BINNENLAND. UIT HET BUITENLAND. Kerk- en Schoolnieuws. van de Brug, d. Johanna Maria van de Vathorst, gcb. van den Uithoorn, z. 3. Catharina Margarctha Ockhuisen, geb. Rasz. 4. Berdina van Wandelen gcb. de Bruijn, z. Gijsbarta Bosselaar, geb. üijlen- brock, z. Gehuwd 5 Maart. Johannes Toeter net Willemiua Onwerkerk. Ovekledex28 Febr. Theodora Spier, 14 md. 1 Maart. Jannetje Renes, 11 md. STATEN-GENERAAL. Donderdag 27 Febr. interpelleerde de Heer Blussé van Oud-Alblas in de Tweede Kamer de Regeering naar aanlei ding van de geruchten ten opzichte van Atchin in omloop en vroeg 1. blijft de Regcering volharden bij hare politiek in de zitting van 26 October 11. medegedeeld, dat zij gcene uitbreiding van gezag op Sumatra bedoelt? 2. Zoo ja, heb- beu er dan omstandigheden plaats gegrepen, die de Regee ring nopen met meer kracht op te treden om onzen recht- matigen invloed te doen eerbiedigen Het antwoord van den Minister Fransen v. d. Putte was bevestigend op de eerste, maar zeer onrustbarend op de tweede vraag, want de ongunstige berichten zijn ten volle bevestigd. De Min. liet zich echter niet verder uit omtrent de maatregelen die de Regeering zou nemen, omdat veel zou afhangen van den uitslag der zending die de vice-president van den Raad van Indië naar Atchin stuurt. In dezelfde zitting was inge komen een wetsvoorstel van Houten tot regeling van den arbeid van kinderen in de fabrieken. De zitting van Vrijdag bepaalde zich tot de regeling van eenïge werkzaamheden. Maandag 3 Maart nam het herko zen lid A. Moens na becediging zitting en werd daarna het ontwerp tot onteigening der begraafplaats te Voorburg aangenomen, en dat tot aanvulling der provinciale wet met bepalingen omtrent de invordering van provinciale belas tingen en waarbij parate executie was bepaald, verworpen met 33 tegen 25 stemmen. Men zeide nl. dat deze wet niet speciaal voor de prov. belasting in Noord-Brabant, maar al gemeen zou zijn. Tegen Vrijdag 7 dezer zijn eerst eenige kleine wetten en daarna de pensioenwet voor burgerlijke ambtenaren aan de orde gesteld, waardoor tevens beslist is dat de censuswet eerst daarna zal w orden behandeld. De Min. van Binn. Zaken zegde een nader antwoord nopens het eindverslag over de censuswet toe, doch Nierstrasz en van Houten meenden, met het oog zoowel op de verkiezingen in Juni als op de mogelijkheid dat dit antwoord zeer kort kon zijn, dat het hoog tijd w as de censuswet zoo spoedig moge lijk te behandelen. Zij slaagden echter niet in hunne oppo sitie want met 49 tegen 9 stemmen werd de hiervoren ge- noemde orde van werkzaamheden vastgesteld. IZ. M. de Koning is den lsten Maart weder uit den Haag op het Loo aangekomen. Prins Frederik der Nederlanden vierde 11. Zaterdag zijn 7Gsten verjaardag. H. M. de Koningin wordt in het einde dezer week uit Stuttgart terugverwacht. Apeldoorn, 3 Maart. Wegens de opheffing der boerderij, zullen op 1 April e.k. de land bouwwerktuigen en het vee van Z. M. den Koning in het park op het Loo bij publieke veiling worden verkocht. Hbl De lichting der nationale militie voor het jaar 1S73 is door den Koning bepaald op 11,000 man, waaronder 000 voor de zee macht. De verschillende provinciën zullen de volgende contingenten leverenN. Bra bant 1240; Gelderland 1342; Zuid-Holland 2049; Noord-Holland 1842; Zeeland 522; Utrecht 505; Friesland 991; Overijsel 787; Groningen 697; Drenthe 342; Limburg 683. Zonderling is het, dat de Staatscourant, bij deze mededeeling, over het ^hertogdom" Limburg spreekt. Naar men verneemt wordt bij het wa pen der artillerie eene belangrijke promotie verwacht. Te Utrecht zijn in de vorige week over leden de gemeente archivaris J. W. L. Raten en de Hr. Mr. J. T. W. van Nes, oud vice- president van den Raad van Nederl'. Indië, Ridder van den N. L. enz. In eene te Amsterdam gehouden ver gadering is door de heeren Kan, Hubrecht, Posthumus, A. v. Otterloo, Vetk, Steyn- Parvé, Blommendaal, Jansse, Dornseiffen, P. H. Witkamp, Robidé v. d. Aa, Masthoff en Pekelharing het besluit genomen, om in Nederland een geografisch genootschap op te rigten. Dezer dagen is het kasteel Ammer- zoden door de Roomsch-Katholieke kerk te Ammerzoden gekocht, met de daarbij be- hoorende rechten, waaronder ook het recht van collatie, zoodat, wanneer er te Ammer zoden, Well en Wordragen een dominé be noemd moet worden, die benoeming door den pastoor zal geschieden. Het Hbl. verneemt, dat op dit oogen- blik een nieuwe indeeling van het leger een punt van bewerking bij het departement van Oorlog uitmaakt. Volgens deze zouden er bestaan 3 divisiën, ieder van 3 brigades, be nevens 2 reserve-brigades; iedere, brigade zou 4 bataljons infanterie met de noodige artillerie en cavalerie bevatten; de reserve brigades ieder 5 bataljons zoodat het geza menlijk aantal bataljons 46 zou bedragen. Op het Rijkstelegraafkantoor te Utrecht zijn drie adsistenten noodig. Zij die daarvoor in aanmerking wenschen te komen, moeten daarvan doen blijken door inzending van een gezegeld adres aan het Departement van Financiën. Op de Neude te Utrecht is een gaslan taarn van nieuwe constructie geplaatst. De ruiten zijn langer dan van de gewone lan taarns en prisma's helpen het licht verder verspreiden dan in de gewone lantaarns het geval is. Wanneer de uitslag van deze proef gunstig is, zal, naar het U. D. verneemt, dit stelsel van verlichting op groote schaal wor den toegepast. De nieuwe lijn welke de Rijnspoor wegmaatschappij voornemens is aan te leg gen, loopt van Ede op Deventer en van daar naar de Pruisische grenzen, in concurrentie met de Staatslijn AmersfoortApeldoorn Zutfen. De opbrengst van de Maatsch. tot expl. van [Staatsspoorw. bedroeg in de week van 19 tot 25 Febr. jl. f 103,912,44, tegen f86,697,445 in die week van 1872. Sedert 1 Jan. jl. was de gemiddelde opbrengst per dagkilometer f 13,95, tegen f 13,24 in ge lijk tijdvak van 1872. Men meldt uit Barneveld van 28 Febr.: Door jaren lange zorgen van onzen ge- achten Burgemeester mr. C. A. Nairac is op ons gemeentehuis, in een aan de raadzaal grenzende kamer, eene zeer interessante ver zameling bijeen gebracht, die wel waard is door oudheidkundigen en liefhebbers van historische merkwaardigheden in oogen- schouw te worden genomen. De verzameling bestaat voornamelijk uit allerlei oudheden, in deze gemeente opgegra ven of gevonden, van de vuursteenen messen, beitels en pijlspitsen uit de steenperiode en de urnen met asch en verbrande beenderen der vóórhistorische tijden, tot de ijzeren wa penen en andere overblijfselen uit de midden eeuwen en riddertijden. Verder geteekende afbeeldingen van aloude, thans gesloopte, ridderhofsteden en aanzienlijke gebouwen uit deze omstreken; eene schilderij, voorstel lende de opoffering van Jan van Schaffelaer, met het eenig bestaande authenthieke docu ment, die daad betreffende, en vele andere bezienswaardige voorwerpen. De Raadzaal zelve is smaakvol versierd met de keurig en net bewerkte wapenschil den der geslachten, die in vroegeren en late- ren tijd aan de regeering van het ambt Barne veld hebben deelgenomen en met verdere geschiedkundige herinneringen verrijkt. (N. R. Ct.) Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Leiden is door de conservatieve kiesvereeniging Va derland en Koning caudidaat gesteld mr. R. J. Graaf Schimmelpenninck, en door de anti-revolutionaire kiesvereeniging Neder land en Oranje, de Heer Jhr. Mr. J. L. 0. van den Berch van Heemstede. Omtrent den stand der Veldgewassen in de provincie Utrecht meldt men, dat deze zeer gunstig staan, o.a. het koolzaad, de wintergerst en de tarwe. De muizen, die eerst vrij wat schade aan de gewassen gedaan hebben, zijn door de vorst bijna allen ver nield. Tevens heeft die kortstondige vorst eene gunstige wending aangebracht, daar door het al te zachte weder de groei te weel derig was, heeft de landman ruime stof tot tevredenheid over de veldproducten; met den veestapel is het minder gunstig gesteld, omdat nog altijd enkele gevallen van long ziekte voorkomen. Gelijk te verwachten was, heeft het be kende rapport der commissie van dertig in de Fransche Nationale vergadering aanlei ding gegeven tot voortdurende en heftige debatten. De leider der linkerzijde, Gam- betta, kwam met kracht tegen dit stuk op, en noemde het kinderachtig en gevaarlijk. Laboulaye verdedigd het, en beweerde dat terwijl Thiers de republiek vestigt, Gambetta haar ten verderve zou voeren. De Heer du Temple onthaalde zijne medeleden weer op eene scène, die in de nationale vergadering helaas niet tot de zeldzaamheden behoort. Toch dwong hij den Heer Grévy tot de op merking, dat hij »een zeldzaam voorbeeld gaf van de wijze, waarop men van het woord in eene vergaderiug kan misbruik maken." Op het algemeen verlangen om de Regeering te hooren, is de Minister Dufaure opgetre den. Hij beweerde, dat het verdrag van Bor deaux niet geschonden was, en dat, in af wachting van den tijd, waarop de Regeering en de Vergadering zouden samenwerken tot het vaststellen van een definitieven vorm van bestuur, de Republiek de wettige regerings vorm was. De beslissing tussehen Republiek en Monarchie mocht echter niet ter sprake gebracht wordenvoordat het Fransche grondgebied door de Pruisen was ontruimd. De Heer Thiers heeft die woorden volkomen bevestigd. Zijne voortdurend terugkeerende beschouwingen over den »nog niet definitie ven regeringsvorm" klinken echter slecht, zoowel in de ooren van de monarchisten als van de republikeinen. De considerans van het rapport is intusschen met 575 tegen 199 stemnen aangenomenook de eerste artike len ondervonden weinig tegenkanting. In Spanje maken de Carlisten het zoo moeielijk voor de nieuwe regeeriug, die daarenboven hare eigene troepen weinig ver trouwen kan, dat men er toe zal moeten overgaan om eene aanzienlijke legermacht van vrijwilligers ter bezetting van de noord oostelijke provinciën bijeen te roepen. De partijgangers van Don Carlos wagen zich slechts zelden aan een strijd met de geregel de troepen: het plunderen en verbranden van weerlooze dorpen komt hun doelmati ger en gemakkelijker voor. Hoe wreed zij daarbij te werk gaan, blijkt uit het feit, dat pastoor Santa-Cruz onlangs eene vrouw liet fusilleeren, omdat haar man aan de overheid mededeelingen omtrent de Carlisten had gedaan. De ex-koning Amadeus heeft zich te Lissabon met zijn gezin aan boord van het Italiaansche fregat Roma begeven, dat hem naar Genua zal voeren. Het Journal de Genève deelt den brief mede van de vergadering der nationaal- kathoüeken, ten getale van 300, aan Hy- acinthe, waarin zij vragen of hij de be trekking van pastoor te Genève zou willen aanvaarden. Daarop volgt een tweede brief, waarin hij zich bereid verklaart de betrek king aan te nemen, en mededeelt dat hij zal overkomen, om te dier zake eene con ferentie te houden. De Eerste Kamer van den Zweed- schen Rijksdag heeft de eerste hoofdafdee- ling van het budget (de civile lijst) on veranderd aangenomen, terwijl de Tweede Kamer met 125 stemmen tegen 56 het voorstel heeft aangenomen om de civile lijst met 100,000 rigsdaalders te verminde ren. Volgens de wet moet de vraag nu door een gemeenschappelijke stemming van de beide Kamers beslist worden. Te Merthyr in Wales is door de werk- stakende arbeiders weder een groote mee ting gehouden. De secretaris van de unie der ijzerwerkers heeft, na eene conferentie met het bestuur van de gieterijen te Dow- lais, aan het volk den raad gegeven om den arbeid te hervatten op de door de patroons gestelde voorwaarden. Het bezoeken van Jeruzalem zal veel vereenvoudigd worden. Voor Engelsche rekening wordt nl. een spoorweg gebouwd die Jeruzalem met zijne havenstad Jaffa zal verbinden. De spoorweg, 75 kilometers lang, zal langs een kleinen omweg Bethle hem naderen. De Keizer van Rusland zal van 1 Juni tot 15 Juli de badplaats Ems bezoeken. Ned. Herv. Kerk. Tweetal te Slochteren: H. A. Leemans te Wilms en A. A. Looijer te Oud-Loosdreckt. Toezegging van beroep naar Voortbuizen H. W. van Loon te Bunnik.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 3