BINNENLAND. UIT HET BUITENLAND. uitbarstingen van vulkanen, pest enz. Ook op het zedelijke gebied wijst men ons en vraagt, hoe wij al de ellende, die vooral in de arme buurten der groote steden voort woekert, met het bestuur eeuer goddelijke Voorzienigheid kunnen rijmen. De geschie denis van het menschdom is eene geschiede nis van gruwelen. Zou dit zoo zijn, indien God alles bestuurde? Het antwoord op deze bedenkingen is moeilijk te gevenmaar wij moeten herinneren aan den geringen om vang onzer kennis, zoodra wij de algemeene wetten in bijzonderheden willen toepassen en wij moeten zien, of er geen middel is, om aan die twijfelzucht te ontkomen. Zich met blind geloof in eene of andere orthodoxe kerkleer te werpen baat niet; want hiermede is geen enkel bezwaar opgelost, en zulk eene wanhopige daad helpt maar voor een oogen- blik. Neen, maar er.is een paal boven water, er is een vast punt, dat niet kan weggeno men worden, er is eene wet, die even vast staat als de natuurwetten. Dit is de zedewet. »Het is beter," zeide een Engelsch god geleerde, rechtvaardig te zijn dan onrecht vaardig, matig dan losbandig, menschlie- vend dan wreed, redelijk dan hartstochte lijk." Dit erkent ieder, als hij slechts onpar- dig oordeelt, dit moge door hartstochtelijke lieden vergeten worden, en door de overle veringen der menschen bemanteld wezen; het is de wet Gods in ons binnenste, die zich baan breekt in het bewustzijn van de edel- sten van ons geslacht, die zich, wanneer zij overtreden wordt, wreekt in de wroegingen van het geweten, die niet geschreven maar geboren is, die de profeten bezielde, die de rots is, waartegen de golven der twijfelzucht vruchteloos bruisen. Zondag 9 Februari wordt de godsdienst oefening in de Remoustrantsche kerk geleid door Ds. G. L. van Loon, pred. te Zwolle. Te Nijkerk hadden Maandag grove onge regeldheden plaats, welke de éénige politie agent niet bij machte was te keer te gaan. Korten tijd te voren hadden eenige Nijker- kers bij gelegenheid eener boélverkooping enkele boeren uitgescholden voor »boeren- prengels." De boeren daarover gebelgd, be sloten wraak te nemen, en kwameu nu in grooten getale op dien Maandag ter vee markt, gewapend met knuppels, schaatsen en messen, de Nijkerkers te lijf, met dat ge volg dat er vele verwondingen werden toe gebracht. Zaterdag had op de buitenplaats van den Heer Rutgers van Rosenburg te Soesterberg een droevig ongeluk plaats. Twee werklie den daalden in een nieuw vervaardigde put neder met een pot doove kolen en verdere ingrediënten ter soldeering. Door den kolen damp bedwelmd wordendeverstikten zij beiden en werd de een gevonden met het hoofd voorover in den pot met kolen, half verschroeid, de ander met zijn arm hangende aan de sport van den ladder. SPAARBANK. Het bestuur van de Spaarbank te Amers foort zal op Maandag 10 Febr. 1872, van des middags 12 tot des namiddags 1 uur, op het Raadhuis aldaar zijne gewone zitting houden. De Secretaris A. J. BOS. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. Bevallen: 29 Jan. Alijda de Waai, geb. Smorenburg, Willemijntje Taats, geb. vau de Pijpeukamp, z. 30. Johanna Beernink, geb. van Raait, z. 31. Johanna van 't Hocndevdaalgeb. van Apeldoorn z. Maria Jacoba van Gelder, geb. Kreijenbroekz. 1 Febr. Catrina Korndewalz. 2. Elisabeth Maria Hinten geb. Elich, d. Anna Benjanette Augusta Valewink geb. Ogrccn, z. 3. Gerritjc van den Brink, geb. Ka merbeek, z. - 4. Marta de Waal, geb. Veldhuizen, d. 5. Wilhelmina Desaingeb. van den Eng, d. Cornelia Mater, geb. van den Berg, d. Gehuwd 5 Febr. Jacobus van Nieuwenhuizen met Diderika Wilhelmina Hoogland. Overleden 29 Jan. Hendrika Blankenberg 77 jr. wed. Jan Harthoorn. 30. Roelof van de Laak, 5 jr. 5 rnd. Jacobus Haverkamp, 50 jr., geh. met Ida Nijburg. Cornelia van Oven, 3 m. Jacobus Taats, 1 dag. 31. Cornelia Rietveld, 23 jr. Een levenl. kind van Johan Theodoor Schwitzner. 1 Febr. Al berta Wilhelmina Kolfschoten. 46 jr., gehuwd met Geurt van Knot. Een levenl. kind van Geurt van Koot. Gerrit Cornelis Staal, 3 jr. 5. Hendrik van de Bleek, 46 jr gehuwd met Heintje van de Vis. Z. M. heeft bij de dd. Schutterij te Amersfoort benoemd tot 2e luits. P. Lede- boer en Mr. J. B. Burger. In sommige dagbladen wordt er de aan dacht op gevestigd, dat het, zoo koning Willem III in het leven wordt gespaard, in Mei 1874, 25 jaar zal geleden zijn, dat hij aan het hoofd der regeering heeft gestaan. Te Amsterdam heeft zich reeds eene com missie gevormd, ten einde een feest te orga- niseeren, ter viering van 'skonings 25-jarige regeering. Het plan van Amsterdam uitgaande, heeft veel kans eene nationale feestviering te worden. De Minister van Oorlog heeft ter ken nis van belanghebbenden gebracht, dat op den In October van dit jaar wederom jonge lieden zullen worden toegelaten om bij het garnizoens-hospitaal te Amsterdam te wor den opgeleid tot offic. van gez. voor den dienst hier te lande en in de koloniën, en tot militaire apothekers hier te lande. De aan te nemen jongelieden moeten op den dag der toelating den vollen ouderdom van 17 jaren hebben bereikt en niet ouder zijn dan 20 jaren. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot officier van gez. hier te lande of in de koloniën of tot mili tairen apotheker hier te lande worden opge leid, moeten daartoe vóór of uiterlijk op 10 Juli a.s. een verzoek indienen aan den inspec teur van den geneeskundigen dienst der land macht, met de daarbij behoorende bescheiden vermeld in de St. Ct. no 30, die tevens nadere bijzonderheden bevat. Voor eene plaatsing als kadet op de Koninklijke militaire akademie te Breda zijn 96 plaatsen opengesteld, als: Voor de dienst hier te lande: infanterie 34, kavallerie 4, artillerie 13, genie 5. Voor de dienst in Oost-Indië: infanterie 18, kavallerie 2, artillerie 8, genie 12. De passagiers aan boord van de stoom boot der hh. W. Meeter Co., te Deventer, varende op Amsterdam, hebben Zaterdag jl. een onaangenaam tochtje gemaakt, 's Mor gens te 6 uren vertrok de boot met 15 man naar zee, doch het bleek volgens de Zw. Ct. in zee al zeer spoedig, dat ook zij bij gewone vorst en ijsgang evenmin kon varen als anderen, want nadat de passagiers, op verzoek van den kapitein, den geheelen na middag over de boot geloopen hadden, om er beweging in te houden, zat zij eindelijk des avonds te 8 uur geheel door het ijs inge sloten, en hielp de vereenigde inspanning van de bemanning, van passagiers en van de stoom niet meer. Uitgeput van vermoeienis, brachten de passagiers een zeer onaaugena- men nacht aan boord door, en gingen Zon dagmorgen, ten getale van 15, door een schipper begeleid, naar het naastbijzijnde strand, dat zij, na in doodangst een uur, in een feilen, koudeu wind, over het zwakke ijs geloopen te hebbengelukkig bereikten. Het bleek toen, dat zij zich nog twee uren gaans van Amsterdam bevonden en er geen andere gelegenheid was dan te voet er heen te gaan, waartoe allen dan ook besloten. De boot zit nog in het ijs, doch heeft ge lukkig van Deventer bijna geen goederen in. (N. v. d. D.) Een gevangenisstraf van veertien da gen en twee geldboeten van f8, zijn door het Openbaar Ministerie bij de Arrondissements- Rechtbank te 's Hage geeischt tegen een Scheveningsch zeeman, die op den 5e Janu ari onder de godsdienstoefening de rust ver stoorde door den predikant Dermout toe te roepenHoud je mondleugenaar! De zee man beriep zich, te zijner verdediging, op eene uitdrukking van den predikant zeiven, waarbij deze verzocht had tegengesproken te worden, wanneer men 't niet eens met hem was. Dat was de zeeman nu volstrekt niet, zijn gemoed was vol, zeide hij. De kantonrechter in het 2e kanton te Rotterdam, heeft eene waarzegster" tot eene geldboete van f7,50, of subsidiaire ge vangenisstraf van 2 dagen, veroordeeld. Voor de Haagsche rechtbank wordt de civiele actie behandeld van den heer Trinquier, eersten tenor van de Haagsche opera, tegen den heer Marck, directeur van die onderneming, welke hem de woorden had toegevoegdvoleur, banditeet homme ld ine vole. Deze opmerking was door den heer Marck geuit na een woordenstrijd achter de coulissen, op het oogenblik, dat de heer Trinquier als Massaniello in de Muetto moest optreden. De advokaat van den heer Trin quier verlangt eene schadevergoeding van f 500. De zaak zelve is nog niet behandeld, maar slechts de quaestie der cautiestelling. Het Leidsch studentencorps heeft bij acclamatie het voorstel aangenomen om een bijdrage van f 200 uit de kas van het corps te geven voor de oprichting in de sterreu- wacht van een gedenkteeken ter eere van Prof. Kaiser. Te Leiden is in eene vergadering van het daar gevestigde departement der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen besloten een standbeeld op te richten voor van der Werff. Uit nadere berichten omtrent de ko lenmijn in Limburg (gemeente Kerkerade) blijkt, dat de gevonden ader de zeldzame dikte van 1,44 M. heeft. De vond, vooral omdat het de eerste vette kolen in Nederland zijn, is van veel belang. De opbrengst der Maatschappij tot expl. van Staatsspw. in de week van 22 tot 28 Januari jl. was f 95,570,57, tegen f 88,060,071/„ iu die week van 1872. De ge middelde opbrengst sedert 1 Jan. 1873 was per dagkilom. f 13,941/2, tegen f 13,46 in dat tijdsbestek van 1872 Rome heeft een nieuwe ^overwinning" behaald. De bekende Mr. Adolphe Visscher, sedert jaren, onder den pseudoniem A. van Brussel, redacteur van het befaamde week blad Asmodée, is tot »de kerk zijner vaderen teruggevoerd" en thans als hoofdredacteur opgetreden van 't weekblad Pius IX, Katho liek Zondagsbladgelijk hij zegt, »metde beste bedoelingen" en »onder inroeping van Gods heiligen zegen." Is Asmodée daarmede verdwenen? Geen zins. Alleen zal hij, zoo men ons mededeelt, niet meer strijden »voor de republiek" en heeft ook hij de wijding der Moederkerk" ontvangen. Standaard De Nationale Vergadering van Frankrijk heeft bij de wet betreffende den arbeid van vrouwen en kinderen in de fabrieken als be ginsel aangenomen, dat het toezicht van den staat zich uitstrekt over de kinderen van beiderlei kunne, en de minderjarige vrou wen. Men zou kunnen vragen of zulk een besluit niet te kort doet aan de rechten, aan de vrijheid vaii het individu. Stel u een armen huisvader voor, gezegend met een talrijk kroost. Kunnen zijne aankomende jongens en meisjes niet wat verdienen, dan is hij niet in staat de zijnen voor honger en gebrek te behoeden. Mag nu de staat verbieden," dat zijne kinderen zooveel werken als zij kunneu, en hem daardoor noodzaken met zijn gezin nu en dan wat honger en koude te lijden? Mag de staat iemand dwingen een ellendiger leven te lijden, dan noodig is? Door dergelijke vragen te stellen, zal me nig onnadenkende er toe gebracht kunnen worden het besluit der Nationale Vergade ring voor zeer barbaarsch te houden, ja, wat in Nederlandsch ooren nog afschuwelijker klinkt, voor eene inbreuk op de vrijheid. Nu is het echter jammer, dat menig kampioen voor de vrijheid evenmin eene juiste voor stelling heeft van hetgeen vrijheid is, als van de verkeerde wijze waarop vragen gesteld kunnen worden. Dat alle menschen rechten hebben, weet iedereen; maar dat aan ieder recht plichten zijn verbonden, wordt eenvou dig over 't hoofd gezien. Was ieder even nauwgezet op de nakoming zijner plichten als op de handhaving zijner rechten, dan was op eens het kwaad de wereld uit. Tegenover de boven gestelde vragen mag

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 3