'binnenland. was weder goed bezet. Als speker trad op de Heer Kalö, die Cremer's koffievrouw zeer boeiend voordroeg, waarna een drietal hee- ren de hoorders vergastten op een trio voor piano, viool en violoncel. Het is jammer, dat de spreker anderhalf uur achter elkander het woord voerde, daar het sommigen moei lijk begon te vallen zoolang aandachtig te zijn. Wat muziek, na ruim een half uur sprekens, voldoet beter, en dan zijn de hoor ders weder in staat al hunne aandacht aan den spreker te wijden. Ons wordt medegedeeld dat met primo Mei e.k. aan de leerschool voor aankomende onderwijzers alhier een cursus over de na tuurkunde zal worden geopend door den Heer Dr. J. Nieuwenhuizen Kruseman, leer- aar aan de H. Burgerschool. Bij arrest van het Prov. Gerechtshof in Utrecht van 10 dezer werd in hooger beroep het vonnis bevestigddoor de Arr. Rechtbank te Amersfoort den 13en Maart 1872 gewezen in de procedure door de bewindvoerders van den afwezigen Notaris van Diggelen te Zeist als eischer in die kwaliteit tegen J. Wijn bergen als gedaagde gevoerd. Onze lezers zullen zich herinneren, dat bij dat vonnis de eisch werd ontzegd, strekkende tot betaling der kooppenningen van door den gedaagde voor eenige jaren in publieke veiling ge kochte, doch blijkens de boeken van den No taris, nog niet betaalde te veld staande vruchten. Het Hof vereenigde zich dus in dit arrest met de leer der Rechtbank, dat een Notaris bij zoodanigen openbaren verkoop van zijne superieuren (verkoopers) alleen den last heeft verkregen om op bepaalden tijd en plaats te verkoopen doch niet om de koop penningen te innen. Voorzeker eene ge wichtige uitspraak voor de Notarissen. Ter zitting van 11 dezer werd de zaak be handeld van den gefailleerden Amersfoort- schen kleedermaker H. Regtien, terecht staande als verdacht van bedriegelijke bank breuk, wegens het verduisteren van tot den failliten boedel behooiende goederen. De Procureur-Generaal requireerde eenecorrec- tioneele gevangenisstraf van twee jaren. De toegevoegde verdediger van beschul digde, Mr. L. van Lier, adv. te Utrecht, vroeg onts-ag van rechtsvervolging, of, indien het Hof daartoe geene termen vond, eene kleine cell, gevangenisstraf. Uitspraak 18 Febr. eerstk. Wij vernemen, dat weldra weder eene zangschool geopend zal worden onder direc tie van den Heer Schweinsberg. Tot leden van het Comité van toezicht op die inrich ting hebben zich bereid verklaard Mevr, Burger, Mevr. Camerling Helmoet en Mevr. Knijlf, alsmede de Heeren Graswinkel, Kol- lewijn en Pijzel. Eerstdaags zal eene lijst ter inteekening worden aangeboden. Het is te der het oog brengen. Doch, als deze nu eens antwoordden: »Gij weet niet, wat ge zegt, heer minister; ga naar huis, al ivat er is, is goedhet eene is er zoo goed als het andere er is; is er een regeering, dan is er ook een volk; is er orde, dan is er ook wanorde; is er een wet, dan is er ook revolutie, moet de macht, die is, geëerbiedigd worden; onze macht is er eveneens en wat zou dan de wijsgeer hierop zeggen De wijsgeer zou ons geheel niets zeggen; maar de minis ter zou de aanvoerders van den opstand la ten ophangen en de minder schuldigen in de gevangenis zetten; hetgeen dan ook het verstandigste zon zijnwat hij in dergelijk onwijsgeerig geval kon doen. Maar thuis gekomen, zou hij stilletjes door zijn vrouw zijn oude dictaten laten halen, hen van stof ontdoen, en dan, als hij de plaats nog vinden kan zou hij een pen nemen en door den zin Alles wat er is, is goed," een dikke streep halen. Maar ik zou medelijden hebben met die arme gehangenende streep toch, een wei nig eerder door den zin gehaald, zou hun leven gered hebben. Uit het Duitsch van L. Börne. hopen, dat velen zullen bewijzen belang te stellen in eene inrichting, die voor de muzi kale ontwikkeling van zoo hoog belang kan zijn. De afdeeling Amersfoort van de vereeni- ging ter bevordering van het Volksonder wijs in Nederland, zal heden Zaterdag nam. 2 jo ure, de eerste vergadering houden in eender localen van »Concordia." De opbrengst van de Nederl. Centraal- Spoorwegmaatsch. over de maand Januari jl. was f 40,449,13, tegen f38,324,41 in Ja nuari 1872. Meerdere opbrengst over 1873 f2,124,72. Dinsdag jl. had bij den Heer Maters in den Arend alhier eene zeldzame gebeurtenis plaats. Een groote snoek, van 30 oude ponden, die misschien al een geruimen tijd zijn verblijf gehouden had onder Breukelen had men behendig weten te verschal ken. Dit dier, hoogst zeldzaam om gewicht en afmeting beide, werd vergezelschapt van een' karper daarheen gevoerd, ten einde ver loot te worden. Naar wij vernemen heeft de eigenaar zelve dit monster gewonnen voor o den Heer T. op den Hof alhier. Met genoegen vermelden wij, zie achter staande advertentie, de buitengewone voor stelling te geven in Amicitia alhier, op Dinsdag 18 Febr. a.s. door het Nat. Too- neelgezelschap van Antwerpen onder directie van den Heer Eloy Lemaire waarin de Dames Beersmans en Heilbron de hoofd rollen vervullen. Wij wenschen den wakkeren ondernemer eene groote opkomst, die hetzelfde getuige als vele andere steden, waar die stukkeu met bijval werden opgevoerd. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag, den 18. Februari 1873, des middigs ten één ure. Punten van behandeling: 1. Kohier van den hoofdelijken omslag over 1873. 2. Rekwest van de politie-agenten om verhooging hunner jaarwedde. 3. Voorstel tot het verleenen van eene gratificatie aan den Ambtenaar belast met de werkzaamheden der inkwartiering. 4. Ontwerp-besluiten tot afschrijving van aanslagen in den hoofdelijken omslag en de hondenbelasting over 1872, wegens ver trek, enz. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal het Bestuur op Maandag, den 17 Februari aanstaande, 's namiddags van halftwee tot halfdric, zitting houden in een der localcn van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aan melden; terwijl inlichtingen deswege te bekomen zijn bij de ondergeteekenden, en bij de verdere leden van het Bestuur de heeren B. E. Herschel, W. A. Croockewit, en Jhr. Mr. J. VAN DER LEEUW, Vice-President. M. VAN BEEK, Penningmeester. J. C. LE1NWEBERSecretaris. burgerlijke stand amersfoort. Bevallen 4 Febr. Antonia van Lcijenhorst, geb. van Eek, z. - 5. Sara Klijn, geb. Slier, z. - G. Hildegouda van Bckknm, geb. Wilgers, d. - 7. Elisabeth van Plateringen, geb. Steenbeek, d. - S. Hendrika Bakker, geb. Neter, d. - 9. Necltje Kok, geb. van Licndcn, d. - Maria Smit, geb. te Poel, z. - Sara Chumaceiro, geb. Vas Dias, z. - 11. Antje van Legenhorst, geb. van Roozendaal, d. - Johanna Geiten beek, geb. Kool, z. - 12. Jannetje van den Brink, geb. van de Beek, z. - Adrians Berkloo, geb. van 't Hoog, z. Ondertrouwd Wouter de Lang met Elisabeth Ver daasdonk. - Arie de Wijs met Margrietha van den Berg. Gehuwd: Samuel Lombard met Judith van Emdeu. Overleden: 5 Febr. Gerritje van den Brink, 50 jr., geh. met Jan Natter. - 7. Willem Hulst. 7 m. - 8. Adriana vau Maren, 59 jr., geh. met Pietcr Laseur. - 10. Adrianus J.ouwcrcns de Wijs, S md. - 11. Wrillem de Kruijff, 61 jr., ongch. - Picter Bodegraven, 48 jr., geh. met Jacoba Ro sier. - 12. Johannes Veencndaal, 67 jr., wedr. van Johanna Mark. - Een levenloos kind van Evert Geitenbeek. - Abra ham Musman, 57 jr. MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe 11.60 a 13,50. Rogge ƒ7,30 a ƒ8,10. Boekweit ƒ7,40 a f 7,90. Aard appelen 1,90 a 2,20. Boter 1,35 a 1,50 per kilogr. Eijeren 31/,, cent per stuk. STATEN-GENERAAL. De Tweede Kamer is tot hervatting harer werkzaamhe den bijeengeroepen tegen Woensdag 26 Febr. De verkiezing in het district Sneek voor een lid der Tweede Kamer, veroorzaakt door het aannemen der benoe ming van den Heer Moens tot inspecteur van het lager on derwijs in Utrecht, zal plaats hebben Dinsdag 25 dezer, en de herstemming, zoo noodig; Dinsdag 11 Maart aanst. Het Yad. herinnert dat het eene dwaling is wanneer men meent dat de Heer Moens, door de aanneming zijner be noeming tot inspecteur van het lager onderwijs in de pro vincie Utrecht, niet herk iesbaar zou zijn als lid der Tweede Kamer. Zelfs meent het Jblad zeer bepaald dat de wensch van den lieer Moens is om het kiesdistrict te blijven ver tegenwoordigen. Dc N. R. C. en het Dagblad vernamen, dat de heide in 1873 aftredende leden Dr. R. Westerhoff, zitting heb bende voor Appingadam, en Jhr. Mr. S. \V. H. A. van Bey- ma thoe Kingma, zitting hebbende voor Dockum, zich niet meer herkiesbaar stellen als leden van de Tweede Kamer. Het N. v. d. D. verneemt dat het lid (voor Alkmaar) Mr. J. L. de JBruijn Kops, zich gedurende een tweetal maanden naar de Vereenigde Staten zal begeven. Nog wordt bevestigd dat het in 1875 in het district Gouda aftredend lidM. A. F. H. Hoffmann zich niet her kiesbaar zal stellen. Volgens het Vad. kan het voorloopig verslag der af- deelingen over het Ccnsus-ontwcrp weldra tegemoet gezien worden. De Staatscommissie belast met de wijzigiDg in ons muntwezen, heeft haar rapport uitgebracht, en als over gangsmaatregel naar den gouden standaard, geconcludeerd, tot invoering van den dubbelen (behalve in Indië, waar provisioneel de zilveren zou blijven bestaan), met behoud der wet van 1847, daaraan echter als standpenningen het gouden tien- en vijfguldcustuk toevoegende. De Nederlandsche Hoofdcommissie voor de Weener Wereldtentoonstelling heeft aan de inzenders medegedeeld, dat de inzending hunner goederen ter keuze der inzenders, te Amsterdam aan de Rhijnspoorweg-maat- scliappij of te Rotterdam aan 's Rijks entre pot van den ln tot uiterlijk den 15n Maart e.k. franco zal moeten geschieden. De Commissie verzoekt verder om op elke kist of collie de kleuren der Nederlandsche vlag te schilderen en vestigt opnieuw de aandacht der Heeren inzenders op de assu rantie hunner voorwerpen. De Nederlandsche Regeering heeft er zich bij den Rijks-kanselier over beklaagd, dat eene bende Zigeuners door de Pruisische overheden over de Nederlandsche grenzen is gebracht, hoewel die bende niet van Neder- landsch grondgebied iii Pruisen gekomen was en de bedoelde maatregel evenmin noo dig was om de Zigeuners langs den kortsten weg te doen terugkeeren naar de plaats waar zi] te huis behooren. Dieutengevolge heeft de Pruisische Minister van Biuneulandsche Zaken de grensambteuaren aangeschreven om nauwkeurig toe te zien, dat over de greuzen te brengen vreemdelingen alleen daarheen gebracht worden, waar zij te huis behooren of van waar zij hunne woonplaats het best kunnen bereiken. Met België heeft onzerzijds ook eene wis- seliug van Zigeuners plaats gevonden. Een bende die hare tenten in Limburg had opge slagen, werd door de maréchaussée over de grenzen gezet, doch den volgenden dag was zij weder op ons grondgebied, daar de Bel gische politie op denzelfden inval was geko men. De lieden zijn nu iu een der kazemat ten te Maastricht gehuisvest, totdat huuue reisroute zal bepaald zijn. De Minister van Justitie heeft den rijksveldwachters op straife van schorsing ten strengste verboden eenigen sterken drank te gebruiken in herbergen, tapperijen of drankwinkels, wanneer zij bij openbare ver- koopingen of verpachtingen of op markten of kermissen met houden van toezicht be last zijn. t— In den nacht van Vrijdag op Zater dag is tusschen Boxel en Eindhoven zulk eene massa sneeuw gevallen, dat de aankomst van den eersten spoortrein daardoor zelfs een half uur vertraagd werd; op sommige plaat sen lag de sneeuw een a twee voeten hoog. o o Op 19 Maart a.s. 's voormiddags te 10 ure, zal te Utrecht plaats hebben het examen van jongelieden, die genegen zijn te dingen naar de betrekking van surnumerair bij de Maatschappij tot exploitatie ?an Staatsspoor wegen. Het Z7. D. verneemt dat de Heer L. Gruet, chef der exploitatie van de Nederl. Centraal-Spoormaatschappij, en als zoodanig belast met de leiding van den dienst, van af heden in zijne functiën is vervangen; zijn opvolger is de Heer David J. C. van Lennep. De oorzaak dezer plotselinge verandering is aan het blad onbekend. Nauwelijks had het ijs de wateren be-

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 2