KUNSTMEST, M. I. Hengeveld GJz. Voor f 50 te koop. volgens het stelsel van J. DESMEDT, UIT HST BUITENLAND. Frankrijk. Er is eene circulaire uitge vaardigd, geteekend door de meeste afge vaardigden van Parijs, waarin de candida- tuur van den heer de Rémusat met warmte wordt aanbevolen. De heer Mare. Du- fraisse heeft een schrijven in 't licht gegeven, waarin hij zich verklaart voor de caudida- tuur van de Rémusat. Eene geruststellende verkiezing te Parijs zou zegt hij aan de Republiek die sympathie en medewerking verschaffen, die haar onmisbaar zijn. Het centrale republikeinsche comité van Mar seille heeft den heer Lockroy als zijnen can- didaat aangenomen. De Heer Grévy, lid der Kamer, heeft zich heden naar het Comité Carnot begeven. Hij heeft daar verklaart, dat het een fout was om den Heer Barodet candidaat te stellen. Het Gouvernement wordt door de houding van de partijen in de Kamer in een uioeielijken toestand gebracht, het heeft behoefte aan versterking om te strijden tegen de vijanden der Republiek. Blijft men hierin gebreke dan handelt men zeer onstaatkundig, vooral in een tijd dat het land zich groote opofferingen heeft getroost en eindelijk een regeeringsvorm verkrijgt, die met zijn maatschappelijken toestand overeenkomt en een einde maakt aan het tijdperk van revolutiën; waar- waar het weder kan komen tot de orde, vrede, vrijheid, en voerspoed. De Heer Grévy eindigde met allen aante raden hunne stem uit te brengen op den Heer De Ré musat, die zich door zijne houding en zij ne verklaringen openlijk bij de Republiek heeft aangesloten. België. De Regeering heeft een drie percents leening gesloten, groot 230 mil lioen met tien contractanten, onder welke de Nationale Bank, het Huis Rothschild, de Banque de Bruxelles en het Comptoir d'Escompte zijn. De koers van uitgifte is 81 pCt. Italië. In den gezondheidstoestand van den Paus is geen verbetering waargeno men. De Fan/ulla meldt, dat een courier vertrokken is, om aan de bisschoppen in Duitschland iustructieu over te brengen voor het geval dat de Paus mocht komen te overlijden. Spailje. In de vergadering van de per manente commissie, heeft de Heer Pi y Margalf beloofd, dat de verkiezingen op wettige wijze zullen plaats hebben, 'lerens verklaarde hij dat er geen sprake van is om de Cortes bijeen te roepen. Op verzoek der Spaanscbe autoriteiten is het vervoer over Eransch grondgebied van 300,000 patronen en 200 geweren voor Puycerda bestemd toegestaan. Savalls heeft weder een nederlaag geleden. Voor Puy cerda werden giften gevraagd. De Car- listen hebben nabij Gerona de post aan gehouden. Zij schoten de reizigers dood en voerden de officieele correspondentie mede. Een aantal Carlistische gevan genen, waaronder de Fransche Burggraaf Bonaldzijn ingescheept naar Ceuta. De Alcade van Figueras heeft aan 't hoofd van vrijwilligers gecombineerd met de be wegingen eeuer colonne-troepen, heeft een bende van 400 Carlisten onder Baaromet op de vlucht gejaagd, hunne dooden en gekwetsten achter latende. Het gevecht duurde twee uren. Portugal. In de noordelijke provinciën heerscht eenige beweging, betreffende het kerkelijk vraagstuk, maar zij draagt een vreedzaam karakter. Kunstnieuwe. Kerk- en Schoolnieuws. ADVERTENTIE N. Plaatsvervangend Districts-Veearts G. T. STOUT, te Tiel. Gedrukt by G. W. Boonstra. pen van lucifers, waarmede hij een vuurtje aanlegde dat een nabij zijnden hooimijt aan tastte en in de asch legde. De woning van den eigenaar van den mijt, den vader van het knaapje, is met krachtsinspanning be houden gebleven. Te S., een dorp in Overijsel, bracht dezer dagen een jongetje uit naam zijner ouder3 een schaal kievitseieren naar den burgemeester. Mevrouw nam ze aan met de woorden: »zeg aan je moeder dat het al te veel is." Ja, dat heeft moeder ook al ge zegd," gaf het jongetje tot antwoord, maar vader zeiwij moeten den duivel tot vriend houden." Naar men verzekert, is de redevoering van den minister Jules Simon, verleden Zaterdag gehouden, onnauwkeurig over gebracht; zij bevatte geen aanval op de Nationale Vergadering. De aftreding van dien minister wordt tegengesproken. He den zijn ernstige pogingen gedaan om de intrekking der candidatuur van Barodet te verkrijgen, doch men twijfelt aan den goeden uitslag. Het Journal officiel meldt, dat de ontvangsten der belastingen de raming overschrijden; over de twee eerste maanden van het loopende jaar is name lijk aan directe belastingen 7 millioen en aan indirecte 15 millioen meer ontvangen dan geraamd was. De Union republi- caine bevat eene verklaring, ouderteekend door dertig afgevaardigden, onder welke Louis Blanck, Gambetta en Tolain. Daar in wordt gezegd, dat zij de candidatuur van de Rémusat afkeuren en zich ver eenigen met die van Barodet, als vertegen woordigende hunne staatkundige denkbeel den, nederkomende opontbinding der Nationale Vergadering, amnestie, opheffing van den staat van beleg, vestiging der Republiek. Engeland. De Times weerspreekt bet gerucht, dat sir Samuel Baker, lady Baker en de weinige overgeblevenen hunner vol gelingen, door een wilden volksstam zou den vermoord zijn. In het City-article van hetzelfde blad wordt een ongunstig tafe reel opgehangen van den toestrnd der Spaanscbe financiën. Een gedeelte der te gelde gemaakte leening is reeds verbruikt, terwijl de betaling der coupons van de binnenlandsche schuld feitelijk is gestaakt. De Times voegt er bij, dat, naar het «ehynt, eenige te Londen op 10 dezer ver vallen acceptaties op de schatkist onbetaald bleven en voor een gedeelte eerst den 12de werden voldaan, doch dat andere accep taties later niet zijn betaald. De Times meldt, dat het disconto zeer spoedig tot 5 pCt. zal verhoogd worden. In de heden door het Lagerhuis gehouden zitting heeft de Heer Eastwick overlegging ge vraagd van de stukkenop Khiwa betrek king hebbende. Hij wees op de gevaarlijke plannen en het vooruitdringen van Rusland en wenscht dat men een intiem verbond met Perzië zou sluiten. De Heer Grant Duff antwoordde, dat de beste verwach tingen werden gekoesterd van het bezoek dat de Shah van Perzië binnenkort aan Engeland zou brengen en dat de plannen van Rusland niets gevaarlijks hadden. De Czaar en zijne gemalin zullen in het midden van Mei Engeland bezoeken. ■MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe 12,00 a f 13,75. Rogge ƒ7,50 a f 7,90. Boekweit ƒ8,a 8,40. Aard appelen ƒ2,10 a 2,30. Boter 1,20 a 1,35 per kilogr. Eijeren 3 a 10 cent. Dinsdagavond 22 dezer werden in het lokutd „de Phil harmonic" voor een talrijk publiek door de te Amersfoort opgerichte Rederijkerskamer „door Vriendschap tot Kunst (uit Roomsch-Katholieke leden bestaande) opgevoerd „Ar thur de Beaumont," drama in 3 bedrijven uitden Fran9ch- Duit8chen oorlog, waarin de HH. J. M. de Geest, L. Brui ning, Th. J. Bosman, W. Kuiper, A. van Kalken en J. Ka merbeek als uitvoerende leden optraden, en het kluchtspel in een bedrijf, „Jocrisse de Vondeling." dat door de HH. D. A. Cuutz, A. van Kalken, Lohraans, W. Kuiper en K. v. d. Uithoorn werd vertoond. Het was een genotvolle avond, en de opgemerkte gebreken zien wij gaarne over het hoofd, in aanmerking nemende dat het eene eerste uitvoe ring was. Donderdagavond gaf de „Amersfoortsche Liedertafel" haar tweede concert voor dezen winter. De drie zangstuk ken, die zij onder de leiding van den Hr. Coeneu uit Utrecht uitvoerde, getuigdeu wel van eene smaakvolle keuze en grootendeels ook van deu ijveren de studie der leden. Het Te D e u m was, wat de uitvocriug aangaatzeker het beste van de driede beide andere nominees leden zeker wel iets onder de groote geestdrift der zangers, Mag er echter ook al aan den zang een weiuigje ontbroken hebben, dan is het toch weer ruimschoots vergoed door 't heerlijke spel van de beide solisten, de IIII. C'oenen en Bcusekamp. Inzonderheid heeft het Adagio van den eersten allen een rein kunstgenot doen smaken, terwijl de buitengewone vaardigheid van den tweeden, den fluitist, met recht ieders vcrwoudering gaande maakte. In de toejuiching, die aan beide Hecrrn ten deel viel, lag tevens de onbewuste erken ning van 't uitstekend accompagnement van den heer Pijzei, die met zijn spel de solisten op zoo verdienstelijke wijze be geleidde. Vrijdag avond traden de welbekende Betsy Perk en Mina Kruseman ook te Amersfoort op, iD het lokaal Ami- citia. Misschien komen wij hierop een volgende keer terug. Ned. Herv. Kerk. I Beroepen te Nieuw-Vennep J. G. Hagen, te Mijdrecht; te Schoonhoven J. Bruimnelkainp, te Veencudaal; te Vol- j leuhoven H. J. P. van der Lindente Hoevelakente J Rotterdam L. Schouten, te Harderwijk. Bedankt; voor Linschoten door H. B. Noorda, tej Jutfaas. De tot directeur der ütrechtsche Zendings-Vereeni- j ging benoemde Heer A. A. Looijcn, pred. te Oud-Loos- drecht, heeft deze betrekking aangenomen. Chr. Ger. Kerk. Beroepen*: te Utrecht D. K. "Wielinge, te Amsterdam. Ds. Goris te Nieuw-Venucp heeft het beroep naar de Chr. Gereformeerde gemeente tc Maassluis aangeno men, zoodat thaus 5 kerkgenootschappen iu Haarlem mermeer zonder predikant zijn. Ds. Bruininks te Amersfoort is als president der Amersf. Afd. van het Anti-Schoolwetverbond afgetreden. De gemeenteraad van Maartensdijk heeft in zijne vergadering tot hoofdonderwijzer aan de openbare school aldaar benoemd de Heer L. Kruijswjjk, thans hulpon derwijzer te Gouda. De betrekkingen betuigen hun nen dank voor de blijken van deelneming hun betoondgedurende de ziekte en na het overlijden van den Heer SCHEEREN- BERG. Gemeente-Veearts van Amersfoort, heeft zich met ter woon gevestigd bij J. de Groot, Laugestraat F 55. Amersfoort, 15 April 1873. Eene goed toongevende PIANO. Te bevragen onder lett. H. hij den Boekhan delaar A. M. SLOTHOUWER. LEERAAR in de Tuin- en Landbouwkunde, Directeur van de Maat schappij van M o n sEere- en Corresponderend Lid van onderscheidene weten schappelijke Belgische en vreemde Genootschappen. Deze vruchtbare en goedkoope MESTzamengesteld volgens de nieuwste weten schappelijke ontdekkingenverschaft den Landbouwers de grootste voordeelenwant verre van den grond uit te putten zooals bij eenige guano's het geval islaat deze MEST na een goede akkerbouw eene aanzienlijke hoeveelheid voedzame stoffen achter. De talrijke proefnemingen gedaan in geheel België eu op alle soorten van grond hebben bewezendat deze MEST tot nog toe de beste der bekende is en wel voor: granen, beetwortelen, tabak, aardappelen, klaver, vlas, oliezaad, rapen, weilanden, fruitgewassen, enz. Men kan zelfs deze Mest met veel voordeel op de zure weilanden aanwenden. Voor nadere inlichtingen vervoege men zich bij den Hoofd-Agent voor Neder land en Indië bij

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 4