DIENSTBODE WAARSCHUWING. HET FAMILIEBLAD. Nog voortdurende groote opruiming van Manufacturen tegen veel verminderde prijzen tot den bepaalden dag van sluiting. J. H. PIEPER. UIT HET BUITENLAND. Kunstnieuws. Kerk- en Schoolnieuws. ingezonden. ADVERTENTIËN. Mevrouw Sluiter Suermondt, De Slijm- en Maag-pillen, SCHREUDER'S PILLEN, TEN BRINK EN VERMOLEN, Lan- Men wachte zich voor het gebruik van namaaksels, welke men tracht in omloop te brengen. f 1.25 per kwartaal. Z. R. H. prins Frederik der Neder landen heeft aan den voorzitter der Alkmaar- sche feestcommissie eene bijdrage van drie honderd gulden doen toekomen voor het opterichten monument voor het heuglijk ontzet in 1573. Wij vernemen, dat de Regeering voor nemens is aan het Japansc-h gezantschap, dat aanst. Maandag te 's Hage verwacht wordt., een of meer heereu, die vroeger in Japan gewoond hebben, toe te voegen, ten einde het verblijf der vreemde gasten daar ter stede zoo aangenaam mogelijk te maken. U. D.) In verband tot de gecontracteerde overneming door den Staat van de spoor weglijntjes RosendaalBreda en Rosen- daalMoerdijk van de Brand Gentralmaat- schappij, verneemt het Dbld. dat de Re geering voornemens is de verbindingslijn ZevenbergenZwaluwe waarvoor onder het vorig ministerie aan genoemde Maat schappij concessie was verleend, voor reke ning van den Staat te doen aanleggen. De koopsom van eerstgenoemden lijnen zal dan nog met die aanlegkosten verhoogd worden. Met betrekking tot de overige spoorweg plannen der Regeering deelt men nog mede, dat zij voornemens zou zijn een wetsontwerp in te dienen alléén tot aanleg eener Staat- spoorwegliju van Arnhem naar Nijmegen. Op de ontwerp-begrooting voor het Pruisische spoorwegplan was een post van 051,000 thaler uitgetrokken, als toelage aan het Groot Hertogdom Oldenburg, voor den aanleg der spoorweglijn van Ilirhove naar Nieuwe Schans. De commissie tot onderzoek van het plan heeft gisteren besloten, bij het huis van Afgevaardigden een gunstig advies op dien post in te dienen. Naar men verneemt wordt te Amster dam en misschien ook elders eene beweging op touw gezet, ten einde de wederinvoering der doodstraf te vragen. Het Pruisische Huis van Afgevaardigden heeft in de bekende zaak van het spoorweg concessie schandaal door den Geheimraad Wagener consorten bedreven, op aandrin gen van den afgevaardigde Lasker, die eene parlementaire enquête verlangde, eene com missie van twee leden benoemd, die met twee commissarissen uit het andere Huis de zaak overeenkomstig eene ten tafel gebrachte koninklijke boodschap zouden onderzoeken. Met overgroote meerderheid (196 van de 301 stemmen) werd de Heer Lasker als eerste lid, en met 175 de Heer Roller, vice-president van het Huis als tweede lid van die speciale Commissie benoemd. Hoe de beschuldigde Wagener bekend staat, deelt het Nieuws van den Dag in de volgende bewoordingen mede: De Heer Wagener, thans in de Pruisische Kamer van Afgevaardigden van diefstal en misbruik van vertrouwen beschuldigd, heeft antecedenten die geenszins in zijn voordeel pleiten. Hij is vele jaren hoofdredacteur ge weest van de N. Pr. Zeitung, het orgaan van de jonkerpartij en der orthodoxie. De dagbladen brengen in herinnering hoe die man gedurende tal van jaren in genoemd orgaan gescholden heeft op de begeerlijkheid, zelfzucht en gewetenloosheid der «liberale bourgeoisie" en van het «kapitaal." Zij wij zen er op hoe hij telkens de liberale partij een bende gewetenlooze bloedzuigers en woekerende speculanten noemde om ten slotte zelf te eindigen als beoefenaar van praktijken die slechts in de school der ordi nairste zwendelaars worden geleerd en slechts met lieden van de twijfelaehtigste soort on dernomen kunnen worden. Rouingin Victoria van Engeland heeft Donderdag Keizerin Eugénie te Chislehurst een bezoek gebracht. In het Huis der gemeenten gaf de Heer Enfield te kennen dat het schip de Murillo nog altijd te Cadix onder beslag ligt. Op eene vraag van den Heer Peel las hij eene dépêche voor, waarin Granville de admira liteit verzoekt eene stoomboot naar Lissabon te zenden om Koning Araadeus en zijne ge malin aan boord te nemen, als ook te Lissa bon een voldoend aantal schepen te laten tot bescherming van de belangen derEngel- schen. Men is overigens te Lissabon niet erg op zijn gemak zoolang Amadeus daar vertoeft. Althans de reserve ad. 9000 man is onder de wapeus geroepen. De Bourbon don Carlos heeft ook weder van zich doen hooren, doch schijnt voor alsnog in toom ge houden te worden tengevolge van de benoe ming van Pavia tot opperbevelhebber van het Noorderleger. De berichten uit Spanje luiden overigens geruststellendofschoon men ook spreekt van een opstand in Biscaye. Thiers heeft in de Commissie van dertig voor het budget 100 millioen aangevraagd voor de departementen en 140 millioen voor Parijs. De noodzakelijke uitgaven voor de likwdatie-rekeuing bedragen 748 millioen. Thiers wees de bronnen aan tot dekking van 644 millioen; in de resteereude 104 millioen zou de vlottende schnld moeten voorzieu. De Commissie heeft het voorstel van den Minister Dufaure aangenomen luidende: de vergadering regelt voordat zij uiteengaat de organisatie en de wijze van overdracht van het wetgevend en uitvoerend Gezag, de sa menstelling en de bevoegdheid der Eerste Kamer en maakt een nieuwe kieswet. De tevredenheid in de wetgevende vergadering c? o o over dit besluit is algemeen. Wij mogen zeggen de voorstelling vau het Nationaal Tooneelgezelschap van Antwerpen (Direct. E. Lemaire) op Dinsdag 18 dezer in Amicitia alhier met genoegen te heb ben bijgewoond. De moeilijke titelrol„Miss M u 11 o n" werd doorMej. Beersmans als Fernando" niet zonder ta lent vervuld; hare verdiensten kwamen vooral uit in het tweede bedrijf, doch aan het eind van het eerste, bij de ont moeting harer kinderen, bleef zij o. i. in een te bedrukte stemuiiug om de sympathie der kinderen, die haar toen niet kenden, verklaarbaar te maken. Zij werd over het al gemeen flink bijgestaan door liet overig personeel, waartoe Mej. Heilbron behoorde, die, ofschoon vrij goed spelende, evenwel in die rol minder op hare plaats was. Wat het stuk zelf betreft, wij betreuren het dat er zooveel bij de opvoering werd achterwege gelaten, en vooral dat de oplossing geheel afweek bij de oorspronkelijke roman, die met deu dood van Miss Multon eindigt, terwijl het tooneclstuk van Dinsdag haar naar het Zuiden van Frankrijk zendt, waardoor de ongerustheid voor haren man de Latour dat zij niet meer zal terugkceren, volstrekt niet wordt weggenomen, en de oplossing vau het drama dus minder bevredigend is. Het nastukje „een schat van eene Vrouw" is eene vroolijkc scherts, waarin de hoofdrol „Rosita" door Mej. Heilbron uitstekend werd vervuld, ja, wij kunucn bijna zeggen, het behoefde geeue verbetering. Het applaus van het talrijk opgekomen publiek toonde dan ook op on dubbelzinnige wijze ingenomenheid met de uitvoering. Aanst. Woensdag 26 Fcbr. is de Heer Sehweinsberg voor nemens in Amicitia een concert te geven ten behoeve der Auua Paulowue Bewaarschool alhier. Een talrijke opkomst bekroone dit goede doel. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Linschoten H. J. P. van der Linden te Hoevelakente Noordwijk aan Zee J. F. W. van Troosten- burg de Bruyn te Benschopte Ouddorp F. C. Wieder te Bunschoten. Bedankt voor Vleuten door N. H. de Gaaij Fort man te ter Aar. Roomsch-Kath. Kerk. De pastoor W. H. A. Bijleveld, te Maarssen, herdacht Zondag jl. het tijdstip waarop hij vóór 40 jaren tot pastoor aldaar werd aangesteld. Zijne parochianen hadden zijn levensgroot portret laten vervaardigen en in de kerk doen ophaugenook schonken zij hem eenige kerksieraden eu betoonden hunne vreugde door het uitsteken van vlaggen. De Heer H. B. van Lummel, hoofdonderwijzer te Elburg, heeft de benoeming tot hoofdonderwijzer aan het jonge heereninstituut hij de Broedergemeente te Zeist aangeno men. Tevens vernemen wij, dat het onderwijs aau die in richting, naar de behoefte des tijds, aanmerkelijk uitgebreid zal worden. (Nijk. Ct) Mijnheer de Redacteur! Uwe Courant, dit weet ik zeer wel, is oorspronkelijk niet' bestemd om hare kolommen te vullen met bockbcoordec- liugcn; toch zal het mij aangenaam zijn de volgende regelen opgenomen te zien. Hetgeen ik zeggen wilde betreft „De Zwarte Jager", uit gegeven bij den Boekhandelaar A. M. Slothouwer. Ik heb dezer dagen, terwijl mijne anders drukke bezigheden mij dit veroorloofden, dat werk met bedaardheid gelezen; maar het moet inderdaad bevreemding wekken, dat de Zwarte Jager niet nog veel meer koopers vindt dan hem reeds ten deele valt. Het is waar het verhaal is in een romantisch kleed gehuld en daarom begrijp ik, dat vele ouders huiverig zijn hnnncn zonen en dochters zoodanig boek in de handen te geven, omdat het soms beelden schetst en toestanden be schrijft, geheel vreemd aan het werkelijk leven en vaak too- ncelen voorstelt kwetsend voor de goede zeden. De Zwarte Jager kent evenwel deze schaduwzijden niet. De schrijver heeft met zorg alle kwetsende uitdrukkingen vermeden; de zeden, gewoonten en godsdienst der Javanen eu Chineezen worden naar waarheid geschilderd, en ontmoette ik ook enkele taalfouten, de stijl is over het geheel boeiend. Wie het boek leest, kan het niet dan met moeite ter zijde leggen vóór ook de laatste bladzijde verslonden is. De prijs is matig gesteld, liet papier is goed en een nette omslag besluit het geheel. Wie dan een goed eu ouderhou dend boek lczén wil, koopc bij den Boekhandelaar Slothou wer „De Zwarte Jager." Amersfoort, Febr. '73. W. vraagt tegen Mei, voor eene familie op een stil buitenverblijf wonende eene geschikt voor meid alleen, liefst niet beneden de 25 jaren oud. Loon naar bekwaamheden. bekend onder den naam van zijn te AMERSFOORT in doosjes a 32'/„ Cent alleen en uitsluitend verkrijg baar bij de Heeren gestraat bij de Varkensmarkt en te UTRECHT bij den Heer ALTENA, Steenweg over de Donkerstraat N°. 372. Inhoud van Afl. I. IMaandelijksch Overzicht. Belletri e. Een Kleine Misslag. Oorspronkelijke R Novelle. Margot. Eene geschiedenis uit het Aardal, door Godfried Kinkel. Moedervreugd. Wetenschap. Geologische Veranderingen der aarde door de warmte. Invloed van het geluid op Mcnschen en Dieren. Maria Stuart ee Chastelard. Oorspronkelijke Letterkunde. Muzikaal Overzicht. Mcdtdeelingen. BureelWagenstraat 100, 's Gravenliage. GEDRUKT BIJ G. W. BOONSTRA.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 4