BINNENLAND. UIT HET BUITENLAND. Frankrijk. Gambetta heeft te Menil- montant eene redevoering gehouden, waarin hij herinnerde, reeds te Bordeaux deu raad te hebben gegeven om de stelselmatige oppo sitie te verlaten en daarvoor eene wettige constitutioneele oppositie in de plaats te stellen. Hij betoogde, dat zijne partij sedert 1871 steeds verstandig en voorzichtig heeft gehandeld en een beslissenden steun had ge geven aan het gouvernement van Thiers, dat zonder dien steun te gronde zou gegaan zijn. Hij zou zijne medewerking blijven ver- leenen aan die regeering, welke de republiek vertegenwoordigde, als de eenige, welke het herstel van Frankrijk kan tot stand brengen. De redevoering bevat verder toespelingen op de gematigde republikeinendie thans de candidatuur van de Remusat ondersteunen. Gambetta verklaart, dat het land drie groote hervormingen, waaraan het behoefte heeft, niet heeft kunnen verkrijgen: lo. kosteloos verplicht leeken-onderwijs; 2o. hervorming van het leger, en 3o. algemeene wijziging van het belastingstelsel. Zeven republi- 58 leeningen f 5910, welke cjjfers aantoo- xiea dat de hulpbank jaarlijks in omvang is toegenomen, en het bewijs leveren dat door het oprichten van de instelling in eene we zenlijke behoefte is voorzien. In 1872 werden even als in vorige jaren, bijgebrekevan voldoenden borgtocht, eenige aanvragen ter bekoming van gelden afge wezen. De aflossingen geschiedden over het al gemeen regelmatig, maar de betalingster mijnen schenen niet altijd in het geheugen der leeners te blijven, onderscheidene perso nen althans moesten er aan herinnerd wor den. Van verreweg de meeste nalatigen volgde betaling spoedig op de schriftelijke gedane waarschuwing, terwijl de overigen eerst nadat de borgen door het bestuur in kennis waren gesteld met het verzuim, hun ne verplichting nakwamen, uitgezonderd een paar leeners, wier borgen vermoedelijk de aflossing moeten bewerkstelligen. De ontvangsten hebben in 1872 bedragen aan batig saldo van vorige jaren f87,45, renten f 2S6,25 en boekjes f 5,80, te zamen f329,50. De uitgaven bedroegen daarentegenaan interest van aandeelen en opgenomen gel den f 143,33, aan leeners teruggegeven ren ten wegens vervroegde afbetaling f39,55, bodeloon en bureaukosten f 46te zamen f 228,88; weshalve op 31 December 1872 een overwinst was van f 100,62. In den loop van het jaar 1873 zijn weder 6 aandeelen tegen 4% 'sjaars uitgegeven, zoodat er thans nog 19 te plaatsen overig zijn. Donderdag hccrschte in deze stad cene ongewone drukte ten gevolge van de komst van het Grand American Circus (directeur J. W. Mijers). Ten twaalf uur des voor middags met tal van wagens aangekomen, sloeg het perso neel van den circus in ongeloofelijk korten tijd een kolossale tent op, die bijna het gehcele plein „den Hof" vulde, en ruim 3000 toeschouwers kon bevatteu. Onder begunstiging van droog weder werd tusschen 4 en 5 uur des namiddags een fraaie optocht door de stad (Hof, Zevenhuizen, Lange- straat, Kamperbinnenpoort, Kampstraat, Kreupel straat, St. Jausstraat, Singel, Slijkstraat, Watersteeg, Utrechtschc straat, Laugestraat, "Weversingel, Zand, Nieuwe Weg, Ha vik, Lavendelstraat, Hof) gehouden, voorafgegaan door een met 10 paarden bespannen hoogen wagen, waarop de muzi kanten eenige vroolijke stukjes speelden, en gevolgd door tal van prachtige rijtuigen, op allerlei wijzen getrokken, het laatste zelfs door 2 groote olifantenen afgewisseld door Hccrcn en Dames te paard in zeer schoonc costumes. Ten 7 uur des avonds begon de voorstelling in het circus, het welk op voldoende wijze door petroleumgas was verlicht. De tent was stampvol, en het programma, dat 16 nonimers telde, werd vlug en goed afgespeeld. Bijzonder voldeden ons de acrobatische toeren (koorddansen steltenloopen gymnastiek op het horizontale rek en het springen, o. a. de salto-mor talc over 9 paarden en dc dubbele salto-mor tale). Verder was de vertooniug van 5 kunstig gedresseerde poe delhonden allerliefst, doch de rijkunst was over het alge meen niet zoo uitnemend, als men zou verwachten van den roem, dien dc directeur zich in hoogdravende advertenticn toeschrijft. Vreemd en interessant was de dressuur vaii\ twee reuzen olifanten, en (vooral voor het damespnbliek) zeer ijzingwekkend de moed van den leeuwentemmer John Cooper, die zich alleen met een stok gewapend in een groo- tcn ijzeren kooi begaf, waarin 5 leeuwen waren opgesloten. Tegen 10 uur was de voorstelling afgeloopen, en nauwlijks hadden de toeschouwers hunne zitplaatsen verlaten, of men begon alles met zulk een snelheid intepakken, dat ten 11 uur niet6 meer van het gehcele spel te zien was. Ten 6 uur in den morgen van den anderen dag vertrok het circus, dat wel een bezoek waard is, naar Nijkerk. Jammer dat na het eiude der voorstelling bij het naar stal brengen der olifanten, een dezer dieren, door jongens getergd cn deze door eene zijdclingscbe beweging verdrij vende, een man, die niet zoo vlug uit den weg kon en op straat ncderviel, in zulk een gevoelige aanraking met zijne lompe pooten bracht dat hem een rib werd gebroken. Naar ons wordt medegedeeld, beeft zich hier ter stede eene nieuwe kiesvereeniging in liberalen geest, onder het motte Voor uitgang", geconstitueerd, waarvan het Con cept-Reglement ter perse ligt. Met genoegen maken wij melding van het feit, dat de Kuilenburg bij de firma Blom Olivierse het eerste nummer is verschenen van een blad, genaamd De Tabaksplantge wijd aan de belangen van den tabakshandel en tabaksteelt. Die uitgave is ook voor deze streken en in den tegenwoordigen tijd niet van belang ontbloot. Uit Nijkerk wordt geschrevenDe ruwe noordwesten winden van de laatste dagen en de strenge nachtvorsten hebben op den groei van de verschillende veldvruchten en planten in en om deze gemeente een zeer na- deeligen invloed uitgeoefend; vooral hebben de pas opgekomen groenten, zooaLs erwten, boonen, salade, enz. biervan bet meest bin der gehad, terwijl de aardappelen ook geheel afgevroren zijn. Ook in bet weiland is de groei van het gras belemmerd en zijn de melkkoeijen, die reeds in de weide waren moeten gedekt worden, daar het melkgeven door de koude vermindert. Vergaderiug vnn dcu Raad der gemeente Amersfoort op Diusdag, dcu 6. Mei 1S73, des namiddags ten één ure. Punten van behandeling 1. Voordracht tot af- cn overschrijving op de begroo ting der schutterij over 1872. 2. C) ui werp-ver ordening ten aanzien van het vervoer van lijders aan besmettelijke ziekten. 3. Benoeming van een Wethouder. 4. Benoeming van een Ambtenaar van den burgerl. stand. 5. Benoeming van leden en plaatsvervangende leden der commissie bedoeld hij artt. 11 en 15 der wet op de schutterijen. C. Benoeming van een hulpondern ijzer aan de tusschen- school uit dc voordracht van Burgemeester en Weth. 7. Missieve van de plaatselijke schoolcommissie be trekkelijk de tijdelijke waarneming der betrekking van hulponderwijzer aan de armenschool. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT. Bevallen: 23 April. Gcrarda Maria Hendrika Smits, geb. Lagerweijz. Maria Margaretha de Witgeb. van Ewijk, z. 24. Maria van Eikelenburg, geb. Ver hoef, z. 25. Anna Lablansgeb. Tammer, z. 26. Louise van Beminel, geb. de Groot, z. Johanna Spier, geb. Tammer, z. 28. Rikje Heere, geb. van Beek, d. Joka van Diernieu, z. 29. Cilia Arlar, geb. v. Bogerijen, d. 30. Willemina Laugras, geb. Veenen- daalz. Ondertrouwd: 24 April. Johannes van Loo met Pe- tronella Schimmel. Dirk van der Linden met Petro- nella van der Veer. Johannes Christiaau Kreuzer met Janna Willemina van Minnen. Pranciscns Hammer mctGerritje van Keulen. Gerrit Rinkel met Geertruida Hendrika Mol. Geiuiwd: 30 April. Willem vod Achterbergh met Margrietha Kraan. Overleden: 23 April. Rijk Smit, 2 md. 27. An- tonius Pohlman, 72 jr., ongeh. Jan Gerrit de Vries, 8 jr. 7 md. 28. Geertje van den Ham. 73 jr., wed. Rijk van Ravesloot. Cornelia Elima Volmer, 6 md. MARKTBERICHT VAN AMERSFOORT. Tarwe 11,50 a 14,Rogge 7,70 a f 8,Boekweit 7,80 a f 8,30. Aard appelen/2,a 2,20. Boter 1,20 a 1,30 per kilogr. Eijeren 3 a 10 cent. De Koninklijke familie is Maandagmiddag te twaalf uren uit Amsterdam met de Hol- landscbe spoor in de residentie teruggekeerd. Men meldt uit 's Gravenbage aan de Amst. Ct.; »Z. M. de Koning heeft 500 gulden ge schonken als eerste bijdrage voor een monu ment ter nagedachtenis van generaal-majoor Kohier en de andere gevallenen voor Atjin." Z. M. de Koning zal Zaterdag den 3en Mei zijne reis naar de Noordelijke provinciën aanvaarden. Uit Groningen wordt ofScieel medege deeld, dat ook Z. K. H. Prins Hendrik den 21 of 22 Mei e. k. in die stad zal arriveeren en zijn intrek nemen ten huize van Jhr. Mr. W. J. Quintus. De Min. van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat het toela- tings-examen, om als kweekeling aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht te worden op genomen, zal plaats hebben op Maandag 7 Juli e.k. en volgende dagen des voormiddags ten 8 ure; dat zij, die tot dit examen wen- schen toegelaten te worden, alsmede zij die van het examen zijn vrijgesteld, zich in per soon of schriftelijk, mits portvrij, vóór of op 15 Juni e.k. bij den directeur der school moeten aanmelden, met overlegging van de vereischte stukken, door de St.- Ct. benevens de voorwaarden van het examen, medege deeld. Wij ontleenen uit de repliek van den Min. v. Koloniën in de 2e Kamer uitgespro ken het volgende omtrent de sterkte van onze troepen tegen Atjin. Op 1 October 1872 bestond er een overcompleet van 181 Europeanen en een (sedert aangevuld) in compleet van 378 inlanders. Het totaal der Europeanen in Indië bedroeg thans 11,810, andere rassen daargelaten. Op vermeerde ring was de Regeering bedacht. Ook heeft zij er aan gedacht, boven de ruim 400 mari niers, die in Indië aanwezig zijn, met de Print Hendrik, die eerstdaags vertrekt, 300 mariniers te zenden; de mariniers zullen, om verschillende redenen, naar Padang worden gedirigeerd. De werving wordt verder zoo veel mogelijk bevorderd. Er zullen 1500 man suppletietroepen boven het contingent van 1073 worden uit gezonden, waarvoor aan de Kamer de noo- dige fondsen zullen gevraagd worden. De Regeering zal geen expeditionair korps naar Indië zenden, maar steeds voortgaan met het Indisch leger aan te vullen. De Regeering streeft ernaar, om te komen hetzij tot groote uitbreiding van de mariniers, hetzij tot de oprichting van een korps soldaten, waarover de Regeering altijd, ook buiten Europa, zal kunnen beschikken. Toevallig waren juist de vier schepen, die op den staat der Indische marine als het best bruikbaar zijn vermeld, in 1866 door den Minister opgezet. De Minister draagt geen schuld dat men na 1866 op den weg, door hem afgebakend, niet is voortgegaan. Er worden nu wederom vier schepen gereed gemaakt, die met den grootsten spoed naar Indië zullen vertrekken, terwijl nog twee stoomschepen van de vierde klasse, die ge reed zijn, door den Minister van Marine daarheen gedirigeerd zullen worden. Wat de koppen betreft, is de normale zee macht in Indië thans nog sterker dan tijdens de expeditie op Bali. De transportmiddelen voor het vervoer van troepen in Indië zijn nooit zoo goed in orde geweest als op dit oogenhlik. Beaumont-geweren waren in Indië aan wezig 8160 voor het leger, afgescheiden van de marine, verder 2 millioen hulzen, 314,000 scherpe patronen; sedert zijn nog verzonden» 300,000 met het Metalen Kruis, 300,000 met de Zeeland, en te verzenden liggen nog gereed 775,000 scherpe patronen. De Minister van Oorlog brengt ter- kennis van het algemeen, dat, als maatregel van tijdelijken aard, tot nader order voor den kolonialen militairen dienst zullen kunnen worden aangenomen, onder anderen ook: a. militiën-plaatsvervanger, die als zoo danig nog geene zes maanden onder de wa penen zijn geweest b. voor den dienst weder geschikte gewe zen militairen, die de gelederen vroeger we gens lichaamsgebreken hebben moeten ver laten; en c. gewezen Indische militairen, die den ouderdom van 40 jaren overschreden, maar dien van 44 jaren nog niet bereikt hebben. Volgens een Reuters-Telegram, opge nomen in den Times van Maandag, was nog geen voldoende blokkade van de Atjineesche havens bewerkstelligd. Volgens de Levant Herald is een afgezant uit Atjin te Constantinopel aangekomen, om de goede diensten van den Sultan van Tur kije te verzoeken in den strijd tegen Neder land. De Arr.-Rechtb. te Arnhem heeft uit spraak gedaan in de bekende zaak van Bie- ma contra Wolff c. s. De eiseher is in zijn eisch tot nietigverklaring van het huwelijk, niet ontvankelijk verklaard, daar hij de ge daagden niet als echtgenooten had gedag vaard.

Weekblad voor Amersfoort en Omstreken | 1873 | | pagina 2