des voormiddags te 10 uren, in het openbaar wordt gehou den in eene der zalen van het Raadhuis te Utrecht, ingaan de op het Oud-Kerkhof, en bestemd is tot het doen van uitspraak: omtrent de verschenen vrijwilligers voor de mi litie, de lotclingcn die redenen van vrijstelling hebben inge diend, de lotelingen die van den dienst uitgesloten of daar bij voorloopig niet toegelaten worden, en alle overige lote lingen, behoorende tot de lichting van liet jaar 1873. Voorts dat de tweede zitting van den Militieraad, be stemd tot het doen van uitspraak omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane<mken, en ten opzichte van hen die als plaatsvervangers of nummerverwïsselaars verlangen op te treden, ter voormelde plaatse in het openbaar gehouden wordt op Woensdag, den 10. April 1873, des voormiddags te 10 uren. En brengen tevens ter kennis van de belanghebbenden, dat de tijd en plaats dier zittingen aan eiken loteling zal worden bekend gemaakt door middel van een aan zijne wo ning of aan die vau zijnen vader of voogd te bezorgen biljet, alhoewel het nict-ontvaugen van zoodanig biljet niet ont heft van de verplichting tot het verschijnen voor den Mi litieraad, of tot het indienen van de tot staving der redenen van vrijstelling gevorderde bewijsstukken, zullende de lo- teling, die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteld heid, gebreken, of gemis van de gevorderde lengte, en de plaatsvervanger of nummerverwissclaarin persoon voor den Militieraad moeten verschijnen, ieder op het voor hem hierboven vermeld tijdstip. De lotelingen, die verlangen bij de ZEE-MILITIE te die nen, worden uitgenoodigd daartoe vóór den 1. April aanst. ter Secretarie zich aantemelden. Amersfoort, den 6. Maart 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. A. G. AVIJERS. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT doet te weten, dat, aantcvangen op Woensdag, den 12. Maart aanstaande, door de Schutterij dezer gemeente ZAL WOR DEN GEVUURD op het terrein genaamd „de Vlasak kers, nabij de Piramide, gelegen rechts van den straat weg tnsschen Amersfoort en Utrecht, en dat daardoor de omtrek dier plaats onveilig zal zijn. Amersfoort, G. Maart 1873. De Burgemeester voornoemd, A. G. WIJERS. De Buugemf.esteb en Wethouders van Amersfoort, Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de lijs ten, aanwijzende de personen, in deze gemeente bevoegd tot het kiezen van leden voor de Tweede Kamer der Statcn- Gcncraal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad, zijn vastgesteld, en benevens die, behelzende de namen der per sonen. welke ingevolge art. 35 der wet van den 4. Juli 1850 (Staatsblad no. 37) van gemelde lijsten zijn geschrapt, op heden aan de bergplaats bij het raadhuis zijn aangeplakt welke lijsten gedurende veertien dagen, te rekenen van he den, alle werkdagen van 10 tot 1 unr, op de Secretarie de zer gemeente voor eenieder ter inzage liegen. Amersfoort, den 1. Maart 1873." Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. A. G. WIJERS. AMERSFOORT 7 MAART 1873. Minder als nieuwstijding voor de ingeze tenen dezer gemeente, dan wel als blij k van hulde aan den verdienstelijken Hoofdonder wijzer der openbare Armenschool alhier, den heer G. Mühring, maken wij melding van het feest door hem op Zaterdag 1 dezer gevierd, zijn 40javig jubilé nl. als Hoofd dier School. Velen en velerlei waren de bewijzen van oprechte belangstelling in deze heuche- lijke gebeurtenis, treffend de blijken van deelneming op zoo verschillende wijze be toond, talrijk de kostbare en fraaie geschen ken den ijverigen en algemeen geachten jubilaris aangeboden. Niet alleen toch werd hij dien dag met brieven, telegrammen en kaartjes van de meest verschillende kanten als het ware overstroomd, maar smaakte hij bovendien het genoegen de hartelijkste ge- lukwenschen uit den mond van onderschei dene particulieren en commissien te ontvan gen, waarvan de Heer Dr. M. Salverda, In specteur van het middelbaar onderwijs, als vertegenwoordiger van het Rijk, eene com missie uit het collegie van Burgemeester en Wethouders als vertegenwoordigers van deze gemeente, de Heer Mr. F. A. R. A. baron van Ittersum, schoolopziener, aan het hoofd eener commissie van ambtsbroeders en oud ambtsbroeders, en de onlangs in functie ge treden Inspecteur van het Lager Onderwijs, de Heer A. Moens, in de eerste plaats moe ten Avorden genoemd. Tot verhoogiug der feestvreugde hadden de Hulponderwijzers zorg gedragen voor de fraaie versiering van een der schoollokalen, tenvijl ook de straat Avaarin school en woning van den jubilaris zich bevinden, een feestelijk aanzien had. In één woord, ieder had zich beijverd den waardigen man een ongeveinsde en welver dienden hulde te brengen. Moge hij nog langen tijd voor de zijnen, voor de Gemeente en voor het onderwijs gespaard blijven Andermaal vestigen wij de aandacht van het publiek op de Volksvoordracht op Zater dag 8 dezer door den Heer Mr. C. F. A. Knijff iu het lokaal Amicitia te houden. Deze voordracht zal de laatste zijn van de vjer, welke dezen winter plaats hebbeu, zoo dat Avij vertrouAven dat een talrijk gehoor zijne belangstelling zal komen toonen. Woensdag 6 dezer had alhier de eerste openbare vergadering van de afdeeling Amersfoort der vereeniging tot bevordering van het Volksonderivijs in Nederland in de groote zaal van Amicitia plaats. Deze afdee ling telt nu 90 leden. Na de opening door den voorzitter, Dr. D. Burger, beklom Dr. Menalda van Schouwenburg de tribune en maakte de talrijk opgekomen vergadering bekend met de beginselen der vereeniging, lichtte ze kortelijk toe, en stoud het langst stil bij letter a van art. 1 van het Reglement (bescherming en verdediging der beginselen van de wet op het lager ondenvijs van 1857) en dus ook bij art. 194 van de Grondwet. Het woord «Christelijk" werd door hem het eerst in bescherming genomen tegenover de tegenpartij, vervolgens toonde hij aan de hand der historie aan, dat de bemoeiing van den Staat in den tijd dat deze optrad wen- schelijk Avas, dat de Staat recht had zich met het onderwijs in te laten, dat sedert dat on derwijs veel is verbeterd, en dat eindelijk het te vreezen zou zijn dat eenzelfde toestand terugkeerde als vroeger indien de Staat dat werk liet varen, terwijl ook volgons den spre ker de verdraagzaamheid der godsdienstige gezindten daaronder zeer zou lijden. Ten slotte merkte hij op dat de groote strijd van de theocratische partij was de neutraliteit van het onderwijs, daar zij meenende alleen in het bezit der waarheid te zijn, de vrijheid in een ander niet kon dulden, en het onder wijs dus weer dogmatisch zou maken. Om deze redenen gaf hij die partij eindelijk den raad Lessing's vermaning aan een iegelijk die de waarheid meent te hebben wel te be hartigen. Daarvan maakt dan ook de vol gende spreker, de bekende anti-revolutionair Prof. A. Brummelkamp uit Kampen, ter stond gebruik, ofschoon in anderen zin dan de Heer M. v. S. bedoelde. Hij zag nl. in de drie ringen de drie richtingen van onzen tijd t. w. de moderne, de Roorasch-Katho- lieke en de anti-revolutionaii-e, die elk maar moesten toonen wat in haar harte was, en bestreed de Avet nog eens Avegens hare onbil lijkheid Avat het geldelijke betreft, het voor staan vau eene bepaalde godsdienstige partij, de moderne nl., en het inbreuk maken op de rechten der ouders, als de natuurlijke op voeders. Hij eindigt met de opmerking van de Gasparin, die in de toekomst het ontstaan van eene nieuwe liberale richting ziet, waar van een der beginselen aldus zou luiden: de Staat heeft geen recht op het geweten, de Kerk en de School van zijn burgers. De volgende spreker (Dr. Gerth van Wijk uit Groningen) begon met de beweering dat verdraagzaamheid niet door de Christ. Nat. School verminderde, doch gedurende zijne geheele redeneering toonde hij duidelijk zelf de vrucht van dat onderwijs niet te hebben geplukt. Niet ongelijk aan zijn voorganger was ook de volgende spreker, de Heer Hu- sem uit Utrecht, die zich veel op het reeds besproken terrein zijner geestverwan ten bewoog en zich bovendien aan grove historische fouten schuldig maakte. Doch genoeg van deze beide laatsten, die met ken nis van zaken kort en krachtig door den Heer A. M. KolleAvijn werden beantwoord. Sprak hij tegen dezen, ofschoon hij die taak onaangenaam noemde, uit het hart van velen (getuige de groote bijval van die velen), niet minder deed hij dat, waar hij zeide den hu- manen spreker uit Kampen even humaan te willen beantwoorden. En toen wees hij op de eenzijdige voorstelling van den Heer Brummelkamp, hierin bestaande dat de Staat eene onrechtvaardigheid beging door de kin deren aan hunne wettige opvoeders (de ou- ders)te onttrekken. De Staat toch deed dit niet, maar nam zijn deel aan de opvoeding zonder het recht van huisgezin en Kerk te belemmeren. Zijn Averk is goede en nuttige staatsburgers te vormen, geschikt voor de maatschappij, gelijk huisgezin en Kerk moe ten zorgen voor godsdienstig zedelijke ont- Avikkeling. Waar deze drie samenwerken, ieder op zijn terrein, is art. 194 der Grond wet gered en vervalt de beAveering dat de Staat thans een bepaalde godsdienstrichting voorstaat. Het late avonduur was oorzaak dat niet meerdere sprekers ter verdediging of bestrij ding het woord konden verkrijgen, en werd de vergadering door den Heer Burger geslo ten. Dat slechts zoo weinigen het Avoord konden voeren, is o. i. grootendeels daaraan te Avijten, dat van de vergunning om te spre ken door enkelen al te lang is gebruik ge maakt, zoodat zelfs de Heer v. SchouAven- burg niet eens in de gelegenheid Avas om te repliceeren. Wij achten het daarom niet kwaad een volgende keer bij de discussies den tijd van spreken voor een ieder op niet langer dan hoogstens 15 minuten te bepalen, en aan niemand (behalve hem die de discussie inleidt) meer dan éénmaal het Avoord te ver- leenen. Zijn wij goed ingelicht, dan zouden de debatten reeds Woensdag e.k. in eene tAveede openbare vergadering worden voort gezet. De oppositie tegen de Schoolwet vertoont zich in de laatste dagen onder een nieuwen vorm. De (kleinsteleerlingen der H. B. S. worden nl. in den omtrek van de oude Visch- markt door een aantal leerlingen eener bij zondere school afgewacht, uitgejouwd, uit gescholden en met linialen, riemen of touAV- tjes onverwachts van achteren geslagen, Avaarvan wel eens vechtpartijen het gevolg zijn. Wij hopen dat deze soort van propa ganda geen bijval zal vinden. Vrijdag 28 Febr. heeft de arr. rechtbank te Utrecht uitspraak gedaan in de eerste ont- eigenings-procedure van den Oosterspoor weg. De rechtbank moet daarin beslist heb beu, dat het aanbod van de Maatschappij omstreeks f1000 te laag Avas en heeft de Maatschappij in de kosten verwezen van het proces. Aan den straatweg van Nijkerk naar Amersfoort, ongeveer waar hij doorsneden wordt door den spoorweg, is Maandagmor gen in eene sloot het lijk gevonden eener vrouw, uit Amersfoort afkomstig. Meu zegt dat zij in beschonken toestand den vorigen avond hare Avoning had verlaten en bij een boer op een hooiberg een gedeelte van den nacht had doorgebracht, maar nog steeds door drank beneveld, was opgestaan en ver der gegaan; een gedeelte barer kleederen vond men aan den kant der sloot. Zij is naar de daartoe bestemde loods vervoerd. De ijverige, welwillende en bekwame sta tionschef van Zwolle van den Centraalspoor- weg, de Heer P. C. Leinweber, heeft tot groot leedwezen van een ieder die hem kent, tegen 1 April a.s. zijn eervol ontslag als zoodanig aangevraagd, omdat hij, naar hij vermeent, ten onrechte door een zijner chefs is beboet tot het bedrag van f 2,50. De sta tionschefs van Kampen en Hattem zullen van standplaats verwisselen. De chef van het goederenvervoer lang den Centraalspoorweg is naar Londen vertrok ken om overeenkomsten tot stand te bren gen met de stoombootmaatschappijen aldaar, tot vervoer van vee, boter enz. tot verminderd tarief langs genoemden spoonveg naar Rot terdam. Bereids worden door andere agen ten in het Noorden pogingen aangeAveud om dit vervoer te bevorderen. SPAARBANK. Het bestuur van de Spaarbank te Amers foort zal op Maandag 10 Maart 1872, van des middags 12 tot des namiddags 1 uur, op het Raadhuis aldaar zijne gewone zitting houden. De Secretaris A. J. BOS. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. Bevallen: 25 Fcbr. Anna Elisabeth van Goor, geb. Blokhuis, d. 26. Willemina Poortier, geb. van Loc- vezijn, z, 27. Geertruida van der Veer, geb. Kicricli. z. Melisje Hoogeweg, geb. van Schoonhorstz. Niesje Smitgeb. dc Boerz. 28. Johanna Hendrica van dc Wijngaard, geb. Koks, z. Carolina AVollf, geb. Israels, z. 1 Maart. Hendrika van Ruitenbeek, geb.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 2