WELDADIGHEID. MACHINALE PEPERMUNT, VOORLEZINGEN^ UIT HET BUITENLAND. Kerk- en Schoolnieuws. ADVERTENTIE N. BURGER. Donderdag, 20 Februari (niet Dinsdag, 18 Februari), des avonds te half acht ure. Het Supranaturalisme door Ds. MEYBOOM, van Amsterdam. publiek verkoopen: ZWARE EIKEN STAMMEN. Zware Eiken TAKKEBOSSEN. MET DE FIJNSTE PEPERMUNT OLIE BEREID, (dubbel sterk) uit de Fabriek van HOEK Co., te Amsterdam. [HOEK Co., Fabrikanten. dekt, of reeds verschenen in de Leeuwarder Courant., van 4' Febr. 11. niet minder dan 31 aankondigingen van hardrijderijen op schaatsen, zoowel door vrouwen als mannen i te houden. De daarbij uitgeloofde prijzen en premiën bedroegen de aanzienlijke som van bijna vijf en twintig honderd gulden in geld, behalve een aantal gouden en zilveren hor loges en andere voorwerpen van waarde. In de gehuchten Bunne en Winde, gemeente Vries, gaat de onderwijzer, daar toe' door de ingezetenen, ten einde hem in zijne karige bezoldiging eenigermate tege moet te komen, uitgenoodigd, evenals van ouds, gelijk de schaapherders veelal nog doen, wederom bij de ouders der school gaande kinderen rondeten. Daarbij hebben ze hem eene vaste slaapplaats bezorgd. De opbrengst van de Maatseh. tot expl. van Staatsspoorw. bedroeg in de week van 29 Jan. tot 4 Febr. jl. f92,949,73, tegen f S8,228,83y2 in die week van 1872. Sedert 1 Jan. jl. was de gemiddelde opbrengst per dagkilometer f 13,84, tegen f 13,43 in gelijk tijdvak van 1872. Naar aanleiding van de bekende IJaag- sche moordhistorie zijn reeds meer dan hon derd getuigen gehoord. Het is gebleken, dat de teekening van Mevr. v. d. Kouwen, die onder de bewijsstukken tegen de Jong eene voorname plaats bekleedde, afkomstig is van een Amsterdamsck jongetje, van wien d. J. haar ten geschenke ontving. Het huis der vermoorde weduwe, dat op eene waarde van f14,000 wordt getaxeerd, is geveild voor f 7 600. Provisioneele kooper G. Hamel. Ook de huizen in den omtrek hangen voor een deel te huur. Bewoners zouden nog wel te vinden zijn, maar het groote bezwaar is dienstboden te krijgen voor hen, die in deze buurt zich vestigen. De Gemeenteraad van Zeist heeft het Dagelijksch-bestuur gemachtigd tot den onderhandschen aankoop van de tegenwoor dige eigenaren voor eene som van f1600, van de voet- of wandelpaden langs de zoo genaamde Donkere Laan aldaar, een besluit dat vooral zeer in het belang is van de aan staande eigenaren van het terrein bosch- grond, liggende langs genoemde laan in de kom van het dorp. Dat terrein zal den 18 dezer maand publiek worden verkocht; door zijne ligging is het bijzonder geschikt tot het bouwen van villa's. Terwijl de leerlingen van het Moravi sche Instituut te Zeist, zich Maandagmiddag vermaakten met schaatsenrijden op den slot- vijver aldaar, had een hunner het ongeluk door het ijs te zakken en te verdrinken, niet tegenstaande de pogingen tot redding door onderwijzer en leerlingen aangewend. Volgens het U. Dgbl. breidt in de laat ste dagen de longziekte zich zeer uit onder het vee, doch zou het vleesch der aangetaste dieren door den veearts voor consumtie ge schikt zijn bevonden. De Pruisische minister Falck heeft eene circulaire uitgevaardigd, waarin bepaald wordt, dat op meisjesscholen ook het onder wijs in de vrouwelijke handwerken verplicht zal wezen. Maar indien nu een vader het voor zijn dochtertje eens niet noodig acht, dat zij handwerken leert, is zulk een besluit dan geene beperking der vrijheid? of wel, als hij het beter oordeelt, dat de tijd, aan vrouwelijke handwerken besteed, met gebed en psalmgezang wordt doorgebracht, heeft de man dan geen recht te klagen, dat zijn geweten geweld wordt aangedaan? Hoe dwaas deze vragen ook lijken, zij zijn helaas! werkelijk uit onzen tijd gegrepen. Er zijn menschen, die onder de vaan der vrijheid het recht eischen om de toekomst van hunne en anderer kinderen aan domme luimen op te offeren: er zijn er, die het zeer goed vinden, dat A. aan hunne kinderen leert, 2 2 4, maar die het van gewetenspijn uitschreeu wen, als datzelfde werk aan B. wordt toever trouwd. - Men verzekert, dat de Engelsche Re geering in de onderwijswet van 1870 veran deringen wil brengen, strekkende om den leerplicht in te voeren. Aldus ziet men in alle beschaafde landen de meening veldwinnen, dat leerplicht een noodzakelijk vereischte is in een goed geordenden staat. Heeft men dan eindelijk ingezien, dat de wettelijke leerplicht het afdoende middel is om alle kinderen naar school te krijgen? Dat zij verre. Nog altijd telt men in de Oostelijke provinciën van Pruisen, in weerwil van den leerplicht, 28 pet. der daar aanwezige kinde ren, die de school in 't geheel niet bezoeken, zoodat het geene verwondering kan baren, dat er onlangs onder de petities tegen de wetsontwerpen van Falckeene menigte zijn voor gekomen, waar men onder twee handteekenen, die van den geestelijke en van den onderwijzer der petitioneerende gemeen te, niets anders vond dan kruisjes; nog altijd kan men wijzen op het feit, dat in 't Zwitsersche kanton Waadtland de school bevolking is afgenomen, naarmate de fabrie ken toenamen en aan meer kinderen werk werd verschaft: de wettelijke leerplicht is niet bij machte geweest dat tegen te gaan. Bovendien zijn vele voorstanders van den leerplicht (men kan het van de tegenstanders even goed zeggen) volstrekt niet op de hoogte van de kwestie. Hoe kan dan het aantal voor standers van jaar tot jaar toenemen? Alleen het veldwinnen van de heilzame overtuiging, dat de zoo onmisbare middelen om in kennis toe te nemen: lezen, schrijven, rekenen, het eigendom moeten zijn van ieder staatsbur ger. Men ziet in, dat het in onze gecompli ceerde maatschappij met den dag moeielijker wordt, niet alleen vooruit te komen, maar zelfs in zijn onderhoud te voorzien, zonder eene zekere mate van schoolkennis, en daar men, al ware het alleen om eigen rust en veiligheid, zoo gaarne zou zien, dat het allen wel ging, hecht men zich met zekere gretig heid aan een of ander middel, dat door de eene of andere autoriteit als afdoend wordt aanbevolen. Zoo'n man van gezag bespaart velen de moeite van eigen onderzoek, en be vordert daardoor zeer de snelheid, waarmede de meening wordt verbreid. Is de meening eenmaal vrij algemeen gevestigd, dan is in iedere vrije staat de regeering wel verplicht een wetsontwerp in dien geest voor te stellen. De vertegenwoordiging van de Russi- sclie provincie Wladiinir, de voornaamste na Moskou op 't gebied der industrie, heeft een adres tot de Regeering gericht met ver zoek haar toe te staan, dat ze het schoolbe zoek aan kinderen van 812 jaren verplicht stelt en straffen oplegt aan de ouders dei- kinderen, die zich aan schoolverzuim moch ten schuldig maken. De bedoeling is loffelijk; had men nu maar wat meerdere zekerheid, dat het middel af doende is. De koning van Spanje heeft afstand gedaan van den troon, 't Is wijs; maar nog wijzer zou het van hem geweest zijn dien vreemden troon nooit te aanvaarden. De tronen staan zoo wrak, dat zij omver moe ten storten, indien geen historische band het vorstenhuis aan het volk hecht. Voor een volk, dat zijn vorstengeslacht wegjaagt, blijft niets anders over dan de republiek; dit hadden de Spanjaarden eerder moeten inzien. Madrid, 11 Febr. 1873. DeKortesheb ben met 256 tegen 32 stemmen het eerste gedeelte aangenomen van een voorstel tot het instellen van de republiek. Het tweede deel strekt, om aan eene an dere Vergadering op te dragen den vorm der republiek te bepalen. Vóór de stemming legde Rivero, ten ge volge van een twist met Martos het voor zitterschap neer, en verliet de zaal; hij werd door Figuerola vervangen. De Koning van Spanje en familie heb ben heden morgen 6 ure Madrid verlaten. Madrid, 13 Febr. 1873. Het nieuwe Gouvernement is gekozen, Figueras Presi- sident van den Ministerraad. Martos Presi dent der Cortes. De Koning heeft Spanje verlaten, en werd overal waar hij voorbij trok met achting bejegend. In Lissabon is het Koninklijk Paleis voor zijne ontvangst gereed. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Amerauiden J. J. Gobius du Sart, te Nijkcrk. Bedankt: voor Nijkerk door W. R. Kalshoven, te Wanswerd c. a.voor Oppenhuizen c. a. A. Couvée te Barneveld. Aangenomen: naar Vreeland door F. G. Stoop, te Haarlo (Gelderland.) Ds. J. W. Felii te Utrecht herdacht 13 dezer zijne 25-jarige ambtsbediening, welke hij een tiental jaren in Utrecht bekleedde. Roomsch-Kath. Kerk. Z. D. Hoogw. dc Aartsbisschop van Utrecht heeft 11 dezer aan ruim 450 personen het H. Vormsel toegediend in de parochiekerk van den H. "VVillibrordus binnen de veste. (de Tijd.) Mocht iemand zich opgewekt gevoelen, om eene gift ten behoeve van de Nood lijdenden aan de Oostzeekust af te zonderen dan verklaart de ondergetee- keude zich bereid die gelden in ontvangst te nemen en over te maken. over den GODSDIENST in het Kerkge bouw der Remonstrantsche Gemeente. Toegang op vertoon van Inteekenkaart, of tegen betaling van 50 Cents. De Deurwaarder N. S. BLOM, zal Dinsdag den 18 ml Februari a.s.des voormid dags ten 10 ure op het land naast den windmolen van VAN DEN BRINK aan den Leusder Grindweg onder Amersfoort omstreeks 300 perceelen Omstreeks 50 vimmen Daags vóór den verkoop uitgenummerd te zien. Deze superfijne Pepermunt behaalde in 1868 op de Nijverheids Tentoonstelling te Arnhem den Eersten Prijs in Nederland en werd bekroond met de ZILVEREN MEDAILLE. De Jury gaf hiervan in haar uitgegeven verslag, op pag. 11, de vol gende verklaring: »Dit fabrikaat beveelt zich aan door zuiverheid van smaak, daar het van de Eerste Kwaliteit grondstoffen vervaardigd wordt, door sierlijkheid van vormvolkomen wit heid en matigen prijs." Bovengenoemde Pepermunt hebben wij verkrijgbaar gesteld in pakjes van 15 Cents bij de Heeren C. B. Kok Zoon te Amersfoort.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 3