BINNENLAND. minder grooten circus van W. G. Pinder Co., die 6 ën 7 Mei a.s. de stad onzer inwo ning bezoekt. In de vergadering van het Departement Amersfoort der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Donderdag avond jl. gehonden, zijn als bestuursleden gekozen de HH. dr. A. H. C. van Driel en J. Iieyzer, als leden der commissie van de leesbibliotheek de HH. Mr. J. B. Burger en B. W. van Burgsteden, terwijl in de overige commissien de aftreden de leden werden herkozen. Voorts werd er nog eenige discussie gevoerd over de Nut- school en de Leesbibliotheek, waarna de vergadering werd gesloten. Heden (Vrijdag) werden ter openbare terechtzitting van de Arr. Rechtbank alhier de rapporten door den Rechter-Commissaris uitgebracht en de pleidooien gehouden in de onteigenings procedures van de Holl. Spoor weg Maatschappij als Concessionaris voor den aanleg van den Oosterspoorweg, eische- resse, tegen de wed. T. van Beek geb. Lager- weij en den Heer P. Methorst Sz., gedaag den. Als pleiters traden op voor de eischende Maatschappij de Heer Mr. J. A. Molster adv. te Amsterdam en voor de eerste gedaagde de Heer Mr. J. W. Sluiter, procureur te Amers foort, voor den tweeden gedaagde de Heer Mr. G. H. van Bolhuis, adv. te Utrecht. Conclusie O. M. bepaald op Woensdag 23 April e.k. De verdienstelijke stationchef van Soest, de heer Brandes, is als zoodanig benoemd te Gennep, (N.-Brab.Duitsche Spoorw.) en in zijne plaats te Soest, de conducteur van den Centraal Spoorweg, J. F. Becher. Z. K. II. Prins Hendrik heeft aan eerstgenoemde een vleiend schrijven gezonden bij gelegen heid zijner benoeming tot eene meer lucra tive betrekking. De door den Gemeenteraad benoemde Rijks-veearts in de plaats van den Heer Weijtzel heeft sedert eenige dagen alhier zijne functie aanvaard. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag, den 22. April 1873, des namiddags ten één ure. Pnnten van behandeling: 1. Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuw benoemd raadslid, den heer P. E. van Ittersum. 2. Ontwerp-adres aan Z. M. den Koning tot ontheffing van de verplichting tot op richting eener burger dagschool voor mid delbaar onderwijs. STATEN-GENERAAL. Dc Tweede Kanier is tot hervatting harcr werkzaamhe den bijeengeroepen tegen Dinsdag 22 April. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot onteigening ten behoeve van het afsluiten van het Reit- diep iu de provinciën Groningen en Friesland, welke afslui ting in verband staat met het verbeteringsplan der scheep vaartkanalen in Groningen. Het Verlag der Tweede Kamer over de wijziging der militiewet, strekkende tot afschaffing der plaatsvervanging en nommerverwisseling, behelst eene zeer uitvoerige gc- dachtcnwisseling over het voorstel zelf en over het verband met de algemeene organisatie des legers en der levende strijdkrachten. Dc Commissie van rapporteurs is het eens met de hoofdbedenking, in de afdeelingen geopperd, dat het wenschelijk en noodzakelijk is, dat een zoe gewichtig vraag stuk niet tot oplossing worde gebracht, dan wanneer de Ka mer tevens in de gelcgengcid zij gesteld, over eene alge meene herziening van de wetten op militie en schutterij te oordeclen. Door het ontwerpzooals 't daar ligt, zal het doel niet worden bereikt. Aan het wetsontwerp tot aanleg van de spoorwegen ArnhemNijmegen ou ZevenbergenZwaluwc is bij het onderzoek in dc afdeelingen der |Twcede Kamer geen on verdeeld gunstige ontvangst ten deel gevallen. De meer derheid keurde wel het hoofddenkbeeld goed, waarvan de rcgcering uitging, uitbreiding van het Staatsspoorwegnet doch verlangde vooraf van haar te weten, wat eigenlijk vol gens haar plan tot supplement van het thans nagenoeg vol tooide net moest dienen, hefzij dat de Staat zelf behoort aan te leggen, hetzij dat hij particuliere ondernemingen zal heb ben te subsidieeren. Zoolang dit plan in zijn geheel niet was blootgelegd, meende men zwarigheid te moeten maken, tot den aanleg der beide bedoelde lijnen mede te werken, te meer ook, daar thans de lijn ZevenbergenZwaluwe voor kwam niet van zooveel meer- gewicht te zijn, als menige andere lijn, waarop reeds lang de aandacht gevestigd of waarvan de wenschelijkheid aangetoond was geworden. H.H. M.M. de Koning en Koningin wor den tegen aanstaanden Dinsdag ten half twee ure, per extra trein van den Holland- schen Spoorweg, te Amsterdam verwacht, ten eihde het jaarlijksch bezoek te brengen en zullen tot den 28n aldaar verblijven. Men leest in de Staats-Courant Gravenhage13 April 1873. Volgens een heden morgen bij het Departement van Koloniën ingekomen regeeringstelegram van Buitenzorg, dd. 12 April, heeft de Gouver neur-Generaal, bij een telegram, den 9en de zer door den Gouvernements-Commissaris van Atsjin verzonden (dus vermoedelijk den llden te Penang aangebracht om naar Java te worden geseind), de volgende berichten ontvangen «Na de oorlogsverklaring heeft Atsjin ge tracht weder uitstel te verkrijgen. Nieuwe onderhandelingen zijn geopend, maar weder afgebroken, omdat Atsjin geen bepaalde ant woorden wilde geven. Daarop zijn door on ze oorlogschepen (die den Gouvernements- Commissaris naar Atsjin hadden vergezeld) de vijandelijkheden tegen de versterkingen begonnen en met kracht voortgezet. Den 5en dezer kwamen de troepen aan. Door den kommandant der expeditie werd met vier kompagniën eene verkenning aan den wal gedaan, die bevredigend afliep. Op den 8en debarkeerden de troepen, niet uitzondering van de cavalerie en een gedeelte van de ar tillerie die den 9en volgden. Het ge- heele debarkement is goed geslaagd. Dade lijk werden de operatiën begonnen. Men ondervond een hardnekkig verzet met groote doodsverachting. Tot dusver zegepraalden onze wapenen. Het geschut der schepen be wees uitnemende diensten." 's Gravenhage14 April. Blijkens een zondagavond bij het Departement van Kolo niën ingekomen Regeeringstelegram van Buitenzorg, dd. 13 April, had de Gouver neur-Generaal de volgende nadere berichten van Atsjin ontvangen: «Bij den aanval op eeue versterking op den 8n April bleven van den vijand 80 dooden achter. Van onze zijde werden gewond 5 officieren en 41 minderen, terwijl 9 minde ren sneuvelden. Op den 9n werd een verster king, waarin door de Marnix bres geschoten was, zonder weêrstand genomen. Bij offen sieve verkenning werd tot dusver van de kraton geen weêrstand ondervonden. Den lOn dezer zou de hoofdmacht oprukken. Men had gunstige verwachtingen." Men bericht, dat de vier kleinere sche pen, wier vertrek naar Üost-Indie eerst in het najaar bepaald was, ter zake der Atsjin- aangelegenheden en op aandrang van den minister van Koloniën, spoediger naar Indie zullen stevenen. U. D.) Naar men verneemt, zou bij eenige officieren van het leger hier te lande het voornemen bestaan om zich tot de Regeei'ing O O te wenden, met verzoek, om aan de expeditie tegen Atsjin deel te mogen. (U. D.) Op de groote Palm-paardenmarkt te Utrecht waren 605 paarden aangebracht de aanvoer van paarden van weelde was min der dan gewoonlijk. Er waren veel vreemde kooplieden aanwezig; er werden spannen paarden verkochtt voor f 1800, werkpaarden voor f300. Over het algemeen was de handel vrij levendig. De weininige aanvoer was daarna toe te schrijven, dat men bij vele land lieden de paarden reeds opgekocht had. De commis. voor den potpourri-op tocht bij de aanstaande studenten-feesten te Utrecht heeft zich geconstitueerd; zij be staat uit de Heeren Hubrecht, president, Huidekoper, vice-president, van Eeghen, secr.van Haersma de With, thesaurier, en Raedt, commissaris. De Nederlandsch-Indische Droogdok- Maatschappij is tot stand gekomen. Het co mité heeft namelijk besloten, de ongeplaats te aandeelen, die na den onbevredigenden afloop der inschrijving overblijven, aan de Maatschappij te waarborgen of ze over te nemen als ze niet door anderen genomen worden. Het comité heeft dus de goede zaak gered en verdient voor dit krachtig optreden allen lof. (Amh. Ct.) De Postdirecteur R. J. de Vrieze te Kampen, is op verzoek eervol als zoodanig ontslagen. De spoorwegen brachten gedurende de twee Paaschdagen 11000 vreemdelingen te 's Hage. Over 't geheel was het vervoer op de spoorwegen gedurende de jongste feest dagen buitengewoon. Naar wij met eenige zekerheid verne men, heeft de eigenaresse van de uitgestrek te heerlijkheid «de Doorwerth,mevrouw de Douarière van Brakell, aan de consessi- onarissen van den ontworpen spoorweg Rotterdam-Arnhem-Munster de benoodigde gronden voor die lijn, voor zooverre haar grondgebied betreft, kosteloos afgestaan, on der verplichting echter, dat er een hulpstati on in de nabijheid van het kasteel zal ge- plaats worden. Wag. Cour.) Door de Arrondissements-rechtbank zijn vijf leden der Rederijkerskamer «Tol lens te Oldemarkt, veroordeeld ieder tot 1 maand eenzame opsluiting en f10 boete, wegens feitelijk en gewelddadig verzet tegen de politie, die op de kamer, waar de voor stelling der rederijkers plaats had, wilde ko men surveilleren. De burgemeester verge zelde de politie om haar toegang te verschaf fen. De voorstelling geschiedde tegen beta ling van entrée en was dus publiek. 's Rijks Middelen hebben gedurende de maand Maart 11. opgebracht f 7,785,268, tegen f7,475,051 in Maart 1872, en gedu rende de eerste drie maanden van 1873 f 19,630,217, tegen f 19,419,456 in hetzelf de tijdvak van 1872. Gedurende de drie eerste maanden van dit jaar hebben de totale ontvangsten van de Maatsch. tot exploitatie der Staatssp. be dragen f 1,298,268 tegen f 1,178,796 over dat tijdperk in 1872, zijnde over 1873 per dagkilometer f1,381/,, meer. Uit Friesland schrijft men aan het N. v. d. D. dat het aantal kivieten jaarlijks vermindert, 't welk men toeschrijft niet al leen aan het ijverig zoeken der eieren, maar vooral daaraan dat zij bij hunne terugkomst hier te lande bij duizenden onder de slagnet ten weggevangen worden. Zou 't niet wen schelijk zijn, dat dit laatste verboden werd, evenals het zoeken naar eieren na 1 Mei. In een correspondentie uit Amster dam aan 't Dagbl., waarin over de werksta king van sigarenmakers, meubelmakers enz. wordt gesproken, leest menIk wil de me- dedeelingen over de werkstakingen niet ein digen zonder een staaltje te geven van de manier, waarop de meubelmakersbond te Haarlem werkt. Dat staaltje is curieus en authenthiek. Eenige weken geleden kwam een knecht bij een baas en zeide «Baas, de bond heeft besloten, dat bij u het werk ge staakt zal worden." Bij mij alleen?" vroeg de patroon. «Ja, baas." «En waarom dat?" «Omdat gij een middelslag-baas zijt. Gij zijt niet te groot en niet te klein. Gij zijt groot genoeg om op de andere bazen invloed te kunnen uitoefenen en in afwachting dat dit geschied is, kan de bond uw werklui best onderhouden. Kies dus. Opslag of werksta king." De middelslag-patroon liep daarop naar zijn grootere en kleinere confrères en beried zich met hen. Zij waren zoo verstan dig van te begrijpen, dat hun beurt weldra zou komen, en sloten zich aan een. Of de werklieden daardoor geïntimideerd zijn, is onbekend, maar wel weet ik, dat de uitver koren middelslag-baas tot heden niet door zijn mannen in den steek is gelaten. Donderdag den 10 April had een groote instructie in zake «den dubbelen moord" plaats. Naar het Vad. meldt, heeft de Jong zich bij die gelegenheid als een bezetene aan gesteld en door zijn razen en tieren 't hooren der getuigen, ja het schrijven van den grif fier zeer bemoeielijkt. In deze week zal an dermaal een groot getuigenverhoor worden gehouden. In het helang van den goeden voortgang der zaak zullen dan ongetwijfeld maatregelen worden genomen om te zorgen, dat de Jong ten minste den gang der in structie niet belemmert. Het D. v. Z.-H. verhaalt hieromtrent: «De getuige Blankers werd tegen de Jong gehoord. Blankers heeft de Jong eenige da gen vóór den moord turf zien brengen ten huize van mevrouw van der Kouwen, terwijl de verdachte elke relatie van nering of be drijf tot de vermoorde ontkent. De Jong

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 2