neen, altijdaan eens doovenmans deur kloppen. Dit schrijvende komt mij Börues geest storen en 'tis, alsof hij zegt; «Gij begrijpt er niets van, gij weet niet of wilt niet in zien, dut juist zuivere liefde en trouwe zorg den schrijver van «Israëls invloed," zijn op merkingen in de pen geeft. Het gaat hem juist als voorheen de Fraukfortsche regee- riug, die door hetzelfde beginsel werd gedre ven. Maak maar eens een wet in beider geest en ik zal commenteeren, dan wordt het u volkomen duidelijk, of ge zijt voor overtui ging onvatbaarBegin maar." Art. I. Zondags mogeu de Israëlieten de straat hunner inwoning niet verlaten. »Dat is, opdat ze niet door dronken Kriste nen worden mishandeld." Art. II. Voor den leeftijd van 25 jaar mag geen Israëliet in 't huwelijk treden. 5. Dat is om hem sterke en gezonde kinderen te ver sell atfen." Art. III. Wanneer een Kristen een Isra ëliet beleedigd, heeft hij geen recht van ver volging. Dat is om hem verdraagzaam heid te leeren." Art. IV. Geen zoon van Jacob mag re dacteur van een courant zijn. «Dat dient om hem voor oneerlijkheid te bewaren." »Ziet ge nu wel," sprak de geest »dat ge het niet begrepen hebt!" En ik ant woordde »als dat zoo is dan mag de Israë liet wel dagelijks herhalen: »»God beware mij voor zulke vrienden, voor mijn vijanden zal ik zelf wel op mijn hoede zijn." »Dat is ook 't beste," hernam hij en ver dween. Docli badenage a partIs 't niet ergerlijk in de negentiende eeuw dwaasheden te hoo- ren verkondigen als die van de Wageningsche Courant en dat nog wel onder de leuze: van positief kristendoin Dat is het. »'t Gaat in Nederland alles verbazend langzaam," zegt het Wageningsch Weekblad. Als de reactionairen aan 't roer waren, wat zou het dan met stoom en verbazend snel achteruit gaan Dan werden terstond afge schaft: pokken wet, schoolwet, gelijke rech ten van allen vóór de wet; kristelijke liefde wellicht ook en wat daar meer op den index staat. En ingevoerd werd een staatskerkdie over elk andersdenkende een «anathema" uitsprak, hem althans geen gelijke rechten als den leden toestonden dan waren we weer in a° 1(319. Doch zoover zijn we nog nietIsraël be hoeft zich vooreerst niet bevreesd te maken; daar zijn er, buiten hem, die mede voor zijn rechten zullen waken als voor die van vrije in de lasten van het land deelende staatsbur gers moge ook het Wageningsch Weekblad en consorten hier tegen protest aanteekenen. Toch, uien zij voorzichtig en verlieze het drijven der partij niet uit het oog! «Neder landers, houdt de oogen openzegt de Wa geningsche. Ja doe dat, want er is tegen woordig veel vreemds ten onzent te zien en te overdenken en te toetsen vooral aan de beginselen van goddelijk en menschelijk recht beide. KENNISGEVINGEN. Ile BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien art. 13 der wet van 28 Augustus 1851 (Staats blad No. 125), Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat een afschrift van het proces-verbaal der zitting van den 3 Februari 11.gehouden door de commissie tot het aanhooren van de bezwaren der belanghebbenden tegen dc onteigening van in deze gemeente gelegen gronden, noodig voor den aanleg van den Spoorw eg van AMERS FOORT naar ZUTPHEN, op de Secretarie voor eenie der ter lezing ligt, alle werkdagen van 10 tot 1 uur. Amersfoort, 15 Febr. 1873. De Burgemeester voornoemd, (get.) A. G. WIJEUS. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 265 der gemeentewet, Doen te weten, dat het oorspronkelijk kohier der plaat selijke directe belasting HOOFDELIJKE OMSLAG) over bet dienstjaar 1873 door den Raad is vastgesteld en gedurende acht dagente rekenen van heden, alle werkdagen van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namid dags op dc Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing zal liggeD. Amersfoort, den 19. Februari 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. A. G. WIJERS. AMERSFOORT, 21 FEBRUARI. De Nijkerksche Courant van 18 dezer komt andermaal terug op de door ons mede gedeelde ongeregeldheden aldaar, en zegt een dwalende te hebben terechtgebracht. Wij erkennen zulks, want bij dit laatste schrijven heeft de Redactie van die Courant haar eigen dwaling duidelijk aan het licht gesteld, en feit voor feit onze mededeelingen bevestigd. De drukkunst schijnt echter te Nijkerk weinig gevorderd te zijn; want de Redactie noemt het onmogelijk (sic) om in eene Cou rant te vermelden, wat er onder het afdruk ken daarvan hier en daar geschiedt. N.B. de Courant verschijnt Dinsdags te Nijkerk, wordt daar ook gedrukt, en nochtans is het onmogelijk er in te vermelden wat Maandags te Nijkerk voorvalt! Dan zijn de Araers- foortsche bladen, waarvan een zelfs te Bar- neveld gedrukt wordt, toch vlugger. Hiermede stappen ook wij van dit onder werp af. Z. M. heeft bij besluit van ld Februari 1873110. Jj benoemd tot leeraren bij 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht L. J. van der Harst, leeraar aan 's Rijks Hoogere Burger school te Utrecht, en F. Th. Weitzel, veearts te Amersfoort. De algemeen geachte Hoofdonderwijzer, de Heer G. Mühring, herdenkt op Zaterdag den lsten Maart a.s. den dag, waarop hij vóór 40 jaren geplaatst werd aan het hoofd der openbare armenschool te dezer stede. Met reikhalzend verlangen wordt die dag te gemoet gezien door zeer velen, die den waar- digen man hoogschatten, en niet het minst door zijne Hulponderwijzers. Het is dan ook te begrijpen, dat dit feest de algemeene be langstelling zal ten deel vallen. Den 19den dezer werd 's Koniugs 56ste verjaardag te dezer stede behalve door het uitsteken van een aantal vlaggen en het be spelen van het Carillon herdacht door het houden van eene parade op het Kalfsveld, ten 12 uur 's middags, van de dienstdoende schutterij en de Rijdende Artillerie in groot uniform, alles onder kommando van den majoor der rijd. art. F. F. Steenberghe. Wij misten de Amersfoortsche Weerbaarheids- Vereeniging, wier oefeningen wel tot tele- grafeeren aan onzen beminden Vorst hebben geleid, maar nog niet tot paradeeren. Een groot assaut werd ten 2 uur in de op de smaakvolle wijze gedecoreerd rijbaan gehou den, waarbij door den Luitenant-Kolonel de Villeneuve brevetten en geschenken aan eenige deelnemers werden uitgereikt, en 's avonds ten 7 uur had op diezelfde plaats een uitmuntend uitgevoerd Caroussel plaats, waarbij zich bizonder onderscheidde eene quadrille van 16 ruiters, aangevoerd door den len luitenant der rijd. art. P. Haitsma Muiier. Ook de gymnastische oefeningen bij die gelegenheid volvoerd, voldeden algemeen, en niet het minst het voltigeeren over vijf paarden. Bovendien werd door den majoor- kommandant der dd. schutterij Jhr. G. K. van den Santheuvel een luisterrijk diner ge geven aan de officieren der schutterij en di verse autoriteiten en andere genoodigden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort heeft aan den Minister van Justitie ook haren wensch te kennen gegeven om bij de hervorming der rechterlijke instel lingen de rechtspraak in handelszaken op te dragen aan Rechtbanken van Koophandel. Bij arrest van het Prov. Gerechtshof te Utrecht, 18 dezer gewezen, is de kleederma ker Regtien schuldig verklaard aan bedrie- gelijke bankbreuk, en veroordeeld tot eene cell, gevangenisstraf van zes maanden. Naar wij uit goeden bron vernemen zal de meeting van de afdeeling Amersfoort van de vereeniging ter bevordering van het volksonderwijs plaats hebben op Woensdag den 5den Maart, aangezien de zaal van Ami- citia den 26sten Febr. reeds voor het Con cert ten voordeële der Anna-Paulona be waarschool besproken was. Hoogstwaarschijnlijk zal de Heer Brummel- kamp die vergadering bijwonen, waarin de Heer Dr. Menalda van Schouwenburg de in treerede zal houden. Maandag jl. des middags ten 12 uur trok eene zingende bende van ongeveer 50 man nen, werkzaam bij het aanleggen van den Oosterspoorweg, de stad binnen, ouder aan voering van een, die een groote dennentak droeg, waaraan een bonte zakdoek was vast gemaakt. Dit verbeeldde eene grève, waar van het verlangen naar loonsverhoo<ring de O O O oorzaak was, doch gelukkig bleef de gemeen te voor wanordelijkheden bespaard. Donderdag 11. werden ter Correctioneele zitting van de Arr. Rechtbank te Amersfoort de zaken behandeld van het 0. M. tegen de Heeren F. W. en H. de Ridder Fzn., dooi den Hoogen Raad naar die Rechtbank ver wezen. De beklaagden waren primitief door het O. M. bij het Kantongerecht te Rhenen bij exploit van 14 October 1872 voor den kantonrechter aldaar gedagvaard, als ver dacht van in Augustus (lees Juni of Juli) 1871 een zandweg (den Haarweg) door de genieenten Amerongen en Leersum loopende te hebben afgesloten door het plaatsen van twee sluitboomen. Die vervolging was ge schied na dat zekere J. Hardeman den 18 Januari 1872 voor gezemle Rechtbank had O O terecht gestaan wegens het verbreken van een dier sluitboomen en in appel van het Prov. Hof in Utrecht bij arrest van 26 Maart 1872 was vrijgesproken, bij welk arrest werd beslist dat die weg als openbaar moest wor den beschouwd. De Kantonr. te Rhenen sprak 1 November 1872 eene veroordeeling tegen de Heeren de Ridder uit, die daarvan in cassatie waren gekomen, beweerende dat hier niet van een openbaren, maar van een particulieren weg sprake was, waarvan zij eigenaars waren, en waarop zij dus het recht hadden sluitboomen te plaatsen. Na verhoor van een aantal getuigen (12 in de zaak tegen F. W. de R.) nam het O. M. bij monde van Jhr. Mr. de Jonge het woord, en betoogde dat hier niet beslist worden of de weg was openbaar of ntet, want het gold hier een strafactie, waarbij geei-.e civiele kwestie mocht worden uitgemaakt. De eenige vraag hier te beslissen was deze is de Haarweg een weg vallende in art. 56 van het Reglement op het onderhoud en ge bruik der wegen in de Provincie Utrecht, volgens welk artikel het verboden is eenige afsluiting op de wegen zonder daartoe recht te hebben te plaatsen. Die vraag moest ont kennend worden beantwoord, want het Reg. vordert in art. 6 dat alle wegen (behalve rijks- en spoorwegen) moeten voorkomen op de leggers, en dus als een weg (gelijk de Haarweg) niet op die leggers voorkomt, valt deze ook niet onder bereik van het Prov. Reglement. Was dan art. 471 no. 4 en 5 C. P. toepasselijk op beklaagden? Ook dat niet, want vooreerst was de vordering, zijnde eene politie-overtreding, verjaard, en mocht hier niet worden uitgemaakt of de weg was open baar of particulier, en ook was er geen reg lement overtreden, omdat de weg onder geen reglement viel. Het O. M. was dus van oor deel dat hier noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding bestond, en requireerde mitsdien ontslag van rechtsvervolging van beklaagden. De verdedigers der beklaagden, Mr. J. van der Leeuw, procureur te Amersfoort, voor den Heer F. W.en Mr. D. J. H. van Eeden, procureur te Utrecht, voor den Heer H. de Ridder Fzn., vereenigden zich natuurlijk gaarne met dit requisitoir en namen gelijke conclusie. Bij die verdediging werd er echter op gewezen dat, hoe ook de beslissing der Rechtbank zou zijn, wel dege lijk op de civiele zaak werd geïnfluenceerd; dat het Prov. Reglement alleen toepasselijk was op de wegen in dat Regl. bedoeld en dat alleen van die wegen een legger werd opge maakt, zoodat het daarom niet op dit geval van toepassing was; dat de weg in kwestie het best kon vergeleken worden met de we gen op de Treek, die zonder twijfel particu lier zijn en toch met sluitboomen voorzien, welke men zonder consent kon passeeren; dat art. 471 no. 4 C. P. in casu niet kon wor-

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 2