afgelegd. Bij Koninklijk Besluit van 10 November 1872 no. 17 is bij het korps ingenieurs en sappeurs benoemd tot Luitenant-Kolonel de Majoor J. P. Holtschue, voorheen alhier in garnizoen, thans chef van het bureau «materieel der genie" bij het Departement van Oorlog. Door de Kiesvereeniging Amersfoort is in hare vergadering van Donderdag 14 dezer tot Candidaat Voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad geproclameerd de Heer Mr. F. H. Persijn met 15 stemmen tegen 6 op Mr. J. van der Leeuw. Het gros bestond uit de Heereu Mr. F. H. van Persijn, Mr. J. van der Leeuw en A. J. Bos. De Kiesvereeniging Eendracht heeft in O O hare bijeenkomst van Maandag 11 Novem ber jl. een gros opgemaakt, bestaande uit de Heeren Mr. F. H. van Persijn en Mr. J. van der Leeuw, waaruit Zaterdag 16 dezer des avonds ten 61/2 ure, in Amicitia, een Candi daat zal worden gekozen. In no. 41 van dit Weekblad vermelden wij de redding van een kind van Pauw Kraan uit de Beek achter buitenplaats Bee- kestein te Amersfoort door een ons toen nog onbekend persoon. Het bleek ons daarna, dat deze menschlievende persoon was de tuinman op die buitenplaats, Brand van der Kruyfif, en dat het Departement van 't Nut van 't Algemeen zijne verdienstelijke daad heeft weten te waardeeren door hem twee bloemvazen met gemaakte bloemen onder stolp ten geschenke te geven, daarbij een vleiend schrijven voegende. De uitgever van dit Weekblad, A. M. Slothouwer, heeft weder de uitgave op zich genomen van den Amersfoortschen Almanak, voor het jaar 1873, geredigeerd door den heer J. C. Leinweber, Griffier der gemeente- Secretarie van Amersfoort. Overbodig ach ten wij het over de doelmatigheid van dezen almanak uitteweiden, want het feit dat de nieuwe jaargang reeds de drie en twintigste is, levert op zichzelf voldoend bewijs van de waarde welke de gebruikers er aan hechten. Geenszins twijfelen wij dan ook of de tans rondgaande inteekenlijst, die tot leiddraad strekt voor de grootte der oplage, zal op nieuw aantoonen dat de Almanak ditmaal niet minder aftrek vindt dan in de laatst verloopen jaren. Men schrijft uit Bussum aan het Hbld Naar wij vernemen, is de vrees vooreene aanmerkelijke vertraging in den aanleg van den Oosterspoorweg thans voorgoed gewe ken. Het geschil toch tusschen de Maat schappij en den heer Rijnders, eigenaar eener zanderij alhier, wegens het leggen eener brug over de zanderijsloot, is eindelijk tusschen partijen geschikt in dezen zin, dat de direc tie die brug niet behoeft te leggen, maar eenvoudig met een dam volstaan kan. De zanderij is hiermede wel voorgoed opge heven, tenzij de eigenaren van nog niet af- gezande gronden gelegenheid geven op an dere wijze een uitweg te maken, maar voor het algemeen belang is gewonnen, dat de werkzaamheden aan de spoorwegbaan weder met kracht kunnen worden voortgezet, en de grond der heide tusschen hier en Hilver sum, onbelemmerd naar de lage gronden en de onder water staande Naardermeer kan worden aangevoerd. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag, den 19 November 1872, des namiddags ten één ure. Punten van behandeling: 1. Voorstel van Burg. en Weth. tot ver koop van het huis de Lieve Vrouwe Capel aan de Wed. R. van Esveld, met ontwerp besluit. 2. Tweede aanvullings-kohier van den hoofdelijken omslag over 1872. 3. Voorstel van Burg, en Weth. tot be noeming van eene commissie voor het on derzoek welke middelen in aanmerking kun nen komen tot vermeerdering d. inkomsten. 4. Benoeming van leden van het stem bureau voor de verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad. BURGERLIJKE STAXD AMERSFOORT. Bevallen 5 Nov. Albarta Bliekcndaal, geb. van Duist, z. 8. Wilhelmina Heere, geb. van der Liuden, d. Su sanna van Eist, d. 9. Maria Kok, geb. van der Veen, d. Catharina van Ruiteubeek, geb. van Roodestein, z. 10. Gijsberta Agatha Thien, geb. van Wageningen, d. Louisa Maria Leinweber, geb. Craanen, z. 11. Johanna de Wit, geb. van de Vlasakker, d. Maria Elisabeth Smul ders, geb. Stork, z. Cornelia Vastcnburg, geb. van Kooten, z. Ondertrouwd 6 Nov. Gcrhardus van üavelaar Cnopius en Sophia Geertruijda Catharina "Willemiua Sara Scheltns. 7. Gerrit Blok en Geertruida van Zwol. Willem Blom en Adriana Bouwmeester. - Willem Kaas en Anna van den Eng. Gehuwd 13 Nov. Andries Frederik Sweijer en Alijda Schuurmau. Gerard van Nieenburg en Johanna Maria Beerendonk. Overleden 8 Nov. Willcmina van Beek, 4 jr. 9. Antonie Johannes Bauer, 20 md. 10. Herinina Johanna Fijncnberg, 2 jr. 10 md. Catrina Maria de Wilde, 18 md. MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe 11,50 a 13,75. Rogge a/7,50 a 7,90. Boekweit ƒ8,— a. f 8,50. Aard appelen 1.80 a 2,OU. Boter 1,20 a 1,30 per kilogr. Eijeren 5 cent per stuk. STATEN-GENERAAL. In de op Maandag door de Eerste Kamer der Staten-Generaal gehouden zitting is de discussie over de Oost-Indische begrooting vastgesteld op a. s. Woensdag ten elf ure. Het ontwerp tot het verleenen van pensioen aan de dochters van Thorbecke is aangeno men met algemeene stemmen, op één na (de heer Messchert van Vollenhovendie de politieke richting van Thorbecke steeds be streden heeft en dus verklaarde het motief der wet niet te kunnen beamen). Al de an dere wetsontwerpen zijn aangenomen, o. a. dat tot onteigening ten behoeve van een spoorweg van Amersfoort naar Zutfen. In de zitting van Woensdag zijn de ver schillende hoofdstukken der Indische be grooting met algemeene stemmen aange nomen. Donderdag werd het wetsontwerp tot voorziening tegen besmettelijke ziekten behandeld, en Vrijdag is de Indische tarief- wet aan de orde. Naar men verneemt wordt H. M. de Ko ningin, den 21 of 22sten dezer maand, uit Engeland te 's Gravenhage terug verwacht. Op nieuw loopt het gerucht dat deze reis in verband zou staan met een huwelijk van den Prins van Oranje met Prinses Beatrix, jongste dochter van Koningin Victoria. Wat hiervan waar is, zal de toekomst leeren; voor als nog meenen wij te mogen zeggen dat een huwe lijk van den Prins zeer gewenscht is.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1872 | | pagina 2