tot stand komen. De Redactie hoopt, dat haar Weekblad binnen kort in Amersfoort zulk een orgaan zal zijn geworden. En zij mag dit zelfs verwachten, nu zij gedurende een jaar heeft getoond-op een onafhankelijk standpunt to staan en met overtuiging de belangen der liberale richting te verdédigen; vooral nu zij grooter medewerking heeft ge vonden, dan zij hij den aanvang harer werk zaamheid had durven hopen. Moge het jaar 1,873 veel goeds tot stand zien komen, veel wat minder goed is zien afschaffenDaartoe naar hare krachten mede te werken, en daarbij dezelfde onder steuning te vinden als zij tot heden genoot, maar zoo hét kan, nog meer en krachtiger medewerking, is de nieuwjaarswensch van DE REDACTIE. ■DE AMERSF00RT3CHE BOUWMAATSCHAPPIJ. Omstreeks vijf jaren geleden werd alhier opgericht eene maatschappij ten doel heb bende, zooals dit in de acte van vennootschap staat uitgedrukt, het aanbouwen van wonin gen van den gegoeden stand, ten einde die te verkoopen of te verhuren Door die maatschappij zij drie, inderdaad fraaie, woonhuizen aangebouwd, aan den Soesterstraatweg nabij het Station van den Centraalspoprweg alhier. Deze huizen heb ben allen terstond huurders gevonden en, met uitzondering van één der gebouwen hetwelk, ook ten gevolge van bizondere om standigheden, gedurende een jaar onbewoond is gebleven, zijn deze huizen op vrij voordee- lige voorwaarden voortdurend verhuurd ge bleven. Ofschoon de Maatschappij ook in het be zit was gekomen van een vrij uitgestrekt bouwterrein naast den aanbouw gelegen, konden, terwijl herbaalde pogingen tot ver koop der drie huizen vruchteloos waren geene meerdere woonhuizen of villa's, over eenkomstig liet doel der maatschappij, wor den aangebouwd. Het maatschappelijk ka pitaal was niet volteekend en zelfs moest eene niet onbeduidende geldleening worden aangegaan om de kosten van oprichting der nu bestaande gebouwen te kunnen voldoen. Zou de maatschappij nu aan haar doel blij ven beantwoorden, dan was er geen ander middel om daartoe te geraken dan om gel den onder hypothecair verband op de bezit tingen der vereeniging op te nemen, doch, daar bij het aangaan der geldleening was bepaald, dat geen verband op de woonhuizen der maatschappij mocht worden gelegd vóór dat die leening was afgelost, zouden niet licht nieuwe geldgevers worden gevonden. Onder deze omstandigheden zou men méenen dat een voorstel gedaan door iemand, die in den loop van het mi ingetreden jaar zich alhier denkt te vestigen, metgrooten bijval zou worden ontvangen. Dit voorstel immers hield in dat door de.maatschappij op een gedeelte van het nog onbebouwde ter rein een huis of villa met stalling, waarvan eenige gewenschte afmetingen werden op gegeven, zou worden daargesteld, onder aan bod om, voor alle de kosteu van aanbouw enz., de benoodigde gelden aan de maat schappij te verstrekken, tegen eene rente van 5 terwijl men als onderpand alléén verlangde de daar te stellen gebouwen met den daartoe gebruikten grond. De vbrstel- ler verklaarde verder het gebouwd 2 willen huren voor den tijd van drie jam en, als huurprijs te betalen, eene som gtjkstaande met 8 °/0 van het gefourneerde Ipitaal. Nadat, eenige weken geled», in eene vergadering van aandeelhouder, was be slist, op eene aanvrage om he nog onbe bouwde terrein aan te koopen, at men dien grond niet zoude verkoopen, w.'d nu eenige dagen geleden eene nieuwe vtgadering be legd ter behandeling van ét voormeld voorstel. In die vergadering begonüe Voorzitter met de mededeelingdat de goote meerder heid van het bestuur het vorstel nadeelig achtte voor de maatschappij,ook om eenige der gestelde voorwaarden, eii toen nu door den Secre fcaris, die verklaard met zijne me debestuurders op de hoofd/i-k in gevoelen te verschillen, werd te keuen gegeven dat de voorstellen wel toteenig wijzigingen der voorwaarden zoude geuege.' zijn, werd niet alleen niet tot nadere ondehandelingen be sloten, maar een voorstel ran den heer W. met groote meerderheid fngenomen, welk voorstel luidde: »dat de vegadering besluite, dat de maatschappij geert woonhuizen zal bouwen, met geld door pekornstige huur ders op hypotheek te vp strekken." Dat verscheidene persflien, die zich met dat voorstel hadden vertenigd, zooals later bleek, de strekking daarran niet hadden be grepen, was niet te-verwnideren het scheen genoegzaam te zijn dat,; door de aanneming der, volgens steller dez®s, nu eenig mogelij- keu weg om met bouwen voort te gaau, was afgesneden. Al wilde men aannemen, dat er wellicht een of meerohreii geweest zijn die, den persoon, welkeJut geld tot bouwen wil de verstrekken, ruiider genegen zijn, zoo kan toch moeielijk 3en aannemelijke grond voor de meerderheid der vergadering, om het voorstel van denheer M. te ondersteunen, worden gevonden, fooral niet met het oog op de meerdere vraig naar woonhuizen voor den gegoeden stant die nu reeds bestaat en die stellig, wannqq- de Oosterspoorweg in exploitable is gebracht, nog zeer zal toe nemen. Wellicht dat pirsonen, heter dan steller dezes met Amersfoortsehc toestanden be kend, eene voldoende oplossing van de oor zaak van den uitslag der laatst gehouden vergadering der bouwmaatschappij zal kun nen geven. "kennisgeving. Do Burgemeester en Wethouders van Amersfoort Gezien de wetten van den 19. Augustus 1861 (Staatsbl. no. 72) en van den 1. Mei 1863 (Staatsbl. no. 44) betrek kelijk de nationale militie' benevens het koninklijk besluit van den 17. December 1831 (Staatsbl. no. 127) Doen te weten, dat op Woensdag den 8sten, Zaterdag den lldcn en "Woensdag den (5den Januari 1873, telkens van 's voormiddags 10 toü 1 inr des namiddags, ten raadhuize der gemeente de inschrijving voor de nationale militie zal plaats hebben van jongeliigen, die in den loop van het jaar 1854 geboren en alzoo in 1874 aan de loting onderworpen zijn. En brengen hierbij de navolgende wets-artikelen in herin nering Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den lsten Januari van het jaar hun negentiende jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt keboudenlo. hijwiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overle den, wiens voogd ingezetci is volgens de wet van den 28, Juli 1850 (Staatsblad no. H); 2o. hij, die, geen ouders o voogd hebbende, gedurendi de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermeld tijdstip voorafgaande, ach- tien maanden in Nederland verblijf hield3o. hijvt wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zij oogd geen ingezetenmits hij binnen het Rijk verblij houde. Voor ingezetenen wordt niet gehouden de vreemdeling, befyoorende tot eencn Staat, waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien van de dienstplichtigheid het beginsel van wederkee- righcid is aangenomen. Art. 16. De inschrijving geschiedt: lo. van een onge huwde in de gemeente waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont2o. van een gehuwde en van een weduwenaar in de gemeente waar hij woont; 3o. van hem die -geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente, waar hij woont; 4o. van den buiten 's lands wonentien zoon van een Neder lander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waai* zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Art. 17. Voor de militie wordt niet ingeschreven: lo. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een inge zeten, die geeu Nederlander is2o. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten3o. de zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in Js rijks overzeeschc bezit tingen of koloniën woont. Art. 18. Elk die volgens art. 15 behoort te worden in geschreven, is verplicht zich daartoe bij Burgemeester en "Wethouders aantegeven tusschen den lsten en 3lsten Jan. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn ya^~ der, of, is deze overleden, zijne moeder, of zijn beiden over leden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Art. 20. Hij,die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste, ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aantegeven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente waar de inschrijving volgens art. 16 moet geschieden. Verzuim van aangifte ter insehrijving wordt gestraft met eene boete van f 10 tot f 100 en subsidiaire gevangenisstraf van ten hoogste tien maanden. Bij de aangifte van hen, die elders geboren zijn, wordt de overlegging van eene geboorte-acte gevorderd, tot wier kos- telooze verkrijging men zich ter Secretarie dezer gemeente kan vervoegen eenige dagen vóór de aangifte. Amersfoort, den 30. December 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTÜS. A. G. W1JERS. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Amers foort Gelet op art. 265 der gemeentewet, Doeu te weten, dat het 3de aanvullings- kohier der plaatselijke directe belasting (Hoofdelijke omslag) over het dienstjaar 1872 door den Raad is vastgesteld en ge durende acht dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen 'svoormiddags van 10 tot 1 ure des namiddags, op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing zal liggen Amersfoort, den 2. Januari 1873. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, De SecretarisDe Burgemeester W. L. SCHELTÜS. A. G. WIJERS. AMERSFOORT, 3 JANUARI. De Heer H. Holtzschue, geagreëerde aan het Postkantoor alhier, is tijdelijk belast met de waarneming van het Rijks-Telegraaf- lcantoor te Noordwijk, hetwelk met ingang van 1 dezer met beperkten dagdienst is ge opend. Den 27en December 11. is na aanbesteding de leverantie van granen ten dienste dergar- nizoensbakkerij te Amersfoort, behoudens nadere goedkeuring van den Minister van o O Oorlog, gegund aan A. Mei te Utrecht, roode of Rijntarwe a f 11,67 per hectoliter; aan P. Hoogwiukel te Gorinchem, Zeeuwsche of witte tarwe a f 11,28 per hectoliter, en aan H. Gerritsen te Amersfoort, inlandsche of Pruissische rogge a f 6,89 per hectoliter. Ter zitting van de Arr. Rechtbank te Amersfoort van Donderdag 2 dezar toonde een talrijk opgekomen publiek zijne belang stelling in de navolgende zaak. Op de bank door dc klei po kolonie een onheilspellend gefluister. Het rechteroog ran den komman den!, schoon van mirakuleuzcn oorsprong, scheen op alle aanscliouwers een pijnlijken indruk tc maken. Het had een kouden, har den starendon en onbavmhartigen blik. Meer dan dit nog; het scheen de gave te bezitten om door alles heen te zien, en de onvoltooide gedachten tc raden van hen, die het aanzag. De soldaten van het garnizoen gehoorzaam- den meer aan het oog, dan aan de stem van hunnen bevelhebber; zij beantwoorden zijn blik, en niet zijne vragen. De bedienden voelden zich benauwd door het altijd oplet tende, onvermoeide oog dat hen overal scheen te vervolgen. Do kin 'eren van do Presidio- school verknoeiden al hun schriften onder dit beangstigend toezicht, en dearmePaqui- ta, andors do beste leerling, bracht niets te recht van haar dikwijls geprezen krulletters, als de kom ra an dan! naast baarstond. Binnen korten tijd hadden wantrouwen, vreesach tigheid en ongerustheid in geheel San Carlos de plaats ingenomen van kalm te en tcvieden- heid. Waar de komraandant zijn rechteroog liet rusten, scheen tegelijk een schaduw te vallen. Salvatierra zelf kon zich niet geheel ont- :eligcn invloed van het oor het mirakel ten deel end met de uitwerking- had, zag hij in hun ge- voGr allerlei zaken, in het oor had volgelingen hegonn trekken aan den al geschenk, dat hem d was gevallen. Ou bel die het op anderen jaagd cn onrustig j jedrag slechts bewijzen die de booze Peleg hem uisterd. Zijn trouwste 2n in zijne tegenwoor digheid te blozen eu te stamelen of wartaal te spreken. Op zijn vriendelijkste vragen volgde een stroom van verrassende bekente nissen, onverwachte zelfbeschuldigingen en onnoodige verontschuldigingen. Zelfs de kinderen, die hij het meest lief had, zelfs ziju geliefkoosde Paquita, schenen zich in zijn tegenwoordigheid van verborgen zon den bewust te zijn. In het begin bleef de kommandantniettegenstaande dit alles vriendelijk, hartelijk en welwillend als altijd. Langzamerhand echter wérd zijn stem even hard en streng als zijn blik, en toen het jaar wederom ten einde spoedde, had zich de kommandant naar zijn oog, niet het oog naar den kommandant geschikt. Wordt vervolgd

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 2