in die beide zaken werd bepaald op 7 Mei «erstk. Zondag 20 dezer had de inwijding van hek orgel in de Evang. Luthersche kerk al hier op plechtige wijze plaats. Ten aanhoore van eene t ;1 rijke schare trad ds. Manssen op en hield eene sehoone rede over het verband van godsdienst en kanst. Bij tusschenpoozen werden door eenige ingezetenen, zoo vau hier als elders, die zich belangeloos daartoe als koor hadden vereenigd, eenige sehoone gezangen en psalmen onder begeleiding van het orgel voorgedragen. Dezer dagen liepen te dezer stede eenige zoogenaamde poldergasten rond, die in ver- eeniging of afzonderlijk zich aan de huizen van gegoede ingezetenen aanmeldden, met de vraag om wat geld voor aanschaffing van gereedschappen. Het door hen voorgewend doel voorkomt eene heenwjzing op hunnen plicht om te werken, waartoe trouwens meer dan voldoende gelegenheid schier overal thans bestaat. Om van de lastige vragers af te komen, schenken angstvallige of mildda dige lieden eene soms ruims gift, en of deze ten goede wordt besteed, valt zeer te betwij felen. Wenschelijk schijnt bet toe, dat ook in andere plaatsen, werwaarts de pseudo-ar- beiders zich begeven, tegen zoodanige prak tijk krachtdadige maatregelen door de poli tie genomen worden. Bij Kou. besluit zijn benoemd tot ontvan gers der registratie en domeinen te Maarssen F. L. Sijplcens, thans te Rhenen, en te Rhe- nen R. P. van de Kasteele, surnumerair. Tot lid van den Gemeenteraad van Har derwijk is gekozen de Heer E. J. Fijn van Draat met 95 stemmen. Dr. A. D. Huijs- man bekwam 63 stemmen. Tegen de ongehuwde moeder, die haar kind hij Driebergen te vondeling legde, en die, zooals wij in een vorig nornmer mede deelden, gevankelijk naar Amersfoort werd overgebracht, is, ten gevolge van verzach tende omstandigheden, geen rechtsvervol ging ingesteld. De burgemeester van Drie bergen en eenige ingezetenen dier gemeente moeten zich het lot van de ongelukkige aan getrokken en haar de noodige gelden ver schaft hebben, om weer naar Amsterdam terug te kunnen keeren en om in de uitbe- stedingskosteu van de kleine vooreerst te kunnen voorzien. Naar wij vernemen, moet de moeder deze weldaad wel waardig zijn; aangezien het haar niet te doen geweest is om van het kind voor goed ontslagen te zijn, daar zij in het op de kleerljes van het kind gespeld briefje ook verzocht, dat men het George zou noemen, wjders belovende de kleine over driejaren te zullen komen terug halen, daar zij alsdan, niet meer onder voog dijschap staande, over eenige middelen zal kunnen beschikken. Een bejaard man uit den oubemiddelden stand trad te Amersfoort dezer dagen als mede-erfgenaam in een boedel op; groote bljdschap over de sehoone toekomst brengt hem het hoofd in de war; h j verbeeldt zich dat anderen bij de regeling van zaken zijn belang niet genoegzaam behartigen, wendt te vergeefs eene poging aan om zich te ver drinken en verkeert thans in zorgvollen toe stand. De blijde erfgenaam, wiens hoofd in de war gerankte, is ter voorkoming van onge lukken Maandagmiddag naar het krankzin nigengesticht te Utrecht overgebracht. Thans heeft de directeur van het Groot Amerikaansch circus J. W. Mijers bericht dat hij wel de stad Amersfoort zal bezoeken, en 1 Mei e.k. op den Hof eene voorstelling zal geven, aanvangende 7 uur 's avonds, waarbij de gedresséerde olifanten en leeuwen niet zullen worden vergeten. In den nacht vau Zaterdag op Zondag brak in de gemeente Hoogland een felle brand uit op de bouwhoeve Wolfshaar, van den landbouwer Floris Hartman, waarbij huis en inboedel, veel koren, een groote houtmijt en andere voorwerpen eene prooi der vlammen werden. De oorzaak tot den brand is tot nog toe onbekend, maar men gist door onvoorzichtigheid der knechts. Een en ander was niet tegen brandschade verzekerd. Het vee is gered. Bussum18 April. Verlokt door het hooge dagloon zijn reeds verscheiden arbei ders van hier en omstreken naar Pruissen vertrokken. Men verneemt dat nog veleu dit voorbeeld zullen volgen. De lage dag- loonen in de steenfabrieken dragen daartoe het liunne bij. Te Zeist heeft de persoon van D., melk- verkooper aldaar, die eenige vaten met melk wilde verleggen, en met een daarvan achter over sloeg, daardoor zulke inwendige kneu zingen bekomen, dat er vrees bestaat voor het behoud van zijn leven. Bij de onlangs te Barneveld van wege de Barneveldsche Laudbouw-vereenigiug ge houden Stierenkeuring werd de eerste prijs behaald door den stier van B. van Surksum en de premie door dien van T. van Wessel. Te Amersfoort zal de Stieren tentoonstel ling den 7 Mei e.k. gehouden worden dooi de Amersf. afdeeling der Maatschappij van Landbouw, des vm. ten elf uur op de Bees tenmarkt. SPAARBANK. Het bestuur van de Spaarbank te Amers foort zal op Maandag 28 April 1873, van des middags 12 tot des namiddags 1 uur, op het Raadhuis aldaar zijne gewone zitting houden. De Secretaris A. J. BUS. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene commis sie uit het Bestuur op MAANDAG, deu 28. April aan staande 's namiddags van hall'twee tot halldrie, zitting houden in een der localcn van het Raadhuis, alwaar de be langhebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden, en bij de verdere leden van het Bestuur, de heeren B. E. Herschel, W. A. Croockewit, Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse vau Ysselt en W. Maas Geesteranus. Mr. J. VAN DER LEEUWPresident. M. VAN BEEK., Penningmeester. J. C. LÈiNVYEBER, Secretaris. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. Bevallen -. 16 April. Marianna Iesbertsgeb. Coen- raad, d. 17. Annctje van de Biczebos, geb. van Voorst, z. 19. Hendrika Voortmab, geb. Leenards, d. Maria Huppclschotcu, geb. Dirkse, d. Johanna Verhoef, geb. van Duijst, z. 20. Catrina Adriana Kraaikamp, geb. Co- let, d. Catrina Maria Beijcr, geb. van Balkom, d. Peetje van Putten, geb. Schoouhorst, z. 21. Gevarda vau Ree, geb. Malestein, d. 22. Johauna Klasiua Mickliug- hoir, geb. Overtoom, d. Gerharda van Surksum, geb. Aefét, z. Ondertrouwd: 17 April. Willem vau Achterbergh met Margrietha Kraan. Willem vau den Brink met Gardiua Bekking. Gerrit van der Veer met Aaltje Rueler. Gehuwd 23 April. Heudrikus Gerardus Aarts met Barbara Johauna de Haan. Dirk Beek met Stephani Bostcrdijk. Hermauus Kraan met Hanua Snijders. Overleden: IS April. Jau van den Brink, 67 jr., wedr. van Johanna de Bruin. C'athavina Lavoor, 54 jr., geh. met Johannes Franciscus van Wijland. Johannes Fcr- dinaudus Stork, 68 jr., geh. met Johanna Verhoeven. 21. Rutgerus van Hamersveld, 78 jr. Johannes van Ee- den, 20 jr. 22. Maria Christina van Groeuestem6 vv. 23. George Jacob Meijer, 74 jr., geh. met Christina Magdalena Christ. Heudrik de Winter, "80 jr., wedr. van Hendrika van der Pol. ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN AMERSFOORT VAN 22 APRIL. Voorzitter Mr. A. G. WIJERS. Tegenwoordig 12 leden (1 vakature); afwezig met ken- nisge\ ing van verhindering de hr. Schluiter, wegens onge steldheid, en de hr. Methorst door uitstedigheid. De notulen der voorgaande vergadering worden na lezing goedgekeurd. De van het nieuw benoemde raadslidden hr. P. E. van Ittersum, ingekomen geloofsbrief, met daarbij overgelegde stukken, wordt ten tine van onderzoek gesteld iu handen vaa eene kommissie, bestaaudc uit de heeren v. Walchren, v. Beek en Visser. Gedurende het onderzoek wordt de zit ting geschorst en deze hervat zijnde, rapporteert de kom missie, bij ïuondc van den heer v. Walchren, dat zij den ge loofsbrief en de stukken in orde heeft bevonden en mitsdien adviseert den benoemde toe te laten als lid van deu ge meenteraad. Op voorstel des voorzitters wordt daartoe zon der hoofdelijke omvraag besloten, vau welk besluit aan Ge- dcp. Staten en den benoemde zal worden kennis gegeven. De Voorzitter herinnert, dat eerlang dc termijn van twee jaren verstrijkt, waarvoor Z. M. dc Koning ontheffing heeft verleend vau dc verplichting tot oprichten vau eene bur- gcrdagschool, aan welke, althans iu dc eerste jaren, geen behoefte bestaat, bij aanwezigheid der hoogere burgerschool met daaraan verbonden avondschool waar de gevorderde vakken ouderwezen w orden; dat Burg, en Weth. dienten gevolge een ontvverp-adres hebben gereed gemaakt, waarin bij vernieuwing, en wel op het voorbeeld van eene andere gemeentevoor eenigszius langeren termijn ontheffing wordt gevraagd. Na voorlezing wordt het adres met alge- meene stemmen goedgekeurd. Ingekomen zijn: eene voordracht tot het verrichten van aenige af- en overschrijvingen op dc begrooting der dd. schutterij over 1872. Ter sekreearie en te behandelen in eene volgende vergadering. Eene dour Burg. en Weth. naar aanleiding van de wet dd. 4 Dcc. 1872 (Stbl. no. 134) ontworpen verordening op het vervoeren van lijders aan besmettelijke ziekten naar een ziekenhuis of hunne woning. Overeenkomstig het voor- stol van den voorzitter wordt z. h. o. besloteu tot verzen ding naar de kommissie van dc wetgeving, om consideration en advie3. Goedkeuring van Gedep. Staten op het raadsbesluit tot af- en overschrijving op de gcm.-begrooting over 1872 en eene voordracht op onvoorziene uitgaven der gem.-bcgroo- ting over 1873. voor informatie. Rekening en verantwoording der pl. schoclkommissie voor 1. o.over 1872. Ter sekretarie. Proces-verbaal van opname der boeken en kas van den geiu.-ontvanger dd. 9 April 11., op welk tijdstip in kas is be- vouden f 14639,845. Als voren. Verslag van den toestand der gemeente over 1872 en ver slagen van de verschillende instellingen. Als voren; de voorzitter zegt dat het gemeenteverslag ter perse ligt en eerstdaags aan de leden wordt rondgedeeld. Oorlog met Ateiiin, De berichten omtrent den oorlog met Atchin stellen de gunstige verwachtingen in het eerst door ieder gevoed zeer te leur. Im mers Maandag 11. werd bij liet Dep. v. Kol. een telegram dd. 17 April van den Gouv.- Gen. van N.-Iudië ontvangen, luidende: Telegram van Commissaris van 14 April. Generaal Kohier gesneuveld. Zakeu gaan niet gunstig. Verwoede tegenstand. Kraton, die van zwaar geschut voorzien en zeer tal rijk bezet is, verdedigd tot het uiterste. Onze troepen worden van alle kanten gedurig door talrijke benden buiten kraton aangevallen. Commissaris aclit vermeerdering mijitaire- eu marinemacht noodzakelijk. Ik zend ver sterking. 18 dezer werd bij bet Dep. van Kol. het volgende telegram van den Gouv.-Gen. van Ned.-Indie ontvangen Volgens telegram van kolonel van Daa- len vau 14 April moskee nabij Kraton met veel verlies genomen. Het weder laatste da gen ongunstig. Hij vraagt koelies, doch geeue troepen tot versterking. Niettemin gaan 2 bataljons en artillerie en, behalve stoomschip Timorook nog stoomschepen Banka, 17 dezer te Batavia aangekomen en de Prins van Oranje met mitrailleuse en de noodige ammunitie, twee honderd duizend patronen voor achterladers en een detache ment suppletie-troepen. Voor heu, die met de bijzonderheden van O. Indie onbekend zijn, zal het niet onbe langrijk zijn te vernemen wat een kraton is. Daaronder wordt het versterkt verblijf van een inlandschen vorst verstaan. In den regel bestaat die uit een zeer uitgestrekt, meest vierkant terrein, omgeven door een zwaren muur, waarop wachttorens zijn geplaatst. Binnen dezen ringmuur bevinden zich on derscheidene pleinen en gebouwen, eveueens door muren en poorten van elkaar geschei den. In het midden ligt de eigenlijke wo ning van den Vorst. Voorts is 20 dezer bij het Departement v. Koloniën het navolgende telegram van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië ont vangen Bericht van den Gommiss, van 17 April. De troepen leden den vorigen dag een ge voelig échec bij den kraton. Dientengevolge zijn zij naar het straudbivouac teruggekeerd. De toestand is zoodanig, dat in verband met de mousson, staking der expeditie in over weging zou worden genomeu." O O O In een buitengewoon bijvoegsel van de Staats-Courant van 21 dezer wordt gemeld: Blijkens een heden ochtend bij het De partement vau Koloniën ontvangen telegram van den Gouv.-Generaal van Ned. Iadië, is de krijgsraad voor Atchin, gepresideerd door den Gouverncments-Commissaris, eenstem mig van gevoelen geweest dat de positie on houdbaar was wegens de geleden verliezen en vooral wegens de hevige mousson. Daarop heeft de Gouv.-Gen., in eene door hem ge presideerde vergadering van den Raad van Indië, welke werd bijgewoond door de kom- mandanteu der zee- en landmacht en door den generaal-majoor Verspijck, besloten tot staking der expeditie, om haar iu het najaar te hervatten. Dit besluit is genomen, vooral! met het oog op den mousson, waardoor ge meenschap tusschen de schepen en den wal weken, lang kan verbroken zijn, en dus de gelegenheid ontbreken kan om troepen naar

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 2