Kerk- en Schoolnieuws. BUITENLAND. Frankrijk. De zitting der Nationale Vergadering werd den 2en April door den lieer Grévy niet bijgewoond. De heer Vitet, die in zijn plaats presideerde las een brief van Grévy voor, waarin deze zijn ontslag neemt. De heer Baragnon stelde voor Vrij dag een voorzitter te kiezen de heer Viel- lain wilde, dat dit heden gebeurde. De heer Germain bracht hulde aan Grévy (toejui chingen der linkerzijde), en beweerde dat de Vergadering nog heden een opvolger moest benoemen. Na twee stemmingen, met zitten en opstaan, die twijfelachtig bleven, werd beslist dat de verkiezing heden zou plaats hebben. De zitting werd geschorst, de stem ming had plaats. Op den heer Grévy werden uitgebracht 349, op den heer Buffet 231 stemmen; 593 leden namen aan de stemming deel, er waren 9 blanco biljetten. Volgens de verklaringen, door Grévy aan verscheiden afgevaardigden gedaan, is het waarschijnlijk, dat hij het Voorzitterschap niet weder zal aanvaarden. Het Journal officiel bevat een decreet, waarbij de kiezers van de depar tementen Bouches du Rhone, Corrèze, Gi- ronde, Jura, Marne Morbihan, Nièvre en Seine, tegen 27 April worden bijeengeroepen tot het kiezen van een afgevaardigde in elk dier departementen. Bij een ander decreet wordt de Heer Berthemy benoemd tot ge volmachtigd Minister in Japan. De Heer Martel las een brief voor van Grévy, waarin deze zijne aanvraag om ontslag hand haaft en zijne collega's dank betuigt. Martel drukte zijn leedgevoel uit en zei- de, dat de Vergadering hulde brengt aan de vaderlandsliefde en de onpartijdigheid van Grévy. (Toejuichingen der linkerzijde.) De Vergadering besliste met 448 tegeu 203 stemmen, dat hij zou overgaan tot de dis cussie over de artikelen van het ontwerp be trekkelijk Lyon. Morgen benoeming van een President. Bij de verkiezing van een president der Kamer zijn uitgebracht op den heer Buffet 305 en op den heer Martel 285 stemmen. De vergadering heeft eene permanente commissie benoemd. De Kamer heeft met 401 tegen 173 stemmen aange nomen het ontwerp der commissie tot her vorming van het gemeentebestuur van Lyon. Engeland. In de mijn van Albertillery, in het graafschap Monmouth, heeft eene. ontploffing plaats gehad, waarbij zes per sonen zijn gedood en verscheidene gewond. Naar men verneemt, zal het examen voor surnumerairs bij de posterijen gehouden worden van 19 tot 25 April aanstaande. In Juni aanst. zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen der examens voor arts en hulpapotheker. Adres vóór 15 Mei aanst., voor het natuurt, examen, aan den hoogl. Dr. C. A. J. A Oudemans, te Amster dam; voor het geneesk. examen, aau den hoogl. Dr. G. J. Loncq CJzn., te Utrecht, en voor het examen van hulpapotheker, aan den hoogl. Dr. J. W. Gunning, te Amster dam. De St. Ct. (No. 84) bevat nadere bij zonderheden. Door de commissie voor de oprichting van den Willemstoren te Dillenburg is van een onbekende uit Nederland ontvangen, de belangrijke som van 6000 Pruissische tha- lers. U. D.) Het bericht, als zoude Dikkens, vroe ger conducteur bij van Gend Loos, en ten vorigen jare wegens diefstal veroordeeld, op 2 April in de gevangenis te Leeuwarden zijn overleden, is onwaar. Dikkens is nooit in de gevangenis te Leeuwarden geweest, maar bevindt zich tot op dit oogenblik in het huis van arrest te Amsterdam. Hij leeft nog, en is zelfs niet ziek. Hbl In de N. R. Ct. verklaart de Heer J. A. Alberdingh Thijm eene verklaring die zijn (sic) nut kan hebben, zegt de Heer Al- berdingk dat niemand van zijne familie ooit is geweest eigenaar noch (sic) mede eigenaar, redacteur noch (sic) mede-redac teur van het dagblad De Tijd. De Heer A. T. staat noch (sic) stond in geene andere be trekking tot die courant, dan (in deze) dat zij gedrukt wordt op eene drukkerij, waar van hij sedert 1863 eigenaar is. De Nederlandsche bedevaartgangers naar Lourdes zullen den 28en April vertrek ken, om op den lOden Mei terug te keeren. De reis- en verblijfkosten worden op f200 geraamd. Zij, die verlangen de reis mede te maken, worden in de Tijd uitgenoodigd om zich zoo spoedig mogelijk onder de initialen J. C. bij het bureau van dat blad aan te melden. Met verschillende spoorweg- directiën zijn overeenkomsten gesloten; als er evenwel voor den 15n dezer geen 50 bil- letten genomen worden, vervallen de prijs verminderingen. Den tweeden Paaschdag wordt in het dorp Zottegem, bij Gent, een standbeeld van den Graaff van Egmond onthuld. De Gemeenteraad van Weesp heeft, op voorstel van den Voorzitter, met alge- meene stemmen beslist dat iemand die zon der 's Konings toestemming, als zouaaf in het Pauselijk leger heeft gediend, het recht heeft verloren als burger van Nederland te worden beschouwd. Daarom heeft de Raad aan een der ingezetenen diens verzoek ge weigerd om op de kiezerslijst te worden ge plaatst. Men meldt uit New-York, dd. 1 April: De stoomboot »Atlantic" is op het eiland Mars, op de kust van Canada, gestrand en reddeloos verloren. Er waren 1000 personen aan boord, waarvan er, naar men verzekert, 750 zijn omgekomen. De Atlantic was op weg naar Halifax om steenkolen. Naarmate de bijzonderheden van deze schipbreuk be kend worden, verwondert men er zich meer over, dat nog zoovele personen zijn gered. Het schip dat dadelijk overzij ging, wentelde nog eenmaal, voordat het in de diepte zonk, het was toen de ketels sprongen. De zee spoelde gedurig over het schip heen, en naar mate de passagiers, waaronder vele vrouwen en kinderen, op het dek kwamen, stonden de golven gereed hen weg te vagen. De doodstrijd van hen die beneden waren en niet op 't dek konden komen, heeft ongeveer 2 minuten geduurd, het gillen en hulproe pen verstomde toen. De derde stuurman Brady heeft bijzonderen moed en tegenwoor digheid van geest aan den dag gelegd. Hij is een van de weinige personen, die uit de om geslagen boot gered zijn. Viermaal zonk hij eer het hem gelukte in het want te komen, toen zocht hij een lijn meester te worden en zwom daarmede naar de rots. Velen hebben hun leven aan die daad te danken, maar een groot aantal verdronken in de poging om langs de lijn de rots te bereiken, omdat er zulk een felle koude heerschte, dat de han den verkleumden en zij de lijn niet meer vast konden houden. Op de rots kon men zich moeielijk staande houden, omdat die zoo glad was door zeewier enz.; was men er eenmaal, dan was het onmogelijk een ander te helpen; als men de hand uitstrekte en die werd ge grepen, dan gleed men er af. Op de rots stierven nog onderscheiden personen van koude en uitputting, anderen werden krank zinnig, schuim kwam hen op den mond en zij verhoogden de akeligheid van het tooneel door hun jammerlijk gehuil. Ten 12 uur waren zij die nog op de rots waren of in het want zaten, gered, uitgezon derd de eerste stuurman, die door de booten niet kon bereikt worden. Zijn hulp geroep kon aan het strand gehoord worden. Groote geldelijke belooningen werden toegezegd aan de strandbewoners als zij hem redden, maar niemand durfde het wagen, tot het den predikant Ancient gelukte vier lieden over te halen, hem naar het wrak te roeien, 't welk hij zoo dicht mogelijk naderde. Hij wierp den uitgeputten man, die reeds 10 uur doornat en bijna geheel verkleumd in het want had gezeten, een lijn toe, die hij nog kon grijpen en om zijn middel binden; toen waagde hij den sprong, en ofschoon de holle zee de operatie zeer bemoeielijkte, omdat hij door de golven gedurig weggeslagen werd, hield de sterke arm van den Heer Ancient hem vast en werd hjj in de boot geholpen, en behouden kwam het zestal aan land. Het gedrag van den kapitein en de overige officieren wordt zeer geroemd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Giessen en Rijswijk W. van den Bijtel, te Montfoort; te Biezelinge en Ëversdijk N. A. de Gaaij Fortmau te Vleuten; te Linschoten H. B. Noorda te Jutfaas. Bedankt: toot Idsegahuizen en Piaam G. J. van Lin- douk te Nieuw-Loosdrecht; voorNijkerk W. J. Geselschap te Delfshaven; voor Veenendaal Ds. Schouten te Harderwijk. Dkietal te Schoonhoven: J. Brummclkampte Vee nendaal C. A. Reinicrte Bergschenhoek, en P. F. van der Steen, te Nieuwerkerk :i/d IJssel. De heer A. A. Looijen, pred. te Oud-Loosdrecht, is beroepen tot directeur der zeudings-inrichting te Utrecht. Te Moerdijk wordt dienst gedaan door een predikant welken de Synode geschorst heeft. Verleden Zondag kwam de riog-predikant om in zijn plaats te preken, maar de ge schorste was reeds aan den gang. Men wilde nu den ring broeder dwingen om op te treden, maar de marechaussees kwamen tusschen heiden, die proccs-vcrbaal zouden opma ken, terwijl wederkcerig proces-verbaal werd opgemaakt namens de synode tegen den marechaussee, die belette dat dienst gedaan werd door een daartoe bevoegd predikant in plaats van door een geschorsten herder en leeraar. Chr. Ger. Kerk. Ds. Doskcr, heroepeu predikant te Grand Rapids (Ver- ccnigde Staten), die aaust. Maandag zijn afscheid neemt als pred. te Zwolle, wordt naar Amerika gevolgd door circa 53 ingezetenen dier gemeente, die het doen minder uit zucht tot landverhuizen dan om hun herder te volgen. Benoemd tot hoofdonderw. te Harmelcn, K. W. Kroon, hulponderw. te Utrecht. Bij Kon. besluit is benoemd tot hoogleeraar in de medische faculteit aan de hoogeschool te Groningen Dr. H. H. Kooykcr, off. van gcz. 1ste kl. en leeraar aan 's Rijks kweekschool voor milit. geneesk. te Amsterdam. Dezer dagen heeft eene commissie, bestaande uit de hh. van den Berg, van Veen en van Deventer, respectivelijk hoofdonderwijzers te Rijswijk, Delft en Wateringen, namens de onderwijzers van het 2e schooldistrict in Zuid-Holland, hnnnen aftredenden schoolopziener, den Heer A. Mocns benoemd tot inspecteur van het lager onderwijs in Utrecht, een gescheuk aangeboden, bestaande in twee cristallen wijn- karaffen, met zilver gemonteerd en inscriptie. De gemeente Wageningen heeft, gelijk bekend is, be sloten, aan het middelbaar onderwijs van hare hoogere bur gerschool met drie-jarigen cursus toe te voegen het ouder wijs in de landbouw kunde. Dat onderwijs zal omvatten zoowel die wetenschappen, welke tot de beoefening der land bouwwetenschap voorbereiden, als de landbouwwetenschap zelve, welke de verkregen kennis op het landbouwbedrijf leert toepassen. Met 1 Mei aanstaande wordt de landbouw school voor geopend verklaard, ofschoon de benoeming van enkele leeraren dan nog niet is geschied; deze zal allengs volgen en de volledige inrichting zal met 1 September a.s. gereed zijn. De leerlingen znllen zijn tweederleia. zij, die het middelbaar onderwijs volgen en zóó tot het landbouw onderwijs komen; b. zij, die alleen de meest noodzakelijke hulpwetenschappen beoefenen en zóó komen tot het land bouwonderwijs. Het N. Kerk. Weekbl. „de Hervorming" deelt het volgend treffend staaltje mede van „Christelijk Natio naal onderwijs (Historisch.) Meester: We hebben dus gehoord, kinderen, dat de Afrika nen afstammen van Cham. Maar zeg jij me nu eensPiet Saaymans 1) rust er nog niet al tijd een vloek des Heeren op het nakroost vau Cham, van wege diens goddeloosheid Piet: Ja, meester, dat ze zwart zjjn. MeesterGij wilt zeggen, dat de negers in Afrika zwart zijn! Nu ja, Piet, dat is ook zoo, cn dat is ook zeker wel eene straffe des Heeren. Maar dat is nog niet de grootste straf. Denkt er maar eens goed over na, kinderen. Wat is de grootste zegen voor een mensch Hé, dat weet ge toch wel! Den Christus te kennen, is dat niet het heerlijkste en begeerlijkste voor een mensch Verscheiden kinderen op slependen toonJa-a-a meester. MeesterWelnu, en kennen de negers ook den Christus? DenzelfdenNe-e-e- meester. Meester: Nu Piet, wat is dan de grootste vloekdie daar rust op het nakroost van Chain PietDat de negers den Christus niet kennen, meester. Meester: Juist, Piet. Dat is de grootste vloek voor een mensch. Nu ziet gij eens weer, hoe de Hcere ons in zijne ontfermende genade hoven het nakroost van Cham gezegend heeft Of dit nu voor specifiek, christelijk-nationaal moet door gaan Ik weet het niet, wel weet ik, dat het meegedeelde in substantie aldus is opgevangen in eene bijzondere school voor Christelijk-nationaal onderwijs in Nederland. Arme Piet Saaymans 1) cn mcdc-veroordeeldcn Q- 1) Voor de juistheid van den naam wordt niet ingestaan. In de nationale vergadering heeft de heer Buffet het presidium aanvaard met een rede waarin hij een beroep doet op de medewer king van alle partijen. Hij belooft onpartij dig te zullen zijn en brengt hulde aan zijn voorganger. De rede werd door de rechter zijde en het rechtercontrum toegejuicht. De Prins van Wales zal den 24 dezer, naar Weenen vertrekken en daar drie weken vertoeven. Als voorzitter der En- gelsche commissie voor de tentoonstel ling zal hij de opening bijwonen. Het batig saldo over 1872/73 bedraagt 5,894,770 p. st. De begrooting voor 1873/74 bedraagt in ontvangst 76,617,000 p. st. en in uitgaaf 71,881,000 p. st., sluitende alzoo met een overschot van p. st. 4,736,000. De Minister stelt voor, daaruit de helft te betalen der gelden, verschuldigd wegens de zaak der Alabama, en de andere helft dezer gelden,

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 3