BUITENLAND. Erankrijk. Uit eene bevolkings-sta- tistiek, openbaar gemaakt door het Mi nisterie van Binnenlandsche Zaken, blijkt, dat Frankrijk door den afstand van den Elzas 1,597,000 inwoners heeft verloren. Duitschland. Over de verandering in het Pruissisehe ministerie wordt veel ge sproken, zonder dat men er het rechte van weet, zelfs na de verklaring van het mi nisterie zelf, dat de verandering eigenlijk geene verandering is, dat het ministerie zou voortgaan zich historisch te ontwik kelen, dat de Landdag maar op zijne da den moest wachten, en dat zijne maatre gelen zijn program zullen wezen. Nog nie mand heeft geklaagd dat deze woorden aan duidelijkheid lijden. De Regeering heeft ook in Hannover verscheidene bladen in beslag doen nemendie de pauselijke allocutie hadden overgedrukt, en bovendien aan de verschillende redactiën verboden ook latere redevoeringen van den paus over te nemenwanneer daarin op Duitschland wordt geschimpt. Een menigte bewoners van Bonn hebben geprotesteerd tegen 't adres van sympathie, onlangs door eenige ultramontanen, naar aanleiding der jongste allocutie, uit genoemde stad aan den paus gezonden. Te Berlijn is eene Afrikaan- sche maatschappij opgericht, met het doel ontdekkingsreizen te bevorderen. Peter man behoort tot hare leden. Italië. Opgewekt door den lof, die de paus in zijne jongste allocutie heeft toege zwaaid aan Judith, de verleidster en moor denares van Nebekadnezar's veldheer JIo- lofernes, moet eene twintigjarige schoone uit een der aanzienlijkste Romcinsche fa- niiliënhet voornemen hebben opgevat Victor Emanuël te dooden. Zij moet ech ter op last van haar vader in gezelschap van een priester Rome hebben verlaten. De gemeenteraad vau Rome heeft een crediet van een millioen gulden beschikbaar gesteld voor de uitdieping van het bed van den Tiber, ten einde daardoor het gevaar van overstroomingen te verminderen. Men hoopt uit het Tiberbed nog wel het een en ander op te halen, dat voor wetenschap of kunst belangrijk is. Engeland. De werkstaking in Wales krijgt een dreigender aanzien. In Ierland is in't laatste jaar vooruitgegaan. De land- bouw heeft zich meer ontwikkeld, de han del bloeiten voor alle artikelen worden hooge prijzen betaald. Het is in 't afge- loopen jaar veel rustiger geweest dan vroe ger, en er zijn veel minder misdaden ge pleegd. De belastbare waarde der eigendom men is sedert 1871 met een millioen gul den vermeerderd. Dublin gaat zoo vooruit, dat het noodzakelijk wordt er nieuwe ha venwerken, dokken enz. aan te leggen. Spanje. De president-minister Zorilla, heeft verklaard vast besloten te zijn het ont werp ter afschaffing van de slavernij op Cuba en Porte Rico door te zetten. De Regee ring heeft den gunstig bekenden generaal Moriones met volmacht bekleed om eindelijk voor goed een einde te maken aan de Carlis- tische bewegingen. Al het beschikbare geld zal worden aangewend tot het wapenen en mobiliseeren van vrijwilliger-corpsen. Japan. De Mikado heeft een parlement ingesteld van 600 leden, en tevens hef ver bod uitgevaardigd', dat zijne onderdanen staarten dragen. Hij wil hen op [zijn Euro- peesch gekapt zien. Dit is vermoedelijk eene beleefdheid aan de Europeesche dames, die in hare kleeding iets Japansch zoeken te brengen. kende »millioenenzaak" van-de Hjpll. IJzeren Spoorwegmaatschappij. Zij vordert van den Staat 6 niillioen wegens de vergunning tot aansluiting en doorsnijding liarer lijn door de Rijnspoorweg-maatschappij. De Staat biedt f 1000 aan. Door de Commissie, bestaande uit eenige vereerders, vrienden en leerlingen van den overledenen Prof. Kaiser, tot oprichting van een hem waardig gedenkteeken, is, naar het Dghl, verneemt, het volgend plan ont worpen. Indien de giften toereikend zijn, zal men in de pilaar, die zich in de vestibule der Leidsche sterrewacht bevindt en waarop het reusachtige werktuig voor sterrekundige waarnemingen rust, een nis maliën en hierin een marmeren borstbeeld van den grooten sterrekundige te plaatsen. De vervaardiging dezer buste zal hoogstwaarschijnlijk aan den bekwamen beeldhouwer, den heer Stracké, opgedragen worden. Bij het Gemeentebestuur te Amster dam bestaat het voornemen, om den schouw burg te verpachten. De pachter zou slechts tweemaal in de week Hollandsche voorstel lingen behoeven te geven en op de overige dagen het lokaal voor allerlei publieke ver makelijkheden kunnen gebruiken. Naar aanleiding hiervan leest men in enkele bla den het volgend adres: »De ondergeteekende, gewezen tooneel- dichter te Amsterdam, verblijfhoudende in het Vondelspark, 00; Vernomen hebbende, dat B. en W. het plan hebben opgevat, om den tempel zij ner Muze tot een kermistent in te richten; Verzoekt eerbiediglijkdat hem ver gund moge worden, voortaan met zijn rug naar het Leidsche plein te gaan zitten opdat hem dit grievend schouwspel be spaard worde." 't AVelk doende enz. Park, 7 Jan. '73. Joost van Vondel. Bij het station Breda schijntvol gens bericht in de Arnh. Ct., een persoon door verplaatsing der wissels het er twee malen op aangelegd te hebben den trein in de haven te doen terechtkomen. De politie bewaakt thans de lijn. Men koes tert vermoeden op een onlangs wegens dronkenschap ontslagen beambte der spoor wegmaatschappij. Aan de Asser Ct. wordt gemeld, dat er voor den onderwijzer Camstra ongeveer f 3000 is bijeengebrachtwaaronder vele giften uit Belgie. Den Sen Jan. jl. overleed te Nieuw- Loosdrecht de bekende letterkundige dr. J. C. Hacke van Mijnden 58 jaren oud. Maandag morgen omtrent 6 uren had een ontzettende gebeurtenis plaats in het huis van militaire detentie onder Oegst- geest, nabij Leiden. Een der gevangenen, naar men zegt Sluijmers genaamd, als kok dienst doende, werd door den bewaarder K. op eene overtreding betraptwaarvan hij, bewaarder, rapport aan den komman- dant der gevangenis moest maken. Daar K. weigerde aan het verzoek van den gevangene, om dat rapport niet te maken, te voldoen, bedreigde deze den bewaarder met een lang mes en verwondde hem in de zijde. Daarop snelde de bewaarder R. ter hulp, maar hij werd door den gevangene zoodanig in den onderbuik verwond, dat hij onmiddellijk op de plaats zelve het leven liet. De gevangene dreigde ieder die hem wilde naderen, op gelijke wijze te handelen. De kommandant, met de wacht toegesneld, som meerde hem zich over te geven. Hij weiger de zich levend in handen te stellen en trachtte zich 't leven ie benemen, door een messteek in den buik. De kommandant liet vuur geven en de gevangene viel, door vier kogels doorboord, dood ter aarde. De ontzetting en angst zijn natuurlijk groot. Men deelt aan de Schoonhovensche Ct. het volgende mede, in zake den moord te 's Hage Een schipper, te Vianen woonachtig, lag in het midden der vorige maand met zijn schuit te 's Hage. Op een avond, het was reeds laat, ontmoette hij, langs de Bocht van Guinea wandelende, twee mannen, die hem niet geheel onbekend zijn, waarvan hij de een tegen den ander hoort zeggen: wordt het jou niet te zwaar, wil ik het eens dra gen?" waarop de andere antwoordt: »neen, ik kan wel." De schipper denkt niet meer aan die twee, doch toen hij na verloop van een paar dagen te Vianen aankomt en daal de geschiedenis van den moord verneemt, herinnert hij zich, dat zijne ontmoeting te 's Hage juist in den zelfden nacht plaats had, waarin de moord was gepleegd. Hij gaf aan de bevoegde macht van zijn vermoeden ken nis en kon daarbij opgeven, dat de twee mannen, welke hij ontmoet had en die hij als schipper meende te kennen, zekere zandkoopman de Jong en diensknecht waren. Of dit een der draden geweest is, langs welke de justitie de Jong op het spoor is ge komen, kunnen wij niet zeggen, doch het is wel waarschijnlijk. Het D. v. Z. H. ver neemt, dat dit verhaal op onwaarheid berust. Men leest in de Arnh. Ct. Zoo als waarschijnlijk aan de meesten onzer lezers bekend zal zijn, zijn voor eenige weken eene oude mevrouw en haar meid in den Haag vermoord. Naar aanleiding van die daad is de waakzaamheid der politie ver dubbeld, wat ook eene voor de goede zeden gunstige zijde heeft of kan hebben. Zie hier wat dezer dagen plaats had. De heer X is afwezig, wat niet belet dat me vrouw toch bezoeken ontvangt, ook van heeren, althans van één heer, die, den tijd en andere dingen vergetende, ten een ure in den nacht de woning zijner vriendin verlaat. Hij heeft haar verzocht zich niet te deran- geereu en wil de huisdeur achter zich dicht trekken, toen hij twee agenten van politie ontdekt. Terstond treedt hij terug en blijft in huis. De dubbel waakzame politie alles is dubbel in dit verhaal schelt aan, maar bekomt geen gehoor. De bezoeker had dan ook volstrekt geen haast om de politie binnen te laten. Eindelijk schuift mevrouw een bovenraam op en de politie deelt haar mede, dat er een man in haar huis is. Me vrouw ontkent en zegt, dat haar man uit stad is. Eensklaps opent, om verdere inoeie- lijkheden te voorkomen, de heer de deur en zegt, dat hij de agenten volgen zal naar het bureau van politie. Daar wordt alles helder helderder dan de betrokken personen aangenaam is. Op het ;tooneel had de heer zich als dief gehandhaafd. In de werkelijke wereld denkt men er anders over. De Landverhuizer (maandblad ter be vordering der emigratie naar Minnesota) zegt dat in December het getal families, die voornemens zijn zich in Minnesota te gaan vesoigen, tot honderden aangegroeid is. Met het oog op het nut en voordeel van het ver trekken in groepen, noodigt het blad allen, die het voornemen tot vertrek koesteren, uit tot het bijwonen een er vergadering, te houden te Amsterdam, den 23n Jan. aanst., 's namiddags te half een uur, in het lokaal de Witte Zwaan, Nieuwendijk, alwaar een Nederlandscli landbouwer, sedert 6 jaren in Minnesota gevestigd, medeelingen zal doen. Ieder, die tot deze vergadering wenscht toe- O O gelaten te worden, kan, met opgave van redenen, een toegangsbewijs aanvragen bij den heer Bueninck, te Rotterdam. Voorts deelt het blad eene opgaaf mede van heeren, die bereid zijn informatien te geven, en eenige wetenswaardige bijzonder heden en informatien omtrent de reis. De afdeeliug Wijk bij Duurstede dei- Maatschappij van Landbouw heeft besloten in de maand Juli a.s. te Driebergen eene tentoonstelling te houden van landbouw werktuigen, vee, paarden enz. Chislehurst, 9 Jan. 1873. Napoleon is heden middag ten 121/o uur, in 64- jarigen ouderdom overleden. Bovendien is sedert 1866 de bevolking met 367,000 zielen verminderd, hetgeen wordt toegeschreven aan de rampen van den oor log, epidemische ziekten en toenemenden afkeer van het huwelijk. De Staatsraad heeft het besluit van den gemeenteraad van Draguignanom het wonderdoende water van de bron van Lourdes aan accijns te onderwerpen, gecasseerd. Te Bains, in het departement der Vogezen, is weder gevuurd op Duitsche soldaten, tengevolge waarvan de bezettingstroepen weder ver meerderd zijn. In eene der Protestantsche kerken te Parijs is 1.1. Zondag, eene con ferentie gehouden door Ds. De Pressensé en Pater Hyacinthe.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 3