BINNENLAND. den toegepast, omdat daar alleen gesproken werd van het belemmeren van wegen door iets daarop neerteleggen, niet door die afte- sluiten. De uitspraak werd bepaald op Donderdag 27 Februari e.k. des voormiddags ten half elf uur. lu eene Woensdagavond gehouden verga dering der leden van het Anti-sehoolwet- verhond is besloten, tot het houden eener tweede algemeene vergadering in Amici- tia, waarvoor als spreker zal worden uitge- noodigd Dr. A. Kuijper van Amsterdam. In de Remonstrantsche kerk alhier trad 1.1. Donderdag avond Ds. Meijboom van Amsterdam als spreker op, en handelde over het „Supranaturalisme." Hij begon met eene verklaring van het woord, en beschreef het, zooals de uitgang isme te kennen geeft, als eene richting, en wel die, welke vasthoudt aan het bovennatuurlijke. Daar zij onder „de natuur" alleen verstaat alles, wat tot deze aarde behoort, erkent zij ook het bestaan van eene wereld boven de aarde, en gelooft zij, dat van daar op deze wereld wordt ingewerkt op bovennatuurlijke wijze, d. i. met opheffing an de hier heerscheude wetten. Hij toonde aan, dat dat geloof, nog heerscheude bij velen in onzen tijd, algemeen was onder de volken der oudheid, door te wijzen op vele godsdienstige instellingen van Indiërs, Joden, Grieken en Germanen. Waar teit gevolge \an het gevoel van afhanke lijkheid van een hooger macht het geloof in de goden was ontwaakt, daar dacht men zich hunne woonplaats eerst op de hoogc, onzichtbare bergtoppen, als der Himalaya-top, den Olympus en audere, totdat men dat verblijf zich nog hooger voorstelde in een wereld boven zich, waarvan het hemelgewelf de vloering uitmaakte. Van daar grepen de onzichtbare wezens in de natuur in, werkten het onbegrij pelijke, leidden en bestuurden de menschen, en vervulden lieu met goede of slechte denkbeelden. Den oorsprong van dat geloof verklaarde de spreker uit de onwetendheid der menschen. Zou, regen, stormwind, hagel, sneeuw, don der,'dat alles achtte men niet te behooren tot de natuur. Die machten, welke de menschen niet wederstaan kan, openbaarden zich van bovenen behoorden dus tot eene andere wereld. Evenzoo maakte men scheiding iusschen de natuur en de werkingen van het menschelijk gemoed. De edele of onedele aandriften, waardoor de menscli bcheerscht werd, wise men zich niet anders te verklaren dan door in werkingen vanboven; desgelijks het tal van ziekten en el lenden, waaraan hij onderworpen was. In een woord de klove tusschen zegeningen en smarten, deugd en hoosheid, zaligheid en rampzaligheid was nog niet gedempt. Ook maakte men gccD onderscheid tusschen het wonder en liet bewonderenswaardige. Wat eerbied en hulde afdwong, en den menseh onverklaarbaar toescheen, werd geacht recht streeks van boven gewerkt te zijn. En dichterlijk van aan leg als de menseh is, hielp zijn verbeelding hem van datgene, verstand niet kon oplossen, zich voorstellingen te n.<»..c4ivgonder te vragen: of deze met de werkelijkheid ovcr- e^.. kwamen. V olgens den spreker heeft aan dat Supranaturalisme af breuk gedaan de wetenschap op elk gebied, inzonderheid 1. de sterren-en natuurkunde, 2. de anthropologic of de geschiedenis van den menseh en zijn wezen, 3. de geschie denis der letterkunde, en 4. de algemeene geschiedenis. De sterrenkunde heeft ons geleerd, dat er niet vele werel den zijn, maar alles te zamen één wereld uitmaakt; dat het heelal een ougemeten ruimte is, waarin ontelbare bollen, volgens vaste wetten met elkander verbonden, in den aether zweven, en laugs vaste banen zich bewegen. Zoo is ook ODze aarde een bol, die met hare maan, en an dere bollen als planeten zich wentelen om de zon. Daardoor vervalt de supranaturalistische leer van den hemel hoven ons cn de hel onder ons. Dc geschiedenis van den menseh heeft geleerd, dat al die kwalen van stuipen,, vallende ziekte, waanzin en razernij niet het gevolg zijn van inwerking van buiten, maar uit de gesteldheid van het lichaam zelf voorkomen. Daardoor ver valt de suprauaturalistische leer van het bezeten zijn van duivelen of booze geesten. De geschiedenis der letterkuudc heeft geleerd, dat de bij bel zoo in zijn geheel als in zijn deelen meuschenwerk is; dat niet alleen dc kanon, maar ieder boek in het bizonder ontstaan is evenals ieder ander geschrift. Zoo hebben wij daarin de voorstellingen van de oude Israëlitische en de eerste Christenen, en vervalt de snpranaturalische leer van den bijbel als een papieren paus. En de geschiedenis in het algemeen doet ons zien, dat er éénheid is in het geschapene; dat alles het werk is van één werkmeester, den Vader der geesten dat Hij niet wille keurig ingrijpt in de loop der dingen, maar alles volgens vaste wetten geschiedt. Wat de wetenschap eenmaal op het Supranaturalisme overwonnen heeft, is haar nooit meer te ontnemen. Want wat de menseh meent, daarin kan hij zich bedriegen, dat kan veranderenmaar wat hij weet, weet met zekerheid, dat weet hij in eeuwigheid. Wat het Supranaturalisme nog staande houdt, is het gezag van de conciliën, van de onfeil bare kerk, en van de onfeilbare schrift, opgevat als het woord van God. Toch wil spreker erkennen, dat het Supra naturalisme niet schadelijk is voor het godsdienstig leven. Waar de menseh door onkunde nog niet in staat is, de wet ten der natuur te leeren kennen, daar moet hij wel suprana- turalist zijn. En waar de wetenschap nog zwijgt, daar is het Supranaturalisme poësie. Alleen, waar men enkel op gezag, tegen de uitspraak van verstand en rede in, aan het Supra naturalisme blijft vasthouden, verdient het veroordeeling. Te Zeist is door den Heer Oosterwijk Bruyn c. s. opgericht eene vereeniging onder den naam »Bethanië", met het lofwaardig doel om behoeftige kinderen frissche lucht en gezond voedsel te verschaffen. De kosten bedragen f 25 per vier weken; eeD gedeelte van het Weeshuis is voor gezegd doel afge huurd; den lsten Mei e.k. zal de opening plaats hebben. Wij wensehen deze vereeni ging van harte het beste succes toe. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. Bevallen: 12 Fcbr. Catharina Gerth, get. van Naai den, z. 14. Jacoba Bijtelaar, geb. de Kamper, z. Hendrika Couzijnse, geb. Schillz. Maria Aldegcmda Bitter, geb. van den Dungen, d. 15. Joanna Engelina van Nes, geb. Oosterdijk, z. 17. Anna Hendrika van de Klasnorst, geb. van Ruijven, z. Gerritje Aartsen, geb. Buurman, z. 18. Maria Christina Hceck, geb. Engels, z. 19. Antonia de Kruijff, geb. van Drie, d. Gehuwd: 19 Febr. Wouter de Lang met Elisabeth Verdaasdonk. Arie de Wijs met Margrietha van den Berg. Hendrik van Wijk met Anna van Deudekom. Overleden-. 12 Febr. Adrian» Arlar, 2 md. 13, Fredcrik van Ling, 72 jr.wedr. van Jansje Ruvekamp. Swerus van Beek, 83 jr., geb. met Gerritje Heuve- ling. 14. Elisabeth van Groningen, 42 jr.geh. met Lambertus Langras. Anna Baumann, 16 dg. Ma- chiel Bieshaar, 79 jr., wedr. van Joanna Maria Hamers. Jan van Kommer38 jr.geh. met Maria Wolfs winkel. Een levenl. k. van Frederik Lappain. 15. Johannes Brandsen4 md. 16. Jan Rong, 54 jr. geb. met Maria Magdalen;: Brits. Francina Mets, 63 jr., gehuwd met Jacob Hendrik de Vries. 17. Joanna van WandeleD, 17 jr. Hermina Sraink. 70 jr., wed. Cornelia Abbenhnis. 18. Johannes van der Pol, 44 jr. MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe 11,50 a 13,50. Rogge 7,40 a 7,90. Boekweit 7,30 a f 8,00. Aard appelen 1,90 a 2,20. Boter 1,40 a 1,50 per kilogr. Eijeren 3 cent per stuk. ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN AMERSFOORT VAN 18 FEBR. Voorzitter Mr. A. G. W I J E R S. Tegenw. 14 ledenafwezig niet kennisgeving de heer Croockewit. De notulen der voorgaande vergadering worden na le zing goedgekeurd. Aan dc orde is dc behandeling van het kohier van den hoofdelijken omslag over 1873, waartegen binnen den daar toe gestelden termijn geenc bezwaren zijn ingebracht. Dit kohier wordt met algemeene stemmen vastgesteld tot een bedrag van f25013,17. Verzoek van de politic-agenten om traktementsverhoo- ging. De voorzitter, hoewel niet bewerende, dat de bezol diging der politic-beambten, evenals die van audere ge- mcentenaren, de tijdsomstandigheden in aanmerking geno men, hier voldoende is, vindt echter met het oog op den nog zoo korten diensttijd van dc meeste rekwestranten en op het raadsbesluit ten opzichte van andere gcm.-ambtena ren gevallen, geenc vrijheid om de onderwerpelijke aan vraag te ondersteunen. Het verzoek wordt daarop met al gemeene stemmen gewezen van de hand. Voorstel van B. en W. om den ambtenaar ter sekretarie W. Frans, tevens belast met de werkzaamheden der inkwar tiering, overeenkomstig het bij zijne aanstelling hem geo pend vooruitzicht, eene gratificatie van f 25 toetekennen, wegens buitengewone verrichtingen hij het doortrekken van kampecrende troepen in 1872. Kortelijk toegelicht door den Voorzitter, wordt dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Voordracht tot afschrijving eener som van f604.19 op het kohier van den hoofdelijken omslag over 1872, wegens vertrek cn overlijden van aangeslagen. Goedgekeurd met algemeene stemmen. Idem van f 17.83 op het kohier der hondenbelasting over 1872, wegens rertrek van aaugcslagenen en afschaffing van honden voor 1 Juli. Als voren. Ingekomen is de goedkeuring van Gedep. Staten op de gemeente-rekening over 1871 en het raadsbesluit tot open baren verkoop van het huis dc L. Vr. Kapel en drie kleine woningen. Voor informatie. De Voorzitter geeft te kenuen, dat Burg. en Wethouders, ten ciude meerdere zekerheid te erlangen nopens de ontrui ming van het St. Agatha-klooster, zich daaromtrent tot den minister van oorlog hebben gewend, van wien bericht is ingekomen, dat er wel overwegingen aanhangig zijn ge weest, om eene andere lokaliteit voor sckermzaal te doen inrichten, maar dat van dit plan, wegens de groote daarvoor gevorderde kosten, is afgezien cn mitsdien het bedoelde ge deelte van voormeld gebouw vooralsnog niet zal worden ontruimd. De Voorzitter voegt er bij, dat dientengevolge heden den pastoor H. Blom, in nader antwoord op zijne vraag om het gebouw van de gemeente te koopen, kennis gegeven is, dat aau het door hem gedaan verzoek geen ge volg kan worden gegeven. SPAARBANK. Het bestuur van de Spaarbank te Amers foort zal op Maandag 24 Febr. 1872, van des middags 12 tot des namiddags 1 uur, op bet Raadhuis aldaar zijne gewone zitting houden. De Secretaris A. J. BOS. Z. M. heeft Mr. N. F. van Nooten, lid van den gemeenteraad te Utrecht, benoemd tot burgerlijk lid van den militieraad in de prov. Utrecht, en tot zijn plaatsverv. Mr. H. O. Römer, lid van den gemeenteraad te Utrecht. De tentoonstelling van paarden, vee en pluimgedierte, te houden door de afdee- ling Wijk bij Duurstede van het genootschap voor landbouw en kruidkunde in de provin cie Utrecht, zal plaats hebben te Driebergen op den 2en September dezes jaars. Verschei dene prijzen in geld zullen worden uitge loofd, waarnaar ook niet-leden van bet ge nootschap zullen mogen dingen. De inzen ders zullen hunne opgave moeten doen vóór den 20en Augustus a. s. aan een der be stuursleden van genoemde afdeeling. De burger-kiesvereeniging Vrijheid en Ordete Kampen, beeft aan de Tweede Kamer een adres gericht ter zake van bet census-ontwerp. Zij heeft zich over de indie ning van bet voorstel verheugd, doch maakt de opmerking dat verlaging van den census een dringende eisch moge zijn, doch niet de eenige, zelfs niet de eerste is. Zij dringt de huldiging aan van bet beginsel waardoor de commissie, die in 1848 een ontwerp van ge wijzigde Grondwet opstelde, geleid werd, namelijk: dat zij, die den graad van doctor bij een Nederlandsche hoogeschool verkre gen, niet onderworpen zijn aan bet voor- sekrift omtrent den census. Daartoe is eene grondwets-herziening noodig, waartoe zij der Kamer verzoekt het voorstel te doen of bij den Minister daarop aan te dringen.. De opbrengst van de Maatsch. tot expl. van Staatsspoorw. bedroeg in de week van 5 tot 11 Februari jl. f 92,360,99, tegen f87,039,46 in die week van 1872. Sedert 1 Jan. jl. was de gemiddelde opbrengst per dagkilometer f 13,76, tegen f 13,33 in gelijk tijdvak van 1872. De Rijksmiddelen hebben in de maand Januari jl. opgebracht f5,622,902,79, d. i. f37,638,27 minder dan in die maand van 1872 en f764,540,77 minder dan 1/12 dei- raming. De Arnh. Ct. deelt het volgende mede omtrent den bekenden, onlangs te 's Hage overleden letterkundige, Mr. P. A. S. van Limburg Brouwer: Zijne geschriften getuigen allen van zijne groote geleerdheid en niet minder van zijn meesterschap over den vorm. Zijn laatste werk was de roman Akbar, die te recht zulk eene algemeenen opgang beeft gemaakt. Limburg Brouwer was een universeel man; hij was te huis op elk gebied van wetenschap; zoodra bij echter eenig speciaal punt tot onderwerp koos, maakte bij daarvan eene grondige studie en de verschillende zaken, die liij besproken heeft in zijne artikelen in Gids, Spectator enz., dragen allen het ken merk dat de schrijver ze volkomen machtig was, terwijl hij als ambtenaar bij hetrijks- archief tevens blijk gaf van zijn historische kennis. Ook op politiek terrein heeft men menig voortreffelijk artikel aan hem te dan- keumen denke slechts aan de parasitische politiek. In de laatste tien jaren legde Lim burg Brouwer zich vooral op Oostersche talen toe; bij bestudeerde het Sanskriet en Arabisch en eindelijk zelfs het Chiueesch. Van 1864 tot 1867 was hij lid van de Tweede Kamer voor het kiesdistrict Almelo. Maar de Tweede Kamer was de plaats niet voor den geleerde en publicist, en de kiezers hebben hein den tijd niet gelaten om zich daar te ontwikkelen cn ook in het parlemen taire leven eene positie te winnen. Hij stierf aan longtering; reeds voor vele jaren had hij bloedspuwingen, maar hij wilde niet, oiu zijn leven misschien met eenige jaren te verlengen, de wetenschappelijke en politieke kringen verlaten, waarin hij zich bij voorkeur bewoog en waar hij zich door karakter en verstand kooge achting bad ver worven. Hij behoorde niet enkel tot de aristocratie des geestes, maar ook tot de aristocratie van geboorte en fortuin, en al zijne geschriften hebben iets van dit voorname, dat den man der hoogere kringen verraadt. Zijne politieke beginselen iutusscken waren zuiver constitu tioneel en hij mag onder de bekwaamste ver dedigers worden gerangschikt der liberale begrippen in staatkunde en wetenschap. Hij was even trouw in zijne vriendschap als gezellig in den omgang, en wist de meest dorre en abstracte ideën aangenaam te be spreken en helder voor te stellen. Van Limburg Brouwer was in 1829 te Luik geboren, studeerde te Groningen in de- reebten, vestigde zich als advokaat te Am sterdam, waar bij tot 1856 bleef, in welk jaar hij bij het rijks-arcliief geplaatst werd. Het Vad. meldt, dat de Heer P. A. S. van Limburg Brouwer al zijne boeken, die het Oosten betreffen (Indologiscke, Sans- krietsche werken, enz. enz.) beeft vermaakt aan de koninklijke bibliotheek.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 3