UIT HET BUITENLAND. Frankrijk. De directie der Suez-Kanaal- maatschappij heeft aangekondigd, dat de coupon, vervallen 1 Juli 1870, op de aan- deelen en delegatiën, op 15 dezer zal worden betaald met fr. 12,50. Het Journal Offi- ciel bevat een besluit, waarbij de kiezers van Loir et Cher, Charente inférieure, Rhone en Haute-Yienne tegen 11 Mei worden opge roepen. Er is een proclamatie verschenen van den heer Barodet aan de kiezers van het departement der Seine. Daarin wordt o.a. het volgende gezegd: »De op mij gevestigde keus strekt ten bewijze van de solidariteit, welke de groote steden onderling verbindt in de verdediging der gemeentelijke vrijhe den. Ik ben door de democraten van Lyon afgevaardigd met een drieledig doel, nl. ten eerste de onmiddellijke ontbinding der ver gadering van Versailles; ten tweede de vol strekte onschendbaarheid van het algemeene stemrecht; ten derde de bijeenroeping binnen een kort tijdsverloop van een éénige verga dering." De Heer de Rémusat heeft aan de kiezers eene circulaire uitgevaardigd, waarin hij o.a. zegt: »Ten allen tijde, onder alle Regeeringen, ben ik een voorstander van vrijheid, gegrond op regeering, niet op voort durende revolutie. Ik heb altoos slechts een gematigd gouvernement, hetwelk zijn kracht ontleent aan het vertrouwen des lands, houd baar geacht." Hij wijst op zijne vriendschap met Thiers en verklaart zich te zullen hou den aan de politiek, die deze in zijne rede voeringen en boodschappen heeft bloot ge legd; dat wil zeggende politiek, waardoor de vrede met het buitenland en de orde in het binnenland is hersteld, de financiën in een beteren toestand zijn gebracht en het republikeinsch Gouvernement duurzaam is gemaakt. Spanje. De Jezuiëten zijn uit Salamanca verdreven. Te Mahon heeft een opstand plaats gehad onder de leus van vrijheid. Eenige soldaten zijn gevangen genomen. Luidens berichten uit Barcelona, heeft Sa- balls aan de dagbladen van Ripoll verboden te verschijnen, met oplegging eener boete van 500 realen bij eene eerste, en van de doodstraf bij eene tweede overtreding. In de dorpen nabij Barcelona werd den lln een valsch alarm gemaakt, als waren de Carlisten in aantocht. Al de vrijwilligers snelden te wapen; doch er kwam geen vijand opdagen. In Barcelona heerscht rust. De Alcade heeft de fabriekanten verzocht hunne werklieden niet te ontslaan, al werken ze niet. Zij doen dienst als vrijwilligers en mogen daarom niet van hun gering inkomen beroofd worden. De poging om tot een schikking te komen in de zaak der artilleristen is ten eenenmale mislukt. Lizzagara is door Morales geslagen, en deze nederlaag heeft de vereeniging van Lizzagara met Dorregaray belet. De kolo nel Cabrinety, den 9e uit Gerano vertrokken, is Puigcarde binnengerukt met eene sterke afdeeling troepen en stukken geschut. De Duitschland. Volgens de Kreuzzeitung zal de Schach van Perzië den 5n Juni te Berlijn aankomen. De toestand van pro fessor Liebig, die sedert korten tijd ernstig ziek is, is gevaarlijk geworden. Een 25tal leden van den Gemeenteraad van Straats burg hebben tegen de afzetting van den Bur gemeester Lauth geprotesteerd, zoomede tegen het besluit, waarbij aan den directeur van politie Back als Regeerings-commissaris tijdelijk de betrekking van Burgemeester is opgedragen, een besluit dat genomen is op grond der wet van 24 Februari 1872. In het protest wordt gezegd, dat de heer Lauth slechts in een private bijeenkomst en als particulier heeft te kennen gegeven, dat hij alleen in de hoop op de terugkomst der Fran- schen iu het land is gebleven. De wettigheid van zijne afzetting wordt alzoo betwijfeld. Verder wordt gezegd, dat de heer Back niet de voorwaarden in zich vereenigt, om het voorzitterschap van den Gemeenteraad waar te nemen. De Regeerig heeft, tengevolge van dat protest, op grond van art. 13 der wet van 1855, den Gemeenteraad voor twee maanden geschorst, en den directeur van politie Back belast met het waarnemen der functien van den Gemeenteraad. Oostenrijk. De Deutsche Zeitung bevat een telegram uit Berlijn, houdende dat Per- poncher naar Londen, Balan naar Parijs en von Arnim naar Rome zullen verplaatst worden. In een artikel van de Neue Freie Presse wordt op geschiedkundige gronden betoogd, dat Rusland in Centraal-Azië niet op bloote verovering bedacht is, maar uit voering tracht te geven aan het plan van Peter den Groote, om den handel met Iudië en China aan zich te trekken. Portugal. Er zijn berichten ontvangen nopens het vergaan van de stoomboot Cam- bic, op 25 Maart. Er is hulp uit Bahia ge zonden. Al de passagiers zijn gered. De lading is verloren. Italië. De Paus neemt langzamerhand in beterschap toe. Gisteren heeft hij voor eeni ge uren het bed verlaten en met smaak ge geten. Zijne doctoren hebben hem verboden de kamer te verlaten. De toestand vau den Paus is aanmerkelijk verbeterd. Naar men verzekert, zouden politieke oogmerken niet vreemd zijn aan de reis van den Keizer van Rusland naar Italië. Engeland. De Echo deelt een tele gram mede uit New-Yorkonder dag- teekening van 9 April inhoudende: Brigham-Youg is als hoofd der mormonen afgetreden. Hij heeft het voornemen te ken nen gegeven om zijne uitgestrekte bezittin gen onder zijne 16 vrouwen en 60 kinderen te verdeelen en naar Arizona te vertrekken, waarheen een aantal bejaarde mormonen hem vermoedelijk zullen volgen. Men be schouwt de mormonen-quaestie te Utah als opgelost. In het City-artikel van de Times wordt het volgende gezegd. Uithoofde van de nadeelen, welke voor Engeland voort spruiten uit een gelijktijdige verlaging der rechten op de ruwe en op de geraffineerde suiker, heeft de heer Lowe het voorstel ge daan om de verlaging ten aanzien van het ruwe product 20 dagen later te doen intre den dan die op het geraffineerd, de eerste op 8 Mei e.k., de andere op 28 daaraanvolgende. Er heeft een vechtpartij plaats gehad te Kinsale, tusschen Engelsche visschers en personen die visch wilden koopen van Fran sche visschers. De politie is tusschenbeide gekomenzij heeft één man neergeschoten en verscheidene gekwetst. Op de aankomst Rusland. De keizerlijke bank heeft voor al hare bijkantoren het disconto op 6 pCt., de beleeniug op goederen op 7 pCt verlaagd. Amerika. De president Grant heeft den generaal Sherman uitgenoodigd, om bevelen te geven, opdat met gestrengheid tegen de Modocs worde te werk gegaan en de straf de gepleegde misdaad evenare. De generaal Gidhelm heeft het opperbevel aanvaard over de troepen, die tegen de Indianen van Modoc zullen ageeren. De aanval zal waarschijnlijk nog heden plaats hebben. Berichten uit Havana melden, dat vijftien suikerplantages van het district Union, op Cuba, door brand zijn vernield. De Modocs hebben verra derlijk de Gouvernements-commissarissen vermoord, die gekomen waren om met hen te onderhandelen. Vervolgens hebben zij een aanval gedaan op 't kamp van kolonel Mason. Er worden krachtige offensieve maatregelen tegen hen genomen. De opstand op Hayti is onderdrukt. Een dertigtal personen zijn ter dood gebracht. De bladen hier ter stede maken melding van een opstand onder te troepen te Portorico. Uit Havanna zijn twee stoombooten gezonden, ten einde de autoriteiten te steunen. In Panama is weder een revolutie ontstaan. De tegen woordige President is door het volk afgezet en zijn voorganger weder in diens plaats ge steld. Alles is vredelievend toegegaan. Azië. De grootvorst Alexis is van Shang hai naar Japan vertrokken. De Japansche ambassade zal zich heden naar Peking be geven. Australië. De oogst van tarwe in Zuid- Australië levert bevredigende uitkomsten op; 180,000 tonnen zijn voor uitvoer gereed. Kerk- en Schoolnieuws. volgde zijn gewone tabtiekhij ontstak in felle woede en wilde Blankert als het ware aanvliegen, waartoe hij zelfs over de balie sprong. Allerlei kreten en uitroepen werden door de Jong geslaakt, en dat wel op zulk een hartstogtelijke wijze, dat regters en be wakers hem tot kalmte aanmaanden en Blankers verzochten, zich te verwijderen. Getuige beweerde echter dat de Jong slechts comedie speelde en getuigen en rechters wil de imponerengetuige verklaarde zich kloekmoedig bereid, des noods, aan de Jong onder vier oogen te vertellen wat hij gezien had, daar hij geen den minsten angst voor den woestaarddie trouwens geduchter schijnt dan hij is, gevoelde. Daar de Jong onstuimig bleef, moest Blankers ten slotte zich toch verwijderen, zonder zijn getuigenis in haar geheel te hebben afgelegd en toege licht. Ook een jufvrouw, die een bezwarend feit tegen de Jong inbracht, werd door hem beleedigd en gescholden; zij bleef echter zeer bedaard en herhaalde zelfs haar afge legde verklaring. Bij voortduring maakte de Jong, door vreeselijke tooneelen, den rusti- gen gang der verhooren onmogelijk." Carlisten hebben zich van voor Puycerda teruggetrokken, met achterlating van 300 dooden en gekwetsten. De bezetting telt 8 dooden en talrijke gekwetsten. Vijfhuizen zijn afgebrand. Er zijn voorzorgen genomen tegen een hernieuwden aanval. Talrijke Carlistische vluchtelingen komen op de Fransche grenzen aan. Men zegt dat Don Carlos hier vertoefde om den uitslag van het gevecht voor Puycerda af te wachten. De nederlaag van Saballs is volkomen. De be volking begint overal krachtig tegen de Car listische afzetterijen op te treden. der troepen is de rust hersteld. De Times meldt uit Parijs van gisteren, dat de verte genwoordigers der Engelsche, Fransche, Belgische en Nederlandsche raffinaderijen te Parijs zullen bijeenkomen, om elkander te verstaan over de vraagstukken betrekking hebbende op de producten van ruwe suiker, en dat men hoop heeft op een bevredigenden uitslag. Het bericht van de Timesdat aan corres pondenten van Amerikaansche dagbladen vergunning is gegeven om de expeditie naar Khiva mede te maken, is, volgens geloof waardige verzekering, van grond ontbloot. Volgens berichten uit Khiwa heeft de Khan eenige zijner raadslieden ter dood doen brengen en anderen doen arresteeren. Ook wordt gemeld, dat hij de in gevangenschap gehouden Russen aan het Russisch Orenbur- burger detachement heeft teruggezonden. Bij keizerlijke ukase is het bestuur der poli- cie gereorganiseerd. Generaal Trepoff is tot directeur van policie benoemd. Ned. Herv. Kerk. Twaalftal tc HarlingeuP. J. Roscam Abbing, te Gin- nekcnA. Couree, te Barucveld; H. W. Crcutsberg, te Vlissingen D. P. Huet, te Dirksland H. J. James, te Heerden S. S. de Koe, te Buitenpost; W. Koelman, te Katwijk a'd Rijn; Dr. E. H. van Leeuwen, te Vlaardingen: B. Mossel te RenkuinA. Meerdink, te HarderwijkP. Romein P.Az., te MiddelbandsH. C. Voorhoeve, te Amersfoort Ds. K. W. Hulstcintc Vreeswijk heeft eene beroeping ontvangen naar de Herv. gemeente te Zelhem (classis Zutphen. -Als een staaltje van verdraagzaamheid wordt uit Hoogeveen aan de N. R. Courant gemeld dat de orthodoxe ouderlingen thans ook aldaar, als op meer plaatsen, gewei gerd hebben de door een modernen predikant onderwezen leerlingen als lidmaten der gemeente te erkennen. Deze zijn nu in het naburig Ruinen als zoodanige aangenomen, en daar laatstleden Zondag bevestigd. Chr. Ger. Kerk. Aangenomen te Slochtcrcn door H. Leemans, te Wil- nis. Bij het te Utrecht gehouden admissie-examen aan de leerschool voor aankomende onderwijzers, zijn van de 8 mannelijke aspiranten 6 toegelaten en van de 6 vrouwclijke4. Voor Utrecht hebben zich 88 aspiranten voor de voorjaars onderwijzers-examens aangemeld. Tot hulponderwijzer aan de Armenschool No. 4 te Rotterdam, tractement f 500. in te gaan 1 Mei a. s. is be noemd P. N. Van der Brugge, te Utrecht. Z. M. heeft aan Theodorus Enderleé, gewezen hoofd onderwijzer te Utrecht een pensioen verleend van f 524 's jaars. De Kon. Academie voor wetenschappen te Berlijn heeft tot correspondeerend lid benoemd den Hoogleeraar Donders te Utrecht.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 3