BINNENLAND. rigt worden, welke de godsdienst zouden kunnen storen, maar dat in het algemeen geen openbare arbeid zal mogen plaats hebben dan ingeval van noodzakelijkheid, als wanneer de plaatselijke regering daartoe schriftelijke toestemming zal geven. 2. Dat op deze dagen, met uitzondering van geringe eet waren, geene koopwaren hoegenaamd op markten, straten, of openbare plaatsen zullen mogen worden uitgestald of verkocht, en dat kooplieden en winkeliers hunne waren niet zullen mogen uitstallen noch met opene deuren verkoopen. 3. D».t gedurende den tijd voorde openbare godsdienst oefening bestemd, de deuren der herbergen en andere plaat sen, alwaar drank verkocht wordt, voor zoo verre dezelve binnen den besloten kring der gebouwen liggende zijn, zul len gesloten zijn, en dat ook gedurende dien zelfden tijd; geenerhande spelen, hetzij kolven, balslaan of dergelijke mogen plaats hebben. 4. Dat geene openbare vermakelijkheden, zooals schouw burgen, publieke danspartijen, concerten en harddraverijen, op de zondagen en algcmccnc feestdagen zullen gedoogd worden; zullende het aan de plaatselijke besturen w orden vrijgelaten, hieromtrent cene uitzondering toetcstaan, mits niet dan ng ligt yolkoiuen eindigen van alle godsdienstoe feningen. 5. Dat de plaatselijke policie zorg zal dragen, ten einde alle hinderlijke bewegingen en gerucht, in de nabijheid der gebouw en tot de openbare eeredienst bestemd, en in het al gemeen alles, wat derzelve zoude kunnen hinderlijk zijn, voortekomen of te doen ophouden. 6. Dat de overtredingen tegen de bepalingen van dit besluit, naar gelang van personen en omstandigheden, zul len gestraft w orden met eene boete van niet hooger dan vijf en twintig gulden, of met eene gevangenis van niet langer dan drie dagen voor de overtreders die huiten staat mogten zijn deze boete te betalen. 7. Dat, bij eene tweede overtreding, de boete of straf zal worden verdubbeld, en wijders alle te koop gelegde of uit gestalde goederen verbeurd verklaard en de herbergen of audere publieke plaatsen voor ééue maand gesloten zullen worden. En dat door deze algemeene verordeningen, alle daar mede niet overeenkomstige provinciale of plaatselijke re glementen en inrigtingen zullen worden gehouden voor vervallen. Lnstcn en bevelen dat deze in het Staalsblnd zal worden geïnfereerd, en dat een genoegzaam getal exemplaren ge drukt en aan de Staten in de onderscheidene provinciën of landschappen, ingevolge art. 86 der grondwet, ter uitvoe ring zal worden gezonden, met last om dezelve alom te doen publiceren en afHgeren, en ven de predikstoelen der onderscheidene Christelijke kerkgenootsch. te doen aflezen. Lasten en bevelen voorts dat Onze ministeriële departe menten en andere autoriteiten, justicieren en officieren, wien zulks aangaat, aan de naauw keurige uitvoering de hand zullen houden, zonder eenigc couniventie of dissi mulatie. Gegeven tc 's Gravcnhage, den lsten Maart dc9 jaars 1S15, het tweede van Onze regering. (geteekerd) WILLEM. Ter ordonnantie van Zijne Koninklijke Hoogheid, (geteekerd) A. 11. FALCK. Gedaan tc Amersfoort, den 8. Januari 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd Dc Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCIIELTUS. A. G. WIJERS. AMERSFOORT10 JANUARI. Z. M. heeft bij besluit van 3 dezer no. 4 Dr. J. Bosscha Jr., met ingang van 1 Febr. e.k. benoemd tot hoogleeraar aan de Poly technische school te Delft, en is hem hij be sluit van gelijke dagteekening no. 5 eervol ontslag verleend al inspecteur van liet mid delbaar onderwijs, met dankbetuiging voor dein die betrekking bewezen diensten. Voorts is bij Koninklijk bestuit van 3 Januari 1S73 no. 5 tot inspecteur van bet middelbaar onderwijs benoemd de hoogleer aar Dr. M. Salveida, met toekenning van eervol ontslag als inspecteur van bet lager onderwijs in de provincie Utrecht. De bóutzaagmolenaars J. en N. Wesseling nabij deze stad hebben onlangs aan een hun ner knechts, zekeren Ruitenberg, die door ouderdom en lichaamsgebreken niet meer in staat was zijne werkzaamheden behoorlijk te verrichten, een pensioen van drie galden per week toegekend als blijk van waardeering yó1 zijn veeljarigen trouwen dienst. *u Arr. Rechtbank alhier wees ter zitting dezer een voor den veehandel niet sche&nSTijk vonnis. De eischende partij, (]ie 'eekooper, bijgestaan door Procureur juich.' vroeg vernietiging eener koopover- door illst van drie koeien, ter waarde van komt ''A en verzocht bet bestaan van dat de "fact door getuigen te mogen bewijzen. Z. gedaagde, een landbouwer, bijgestaan gei' Procureur van der Leeuw ontkende den ofi'p en betwistte de toelaatbaarheid van r/Jt, getuigenbewijs, omdat bet onderwerp (V vordering f300 te boven ging, en de icte geen zaak van koophandel was. De Rechtbank achtte echter bet feit, dat de Ascher koopman was, genoegzaam tot bet iostaan eener zaak van koophandel, voor jelker bestaan bet geen vereischte is dat 1oowel bet obligo als de actie commercieel ij, zoodat bet ounoodig was te onderzoeken of gedaagde koopman was; mitsdien werd de eischer toegelaten tot het gevraagde getui genbewijs. Op de terechtzitting van 9 dezer werd uitspraak gedaan in de zaak van den Wet houder J. K. te Rijsenburg, die de vorige week bad terecht gestaan. De Rechtbank overwoog, dat door het op ambtseed opge maakt procesverbaal van den Burgemeester, ter zitting onder eede bevestigd, en door de overige getuigenissen versterkt, was bewe zen dat de bekl. J. K. in den namiddag van 22 November 1872 ten circa 4 uur op het kantoor van den Burgemeester v. W. was geweest, en dezen toen bij de borst bad ge grepen; dat de Burgemeester om hulp bad geroepen; dat het grijpen moedwillig was geschied; dat de beer v. W. als burgemeester op zijn kantoor tot 5 uur te spreken was, en alzoo was een magistraatspersoon in de uit oefening zijner functie; dat dus bet feit moest gequalificeerd worden als het moed willig toebrengen van slagen aan een magi straatspersoon in de uitoefening zijner func tie, en veroordeelde den beklaagde, onder aanneming van verzachtende omstandig heden, tot eene cellulaire gevangenisstraf van 1 maand en in de kosten. Woensdag avond ten 71/2 ure opende de Heer Ds. H. W. Kalff de eerste der aange kondigde lezingen over den Godsdienst in bet Kerkgebouw der Remonstrantsche Ge meente te dezer stede, welk gebouw bij die gelegenheid zeer goed bezet. was. De Heer Kalff had tot onderwerp »het Protestantis me", en begon aan te toonen boe veel goeds door den R. C. Godsdienst in de eerste eeu wen van het Christendom was bewerkt, doch boe met de ontwikkeling van den menscbe- lijken geest eigen onderzoek in plaats van bet geloof wat de Kerk leerde te voorschijn trad. Reeds eeuwen vóór bet optreden van Luther hadden vele vrome en geleerde man nen bun protest ingediend tegen leeringen en stelsels der Kerk, en alzoo vond Luther spoedig een grooten aanhang bij bet vrije Germaansche volk. Hij toonde verder aan, dat bet Protestantisme hand aan band voort ging met de ontwikkeling der wetenschap pen, niet ophield te protesteeren tegen lee ringen en stelsels, en iedereen bet recht gaf tot eigen onderzoek. Mochten de volgende lezingen evenzeer aan baar doel beantwoorden, dan kunnen wij onze stadgenooten bet bijwonen daarvan ten zeerste aanraden. Op nieuw vestigen wij de aandacht op de 2e volksvoordracht, welke op Zaterdag 11 Januari des avonds ten 8 uur in de groote zaal van de Buitensocieteit Amicitia zal ge houden worden door den Heer A. M. Kolle- wijn Nz. Moge een groote opkomst die voor dracht ten deel vallen. Van goed onderrichte zijde wordt ons medegedeeld dat het Zijne Majesteit onzen geëerbiedigden Koning beeft behaagd de statuten der Weerbaarheidsafdeeling Amers foort goedtekeuren, en tevens machtiging tot oprichting beeft verleend; dat dienten gevolge een definitief bestuur moest worden gekozen, waartoe, nadat daartoe aan alle leden mededeeling was gedaan, zijn benoemd de Heeren N. S. Blom als President, J. A. Scboterman als Penningmeester, en P. A. J. Blom als Secretaris, en als leden de Heeren G. J. Scboterman Sr., W. T. Wolvers en L. Kool. {De inzender van dit bericht voegt daaraan het navolgende toehetwelk de Redactie geheel voor zijne rekening laat Wij ïiopen deze Weerbaarheidsvereenigiug bier ter stede in bloei moge toenemen, en wel door deelneming daaraan als Weerbaar heidsleden, en door deelneming als Dona teurs, opdat niet langer van Amersfoort mag worden gezegd 50 jaren terug te zijn. De vereeniging Doreas te Amersfoort ont ving in 1872 aan jaarlijkscbe bijdragen, vrije giften, en contributien der werkende leden de som van f 400,32. Het was baar streven, die som op de beste wijze te besteden en zoo veel mogelijk in de baar voorkomende be hoeften te voorzien. Gedurende het geheele jaar beeft zij getracht den dringenden nood van enkelen te lenigen en in de behoeften van kraamvrouwen te gemoet te komen, terwijl zij eindelijk aan bet einde des jaars uitdeeling beeft gehouden van 254 mannen- en vrouwenhemden42 lakens30 dek ken, 55 paar kousen en 28 paar sokken. De opbrengst van de Nederl. Centraal Spoorweg Maatscb. was in de maand Decem ber jl. f'39,419,24, tegen 47,109,69 in die maand van 1871. In het jaar 1872 was de opbrengst f 545,952,83 of f 10,491,49 meer dan in 1871. Tussehen Eist en Rhenen is op den eer sten het lijk gevonden van een 20jarig jong man, die den avond te voren, door dronken schap zijn weg niet kunnende vervolgen, door zijn makkers onvoorzichtig genoeg op een hoop bladeren te slapen was gelegd. Uit Scberpenzeel schrijft men ons van 3 Januari jl.: Heden morgen overleed alhier in den ouderdom van ruim 100 jaren Grada Bos, weduwe van Willem Vonk. De over ledene die bij haren zoon inwoonde, genoot voortdurend eene goede gezondheid, en had tot korten tijd voor haar overlijden bet ge bruik van al bare geestvermogens. Tot bare tijdgenooten kan men rekenen de bekende T. H. de Vries, te Knijpe, in Friesland, die eerstdaags zijn 108n veijaar- dag viert. Met Nieuwjaar jl. schreef hij on derscheidene gelukwenscbingen, alles zon der bril. Voorts de Heer J. P., te Deventer, die dezer dagen voor de 101 maal zijn jaardag vierde. Hij is nog in bet bezit van al zijne geestvermogens en doet nog dagelijks wan delingen. Een weesjongen te Zeist, oud 12 jaar, heeft jl. Maandag, op den publieken weg, tegen over een R. K. jongen van ongeveer gelijken leeftijd, geschimpt op diens godsdienst, waarop hij van laatstgenoemde een stomp ontving; de eerste trok daarop een mes en bracht daarmede zijn jeugdigen tegenstander eene belangrijke wonde aan diens hand toe. De politie beeft den jongen godsdienstigen partijganger in hechtenis genomen. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eertvolgende zitting houden op Maandag 13 Januari e. k. ten Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tot 2 ure, terwijl belanghebbenden worden uitgenoodigd om hunne boekjes tot bet bijschrijven der Renten, hetzij in die Zitting, betzij vooraf ten huize van een der Commissarissen in te zenden. A. J. BOS, Secretaris. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. Bevallen: 31 Dec. Gerritjc Iloksbergen, gcb. Stik- voort, d. 1 Jan. Willemina Hilgcrs, gcb. van der Heij den, z. Johanna Apeldoorn, gcb. van Woudenberg, z. 2. Cornelia Gntenbeek, geb. de Groot, z. Cornelia van Cal "een, gcb. Sleeking, z. Petronella Woudenberg, geb. van Kooij, d. 3. Johanna Maria van Niecnburg, gcb. Becrendouk, d. 4. Alijda van der Dolder, gcb. Dieters, z. Barbara Meester, geb. Rijnsburger, z. 7. Maria Johanna Zijdveld, geb. van Otterloo, d. Aaltje Meijer, geb. van dc Coterlet, d. Ondertrouwd 2 Jan. Antonie Vcldhuijsen met Caro lina Jaeoba Stikvoort. Getrouwd 2 Jan. Johannes de Winter met Catrina de Wilde. Cliristiaau Nicolaas Frans Hendrik Janssen met Adriana van Wageningen. 8. Adam Krijgsman met Aagje Prins. Overleden 3 Jan. Pieter Grocnhart, 2 jr. 4. Anna Maria Hnbertina Philomena Hamers, 5 md. 5. Rijk Bakker, 66 jr., wedr. van Alijda van den Horst. - Evcrar- dus Gerardns Vlas. 1 jr.6. Eenleveul. kind van Hen drik van Dijkhuizen. Maria Brandscn, 9 md. 7. Jo hanna van Winterswijk, 6 md. Elisabeth Massa, 38 jr., wed. Johannes Putman. 8. Wllheliiiina Elizabeth But- sclaar, 16 dg. Door de Ned. Hoofdcommissie voor de wereldtentoonstelling* te Weenen, zijn be noemd tot leden der jury ter beoordeeling der kunstwerken voor genoemde tentoon stelling, de Heeren H. F. C. ten Kate D. Bles, J. W. Bilders en J. Stroebei, kunst schilders; J. H. Renneveld, graveur; F. Stracké, beeldhouwer, en prof. Gugel, archi tect. In de afgeloopen week is voor den Hoogen Raad een begin gemaakt met de be-

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 2