UIT HET BUITENLAND. Frankrijk. De uitgaven zijn op het budget van 1874 (dat thans officieel bekend is geworden) geraamd op 2523 millioen en de ontvangsten op 2526 millioen. De uit gaven zijn alzoo vermeerderd met 149 milli oen. In deze vermeerdering is de begrooting van het Departement van Oorlog voor 39 millioen begrepen. De Minister van Finan ciën stelt eene verhooging van de grond- en personeele belasting, zoomede van het meu bilair voor. Daarentegen zal het patentrecht verminderd worden. De vlottende schuld bedraagt thans 847 millioen. Het rech- tercentrum heeft met eenparige stemmen besloten, om in de Nationale Vergadering voor te stellen, nog vóór de Paaschvacantie over te gaan tot de behandeling van het wetsontwerp op het gemeentebestuur van Lyon, en van dat op de schadeloosstelling, aan Parijs en de departementen te verleenen. De heer Thiers heeft, in antwoord op een adres van den gemeenteraad der hoofdstad, te kennen gegeven, dat hij de Paaschvacan tie te Parijs zal doorbrengen; voorts heeft hij bij den gemeenteraad aangedrongen om spoed te maken met het herstel van het stadhuis. Gisteren heeft de heer Goulard, Minister van Binnenl. Zaken, de zitting der commissie voor de kieswet bijgewoond en zijne denkbeelden ontwikkeld, welke op het volgende neerkomenhandhaving van het algemeen stemrecht, stemming naar vastge stelde kiezerslijsten, vermindering van den duur van het domicilie tot twee jaren en zelfs tot één jaar. De Minister verklaarde zich tegen het betalen eener zekere som in de belasting als verplichting om het kies recht te mogen uitoefenen en wenschte, on der zekere bepalingen, de verplichting in te voeren om van het kiesrecht gebruik te maken. Engeland. De Heer Gladstone deelde in het Lagerhuis mede, dat alle Ministers hun ne portefeuilles weder aanvaarden, dat zij de zaken zullen leiden naar dezelfde begin selen als te voren, en dat zij rekenen op den steun der liberalen partij. Spanje. Er zijn geruchten in omloop omtrent een ter zake van militaire benoe mingen in het Kabinet opgerezen misver stand. Er werd zelfs verzekerd, dat er eene ministeriële crisis was ontstaan. De Oarlis- ten zijn in Ripoll (Katalonie) binnengetrok ken. Een te Valles (Katalonië) staand batail- jon jagers is aan het muiten geslagen en heeft gedreigd zijne officieren te zullen om brengen. Deze hebben zich genoodzaakt ge zien de vlucht te nemen. Volgens in omloop zijnde geruchten, is Dorregaray te Arcos door de troepen geslagen en is daarentegen eene kolonne van Castonon, die was opge rukt om Valcarlos en eenige andere in het noorden van Navarre gelegen punten te hernemen, in de nabijheid van Urdoa in eene hinderlaag gevallen. De circulatie van spoortreinen in Blava is gestremd. De Impartial maakt gewag van nieuwe ver schijnselen van insubordinatie onder het garnizoen van Barcelona. Naar men ver zekert wil Castelar aftreden, indien de krijgs tucht bij het leger niet wordt gehandhaafd. Men voegt er bij, dat de Ministers begrijpen dat de praktijk ook hier niet aan de theorie kan beantwoorden. Verder wordt gemeld, dat het Gouvernement de noodzakelijkheid inziet, om de Regeeringsbegiuselen te wij zigen in den zin als door de oppositie is aan gegeven. De Impartial beschouwt de af treding van de Ministers Castelar en Acosta als onvermijdelijk. De Carlistische ben den in de provinciën Lerida en Gerona heb ben de lijst barer ontzettende gruweldaden wederom vermeerderd door het verbranden Pruisen. Het Huis der Afgevaardigde heef t heden de kerkelijke wetten in derde lezing aangenomen, zoo mede de wet tot schadeloosstelling van de bewoners der. Oostzee-kusten die door de jongste stormen geleden hebben. De zittingen zijn tot na Pa scha geschorst. Kunstnieuws. Kerk- en Schoolnieuws. Bij dit No. behoort een Bijvoegsel vermeerderde het verleenen van panden tegen f 1. Door de afschaffing der inbrengers of zoogenaamde kleine bank, werden de bureaukosten jaarlijks p. m. f 550 hooger, terwijl de inbreng- en losgelden niet meer geheven werden; maar toch wordt door de Raadscommissie, die de opheffing voorstelde en krachtig verdedigde, er op gewezen, dat verre de meeste panden j>worden beleend door inbrengers of inbrengsters van beroep, die ook moeten betaald worden." In Leiden wordt eene reorganisatie van dergelijke inrichting voorbereid. De com missie uit den Raad dier gemeente, die met een onderzoek was belast, stelt voor: lo.de finantiëele betrekkingen tusschen de ge meente en de bank van leening nader te re gelen: 2o. de zes inbrengkantoren daar be- staande, met 31 December a.s. te sluiten; 3o. de commissie te machtigen ter verdere ver vulling van haar mandaat den raad een nieuw ontwerp-reglement voor de bank van leening voor te leggen, met inachtneming' der beginselen, bij de besluiten over de beide eerste punten aangenomen. Door de commissie van uitvoering voor den bouw van den Willenistoren te Dillenburg wordt bekend, dat door haar in Nederland f 9139,öG1/» is ontvangen. Daar echter dit bedrag verreweg te gering is om aan de voorgenomen plannen uitvoering te geven, hoopt de commissie dat zij door meer dere bijdragen daartoe alsnog in staat zal worden gesteld. Het Brusselsche Hof heeft in de zaak Schoep het vonnis der rechtbauk bekrach tigd. Het erkent dat S. zekere verklaring gedaan heeft bij den ambtenaar van den bur gerlijken stand van St. Jans Molenbeek, doch de aangifte zou onvolledig geweest zijn. Daar de beschuldiging dus voldoende ge grond is, acht het Hof het «onnoodig te on derzoeken of Schoep het recht had de ge boorte-akte in het Vlaamsch te doen op stellen." Dus is die gewichtige quaestie nog niet uitgemaakt. Schoep zal cassatie vragen. Naast de bestaande feestcommissie zoo wordt aan de Standaard gemeld, heeft zich te Alkmaar een commissie gevormd, die, met de neutraliteit der hoofdcommissie niet tevreden, de driehonderdjarige gedach tenis van Alkuiaars ontzet zóó wenscht te vieren", dat eere gegeven wordt aan Hem, die ook aan Alkmaar de victorie schonk. Door deze christelijke feestcommissie is een circulaire verspreid, waarin wordt me degedeeld, dat voor de uitvoering van haar plan f 1000 noodig is, waarvan men te Alk maar slechts f 500 a 600 kan bijeenbrengen, zoodat voor het overige een beroep wordt gedaan op Neêrlands christenen. De opbrengst van de Maatsch. tot ex ploitatie van Staatsspoorw. was in de week van 12 tot 18 Maart jl. f102,716,33, tegen f93,112,76 in die week van 1872. Sedert 1 Jan. jl. was de opbrengst per dagkilometer f 14,17, tegen f 13,33 in dat tijdvak van '72. Den 13 Maart werd te Jaarsveld ver kocht een bouwmanswoning met aanhoorig land, samen ter grootte van bijna 2 hecta ren 80 Aren, voor de som van f 6800, be halve de kosten. Het XlIIde Ned. taal en letterkundig congres zal dit jaar te Antwerpen worden gehouden van 1820 Augustus. De inzen ding van punten van behandeling moet vóór lo. Juni geschieden bij den algemeenen se cretaris, den heer J. de Geyter, te Antwerpen. Tijdens het congres hebben gemeentefeesten en de driedaagsche tentoonstelling van beel dende kunstwerken plaats. 30 Maart wordt in de zalen van het Casino te Gent eene tentoonstelling van bloemen geopend, welke tot 6 April zal duren. Zij schijnt in pracht en luister, in wonderen van planténgroei en bloemen- kweek, al de vroegere tentoonstellingen te zullen overtreffen, die van 1867 mede gere kend. Dé eerste bloemententoonstelling greep plaats te Gent in 1808, in de danszaal eencr herberg, Frascati genaamd. Men telde er zestig planten van verschillende soorten. Op de vijfjarige tentoonstelling van 1867 waren er meer dan zeven duizend planten ten toon gesteld en nu, in 1873, zal men er van vijftien tot twintig duizend tellenDe bloemen zijn te Gent als het voorwerp van eenen aanhoudenden eeredienst; nergens worden zij meer gekweekt. Het is niet zon der reden, dat van de oude vlaamsche stad gezegd wordt, dat zij de »Koningin der bloe men" is. Gazette van Gent.) van gemeente-archieven, het fusilleeren van republikeinen die, na een heldhaftige verde diging, in hunne handen geraakt waren. De Regeering neemt krachtige maatregelen om de rebellen te bestrijden. Te Ripell zijn 25 karabiniers, onder Puyzerda, heftig aange vallen door 200 Carlisten, doch werden door troepen, die van Gerona kwamen, ontzet. Seo Diergel is zeer nauw ingesloten. De Genestet's Dichtwerken. Amst. Gebr. Kraay. Napoleon door Dr. H. J. A. M. Schaepman. Zeer gaarne maak ik de lezers van deze courant op deze Volksuitgave" van De Ge- nestet's gedichten opmerkzaam. Reeds vroe ger is er eene uitgave verschenen, die ook 'f onder die vlag wilde varen, maar zes gulden is zeker den gewonen burger teveel voor een paar boeken met gedichten. Doch ik zou onrecht doen aan den smaalt van menig wei- ontwikkeld man, indien ik beweerde, dat hij, voor de zangen van eenen man, die Tollens in gemoedelijkheid evenaart en hem in geest en schoonheid van vorm overtreft, gecnen rijksdaalder over had. Wien onder 't knel lend keurslijf van uiterlijkheden 't gemoed niet is verhard, wiens gevoel en verstand niet onder duffen boeken wijsheid zijn ver stikt, die moet De Genestet wel liefheb ben, den fijngevoeligen zanger van 's men seden lief en leed, den man van de natuur en 't natuurlijke. De Gebr. Kraay hebben wel gedaan, met deze uitgave onder 't bereik te stellen van bijna allen, die niet als plan ten van den eenen dag in den anderen leven. Niet zonder ingenomenheid wil ik bij deze gelegenheid tevens de aandacht vestigen op een uitvoerig gedicht van den Heer dr. H. J. A. M. Schaepman, Professor aan 't Semina rie in Kuik Zeker kan men dezen geleer den en talentvolleu zanger niet met De Ge nestet op ééne lijn plaatseu: zij zijn tezeer van verschillenden aard. Is deze voor velen toegankelijk, gene zal slechts door weinigen gewaardeerd worden; hij heeft meer van Da Costa dan van Tollens in zich. Doch pleit dit tegen hem? In vijf zangen schildert hij on<, wat er mooglijk uit het verleden op doemde voor de geest van den man, die voor een paar maanden als balling en onder he vige pijnen is gestorven. Moge «Napoleon" door menigeen gewaardeerd wordenL. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Gramsbergen J. Koster te Huizente Silvolde A. A. Looijen te Oud-Loosdrechtte Veenen- daal Ds. Schouten te Harderwijk. Bedankt voor Ooltgensplaat door N. A. de Ga?ij Fortman te Vleuten. Chr. Ger. Kerk. Bedankt: voor Utrecht door A. H. GczelleMeerburg te 's Gravendal. Zaterdag 22 Maart had te Utrecht het vergelijkend exa men plaats voor de vacante betrekking van Hoofdonderwij zer aan de openbare school te Maartensdijk, noodig gewov - den door het verleend eervol ontslag aan den Heer van der Steur. Van de 74 sollicitanten, die zich hadden aangemeld, zijn er 50 opgkomen, terwijl er één zich tijdens het examen om ongesteldheid verwijderde. Het mondelinge examen werd afgenomen door de Heeren G. Mühring en H. W. de Heus, van Amersfoort,wier wijze van vragen door de verschillende candidaten werd geroemd. Ook de schoolopziener, Baron van Ittcrsum, en een paar leden uit den Gemeenteraad var Maartensdijk waren tegenwoordig. De bekwaamste dei candidaten zullen over een drietal weken ter voortzetting van het examen weer worden opgeroepen. Z. M. heeft voor het dienstjaar 1873 74 aan hoogeschool te Utrecht benoemd tot rector magnifies den hoogleeraar dr. J. J. Doedes aan w ien Dinsdag 1! de gebruikelijke serenade door de studenten werd gebracht Z. M. heeft aan J. 0. Costerus met ingang vai. 1 April e.k.benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijk; hoogere burgerschool te Utrecht. De tweede in de reeks der schoolvorsten, die voor dt anti-vaccinemaatregelen terugdeinzen, is A. Krijger, hoofd onderwijzer aan de bijzondere school te Langcrak, die me: 1 Mei aanst. zijn ontslag zal nemen. Men stelle zich de moeilijkheid voor, waarin bijv. eei blad als De Stard. zich geplaatst ziet, om ook van dezei „uitnemende" dc verdiensten behoorlijk uit te meten. (N. v. d. D.)

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 4