Een prettige samenkomst. jVftsie meuschei),althans geeft dienst te gen wederdienst, dat is, verschaft hun werk, en beloont hun dan voor hun arbeid, al naarmate uw liefderijk hart u ingeeft. Zon der dat, bevordert gij slechts de luiheid, onthoudt gij uwe liefdegaven aan de waar achtige armoede, en geeft gij de Justitie han den vol werk want een ieder kent het spreekwoord «luiheid is des Duivels oor kussen." Gij alleen, die er u zoo op schijnt voor te staan «menschenvrienden" genoemd te worden, zijt in staat de bedelarij met wor tel eu tak uit te roeien, zoodra gij begiut inet uwe iu het openbaar vertoonde welda digheid te doen ophouden. Vereenigt u lie ver te zauien, breugt gelden bijeen tot het oprichten van eene stichting waar diezelfde landlooperszwervers en bedelaars werk kunnen vinden, sticht een Werkhuis, en gij zult zien, de zwermen lompendragers zullen spoedig verminderen het kaf zal van het koreu worden gescheiden, en Amersfoort zal niet langer tot zijne schande buiten af be kend behoeven te staan om de aldaar op zoo groote schaal uitgeoefende Bedelarij! KENNISGEVING. Be Burgemeester Van Amersfoort, Breugt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente dat bet door den provincialen Inspecteur van 's rijks directe belastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard kohier van de grondbelasting over het dienstjaar 1873 aan den Ontvanger van 's rijks directe be lastingen alhier is ter hand gesteld, aan wicn ieder ver plicht is zijneu aanslag op den hij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aange plakt te Amersfoort, den 29. Januari 1873. Be Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. AMERSFOORT, 31 JANUARI. Wij vestigen de aandacht van het publiek op de derde Volksvoordraclit, welke op Zater dag 8 Februari e.k. des avondsten 8 uren door den Heer Ds. H. W. Kalff zal gehouden worden in de groote zaal der Sociëteit Ami- citia alhier. De toegangskaarten zijn op de zelfde wijze als vroeger gratis verkrijgbaar. Met het oog op den spreker, mogen wij een talrijke opkomst verwachten. In de Nijkerfcsche Courant van 28 dezer, en ook in de Nieuioe Arnhemschewordt medegedeeld, dat de van dubbelen moord te 's Hage verdachte de Jong te Harderwijk overbekend is, omdat hij eenige jaren gele den, nog te Amersfoort wonende, geregeld de weekmarkt te Harderwijk bezocht, eu de inwoners op verschillende wijze afperste. Wij durven dit bericht uiet onvoorwaardelijk overtenemen, want onze vroegere stadgenoot heette Hendrik Willem de Jongh, in tegen overstelling van den vermoedelijken moor denaar, die gezegd wordt J. de Jong genaamd te zijn. De vroeger door ons aangekondigde twee de voorstelling van het liefhebberij-theater «Nut en Genoegen" (Directeur de Heer A. Schimmel Gzn.) zal Maandag avond 3 Fe bruari e.k. in het Amsterdamseh Koffiehuis alhier worden gegeven, en daarbij worden opgevoerd: het Testament van Oom Jan", blijspel in 4 bedrijzen, en »Eeu Duel", kluchtspel. Het gezelschap is weder met een paar nieuwe werkende ledeu versterkt, en telt onderscheidene honoraire ledeu. Wij wenschen liet een druk bezoek toe. Blijkens achterstaande advertentie geeft de Amersfoortsche Liedertafel op Dinsdag 4 maatschappelijke positie, uwe familiebetrekkingen en finan- tieele omstandigheden zijn." Naschrift: „Omtrent rnijuc soliditeit kunt u alhier in lichtingen bekomen, o.a. bij den Kon. Saxischen Notaris eu practizijn Bi*. in. öcestrasse no. 7." Be tweede brief luidt als volgt: „Hooggeëerde Heer! Op uwe waarde letteren heb ik de eer U, ten verzoeke van mijnen handelsvriend en begunsti ger, den Heer graaf v. \V., lid van het Oostenrijksche Ilccrcnhuis en gepatcutecrd aan Z. AL den koning van Spanje, mede te deeleu, dat de hierna te noemen titels en ridderorden van Spanje, Portugal, Tunis eu de republiek Honduras,, tegen de bijgevoegde prijzen, voor onkosten en honoraria te verkrijgen zijn, als ,,lo. Ridderkruis 2500 thaler, kommaudeurskruis 5000 thaler, grootkruis, met het praedicaat excellentie, 12000 thaler. ,,2o. Baron, graaf, markies, grande van Spanje 7Q00 tot 20000 thaler. „3o. Consulaat, op plaatsen waar dit nog niet aanwezig is, 5000. thaler. „Ik beu bereid u verdere inlichtingen te verschaffen cn verblijvc:" Uit den derden brief blijkt dat onze zegsman, February e.k. haar eerste Coucert, waarbij zieh de bekende Joseph Cramer als solo violist,, en het lid J. E. Beusekamp als solo fluitist zullen doen liooren. Deze toezegging alleen kan den leden der Liedertafel een ge notvolle avond doen verwachten, en wij twijfelen niet of nog velen zullen zich vóór dien tijd aamelden om leden te worden, ten einde in staat te zijn nu en later een waar lijk muzikaal genot te smaken. Maandag avond had Mej. B. S. alhier het ongeluk door de duisternis misleid, in een openstaand keldergat binnen hare woning te vallen, waardoor zij zware kneuzingen be kwam, die bare toestand in het eerst zeer zorgelijk maakten. Zij neemt echter thans langzamerhand in beterschap toe. De Procureur-Generaal bij het Prov. Ge rechtshof te Utrecht heeft 11. Dinsdag gecon cludeerd tot bevestiging van het vonnis der Arr. Rechtbank te Amersfoort vau 31 Octo ber 1872, waarbij de vleesehhouwer Thien aldaar tot 15 dagen cell, was veroordeeld. Bekl. was in appèl bijgestaan door den Heer Mr. G. II. van Bolhuis, advocaat te Utrecht. Het zachte winterweder schreef het Utr. Daybl. van Zaterdagheeft den aan nemer van den Oosterspoorweg, lijn Hil versumUtrecht, in staat gesteld om onaf gebroken den aanvoer der materialen eu deu bouw der kunstwerken door te zetten. Be halve de brug over de Bildtsche vaart zijn dan ook de meeste kunstwerken in de ge meenten Utrecht en Maartensdijk reeds aan gevangen. Ook de aardewerken zijn, voor zoover de kooge waterstand zulks toeliet, krachtig voortgezet. Dit is mede elders het geval. Tusschen Hilversum eu Bussum is de ingraviug voor den spoorweg voor eeu goed deel verricht, en over meer dan twee derden der lengte is de baan in de Naardermeer aangestort, zoodat de treinen spoedig den overkant zullen bereiken. Van de kunstwer ken tusschen Amsterdam en Hilversum is de onderbouw grootendeels voltooid; die in de lijn HilversunvAmersfoort zijn mede aangevangen. Men verwacht eerstdaags de aanbesteding der aardewerken tusschen Baarn en Amersfoort. Thans is door den vorst het werk ge staakt. Verslaggeven is een moeilijke zaak. Ver- slaggeven van een vergadering, waarop zes a zeven personen het woord voeren, maakt de taak niet gemakkelijker. Edoch ik heb mij voorgenomen dit te doen, daar ik publi citeit in onzen tijd wenschelijk eu noodig, maar ook nuttig acht, opdat zoo het oordeel over het behandelde tevens in ruimer kring kunne worden geveld. Welaan dan, lezer, verplaats u met mij op een bijeenkomst van het Auti-Schoolwet-verbond" hier ter ste de, Woensdag avond 8 uur, in de Sociëteit Amicitia. De zaal is goed gevuld en biedt niet eeus een zitplaats aan ieder. Ds. Brui- ninks spreekt een inleidend woord, doet een gebed en leest Pred. 7 818; de secretaris geeft eenige korte mededeelingeu den boud rakende en staat op zijn beurt de tribuue af aau deu heer Bruuunelkamp, professor van de theologische school te Kampen. Tekst der improvisatie art. 194 der grondwet, de uit deze aanlokkende lijst, de Isabcllaorde heeft gekozen. Beze brief is de volgende „Uit uwe waarde letteren van 23 dezer zag ik, dat het uw vaste voornemen is om het kommandeurskrnis den Kon. Spaansche ridderorde van Isabella of Karei II te verkrijgen, en verzoeke u, overeenkomstig uwen wensch, mij nauwkeu rig uwe voornamen, beroep en titels op tc geven, en mij tevens eene korte mcdedeeling te doen van uwen levensloop. Na ontvangst van een en ander wordt de aanvrage voor u, in de Spaansche taal, door ons opgemaakt en onderteckend en door den Heer Graaf ingediend en ondersteund. Na ver loop van 2 maanden of daaromtrent zal het diploma der decoratie in uwe handen zijn. „Baar de Heer Graaf, bij het indienen der aanvrage, dc onkosten moet voldoen of daarvoor borg blijven, neem ik de vrijheid u te verzoeken het bedrag der gezamenlijke kos ten a 5000 thaler alhier bij deu Notaris Br. Stein te depo- neeren met de bepaling dat, wanneer het verlangde diploma u door dien Heer zal zijn toegezonden; gezegde som aan ons zal worden ter hand^esteld.,> Be verdere loop der zaak is ons onbekend en ook onver schillig, wij hebben slechts willon aantooncn op welke wijze zij wordt behandeld. «cauchemar" der vereenigiug, een artikel om van te rillen, zoodat spreker er dan ook zijn bedenkingen tegen inbrengt. Zij zijn van niet geringe beteekenis in zijn oog en uit zijn mond heet het: »weg er meê uit de wet, vrije Nederlanders, zoo ge niet onder het slavenjuk u wilt krommen als weleer wordt wakker en doet niet als velen, die op dit artikel (een vrij onaangenaam hoofdkus sen, dit in 't voorbijgaan!) zijn ingedom meld en rustig liggen te slapen. Het deugt niet, 't is een absurditeit, ééu kolossale on mogelijkheidhet is der vrije couscientie onwaardig!" Bewijs ervoor! Gemakkelijk te leveren voorwaar! Immers 1°. de Staat mag niet voor ouderwijs zorgen, zijne in menging in deze doodt de concurrentie hij richt toch ook geen bierbrouweryen op van zijnentwege etc. 2°. de tegenstel ling van «openbaar" en «bizouder" is na- deelig voor het laatste, op de keper gezieu oneerlijk, daar het op.deze wijze zonder voriu van proces wordt veroordeeld en verdacht gemaakt3°. het onderwijs zelf is onvoldoend, want het voldoet aan duizen den in den lande niet; volgt de opsom ming van die duizenden en last not least 4°. het epitheton «Kristelijke" bij deugden moet, zoo de ware liberaliteit op het kussen zit, terstond, hoe eerder des te beter, w orden geschrapt. Aldus de hoogleeraar, die een eD ander met zeer veel gemakkelijkheid voordroeg gelijk we meenen op te maken mede uit het «jij, jou, jelui," waarmede Luther, Calvijn, Willem I, de natie, het Nederlandsche volk, liet publiek als »frères compagnons" werden toegesproken. Doch elk vogeltje, en 't geen er verder volgt. Aau den anderen kant konden enkelen, niet voorbereid op die verregaande liberali teit des sprekers, de vraag niet weerhouden: »hoe vindt ge de diplomatische takt?" Doch, eere wien eere toekomtDe pro fessor was zeer humaan tegenover den wet gever, tegenover zijn tegenpartij, wier goede trouw hij niet iu twijfel trok, i. e. w. tegen over allen zonder onderscheid en trok boven dien aan door zijn goedhartig en eerwaardig uiterlijk. Sprekers na de pauze. Wel zeker, waarom zou een ander niet ook eens het woord voe ren? Eeu man van het «anti-anti-school- wet-verbond" b.v. «Du choc des opinions jaillet la vérité!" Men heeft van die vergunning gebruik gemaakt. Een vijftal anti-anti's voerde het woord. De nestor van het middelbaar on derwijs te Amersfoort, Dr. Burger opende de rei. Hij beweert«Godsdienstonderwijs en met name bijbelsch-onderwijs op de school is onnoodig en schadelijk; onnoodig, daar hiervoor de kerk moet zorgen of de huisva der; schadelijk, omdat het ergenis kau geven en dikwijls ook geeft aan andersdenkenden." Een en ander licht hij nader toe. Ds. Kalif vraagt deu spreker: *wat wenscht ge ons in de plaats te geven vau het bestaande? Hij noemt den strijd tegen het epitheton «Kristelijk" ongemotiveerd, daar dit niets anders beteekent als«echt-men- schelijk", en, zoo vertolkt, de vrijheid nim mer kan schaden." De Hr. Graswinckel wijstop de dwaasheid van «concurrentie." Onderwijs is geen zaak van industriehij noemt voorts het door spreker voorgestane beginsel in de praktijk onuitvoerbaarvooral wat de fiuantieele kwestie betreft, door hem mede aangeroerd en spoort aan om de eenheid te zoeken, die verbindt en doet samenwerken, waarvan in onze dagen zoo weinig sprake is. We zien zegt hij, een kaart voor onshierop partij tegenover partij, en onder al die partijschap verdwijnt de strijd voor het Konink rijk Gods. Dr. Menalda van Schouwenburg vindt de wet niet volmaakt, verre van daar! doch vraagt: «hebt ge een betere?" Hij raadt aan niet weg te werpen wat vrij goed is, voor en aleer men dat betere heeft; noodigt den spreker uit terug te komen en dau mee tedeelen wat hij wil, en belooft eindelijk spoedig een verdediging te zullen geven vau

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 2